IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Колку навистина знаеме за алое вера?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку навистина знаеме за алое вера?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Brunette Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brunette Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Колку навистина знаеме за алое вера?
    Испратена: 02.Декември.2009 во 18:16
Дали знаевте дека...

- Ова растение се споменува уште во Стариот Завет 6000 години пред Исус.
- Алое вера е билка која содржи повеќе од 280 потврдени состојки, полезни за човековото здравје, па со право се нарекува најкомплексно растение
- Алоето спаѓа во групата лилјани а не кактуси како што многумина мислат
- Преработката на самото растение е можеби и најбитната работа, зашто за 5-6 часа по откинувањето на алоето се губат корисните состојки
- Еден лист тежи 1,5-2 килограми
- Алоето покрај другите го користела и најубавата жена на светот, Клеопатра, за негување на нејзината убавина
- Алоето е најдобриот имуностимулатор и имуномодулатор
- Содржи природен против-воспалителен ефект
- Најчесто споменуваните позитивни критики се за успешното справување со стомачните тегоби и проблемите на дигестивниот систем, псоријазата, егземата и други кожни болести
- Многу погрешно е мислењето дека алоето е лек против рак!!! Тоа има силно изразено антиканцерогено дејство (има својство да ги препознава слободните радикали и успешно да се справува со нив).
- Алоето е идеално за постоперативен третман, закрепнување на организмот
- АЛОЕТО Е ОДЛИЧНО ЗА СЕКОЈ ЗДРАВ ЧОВЕК!ТОА НЕ Е ЛЕК, ТУКУ БИЛКА КОЈА ВИ ПОМАГА ДА ГО ОДРЖИТЕ ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ ВО ОДЛИЧНА ФОРМА!!!

Како дознаам нови информации, веднаш ќе ги пласирам и споделам со вас...


Кон врв
nansy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nansy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 20:48
да да алоето е доста добро...имам пиено и сум многу задоволна !!! супер тема :)
малите нешта го прават животот убав !!!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 20:51
Кај има вакво чудо и ова да го пробам,не оти ми треби туку од радозналост чисто.

Па од олку фалби и да не чини ќе ти биде убаво
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:15
имам едно дома
ама малку ја смени миризбата
може ли да се пие уште
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:17
Мрзлич го има ова чудо во аптека?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:19
да
ова моево е 100%алое
второ шишенце ми е
пред јадење се пие
се разредува со вода
јас го купив од Јака
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:19
А колку паричиња чини ако ти текнува?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:23
350 или 380 ден
има и поскапи
ова е од пола литар
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:26
pijte vie sve i svashtana koga imate zdravo  telo....
pa koga ke ja poremetite prirodnata defekacija....
kazhite mi....
znaete deka ima nad 250 vrsti aloe ???
za koe aloe zboruvate??
znaete deka samo 4 od niv se koristat???

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:30
Биџо јас чисто информативно прашувам за ова.

Во однос на храна јас секогаш сум консумирал продукти од овдешното поднебје,што значи тоа што земјичкава наша раѓа тоа ни е најдобро на нас Македнонците ако не беше така ќе испоцркавме сите.

Пред 50 години знаеле старите наши за Алое вера?-Тикви знаеле па пак си биле здрави само со гравче и ориз
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 21:40
Ова е на Геопром
Кон врв
Brunette Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brunette Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 23:17
Vaka lugje, prvo zboruvav za Aloe Barbadensis Miller, najlekovitoto aloe, bidejki navistina ima mnogu razlika. Vtoro, aloeto se odgleduva na nekolku delovi vo svetot, zatoa sto se potrebni posebni uslovi za istoto, domasnoto odgleduvanje kaj nas ne se preporacuva (od ona sto go znam). Ona sto pogore kako fakti za aloeto, go pisav, se odnesuva za rastenieto odgleduvano i preraboteno od kompanii koi se zanimavaat so toa, so posebna tehnologija i proces na prerabotka. Posle mnogu bitno e kolkava e koncentracijata na aloeto vo napitocite koi gi konzumirate,VNIMAVAJTE STO KORISTITE!!!!!NE TOA STO PISUVA 100% PURE ALOE( toa znaci deka se koristi 100% cisto aloe) TUKU POZADI KE SI ZAVRTITE KA OPAKOVKITE I KE VIDITE KOLKU PROCENTI NA ALOE SODRZI NAPITOKOT. Najmnogu sto imam sretnato na nasiot pazar e okolu 96% ALOE GEL.
INAKU MORAM DA DODADAM DEKA PRED 50 GODINI NASITE DEDOVCI I BABI I NIVNITE DEDOVCI I BABI:) ZIVEELE VO DRASTICNO POINAKVA SREDINA, POZDRAVA NA NEKOJ NACIN I USPEVALE SO ZDRAVAAA HRANA DA VNESAT NAJGOLEM DEL OD VITAMINITE, MINERALITE I SLICNO. DENES, DA BIDEME REALNI, KOLKU USPEVAME DA GO JADEME ONA STO TOGAS GO JADELE??????KOLKU JADEME ZDRAVO???SEKOJA CEST NA ISKLUCOCITE, NO SO OVA TEMPO NA ZIVOT, KOGA TOJ STO JADEL 2PATI DNEVNO E SREKEN, MORA DA KONZUMIRAME I DODATOCI VO ISHRANATA ZA NORMALNO FUNKCIONIRANJE NA ORGANIZMOT. I KOGA E VEKE TAKA....NEKA BIDE PRIRODNO

Изменето од Brunette - 02.Декември.2009 во 23:23
Кон врв
nansy Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nansy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 03:13
bi sakala konkretno da se zadrzam na ona ALOE sto go pie "MRZLA" so 100% aloe... me cudi zasto go rastvarash vo voda... i me interesira da procitash na ambalazata kolku % e iskoristeno VISTINSKO ALOE- aloe vera ??? i toa me cudi za mirizbata...mnogu cudno :(

a za toa deka ne treba da konzumirame svasta TACNO E...tri pati procitajte i istrazete pred da vnesete bilo sto...

NO SE UVERIV VO NEGOVATA MOKJ, KOGA MI SE SMIRIJA STOMACNITE DZUMBUSI :) ISTO TAKA I POLEKA GLEDAM DEKA LICETO MI SE OPORAVUVA (POSTO KORISTAM I KREMA SO ALOE),A IAM PROBLEMATICNO LICE :(((((((((

ja podrzuvam BIJONSE 1 za komentarot deka ima mnogu vrsti na ALOE...DA, no samo nekolku se konzumiraat...i mmogu bitno e koj e proizvoditelot :)))


pozdrav do site :)



Изменето од nansy - 03.Декември.2009 во 03:19
малите нешта го прават животот убав !!!
Кон врв
Brunette Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brunette Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 12:54
draga nancy
koga jas uspeav da se spravam so problemot so sinusite, sto go imam cel zivot (sto se nemam koristeno), slobodno mozam da kazam deka aloevo e extra.Znaci na priroden nacin se spraviv, a prethodno mi trebaa milion antibiotici, bla bla...
zatoa i ja postirav temava...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.