IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Необично дрво само на необични места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Необично дрво само на необични места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 17:49
http://www.tree-pictures.com/sequoia-trees.jpg

sequoia drvo


Хиперион (Hyperion) е име на еден примерок на секвоја во Северна Калифорнија со височина од 115.5 метри, и како такво, ова е највисокото дрво на светот. 

Дрвото било октриено од истражувачот Крис Еткинс и аматерскиот природонаучник Мајкл Тејлор во далечен предел на Редвудскиот национален и државен парк откупен во 1978, во времето на Џими Картер. Местоположбата на дрвото не се кажува заради посетителите кои би можеле да го нарушат екосистемот околу него.
Изменето од bijonse1 - 28.Декември.2013 во 23:24
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 18:17
Тема: НЕОБИЧНО ДРВО САМО НА НЕОБИЧНИ МЕСТА...

....aj , neobichni dva e vo red!...ama na neobichni mesta?изненадување....a, koi se pa obichni mesta?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 18:37
Originally posted by brza brza напиша:

Тема: НЕОБИЧНО ДРВО САМО НА НЕОБИЧНИ МЕСТА...

....aj , neobichni dva e vo red!...ama na neobichni mesta?изненадување....a, koi se pa obichni mesta?збунетост


па на пример покрај пат кога идеш накај дома и во дворот на комшијта...
се обични , а необични места за нас....е таму ехехе  хехе еехеее далеку стрмно непознато.....трепкање
уништувач на забави......не%20зборувам   ајјј отвори Ти тема да те видам аа?? ајј ајде
Image result for unusual tree


Изменето од bijonse1 - 09.Јуни.2017 во 22:59
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 19:21
...a kaj mozesh da vidish sekvoja na primer,...mozebi na ona malku zelenilo megju trakite na avtopatot?изненадување

e,...toa bi bilo stvarno neobichno mesto !намигнување

inache,..ne sum rasipuvach,...samo analitichar...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 21:04
Абе овие дрва нели беа спомнувани во `Малиот принц`?плазење
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 22:22
acacia....stepsko..pustinsko...samotno drvceнамигнување so rashirena kroshnja,..


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
aurelianus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aurelianus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 22:33
toa je akacija,t.z BAGREM,po naski.
kaj se najde u pustinja covece bozji.
8"
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:21
                Related image      

Изменето од bijonse1 - 09.Јуни.2017 во 22:58
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:26

Бонсаи

Одгледување во саксија, како на дрвја така и на други видови растенија, има историски почетоци уште во времето на ЕгипетскатаФараонот Рамзес III на стотина храмови подарил градини кои биле составени од маслинки, палми и други растенија посадени во саксии. И во стара Индија се саделе дрвја и други растенија во саксии за медицински цели и исхрана. култура и цивилизација. Постојат слики кои потекнуваат од 4000 п.н.е. и кои прикажуваат дрвја посадени во камени садови.

Изразот penzai првпат се појавува во Кина во времето на Џин (Jìn Cháo) Династијата во периодот од 265 н.е. – 420 н.е. Со тек на времето оваа вештина се развива во нови форми во различни делови на Кина, Јапонија, Кореја, Виетнам и Тајван. Посебно одгледувањето на растенија во саксија било популарно во Јапонија во времето на кинеската Сонг, (Sòng Cháo) Династијата, период на голем развој на Кина, кога Јапонците присвоиле и примениле многу од кинеските знаења и вештини. Јапонскиот Зен калуѓер Kokan Shiren (虎関師錬), (1278-1347), во 1300 год. ги поставува естетските принципи за бонсаи, бонсеки и архитектонските принципи на јапонската градина.

На почетокот Јапонците ги одгледувале минијатурните дрвја во саксии за разубавување на нивните домови и градини. Подоцна одгледувањето на азалеатa и јаворот станале симбол на богатство и престиж.

Една од најстарите познати живи збирки на бонсаи, која се смета и за национално богатство на Јапонија е збирката на царот, во која се наоѓа петиглестиот бел бор (Pinus pentaphylla var. negishi), познат како Сандај-Шогун-Но Мацу, за кој се претпоставува дека е стар околу 500 години и дека почнал да се одгледува како бонсаи уште во далечната 1610 година.

Денес одгледувањето бонсаи веќе не е привилегија на богатите, туку тоа стана светски позната хортикултурна уметност.

http://basik.ru/images/bonsai_museum/005.jpg                                              http://basik.ru/images/bonsai_museum/short.jpg

Изменето од bijonse1 - 28.Декември.2013 во 23:25
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 18:31

Златната палма (Chrysalidocarpus lutesces), припаѓа на фамилијата Palmae.
Потекнува од Мадагаскар, каде што расте во височина и до 10 метри. Во САД е позната како "Butterfly palm" или палма-пеперутка. Кај нас го добила името по златножолтите плодови. Оваа палма расте побрзо од Кензијата и затоа повеќе се користи како собно растение. За да расте нормално, треба да ја одржувате почвата оптимално влажна и да не дозволувате водата да се задржува во тацната подолго време. Од пролет до есен секоја недела во водата со која полевате додајте течно ѓубриво, а во зима еднаш месечно. На оваа палма и одговара место на источен или западен прозорец. Во лето температура што и одговара е 21-27 Целзиусови степени, а за презимување може да се чува на пониска температура, но не пониска од 15 Целзиусови степени. Во земја за саксиски растенија додајте една третина песок. Малите растенија пресадувајте ги секоја година во март или во април, а големите дури тогаш кога коренот ќе прерасне во саксијата.

Кокосовата палмичка (Microcoelum weddeliaum) потекнува од тропските краеви на Бразил.
Овој вид палма е тежок за одгледување затоа што бара многу топлина и висока влажност на воздухот. Иако се нарекува кокосова палмичка, нема ништо заедничко со големата кокосова палма. Има низок раст, така што дури и израснат примерок достигнува височина само 120 см. Оваа палма е една од ретките растенија, која поднесува постојано да има вода во тацната. Дури и мало просушување предизвикува потемнување на врвовите на листовите. Чувајте ја на многу светло место, но никако на директно сонце. Во текот на целата година држете ја на топло место, но не на температура пониска од 20 Целзиусови степени. Ако успеете да го одржите растението, пресадувајте го на секои две години и не користете преголеми саксии.

Цикасот (Cycas revolute) припаѓа на фамилијата Cycadaceae.
 Иако по изгледот прилега на палма, не припаѓа на фамилијата Palmae. Станува збор за сосема различно растение од фамилијата цикаси, кое нема ништо заедничко со палмите. Цикасите се најстари растенија во историјата на Земјата. Бидејќи неговите листови потсетуваат на листови од палма, многумина бараат да купат ваква палма - затоа се вбројува во фамилијата палми. Расте многу бавно, но е толку убав, што е вистинско задоволство да се одгледува. Ако се одлучите да го одгледате растението од семе, треба да поминат шест месеци за семето да про'рти. За да израсне растението до големина за собно одгледување, може да поминат и две години. Се полева умерено. Меѓу две полевања оставете ја земјата добро да се просуши и никако не дозволувајте да се задржува вода во тацната. Чувајте ја на светло место, заштитена од директно сонце, затоа што листовите може да изгорат. Во текот на целата година бара собна температура, но зимно време не смее да падне под 14 Целзиусови степени. Пресадувајте ја поретко, а во супстратот што го користите додајте и една третина песок.

Панданусот (Padaus veitchii) припаѓа на фамилијата Paadaaceae.
И овој вид само по надворешниот изглед потсетува на палма. Нејзините листови, кои се прошарани со бели ленти, спирално израснуваат од основата на растението. Лесна е за одгледување и за многу кратко време израснува во големо бујно растение. Се размножува многу лесно со одвојување на страничните избојци, заедно со дел од коренот, кога тој ќе израсне околу 20 см......... среќа
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 23:27

socotra%20island%201042%20500x342%20socotra%20island%201042

Дрвја во облик на печурки....Изменето од bijonse1 - 08.Април.2010 во 23:28
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 22:52


AAAAAAAA MOETO DRVCEљубов
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 16:04

Balerina drvo...

Изменето од bijonse1 - 28.Декември.2013 во 23:26
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 16:06
Related image

Изменето од bijonse1 - 09.Јуни.2017 во 23:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.