IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правото на слободно вероисповедување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правото на слободно вероисповедување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 23:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

pozdrav spirose

treba nekoi raboti da ti bidat jasnii ;;

islamot gi stiti pravata na onie koi ne mu pripagaat na islamot .drugi religii,

veruvanjata jazicite naciite kulturite i razlicni narodi se zastitieni od strana na islamsakat vera i site koi ziveeat vo zemjite vo koi vladeat muslimanite treba da imaat pravilen statust
vo islamskata drzava treba da vlade pravdata ramnopravnosta i slobodata na veruvanjeto spored opredelbata na sekoj covek. isto taka sekoj covek ima pravo da ja izbere svojata ideologija, aistovremeno se zabranuvaat site metodi na nasislstvo i pritisok.
site onie koi se nemuslimani a ziveat vo islamska drzava se mirolubivi, gi uzivaat site prava sto i muslimanite taa polozba ke ja imaat se dodeka pridonesuvaat na mirot i ne ja izdavaat tatkovinata vo koja ziveeat so muslimanite.
dali me rabiras spirose,, ili sum nejasen
na bilo koj sto nee musliman a zivee vo islamska drzava mu se garantira negovoto veruvanje i negovata vera imot i cesta. vo slucaj na napad muslimanite se dolzni spored moznostite da gi vbranat niv a i isto taka i da gi hranat .
   


ел кевсер, само ВЕРАТА (ИСЛАМОТ) во ИСУС е ВИСТИНСКИ ПРАВЕДЕН ИСЛАМ!

Во Него сите луѓе се браќа и сестри и еднакви пред БОГА, во Него нема неправди во форма на материјални или духовни санкции (нееднаков однос кон поинаквите верници, нееднаков данок за ними, нееднакво вреднување на половите, нееднакво материјално наследство на половите, нееднаква заштита пред законот, и тн. и тн. ... ) !

ел кевсер, јас лично познавам луѓе кои се моја фамилија и од таткова страна и од мајчина страна кои се протерани од земји во кои имале големи имоти и емотивни врски низ историјата, земји кои се наречуваат исламски а не го познаваат СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС!

Затоа, кога пишуваш такви работи како погоре, ти самата најверојатно незнаеш дека не ја зборуваш вистината бидејќи ја знаеш само таа перспектива која тие кондиционирана!

Ако барем малку имаш љубов кон Чистиот БОГ и чистата ВИСТИНА, тогаш те молам разгледај го законот на кој што се основа твојата вера и ќе видиш дека твоето пишување е невистинито!


Те молам простими ако болно те будам за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Селам





vie spirose se isto zboruvate ;koga veke velis i zboruvas za sovrseniot islam vo isus hristos ;; ajde kazi nesto poopsirno za sovrseniot islam koje sovrseniot islam koj e sovrseniot muhamed , i dali veruvas deka muhamed e posleden pratenik , i dali isus vi go preskazal toa deka muhamed ke dojde i ke go prestavi sovrseniot islam , i zosto imal potreba da go prestavi sovrseniot islam ,koga veke vi dosol gospod isus hristos, i sozto celo vreme go spomnuvate sovrseniot islam sovrseniot muhamed koga vie hristijanite ne veruvate vo muhamed deka on e posleden pratenik od boga , tuku tvrdite deka posle isus hristos nema da ima pratenici, pa za koj sovrsen islam zboruvate , ili tie se samo isprevrteni misli kaj vas spirose .


Изменето од el_kevser - 12.Декември.2009 во 23:54
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 23:33
treba nekoi raboti da ti bidat jasnii ;;

islamot gi stiti pravata na onie koi ne mu pripagaat na islamot .drugi religii,

veruvanjata jazicite naciite kulturite i razlicni narodi se zastitieni od strana na islamsakat vera i site koi ziveeat vo zemjite vo koi vladeat muslimanite treba da imaat pravilen statust
vo islamskata drzava treba da vlade pravdata ramnopravnosta i slobodata na veruvanjeto spored opredelbata na sekoj covek. isto taka sekoj covek ima pravo da ja izbere svojata ideologija, aistovremeno se zabranuvaat site metodi na nasislstvo i pritisok.
site onie koi se nemuslimani a ziveat vo islamska drzava se mirolubivi, gi uzivaat site prava sto i muslimanite taa polozba ke ja imaat se dodeka pridonesuvaat na mirot i ne ja izdavaat tatkovinata vo koja ziveeat so muslimanite.
dali me rabiras spirose,, ili sum nejasen
na bilo koj sto nee musliman a zivee vo islamska drzava mu se garantira negovoto veruvanje i negovata vera imot i cesta. vo slucaj na napad muslimanite se dolzni spored moznostite da gi vbranat niv a i isto taka i da gi hrana

i jas ti dadov osvrt za i okolu temava sto ja imas postaveno,
a vie sosema drugo zboruvate
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 23:57
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

imaat sekakvi prava ne se zalazuvaj


Си бил ли ти некогаш таму... да ја видиш Вселенската Патријаршија на шо личи...

срамота е во 21 век со бодликва жица да живеат таму...

забрането им е да се шетаат..., да носат брада... забранто им е да бидат поразлично од другите,.,...

па ако муслиманите таму се толку принципиелни, прво нека си ги приберат младите девојќи... и нека си го организираат ноќниот живот...

значи тоа со ибриците... и бев и го видов...

срамота... само тоа можам да кажам...


за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 00:00
Аман со тие ибрици, ме стави на мисла цела ноќ нема да можам око да склопам од љубопитност...трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 00:12
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

pozdrav spirose

treba nekoi raboti da ti bidat jasnii ;;

islamot gi stiti pravata na onie koi ne mu pripagaat na islamot .drugi religii,

veruvanjata jazicite naciite kulturite i razlicni narodi se zastitieni od strana na islamsakat vera i site koi ziveeat vo zemjite vo koi vladeat muslimanite treba da imaat pravilen statust
vo islamskata drzava treba da vlade pravdata ramnopravnosta i slobodata na veruvanjeto spored opredelbata na sekoj covek. isto taka sekoj covek ima pravo da ja izbere svojata ideologija, aistovremeno se zabranuvaat site metodi na nasislstvo i pritisok.
site onie koi se nemuslimani a ziveat vo islamska drzava se mirolubivi, gi uzivaat site prava sto i muslimanite taa polozba ke ja imaat se dodeka pridonesuvaat na mirot i ne ja izdavaat tatkovinata vo koja ziveeat so muslimanite.
dali me rabiras spirose,, ili sum nejasen
na bilo koj sto nee musliman a zivee vo islamska drzava mu se garantira negovoto veruvanje i negovata vera imot i cesta. vo slucaj na napad muslimanite se dolzni spored moznostite da gi vbranat niv a i isto taka i da gi hranat .



Hmmm Vie ili ne go poznavate Quranot ili pak samo onaka zboruvate...kako i da e, velite deka se vodite po vashata sveta kniga, a taa go veli slednoto:

5-51: O vjernici, ne uzimajte za zaštitnike jevreje i kršćane! Oni su sami sebi zaštitnici! A njihov je onaj među vama koji ih za zaštitnike prihvati; Allah uistinu neće ukazati na Pravi put ljudima koji sami sebi nepravdu čine.

3-28. Neka vjernici ne uzimaju za prijatelje nevjernike kad ima vjernika; a onoga ko to čini - Allah neće štititi. To učinite jedino da biste se od njih sačuvali. Allah vas podsjeća na Sebe i Allahu se vraća sve!


3-118. O vjernici, za prisne prijatelje uzimajte samo svoje, ostali vam samo propast žele: jedva čekaju da muka dopadnete, mržnja izbija iz njihovih usta, a još je gore ono što kriju njihova prsa. Mi vam iznosimo dokaze, ako pameti imate.

3-85. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati.

9-23. O vjernici, ne prijateljujte ni sa očevima vašim ni sa braćom vašom ako više vole nevjerovanje od vjerovanja. Onaj od vas koji budu s njima prijateljevao, on se doista prema sebi ogriješio.


Sura 1
Al-Fatiha - Pristup
Mekka - 7 ajeta

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo,

2. Milostivog, Samilosnog,

3. Vladara Dana sudnjeg,

4. Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo!

5. Uputi nas na Pravi put,

6. na Put onih kojima si milost Svoju darovao,

7. a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali (se misli na Evreite), niti onih koji su zalutali (se misli na Hristijanite)!

Objanuvanje na angliski:
Qur'an (1:5-7)
Show us the straight path, The path of those whom Thou hast favoured; Not the (path) of those who earn Thine anger nor of those who go astray"
"Those who earn Thine anger" specifically refers to Jews and "those who go astray" refers to Christians (see Bukhari (12:749)).

Volume 1, Book 12, Number 749:
Narrated Abu Huraira:

Allah's Apostle said, "Say Amen' when the Imam says "Ghair-il-maghdubi 'alaihim wala-ddal-lin; not the path of those who earn Your Anger (such as Jews) nor of those who go astray (such as Christians); all the past sins of the person whose saying (of Amin) coincides with that of the angels, will be forgiven.


(Ovaa molitva ako ne se lazam pravite muslimani ja izgovaaraat po pet pati na den)...???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 00:27



Ova e Leshockiot manastir slikata zboruva povece od iljada zborovi....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 00:51
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

... ne veruvate vo muhamed deka on e posleden pratenik od boga , tuku tvrdite deka posle isus hristos nema da ima pratenici, pa za koj sovrsen islam zboruvate , ili tie se samo isprevrteni misli kaj vas spirose .



el kevser, покрај секој респект за вистинскиот Св. Павле, Св.Петар, Св.Јаков, Св.Јован, Св. Стефан, ... Св.Мухамед, Св. Халаџ, ... како да верувам дека тој – или некој друг - е последен кога нее последен! Или можеби според вас треба да лажам и да кажам дека ИСУС не беше и не ќе дојде како ВИСТИНСКИ ПОСЛЕДЕН!?

Кажими сега ти, дали моите браќа и сестри кои веруваат дека *СВЕТЛИНАТА на *ДУХОТ * БОЖЈИ - Која БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) за спасение на сите ја отелотвори во Исус Христос покажувајќи ни го Совршениот Ислам – е вистински последниот во кого лично е СОВРШЕНИОТ, имаат ли потполна слобода непречено да ја проповедаат и исповедаат својата вера секаде во оние земји коишто се наречуваат и сваќаат како исламски?

Јас ти сведочам дека немаат и дека се дури и убивани поради тоа што веруваат. Убивани од луѓе коишто се наречуваат верници (муслимани) и се повикуваат на одредени т.н. “свети“ текстови, кои ги испревртуваат, злоупотребуваат и така ги употребуваат како вистински кои дозволуваат или дури наредуваат убивање !


Такво нешто БОЖЈИОТ СОВРШЕН ИСЛАМ во ИСУС ХРИСТОС, во ниеден случај не познава!

Селам




Изменето од spiros - 13.Декември.2009 во 00:52
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 01:29
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 04:58
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

treba nekoi raboti da ti bidat jasnii ;;

islamot gi stiti pravata na onie koi ne mu pripagaat na islamot .drugi religii,

veruvanjata jazicite naciite kulturite i razlicni narodi se zastitieni od strana na islamsakat vera i site koi ziveeat vo zemjite vo koi vladeat muslimanite treba da imaat pravilen statust
vo islamskata drzava treba da vlade pravdata ramnopravnosta i slobodata na veruvanjeto spored opredelbata na sekoj covek. isto taka sekoj covek ima pravo da ja izbere svojata ideologija, aistovremeno se zabranuvaat site metodi na nasislstvo i pritisok.
site onie koi se nemuslimani a ziveat vo islamska drzava se mirolubivi, gi uzivaat site prava sto i muslimanite taa polozba ke ja imaat se dodeka pridonesuvaat na mirot i ne ja izdavaat tatkovinata vo koja ziveeat so muslimanite.
dali me rabiras spirose,, ili sum nejasen
na bilo koj sto nee musliman a zivee vo islamska drzava mu se garantira negovoto veruvanje i negovata vera imot i cesta. vo slucaj na napad muslimanite se dolzni spored moznostite da gi vbranat niv a i isto taka i da gi hrana

i jas ti dadov osvrt za i okolu temava sto ja imas postaveno,
a vie sosema drugo zboruvate



Ama, za zhal, ne e taka.

Da, TREBA! Toa site velat.

Mozhebi taka e na hartija.

Imam nekolku poznati koi se asirci-hristijani i zhiveele na teritorijata na deneshen Irak i Iran. Koga gi prashav zoshto ja napushtile tatkovinskata zemja mi rekoa deka povekje ne se izdrzhuval pritisokot i torturata od strana na muslimanite.

Ako seto toa e onaka kako shto go pishuvash, zashto togash gi miniraa najstarite kipovi na Buda vo svetot?





Изменето од Messenger - 13.Декември.2009 во 05:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2011 во 18:42
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da, toa e osnovno chovekovo pravo. 

Ne mozhe da ima sloboda na veroispoved, no nekoi da se "poslobodni" od drugite.  

A dali toa pravo se respektira, neguva i zashtituva nasekade, toa e drugo prashanje.  

Znaeme deka nekade duri se rushat iljadnici godini stari spomenici za da se "zashtiti" nekoja vera i od istoriskite artefakti, a da ne zboruvame za dopushtanje sloboda na veroispoved.
 

Ова веќе не наликува на пост од интелектуалец.



Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

treba nekoi raboti da ti bidat jasnii ;; 
islamot gi stiti pravata na onie koi ne mu pripagaat na islamot .drugi religii,




Vaka ?

      


Edni od najgolemite i najstarite statui na Buda vo svetot bea onie vo Afganistan koi Taliban gi srushi i pokraj molbite od siot svet da ne pravi takov vandalizam.









Изменето од Messenger - 18.Ноември.2011 во 18:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.