IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија или Канада да се оди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија или Канада да се оди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 07:26
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


.......................
Бела Мечка,

Дали можеш да ни кажеш по кој основ се пресметува данокот на куќата во која живееш? Дали тоа навистина е данок или се само давачки кои пред се завршуваат во општинската каса од кои се покрива тековното одржување во општината? Патишта, улици, паркови, ѓубре, улично осветлување..... Ние овде тоа го нарекуваме council rates.
 
Не знам многу детали за тоа... Знам дека сите пари одат во општинскиот буџет, и трошоците на општината се плаќаат од таму, од чистење снег до крпење дупки по улиците,  богами и плати за тетките што седат позади разни шалтери.
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 08:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Иселениците претрчувале на викенд до Малдивитезбунетост  Па не до Малдивите, не до Шпанија, не до кај сакаш-лани и годинава нешто е Куба атрактивнаголема насмевка

ПС- Сега имам тука едни мои иселеници и знам за што зборувам.смеење


Колку е лесно да се добијат погрешни убедувања и лажни импресии за некои работи... тага

... за нас, иселениците кои живеат во америките најефтино е летување на карибските острови (онаму каде што е најскапо за вас), а најскапо е во Европа (оанму акде  е најефтино за вас).

Вие сонувате за Куба, Доминиканска Република, Аруба, Ст. Мартен, Јамајка... патем ништо посебно освен на филмови... а ние сонуваме за медитеранските земји како Шпанија, Франција, Италија, Грција, Крит...

Само за да пристигнеме во Европа, кога е сезона за летни одмори, ние треба за авионски билет да платиме просечно $2.000 по човек, без да засметаме хотелски трошоци и с'е останато. Само за авионскиот билет за еден човек до Европа ние можеме да имаме авионски лет и полн пансион за двајца во карибските земји или во Лас Вегас (уште еден ваш сон).

Бидејќи сум ја имал таа можност да ги посетам Халкидики, Барселона, Кан, Ница, Антиб, Монте Карло... и Охрид (со право го ставам и него во примериве) можам од прва рака да ви кажам дека карибските места, за кои вие имате некаква идеализирана слика од филмови и реклами, можат да им сe фатат за нештото на овие европски дестинации... тоа е како да ги споредувате Долно Дупени со Скопје.

Така, кога со завидување велиш дека иселениците претрчувале на викенд до Куба (Шпанија и другите европски дестинации некој ти ги уфрлил во муабет само да те направи љубоморна), можам да ти кажам дека иселениците со завидување спомнуваат дека вие за викенд претчувате до Охрид, Халкидики, Крит, Венеција, Рим, Париз, Лондон, Кан, Барцелона, Истанбул...

Ама пусти човек, секогаш мисли дека тревата во туѓиот двор е позелена.

П.С. Имам убедување дека твоите иселеници малу те влечат за нос... колку да си го задоволат Егото. голема насмевкаГршека бе Месичко, грешка јас направив. Нашинциве од тука нешто се во тренд со “откривање“ на Куба. Последниве д3-4 години на нашите богатуни Европа им здосади, па му ја тргнаа надвор од нашиот континент. Некои дури одат и до јапонија и Јужна Кореја само и само децата да одат со нивнамигнување

Бранко на распуст, работното лето продолжува


Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 09:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


.......................
Бела Мечка,

Дали можеш да ни кажеш по кој основ се пресметува данокот на куќата во која живееш? Дали тоа навистина е данок или се само давачки кои пред се завршуваат во општинската каса од кои се покрива тековното одржување во општината? Патишта, улици, паркови, ѓубре, улично осветлување..... Ние овде тоа го нарекуваме council rates.

 

Не знам многу детали за тоа... Знам дека сите пари одат во општинскиот буџет, и трошоците на општината се плаќаат од таму, од чистење снег до крпење дупки по улиците,  богами и плати за тетките што седат позади разни шалтери.

 


Значи станува збор не за данок, туку за давачки кои одат во општинскиот буџет. Тоа не го плаќа секој еден граѓанин, туку само оние кои поседуваат имот. Киријашите не плаќаат, ама плаќа нивниот газда. Нему пак тие давачки му де се трошок и му ја намалуваа даночната основица.

Такви давачки постојат и во Македонија.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 18:33
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

................

Значи станува збор не за данок, туку за давачки кои одат во општинскиот буџет. Тоа не го плаќа секој еден граѓанин, туку само оние кои поседуваат имот. Киријашите не плаќаат, ама плаќа нивниот газда. Нему пак тие давачки му де се трошок и му ја намалуваа даночната основица.

Такви давачки постојат и во Македонија.
 
Мејби ајм мисинг д`поинт... На формуларот јасно пишува „проперти такс“, се плаќа еднаш годишно (може и на рати) и се определува на основа на проценетата вредност на имотот. Нели секој данок оди во некаков буџет, за после да се потроши на потребите на граѓаните (читај власта)? Нормало, кој нема имот, не плаќа... Исто како што не плаќа данок на приход оној кој нема приход.
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 02:50
И кај нас е исто така. Само кај нас овие давачки се нарекуваат council rates. Овие давачки по дефиниција не се данок, само за личен имот кој е и примарна адреса на живеење.

Како и да е зборуваме за исто!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 06:11
Како и да е, ќе ти ги земат парите... За утеха, бензинот е поефтин од МК. голема насмевка

Изменето од Polar Bear - 04.Август.2012 во 08:49
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2012 во 07:48
И додека ние тука се испозаклавме  што е арно што не чини со одењето странство и каде е подобро-Австралија или Канада, излезе дека најдобро е во Европа.
Јас од ова не разбрав ништоизненадување

Султанот плаќа по 600 евра за плавуши од Македонија


која е целта- реклама за работа (проституција)  во странство за младите девојки од Македонијазбунетост или укажување дека во Македонија ситуацијата е толку очајна што нашите девојки (а може и момци-за машките засега не се пишува) во потрага за работа одат и работат се и сештолутина
И убаво искоментира  еден читател- Кај нас за ова работа полицијата затвора, прави рации, депортира.
ПС И немој некој да ми рече дека не му е местотто тукалутина
Тука му е местото, да се види што се се “нуди“ на пазарот во Македонија, кога младите имаат дилема каде да избегаат трбухом за крухом. Оти не одат само оние кои имаат некое образование (можеби и овие од написот имаат образование-ама се прекфаливикувале)збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2012 во 08:20
Аман бре mamamd, што се потресе толку... 

Па оваа работа ја има насекаде во светот, вклучувајќи ја и Македонија. Во неа се вработени девојки и момчиња од сите краишта на светот.

Ескортот е еден од најстарите занаети. Најчесто е временски ограничен (сепак луѓето треба да се помлади), никој со ова не се занимава цел живот, а најчесто се практикува од студенти кои така си заработуваат за студиите. И не мора с'е да се заврши во кревет, иако може да биде и така доколку девојката и момчето се сложат со тоа (па возрасни се и можат да се сексаат доколку сакаат, нели ?) намигнување).

И коментаров навистина не е за тука. Префрли го во некоја друга тема. 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2012 во 22:02
Уф бре кој лош филм. Отидеш по курви во Истамбул и ти се падне наша некоја. Барем муабет на раат да си направиш. газење од смеење
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32097
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2012 во 22:01
 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 22:35
Дека темава од 2012 сме ја заборавиле ...

Канада треба да направи кампања - ОСМЕЛИ СЕ!плазење


И за утеха - Sorryхи, хи...
Изменето од evangeline - 14.Март.2014 во 17:06
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2014 во 16:39
Koga vekje se zaebavame na smetka na Kanada, eve malku kanadski humor...

Breaking News

Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2014 во 17:08
Хахахахахаххахасмеење

Јака потеразадоволство
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Scientist Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Септември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Scientist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2017 во 18:58
Здраво,

пишав пред некое време во темата за Канада, но гледам нема таму некој што знае:

Ми треба инфо за Express Entry програмата:

IELTS треба за 2-3 месеци да можам да го полагам, го спремам со таргет 7.5, па најверојатно би требало и да може да извадам таков резултат во Февруари.
Ме интересира делот за Educational Credential Assessment, дали се нашиве факултети признаени, се работи за Градежен факултет Скопје, имам и факултет и магистратура таму, плус работно искуство од 3.5 години во соодветната област. Која институција од Канада ја прави евалуацијата, дали некој сте биле во слична ситуација?

Македонскиве дипломи колку што сум запознаен ќе треба да ги носам прво во Министерство за правда и Министерство за надворешни работи за апостил, па да ги преведувам на англиски?

Е сега околу позитивна референца од моменталното работно место и финансиите што треба да се прикажат оставам за на крај, мислам дека и двете ќе може да ги обезбедам.

Дали има некоја друга финта околу ова Express Entry, или некоја подобра опција (програма) за полесно да отидам таму?

Дали морам да ја најдам работата, или соодветната институција што го води Express Entry ми дава предлози за работа таму?

Дали морам да обезбедам агент или може и сам да ја истерам целата постапка?

Ако некој ја поминал постапкава ќе му бидам благодарен за некој совет :)

Ви благодарам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.