IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Нова Година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нова Година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јануари.2011 во 15:22

Srekjna 2011
mnogu zdravje,ljubov i uspesiсреќа
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2011 во 01:10
Кој започна да ја слави Нова Година?

Празнување за новиот почеток.

Еден од најстарите обичаи на човештвото е прославувањето на Нова Година.

Како започнало сè?

Некои велат дека Кинезите први ја славеле Новата година, други дека тоа биле старите Германци или Римјани. Се знае дека Kинезите отсекогаш ја празнувале својата Нова година, која доаѓа после нашата. Свеченостите траеле по неколку денови.

Старите Германци почнале да ја слават Нова Година како обележје на промената на годишните времиња. Зимата во нивната земја започнува некаде во средината на ноември, а тоа било времето кога жителите ја собирале жетвата.

Бидејќи тогаш се собирале сите, радосни поради завршената жетва и одморот кој настапувал, се веселеле, па така се родил нивниот голем празник, почеток на новата година, иако било ноември.

Кога Римјаните ја освоиле Европа, го промениле времето на прославување, па Нова Година почнала да се слави на први јануари. За нив Новата Година претставувала симбол на почетокот на новиот живот и новите надежи за иднината. Овој обичај останал и до ден денес. Затоа и ние Новата Година ја пречекуваме весели и среќни, со надеж дека ќе ни донесе убави нешта.
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2018 во 00:01

Никако не изнесувајте пари од дома за Нова година

December 28, 2018
Никако не изнесувајте пари од дома за Нова година

Новата година се поврзува со многу суеверија и верувања, за подобра иднина, поголема среќа и пронаоѓање на вистинската љубов… На само неколку дена пред почетокот на 2018-година, ви ги пренесуваме најинтересните суеверија и верувања од целиот свет.

Нова облека

Луѓето веруваат дека ако на денот пред Нова година носат нова облека, во следната година ќе добијат многу нови алишта. Препорачливо е облеката да биде со црвена боја, затоа што црвената боја се смета за среќна.

Не плачете
Се вели дека по секоја цена треба да избегнувате плачење и кршење предмети на првиот ден од Новата година, ако не сакате целата година да ви помине на сличен начин.

Парите не смеат да излезат од домот

Во некои земји се верува дека парите, накитот и другите скапоцености не смеат да се изнесуваат од домот на денот пред Нова година. Некои луѓе одат дотаму што не сакаат да го изнесат ниту ѓубрето, за да бидат сигурни дека во следната година домот ќе се збогатува, а нема да се осиромашува.

Старата година треба да си замине

Точно на полноќ, на Нова година, сите врати од домот треба да се остават отворени, за старата година да може непречно да замине, заедно со сите лоши нешта.
Бакнете се на полноќ

0
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.