IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Австралија или Канада да се оди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Австралија или Канада да се оди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2011 во 18:06
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Баш ме интересира да чујам...


Slabo slusas polar bear, covekot pisuva so nevidlivo mastilo, zatoa ne mozeme da vidime sto e toa so necini газење%20од%20смеење
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
iko3000 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iko3000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2011 во 09:38
Avstralija
http://www.youtube.com/watch?v=l1QktWIxc-U

Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2011 во 12:54
лето во канада а зимо во австралија.среќа Па кој може.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2012 во 03:52
Spored poslednite istrazuvanja Avstralija e zemjata kade shto sakaat da odat golem broj od mladite shto ziveat vo MK.размислување


Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 01:05
E bas da vidam sega ovie 2 dena dali Avstralija ke mi ostavi vpecatok stom tolku ja falete.

Pozdrav Makedonijo od Melburn среќа
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 01:18
Убаво да си поминеш. да
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2012 во 20:44
Фала Меси, али право да ти кажам па и не е нешто посебно Мелбурн, не знам зошто, ама ми наликуваше многу на Хонг Конг збунетост

А низ град сретнав се само локално население не.........чудна работа полно е со пакистанци, индијци , кинези , балканци , грци , еден куп , мешавина хипнотизиран


А што се однесува до Канада, доколку навистина е така како што е опишано ТУКА тогаш дефинитивно вреди да се посети па и да се остане на подолго време таму.

Дај боже следен месец да ми го дадат Монтриал на распоред за летање.Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2012 во 03:26
Па не е далеку од вистината..
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 15:44
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 16:08
изненадување

...najbolje da se odi...kaj shto nema nieden,

...mi se smachilo vekje od...samobendisani !

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 19:26
Мелбурн наликувал на Хонг Конг?! Мора да си направила грешка.

99% од населението во Мелбурн и не само во Мелбурн, туку во цела Австралија живее во куќи. ВО Хонг Конг е обратно!

Етничкиот микс е застапен и во Австралија и во Канада, што ќе рече Чорба, све арапи, црнци и кинези. Тоа е реалноста. Фактот што 40% од населението е родено надвор од земјата само потврдува дека можеш се да видиш, сем локално население. Ако ти пречи етничкиот микс ич неоди, ианку ќе бидеш затворен во сопствената етничка заедница. Вие не, ама децата или нивните деца дефинитвно ќе станат Канаѓани или Автралијанци. Што е најлошо, сопствените деца ќе ти станат туѓи.

Туку што се подразбира под локално население?! Абориџините или Индијанците?!

Демографската структура во тие земји се менува со секоја измината година. Приливот од 250000 луѓе во Канада или 70000-200000 во Австралија (во зависност од потребите) на годишно ниво ја надминува стапката на наталитетот. Податоците зборуваат дека изминативе неколку години за прв пат во Австралија е забележан поголем одлив, отколку прилив.

Ниту Австралија ниту Канада се она што некогаш биле. Исто така неможе да се побие фактот дека сепак овие земји, во ова глобално политичко-економско опкружување, се најстабилни.

Со реструктуирањето на стопанството во изминативе 20тина години, затварањето на прозиводствените капацитети и аутсорсинг на еден дел од секундарните и терцијарните гранки дури сега почнува да се чувстува недостатокот на квалитетни работни места. Можностите за висока заработувачка се се помали и се почесто лимитирани.

Ако во Австралија порсечна бруто плата е 50000 долари годишно, а со новите даночни олеснувања од 1/7/2012 нето платата би била цирка 42000 би запрашал каков стандард би имал некој ако:

- купи куќа од 450000 и тоа во пооддалечените предградија
- каматна стапка од 7,5% (каматата би била само 33750 долари)
- на семејство во такви услови би им требало 2 автомобили (се е далеку, никој неоди пешки)
- неделно за храна за четворо члено семејство требаат 500
- едан кола просечно годишно поминува 15000-20000км
- режиски трошоци без бензин 300 долари неделно
- едно одење во кино за четворчлено семејство чини 60 долари со пуканки и кока кола.......

Во погорниве калкулации не се вклучени трошоците за

- градинка, доколку имате деца на предшколска возраст, цирка 300 долари неделно или со попуст за две 550.
- ако ги праќате децата во приватно училиште, затоа што државните благо речено се лоши, тогаш ќе треба да издвоите 15000-20000 доалри годишно
- ако нетреба да поправате заби, пломба 150 долари, имплант 4500-5000...
другите здравствени услуги се безплатни, ама ќе треба да си чекате да ви дојде редот.

Со оглед дека ќе имаш статус на иселеник, незаборавј дека одвереме навреме ќе те фати носталгија па ќе посакаш да ја посетуш родната грутка, родителите.... тоа задоволство ќе те чини најмалку 10000 долари.

Инаку се има, се може да се купи, дури и повеќе од она што може да се продаде.

Ако сте куси со пари, а работите, ви стојат на расплагање мал милион финансиски услуги, кредитни картички, персонални заеми, уновчување на веќе одплатениот дел од куќата..... Ради инфромација, секое семејство во просек е задолжено над 500000 доалри. Тоа се вика висок стандард!

Но, тоа неможе некому да му се каже, треба сам да го почувствува. Ви посакувам секое добро, многу среќа и трпение. Австралија или Канада неправи разлика.Изменето од Platenik - 21.Јуни.2012 во 19:33
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 20:08
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

 Ако во Австралија порсечна бруто плата е 50000 долари годишно, а со новите даночни олеснувања од 1/7/2012 нето платата би била цирка 42000 би запрашал каков стандард би имал некој ако:

- купи куќа од 450000 и тоа во пооддалечените предградија
- каматна стапка од 7,5% (каматата би била само 33750 долари)
- на семејство во такви услови би им требало 2 автомобили (се е далеку, никој неоди пешки)
- неделно за храна за четворо члено семејство требаат 500 
- едан кола просечно годишно поминува 15000-20000км
- режиски трошоци без бензин 300 долари неделно
- едно одење во кино за четворчлено семејство чини 60 долари со пуканки и кока кола.......

Во погорниве калкулации не се вклучени трошоците за

- градинка, доколку имате деца на предшколска возраст, цирка 300 долари неделно или со попуст за две 550.
- ако ги праќате децата во приватно училиште, затоа што државните благо речено се лоши, тогаш ќе треба да издвоите 15000-20000 доалри годишно
- ако нетреба да поправате заби, пломба 150 долари, имплант 4500-5000...
другите здравствени услуги се безплатни, ама ќе треба да си чекате да ви дојде редот.

Со оглед дека ќе имаш статус на иселеник, незаборавј дека одвереме навреме ќе те фати носталгија па ќе посакаш да ја посетуш родната грутка, родителите.... тоа задоволство ќе те чини најмалку 10000 долари. 
 


Баш ме чудиш...уствари не ме чудиш ти, туку бројките што си ги пишал...

500 долари неделно за храна, тоа би биле 2000 месечно
трошоци без бензин - 300 по 4 недели се 1200 месечно
бензин .. ако секоја кола поминува по 15000 км (1250 месечно) и троши по 8 литри на 100 км .. добиваш 100 литри бензин..по 1,5 долари нека е...се 150 за едната и 150 за другата = 300 долари.
Па ... 2000+1200+300 се 3500 долари месечно по 12 месеци се рамно на оние 42000 што ги спомна како нето плата.
Ако додадеме 1200 долари месечно за градинка или барем 10 месеци ако идат се 12000 долари..тогаш зошто не би ги пратиле во приватна?!?
Значи 42000+12000 се 54000 годишно без кирија или рата за кредит?!?

А рата за кредит или кирија ако се додаде..значи дека трошите повеќе од што заработуваат двајца а?
А двете коли по барем 15,000 доларчиња исто така на кредитче?

Па тогаш како бе сите иселеници успеаа да купат станови во Скопје од по 130 м2 ( за барем 130,000 евра) плус да кренат спрат над куќата на родителите или во најмала рака да купат уште еден помал стан?

Па добро, ако ви е толку лошо таму зошто не се вратите во МК па да видите колку убаво живееме... Можете да земете субвенции ако отворите некоја фарма, ако се занимавате со земјоделие .. ние се расфрламе со пари, колку ни е убаво. Дај ваму, дај таму..за се ни даваат.. Ни даваат и за трето дете, а богами и за искористувањето на соларната енергија...
Ти се верува дека некаде не треба ни да платиш за комуналии ако правиш откупен пункт за овошје и зеленчук на пример? Или фарма..како што спомнав погоре...
За жалење сте биле вие, ништо не можете да си дозволите према насзагриженост Само секоја година одмори, скари, празници, викенди со семејството таму ваму онаму, коли поскапи од една куќа во некое од помаливе градови во МК, крстарења а да...тука на форумот рекоа дека се ефтини Карибите (на пример) затоа што се блиску како нас што ни е Грција..Блиску е и Куба ..како не...
Ај се тешам, барем ние пешки одиме до работа, живееме здрав живот, крадеме цреши од кај комшијата, домати и пиперки од двор а за тие овошките со чудни имиња пола МК не слушнала..што ќе ни се.. 


И место да летате до Скопје за 2500 долари по човек, летајте до Софија за 1700 по човек..онака колку да ги намалите трошоците за 4 лица...и да ви останат за поклони за напатените македончиња што со душа чекаат да си ги видат роднините..
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 20:55
Само ги пренесувам работите онакви какви што се. Луѓе можат да живеат и со 20000 долари годишно. Прашањето е како?

Поентата ми беше дека тие земји не се она што биле. Ако некогаш можеле на луѓето да им ги исполнат очекувањата, денеска веќе не е така.

Нека му мислат помладите или оние кои допрва треба да почнат. Еден дипломец може да очекува почетна бруто плата од 45000-55000. Во ретки случаеви до 65000. Па ти сега види.

Немораш мене да ми вреуваш, провери на интернет какви се цените на куќите, колите, каматните стапки бензинот....па сам процени.

Високиот стандард се должи на одличната понуда на финансиски услуги. Се додека има работа човек може да се задолжува и однапред ги троши парите. Кога ќе почнат работните места да исчезнуваат или така наречениот disposable income да испарува, дури тогаш долговите почнуваат да апат.

Математиката ти е точна за 4 члено семејство

500 за храна
300 режија
300 бензин.... другите работи се опција. Ако ти треба кола може да возиш и некоја бомба од 3000 доалри или да имаш една кола, децата да не ги прќаш во градинка или приватно училиште, да не плаќаш осигурување, да живееш во некоја шупа итн.

Зборувавме за нормални услови на живеење, без многу луксузи и какви очекувања треба да имаат новите иселеници од Македонија.

Реков додека човек сам не искуси, неможе да знае.

За враќање или инвестирање во Македонија во некоја друга прилика. Знам некои кои тоа го направиле или се спремаат да го направат. Факторите за донсеување таква одлука се безбројни, а најголем проблем се децата, кои сакале или не веќе станале Канаѓани и Австралијанци.

Патем, ке бидеш среќен ако најдеш кирија под 300 неделно. Впрочем не ни можеш да најдеш. Обично годишната кирија, по некое непишано правило е околу 5% од вредноста на изнајмениот имот, се разбира во објектите за домување. Комерицјалните кирии се многу повисоки.


Изменето од Platenik - 21.Јуни.2012 во 21:04
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 22:28
Платеникот во принцип точно вика, иако малку ги тера работите во екстрем.
 
Јас сум се убивал возејќи, но не се сеќавам колку пати сум претерал двеста адолари месечно. Просечните примања по фамилија во Канада се некаде околу 80000 долари бруто. И со јадењето го претера, не знам каде јаде за петсто долари неделно, 800-1200 месечно се обично доволни за фамилија, ако јадат дома. Друго, тој со 50000 годишно не може (а и не треба) да купи куќа од пола милион. Да се разбереме, 50000 се беда и јад, освен за приправник. Ако се селите во Канада или Австралија, и крајниот домет ви е 50000 годишно, поарно да не се селите. Има толку многу можности да се направат пари за пристоен живот. Ако некој е здрав, а мизерува, проблемот е во него.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.