IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Корицата на книгата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Корицата на книгата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 07:33
Корицата може,ама и не мора да биде индикатор за добра содржина. Во скапи корици обично се пакуваат содржини на познати и реномирани автори. Инаку, овие книги најчесто се употребуваат како декор за регал, витрина и слично.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:58
“Дајте ми некоја книга со убави дебели корици, на розе“смеење
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 21:30
poveke me privlekuva naslovot, no i toj moze da izlazhe, ti si mislish edno ima vo knigata, ono posle sosem treto mo a ispadne i zatoa si chitam sekogash od pozadi za sho se raboti vo knigata, pa togash se reshavam dali da ja kupam, koricata ne mi pravi razlika, inaku preferiram knigi so debeli korici oti poveke vreme traat

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 12:52
Ubavo zapakuvan podarok lazi oci. Sto znaci ima vlijanie i koricata, posebno ako sakate knigata da ja poklonite.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 22:29
А бе одамна е познато дека "You can't judge a book by its cover", ама мене искрено ми е битно книгата да има убави корици и целиот дизајн воопшто да е добар. Не знам тоа можеби е поради тоа што читам таква литература што тука ретко се наоѓа да се купи, па најчесто морам да се мачам со копии. Стварно е многу попријатно да читаш од книга со тврд повез, особено ако се работи за некоја поголема. Исто така ми е битен и квалитетот на листовите. Многу ги мрзам овие новиве книги кои имаат речиси проѕирни страници и го гледаш текстот од другата страна.


Изменето од james dean - 08.Февруари.2008 во 22:32
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 22:44
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

поубаво ми е кога во библиотека ми даваат од оние стари книги со еднобојни корици, се мислам дека се тие поинтересни и помистериозни


Тие книги некако имаат посебен дух!

Знаеш дека многу луѓе пред тебе го читале истиот текст и размислувале за истото за што размислуваш и ти во моментот. Дали размислувале исто како тебе? Тие ги дознале тие работи многу пред тебе (кога се работи за научна книга) и сл. Понекогаш како да сакаш да размениш некое мислење со нив (затоа што имаат ист вкус, ист интерес како вас). Па некогаш има и некои белешки во книгата ... А бе филм.
А кога сме кај филмот на оваа тема сте го гледале ли The Ninth Gate со Johnny Depp?
Фантастичен филм кога се во прашање мистериозните книги!Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 23:02
Додека ние печатевме книги на второкласни и третокласни автори и ги укоричувавме во скапи корици, странците што ги среќава за време патувањата со воз читаа книги укјоричени во ефтини и едноставни книги.
Додека нашите скапи изданија се печатеа во тираж од неколку илјади примероци, нивните беа печатени во тираш од неколку стотици илјади примероци.
Како резултат на тоа нашите издавачки куќи (повеќето од нив пропаднаа или едвај крај со крај врзуваат), а странските печатат во милионски тиражи и пак со скромни насловни страници...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7001
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:37
Не е се до корицата... не ми е важна. Знам еднаш кога бев да земам книги од библиотека книгата со глупа корица беше прекрасна а другата со добрата корица беше тапа. Не ми мењаат кориците и насловите на книгите.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
MLEKCE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MLEKCE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 00:01
Vo red. No toa se pretezjno komercijalni knigi.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7001
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2019 во 18:37
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Не е се до корицата... не ми е важна. Знам еднаш кога бев да земам книги од библиотека книгата со глупа корица беше прекрасна а другата со добрата корица беше тапа. Не ми мењаат кориците и насловите на книгите.

Да, корицата не е најважна, секако, но почитувам убава илустрација... како бонусче. Антолог се добри со кориците на некои книги... дури и за квалитетот правам муабет.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.