IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Преговори за името
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Преговори за името

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 181182183184>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 11:49
Originally posted by ABC ABC напиша:

-Треба после 20 и кусур години и на магаре да му стане јасно дека:
 -Име на една држава и еден народ не може никој да смени со сила, ултиматуми, или било каква друга присилна репресивна мерка, за такво нешто потребни се векуви, а можеби и милениуми не би биле доволно, едноставно понекогаш тоа е невозможно, особено доколку идентитетот на еден народ е сплотен со самото име на државата, како кај нас МАКЕДОНЦИТЕ во МАКЕДОНИЈА.
-Финтата е во тоа што и Грците тоа добро го знаат, само го актуелизираат налудничавиот проблем со цел што е можно подолго и повеќе да профитираат со нашето одложено членство во НАТО и ЕУ.Парите и можностите што ги даваат овие институции на нивните членки, сега наместо во Македонија се слеваат во Грција.Се разбира дека за таквата состојба што подолго да опстои, Грците добро ги плаќаат дури и политичките лидери на одредени земји, членки во овие евроатлански институции, но и кај нас, без разлика дали се во власта или опозицијата.

 
Многу добро го имаш „лоцирано„ проблемот...со ставање во категоријата „налудничав„ проблем .

Е сега ....уште и да ни означиш и кажеш КОЈ тоа бил/е „налудничав„ , во времето кога без овластувања и соодветни прерогативи „некој-си„ почнал да преговара со грците околу „проблемот„ со името?
Со „проблемот„ кој НЕ Е и НАШ ПРОБЛЕМ!!!!?.
И СЕ што од тоа ...лека-полека ни е наметнато....со текот на времето
На пример : ДА ПРЕГОВАРАМЕ?!
Кој е тој налудничав„ кај нас , кој ни ја зготви(л) оваа „манџа„!?
тага
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 12:06
Originally posted by novace novace напиша:


 
Многу добро го имаш „лоцирано„ проблемот...со ставање во категоријата „налудничав„ проблем .

Е сега ....уште и да ни означиш и кажеш КОЈ тоа бил/е „налудничав„ , во времето кога без овластувања и соодветни прерогативи „некој-си„ почнал да преговара со грците околу „проблемот„ со името?
Со „проблемот„ кој НЕ Е и НАШ ПРОБЛЕМ!!!!?.
И СЕ што од тоа ...лека-полека ни е наметнато....со текот на времето
На пример : ДА ПРЕГОВАРАМЕ?!
Кој е тој налудничав„ кај нас , кој ни ја зготви(л) оваа „манџа„!?
тага


Ајде бе Новаче, па не сме од вчера ебаго, па да полемизираме со часови “кој прв почнал“, а и во моментов тоа е најмалку важно, доколку реално гледаш на работите.“Обврската“ да преговараме за името знаеме скоро сите кој налудничав ја превземал без дозвола и во наше име, ама исто така знаеме дека никој не се најде “ербап“, во изминатиов период да се потруди малку повеќе да ја поништи, или да ја маргинализира барем, посветувајќи се максимално кон наша поголема економска независност, која може единствено да се постигне преку вистинско намалување на невработеноста на едноцифрен процент, што и реално е возможно, доколку се сака.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 17:58
Originally posted by ABC ABC напиша:


Ајде бе Новаче, па не сме од вчера ебаго, па да полемизираме со часови “кој прв почнал“, а и во моментов тоа е најмалку важно, доколку реално гледаш на работите.“Обврската“ да преговараме за името знаеме скоро сите кој налудничав ја превземал без дозвола и во наше име, ама исто така знаеме дека никој не се најде “ербап“, во изминатиов период да се потруди малку повеќе да ја поништи, или да ја маргинализира барем, посветувајќи се максимално кон наша поголема економска независност, која може единствено да се постигне преку вистинско намалување на невработеноста на едноцифрен процент, што и реално е возможно, доколку се сака.

Нема што да полемизирам-е....
КАЖИ ни ГО ...АКО го знаеш...а АКО не го знаеш ...прескокни го „прашањето„.
пс
ЕДНАШ ...од-кога (и ние) ќе станеме сериозна држава , ЌЕ МОРАМЕ да го именуваме СЕКОЈ кој е НАЛУДНИЧАВ...без ИСКЛУЧОК.
Јасен сум..нели?
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 19:14
И што фајде ќе имаш ако ти ги кажам Киро, Бранко, ЉуБчо, па и многу други кој се кандисаа да разговараат окулу името?Ќе го реши ли тоа нашиот проблем?
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 20:01
Originally posted by ABC ABC напиша:

И што фајде ќе имаш ако ти ги кажам Киро, Бранко, ЉуБчо, па и многу други кој се кандисаа да разговараат окулу името?Ќе го реши ли тоа нашиот проблем?

Зарем НИЕ , имаме проблем со ИМЕТО наше македонско!?збунетост
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2015 во 01:05
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by ABC ABC напиша:

И што фајде ќе имаш ако ти ги кажам Киро, Бранко, ЉуБчо, па и многу други кој се кандисаа да разговараат окулу името?Ќе го реши ли тоа нашиот проблем?

Зарем НИЕ , имаме проблем со ИМЕТО наше македонско!?збунетост
намигнување


Никако, ние имаме проблем со влез во НАТО и ЕУ, а никако не со името, тоа си го имаат Грците.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2015 во 03:36
Токму така...грците си имаат проблем од нерешлив карактер.

Good luck with that GreekSuckers...
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2015 во 10:54
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Токму така...грците си имаат проблем од нерешлив карактер.

Good luck with that GreekSuckers...


Kарактерот е решлив и за Грците, ама тие не се будали да го решаваат измислениот проблем кога имаат огромни финансиски бенифиции со одлагање на нашето полноправно членство во НАТО и ЕУ.Ќе гледаат истиот да се пролонгира до недоглед, можеби и со векови.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2015 во 16:45
Originally posted by ABC ABC напиша:

 

Kарактерот е решлив и за Грците, ама тие не се будали да го решаваат измислениот проблем кога имаат огромни финансиски бенифиции со одлагање на нашето полноправно членство во НАТО и ЕУ.
Ќе гледаат истиот да се пролонгира до недоглед, можеби и со векови.

Точно и умно си забележал...ВЕКОВИ (можеби) се прашање АБЦ...
пс
АМА ...една наша „пулитичарка„ (која крена и „сукња„)  своевремено (ни) рече:
ЈАС МОЖАМ да ГО РЕШАМ проблемот со името...и тоа за (само) ШЕСТ (и со бројки 6) месеци !?.
И з`ш НИКОЈ ....не ја п(р)оверува(ше)!!?.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2015 во 23:29
Кој ги врти Грците...Нас и од Вселената не нарекуваат Македонија.
Ете така да си знаат.
Кон врв
chargerburnout Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 211
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chargerburnout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2015 во 08:47
Se nadevam si ja znaete prikaznata so volkot i ovcata koga volkot piel pogore voda a mu rekol na ovcata zosto mi ja prljavis vodata. Ova e samo paravan za teritorijalni pretenzii na Grcija koja ima nad site svoi sosedi, site imaat problemi so Grcite, Albanija, nie, Bugarija, Turcija....
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2015 во 19:53
Да бевме економски помоќни можеби ке најдевме солуција за името, но во сегашната ситуација за такво нешто не постои можност.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2015 во 23:48
Само да бевме троа ПОумни...гледано како Нација во целина.
Требаше само...веднаш и на КЛОЦИ да ги ПРОтера(в)ме разно-разните фиромољубиви „мудреци„ кои веднаш скокнаа за да ни „помогнат„ со името македонско.
Инаку ....името нема врска со економската моќ на билокоја нација покрај нас...НО и пошироко гледано.
пс
Останавме како нација УНИКАТна во досега знаениот свет ...кои сами и доброволно дозволија некој си , кој воопшто не живеел тука...да ни стане предводник во „спасување„ на името...а потоа МОЛК...одкако ја укака(л) работата.
МУДРА политика почнаа одтогаш сите да „водат„!!!
Странциве ...а кои така настојчиво нам ни кажуваат , дека е време да си го прифатиме она што им е (изгледа) ветено...дека е време да се реализира даденото...изгледа ако не може милум...тогаш и со сила...изгледа!?.
Ќе видиме сите и тоа ...наскоро?.
не
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
chargerburnout Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 211
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chargerburnout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2015 во 09:38
Originally posted by novace novace напиша:

Само да бевме троа ПОумни...гледано како Нација во целина.
Требаше само...веднаш и на КЛОЦИ да ги ПРОтера(в)ме разно-разните фиромољубиви „мудреци„ кои веднаш скокнаа за да ни „помогнат„ со името македонско.
Инаку ....името нема врска со економската моќ на билокоја нација покрај нас...НО и пошироко гледано.
пс
Останавме како нација УНИКАТна во досега знаениот свет ...кои сами и доброволно дозволија некој си , кој воопшто не живеел тука...да ни стане предводник во „спасување„ на името...а потоа МОЛК...одкако ја укака(л) работата.
МУДРА политика почнаа одтогаш сите да „водат„!!!
Странциве ...а кои така настојчиво нам ни кажуваат , дека е време да си го прифатиме она што им е (изгледа) ветено...дека е време да се реализира даденото...изгледа ако не може милум...тогаш и со сила...изгледа!?.
Ќе видиме сите и тоа ...наскоро?.
не


rabotata e ova, ne treba da se pregovara za imeto, oti se znae grckata makedonija e pokraina, a nie sme drzava, toa e drugo, nie sme drugo, i nema logika za promena na ime. sustinata cela e teritorijalna pretenzija na grcija kon nas.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 181182183184>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.