IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Празници (имендени, слави) и празнувања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Празници (имендени, слави) и празнувања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 16:59
Честит именден на сите славеници
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
PARMEON Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PARMEON Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 17:42
Na mojto bratucedski narod,hora,ljudi ja
Patmeion zeluvam sreka i rados na denaski den.
Da vas sreca prata i da su sicki radosni i dobre.

Voli vmo vas i pozdravljuemo od Gpteborg-Svedska
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 17:46
srekna slava na mama i tatoголемо%20гушкањеголема%20насмевка
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2009 во 17:54
Фала PARMEON  жив и здрав да си и за многу години нека е Св.Николасреќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2009 во 20:57
Sreken Bozik na site koi slavat deneskaголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 10:32
i od mene sreken bozik/katolicki/
Кон врв
vlad0 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Титула нема поради неплатени сметки

Регистриран: 18.Ноември.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 2263
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlad0 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 22:17
од мене среќна нова година и ги молам админите и модераторите сите членови што се банирани да се одбанираат за утрешниот ден да се дружиме сите како големо семејство
Која е таа љубовна состојка која не држи поврзани за оние кои ги сакаме и покрај тоа што ни нанесуваат многу голема болка?!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2009 во 13:40
Среќни новогодишни празници големо%20гушкање
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 16:15
НОВОГОДИШНИ ОБИЧАИ

new-year-fireworks-hk

Секоја земја има свои новогодишни обичаи:

Шпанците
на пример, на полноќ јадат грозје и тоа по 12 зрнца за да бидат среќни сите 12 месеци во годината, Грците јадат колач во кој се наоѓа паричка, која за Нова година носи среќа - првото парче од лебот е за малиот Исус, второто е за таткото на куќата, а третото за куќата, ако паричката се најде во третото парче, таа година пролетта ќе пристигне рано, а семејството може да се надева на среќа цела година.
Германците им е незамисливо Нова година да помине без огномети. Тие секоја година на огнометите трошат 100 милиони евра. Традицијата на новогодишната вечер да се направи врева потекнува од средниот век кога луѓето ѕвечкајќи оделе по улиците за да ги избркаат злите духови. Подоцнa на ред дошле барабаните, црквените ѕвона и сите други инструменти.
Новогодишната трпеза е исто така симболична. Супа од леќа или свинско се симбол на благосостојба. Риба значи добра иднина бидејќи секогаш плива напред. Оној кој за Нова година спростира алишта, самиот си е виновен ако во новата година ќе мора многу да работи. На нова година во Кина сите врати се украсени со нешто црвено, бидејќи црвената боја е симбол на среќа и веселба. Иако сите семејства се подготвуваат за славење на новогодишната ноќ, од домовите се отстрануваат сите ножеви во текот на 24 часа, за никој да не се повреди бидејќи таа незгода би значела дека таа личност ја „пресекла“ односно ја попречила среќата во семејството во новата година.
Австријците на Нова година подготвуваат свечен ручек кој вклучува печено месо, како симбол на среќата и благосотојбата. А за десерт - сладолед од ментол во облик на детелина со четири листа. Тоа се главните услови за осигурување на среќата во новата година за тој народ.
На Нова година, Британците се плашат од тоа кој прв ќе им дојде на гости, бидејќи, според старите верувања, тоа покажува колку ќе имаат среќа во новата година. Ако на гости прво ви пристигне машко друштво со подароци, вие сте вистински среќник. Но не се надевајте многу ако прво ве посети женска личност. Традиционалните подароци се јаглен за оган, леб за трпезата и пијалок за господарот на куќата.
Добро е куќата или станот да имаат две врати, бидејќи за среќа гостинот треба да влезе на предната, а да излезе на задната врата. Ако доаѓаат повеќе гости, никако не смее прв да влезе гостин кој не носи подарок. Кога ќе отчука точно 12 часот, треба да се отвори предната врата и така да и се посака добредојде на новата година и среќата која таа ја носи.
Стариот сицилијански обичај вели дека среќата во новата година ќе им дојде на оние кои на Нова година јадат лазањи, но несреќата следи за сите оние кои на тој ден јадат макарони или која било друга тестенина освен лазањи.
За Нова година, Норвежаните се почестуваат со пудинг од ориз, а во него сокриваат еден бадем. Пудингот се сервира во голем сад, во кој се наоѓа само еден бадем. Се послужува во чинивчиња, а се верува дека личноста која ќе го пронајде бадемот, во следнат година ќе ја следи среќа и богатство.
Холаѓаните за Нова година јадат крофни бидејќи веруваат дека тие носат среќа во новата година.
Обичајот за подарување бакнеж на полноќ во Америка потекнува од маскенбалите кои биле вообичаени во текот на историјата. Според традицијата, маските ги симболизирале злите духови од старите времиња, а бакнежот претставува прочистување во новата година.
Хаичаните за Нова година секогаш облекуваат нова облека и разменуваат подароци, за да ја повикаат среќата, додека Јапонците во домовите ставаат гранки од елка за долг живот, стебла од бамбус за благосостојба и слики од расцветана цреша за благородност.................голема%20насмевка
Во Бразил обичај е на новогодишната ноќ да се носи бела облека за среќа и мир во годината што следи. Луѓето што живеат покрај море, можат да посакаат желба и да одат на плажа, да прескокнат седум бранови и да фрлат во морето цвеќе, за желбата да им се исполни. Се верува дека тоа ќе им донесе среќа и благосостојба во целата нова година, бидејќи божицата на морето ги исполнува сите желби.
Во некои градови во Колумбија, семејствата симболично го слават заминувањето на старата и доаѓањето на новата година, забавувајќи се со кукла. Големата, машка кукла ја претставува старата година. Понекогаш во куклата се ставаат петарди и стари работи кои на семејството веќе не им се потребни. Тоа се нешта кои потсетуваат на тажни спомени и нешто што сакаме да го заборавиме. Палењето на тие нешта симболично значи дека се оставаат сите лоши нешта од старата година и се поздравува една нова, посреќна година.


Изменето од bijonse1 - 02.Јануари.2010 во 16:17
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 17:41
Македонски Божиќ во Куманово

Македонија е земја на верски и обредни обичаи. Традицијата и вербата во Бога, почитта кон празниците и култот кон празнувањето се присутни во секое верничко семејство.
Нашата македонска национална душа што  ја изградувале нашите претци во тек на долги векови, останува да се пренесува низ вековите.
Божик, или Коледе,   цели   1.100 години,   од денот  кога ние Македонците сме станале христијани,   бил најголемот празник и за нашиот народ,   најголема негова радост.   За многумина Македонци Божик, и е денес  најголем празник,   најголема радост и тука во Македонија, но и по дијаспората, македонците знаат прилично доста за македонските  божикни обичаи што ги научиле  од  своите родители.
Божикните  обичаи,  како и сите други обичаи,  варираат  од еден крај  на друг,   но  општо  земено,   тие  се  слични или многу блиски, еден на друг  во  цела Македонија, но поконкретно обичаи во Кумановско. БОЖКИК И денес  се дочекува и  слави со  обичаите   од  старато време. Ние Македонците  сме христијанска нација,   христијанските  обредни обичаи    влегуваат  во  основата на нашата национална култура,   затоа ако  се  откажеме     од  нашите  стари верски обичаи ние ке се откажеме  од најбитното во нашата национална култура и наместо да станеме модерни,   ние: ќе  се  сториме  безлични културни варвари
Божиќ почнуваше да, се чека шест  недели пред  него, православните христијани држат за Божик шестнеделен пост   што  значи,   дека 42 дена никој не  јаде месо,   сирење,   млеко,   сало  се што  е производ од животни.  Денот  пред почетокот  на шестнеделниот  пост  се вика ПОКЛАДИ и се прославува со  богата блажна гозба.  Вечерата спроти првиот постен ден,  домакинките  готват   богата вечера со месо, кое  овој  временски период  го  има доволно,   бидејки во доцна есен селаните колат  свињи  и после  таа  богата блажна вечера следат  42 дена во кои  се   јаде посен грав    чорба или манџа од компири, расол,   варени  и потоа толчени  суви пиперки.
Се  смета  за голем грев  пред Господа некој да блажи во постните недели,   а ако  порано, пред 40тина години, се најдеше некај  таков,   тој беше  сметан  од сите  за голем грешник  антихрист  и попот него  не го причестуваше. Постењето кажува дека Божик наближува и децата го  очекуваваат  со големо  нетрпение. Се  натпреваруваат  кое дете ке направи што поубава КОЛЕДАРКА,   а тоа е  една четалеста гранка со две прачки,   на кои на денот Коледе, децата (коледарите) нижат „колачи    од посно малечки лепчиња кои им ги подаруваат домакинките во селото,   Со денови одиме  од дрво на дрво да најдеме погодна гранка за коледарка,   и  откако ке   ја отсечат,   ја носат дома и ја делкаат внимателно. Кога е  готова, се закачува да виси на највидно место во собата сите да  ја гледаат  колку е убава.

Во кумановскиот крај  е  обичај првиот ден на Божик после шестнеделното постење луѓето да се „облажат“ со месо  од врапче.  По преданието оној  кој  на Божик  се  облажи со месо  од  врапче ке  бил здрав  цела година и ке  бил лесно подвижен,   ке „летал како врапче“.
На Божик,   кога децата од  радост  и нестрпливост  стануваат уште во  зора,   се  облажуваат прво  со копанче од врапче. Но, најрадостниот ден  од  Божикните празници е КОЛЕДЕ,   а тоа е денот  пред „Божик“.   На тој  ден децата се собираат  рано утрото секое во  своето маало и формираат во  селото неколку коледарски групи,   Секое дете доага на зборното место  со својата  коледарка во рака и  со  торба на рамо. Коледарските групи одат  од куќа на куќа низ  селото се додека не се уморат  или не премрзнат  од  студ   зашто,  Дедо Коледе  е  бел,   снег тогаш има понекогош и до колена. Коледарите  пеат  коледарски песни пред  секоја кука и добиваат  подароци од домакините.   Една од нив  започнуваше вака „Ој  Коледе,   Коледе дедо, Се  родило  Божје  чедо...
Домакините  и домакинките  ги причекуваат  коледарите  со  решета полни подароци.   Подароците  се  состојат   од мали  тркалести лепчиња, кои се викаат колачиња иако  во  нив  нема шекер и такво чепче добива секое дете коледарче. Дарчето добиеното  лебче  го  ниже  на коледарката.   Голема радост на секое коледарче  е  ако  тоа успее  својата коледарка да  ја наполни до врв   со колачи.   Но коледарите добиваат  подароци и разно овоштие   ореви,   кестени,   јаболки,   суви  смокви и  коледарењето завршува некаде кон пладне,   тогаш коледарите  си  одат дома да се пофалат  на своите домашни дека насобрале полно  подароци.

За вечера на денот Коледе се готви посна вечера од повеќе врсти јадења. Тука е посен грав, кој не се запржува ни со зејтин, во него се става. само лук. Таков грав се јаде само еднаш во година, само на Коледе. Тука е зелник со праз, тука е посна сарма полнета со  ориз,   тука се и риби на тавче.

Пред вечерата во огништето се пали бадњак, тоа е едно дебело суво дрво од даб, во огнот се фрлаат зрна темјан така да целата кука мириса на темјан како да е црква. Се палат и овешти. Распламнатиот бадњак,темјанот и свештите ја создаваат религиозната мистика на Коледната вечер.

По палењето на бадњакот  целото  семејство  излегува    надвор  за да направи процесија околу куќата.  Напред  оди домаќинот  и тој в  раце носи голема погача,   него  го  следат  другите членови на семејството со  запалени свешти во раце.   Кога биде направен круг околу куката,   семејството  оди на посета кај  добитокот  (стоката). Прво  се посетува крупниот  добиток  (говедата или  биволите),   а потоа ситниот,   (козите).  Домакинот крши парчиња од  погачата и им дава на добичињата.
Таа вечер се вечера на под врз  чуканица (слама од рж) врз која се простира селска бофча.   Се  седи врз  сламата со  скрстени нозе „по турски“  .  Вечерата трае долго време,   едно  јадење сменува друго.
Таа нок  е  адет да не  се  спие в кревет,   ами сите членови на семејството  се истргнуваат  еден до друг врз  сламата- спиењето врз  сламата сака да напомне дека Божјиот  син Исус Христос  се родил во  слама    во  јаслето на пештерата во Витлеем.
Ноќта СПРОТИ  Божнк    домаинките многу малку спијат.   Тие  стануваат  уште  пред  зора да месат  и  сучат   баници (пити) и готват јадења.  Рано  на утрото  на првиот ден Божик мажите се  облекуваат празнична облека и одат в  црква, а  Жените  тој ден не  одат  в црква ами одат  на раздавање  „за Бог да прости“.  Секоја од  нив  на раздавааето  си носи и шише  греана ракија.  
Кога мажите  се  вратат   од  црква од црквата и жените  од  раздавањето семејствата се  соберат  за ручек,  а после него,   младо и  старо,   се  собира на сред  село на собор  или сеир,   Тапани  чукаат,   зурли трештатѕ   ора се вијат до доцна во  нокта.   Ората продолжуваат  и на вториот  и третиот ден  Божиќ.

Ете така се прославува Божик во Кумановско.....губитник

Со Божји благослов за верниците и сполај ви...........не%20вреден


Изменето од bijonse1 - 03.Јануари.2010 во 17:42
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 00:08
СРЕЌЕН БОЖИЌ....
Христос се роди.....
за многу години....


http://www.sekojden.com.mk/sliki/X/20090107140130.jpg
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 00:48
sreken bozik na siteголемо%20гушкање
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 01:57
Честит Божиќ на сите кои го слават
ХРИСТОС СЕ РОДИ

И среќен именден на сите Бошковци
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 07:26
Честит Божик на сите православни вернициголемо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.