IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Необично дрво само на необични места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Необично дрво само на необични места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2016 во 17:51

Шумата од 400 искривени дрвја во Полска сѐ уште претставува мистерија за научниците


Во Западна Померанија, Полска, има една шумичка со обични борови којашто стана позната поради еден мал заплет во приказната – сите 400 стебла кои се наоѓаат таму имаат чудна закривеност кај нивниот корен.Дрвјата биле засадени во 1930 година во област која тогаш ѝ припаѓала на Германија.

Сите дрвја веднаш над почнвата имаат чудно скршнување од 90 степени, за потоа пак да почнат да се извишуваат во грациозна закривеност. Нивниот чуден, но прекрасен изглед совршено е овековечен во фотографиите на Килиан Шонбергер.

Никој со сигурност не знае како и зошто овие дрвја се искривени, но повеќето веруваат дека тоа се случило преку однапред смислен вештачки механички процес. Други пак теоретизираат дека мистериозната закривеност е резултат на обилен снег. Што и да е причината, со сигурност е глетка која заслужува да се види.

dr01dr02dr03dr04dr05dr06Изменето од Valerija - 22.Март.2016 во 17:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2017 во 23:02
Image result for unusual tree
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2018 во 16:47

Dracaena cinnabari – змејско крваво дрво

Топ 10 најчудни растенија во светотТоп 10 најчудни растенија во светот

Овој вид е најверојатно еден од најпознатите и најкарактеристичните видови на островот Сокотра во Индискиот Океан. Неговиот изглед е во форма на превртен чадор и има густа крошна. Ова е зимзелен вид кој лачи темно црвена смола што потсетува на крв по што го добил и своето име.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2018 во 02:30
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21018&PID=3096310#3096310 target=_blank rel=nofollow><u>Valerija</u></a> Valerija напиша:

Метузалем, Инјо Каунти, Калифорнија


интересно уште малку и ќе се поклопи со Библискиот Метузалем

https://christianity.stackexchange.com/questions/3595/significance-of-methuselahs-death-year

единствено што тој би бил тродупло постар како период во кој живеел доколку репер е претпоставката дека тој живеел во малото ледено доба

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15648&PID=3127614#3127614

простете за дигресијава, но не можам да постирам во подфорумот Вероисповест каде сакав да потенцирам зошто живееле толку долгу првите земјани т.е. ако земјината ротација била успорена од одреден фактор пр. ко на МерК*р или Венера денеска, тоа би било и возможно да терале накај илјадарка некогаш Луѓето тука, дали!?

https://www.exploratorium.edu/ronh/age/

https://www.universetoday.com/37507/years-of-the-planets/

не сум на чисто бидејќи матиматички сум мрзлив но и за староста кај Лушето сигурно постојат и други варијабили ко и кај староста на земјата

https://discourse.biologos.org/t/how-did-people-like-methuselah-and-adam-live-so-long/498/12
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.