IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 36>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 20:06
Ajdeee... demek ako za koampanjata vo vrska so drogata napravile nekakva greshka, mora istoto da bide i so ovaa za cigarite.

Postojano povlekuvash takvi paraleli.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 20:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Postojano povlekuvash takvi paraleli.

Субјективни аргументи на пушач кој се бори за своето правоголема%20насмевка при тоа водејки сметка да не ги загрози непушачите.намигнување
Нормално е да не се помири човек со нешто наметнато и да се обиде да промени нешто. Кога законите би се прифатиле анблок отиде демократијата јабана.изненадување
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:42
Многу пати дискутирав и пак ќе дискутирам... Премногу е дискриминирачки овој закон... премногу се дели народот на слободни и луѓе со ограничена слобода... Уствари најарно ќе биде и дома да ни стават забрани и да си се помириме со тоа... Испаѓа дека пушачите се најкриви на планетава, само заради својот порок. Па ајде тогаш да дискутираме и да забраниме истополови односи, да ги осудиме сите што пијат, да ги осудиме и дијабетичарите... Едноставно никој не е префектен... Зошто да ми ускрати слободата, да излезам на кафе и да си запалам цигара и да уживам во моето задоволство... Дали тоа што сега ми забранија да запалам цигара во кафич автоматски не ми ја ограничија слободата... Па јас не тргнав да правам анти државни работи.. Едноставно сакам да си уживам во тоа што го сакам... Осудете ме дека сум пушач, прогласете ме за еретик, и запалете ме на клада... Само сакам да си живеам... И да уживам во сето она што ми го пружа животот... А не сакам да живеам под стаклено звоно и да бидам управуван од група луѓе... Не дозволувам далечинско управување и мојот ум да биде споен во еден централен униматрикс... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:47
А знаете кој највеќе се сити на овој закон... Непушачите... Гледам дека поголемиот број од постовите на непушачите, се во стилот "хахахаха пукнете сега, нема пушење".....премногу ми е тоа цинично.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:52
NRGMKD, ne ti e odzemena nikakva sloboda, tuku taa im e vratena na nepushachite - da ne pushat zaedno so pushachite koga ovie kje zapalat cigara.

Ti i ponatmu pushi kolku sakash.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:55
каде да пушам колку сакам? дома? а зошто неможам да одам на кафе и да запалам цигара со кафето? зошто законот не дозволува физичка поделба на локалите? туку едноставно категорично НЕ се донесе за пушачите....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 21:57
јас кажав... една Германија, Англија, Франција, Италија имаат донесено закон во кој што се дозволува физичка поделба, или отворање на локали за пушачи... А овој закон носи само голема тиранија.... Што сме ние.. некој вид гении па ќе пркосиме на големите.. и ќе кажеме, не не не, ние сме најпаметните? ц ц ц ц ц    сакаме само да си докажеме, дека ако ни се даде власт во раце знаеме да бидеме прави Хитлери... ете тоа е цела работа... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 22:00
законот е напишан од премногу исфрустрирани непушачи кој својот гнев кон цигарите го исфрлиле преку пишувањето на законот.. ме чуди како воопшто не ги укинаа цигарите... можеби малце помислиле на тутунарите па им паднало жал дека ќе остават премногу гладни усти... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 22:06
пак ќе кажам..... едноставно не ми е оставено право на избор... дали сакам да седам во локал, со непушачи или да седам во локал со пушачи... вака морам да седам дома...... значи и правото на избор ми се ускратува и правото на лична сатисфакција... т.е се ускратија правата само за пушачите, а за непушачите не.... тоа е мавање со различен аршин... мене многу повеќе ме боли грбот како пушач.... тоа ли е демократија?!?!?!? За некого мајка за некого маќеа....


Изменето од NRGMKD - 10.Јануари.2010 во 22:08
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
ilcepek Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ilcepek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 22:08
epten se slozuvam so site koj se za pagjanje na zakonot
iako sum nepusac sum protiv zakonot koj vo golema mera e diskriminatorski
cekam da padne vladata da vidam sto ke ne snajde so drugite posle niv
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 22:13
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

каде да пушам колку сакам? дома? а зошто неможам да одам на кафе и да запалам цигара со кафето? зошто законот не дозволува физичка поделба на локалите? туку едноставно категорично НЕ се донесе за пушачите....

 Не дај да се нервирашголемо%20гушкање Полека, ке се средат работите, има паметни луѓе во владата , ке си ја увидат грешката.
 Е кога сме кај не пушачите ( со еден таков дури имам склопено и бракнамигнување) чудна сорта се, жими мајка.
Јас  на работа си пушев во пушална и не одам кај другите. Не ме оставија на мира, една по една се уселија во пушалната и почнаа да ми солат памет како ги усмрдев, како не можат да дишат, ми отвораа прозори. Ги трпев, ги трпев додека на крај не покажав заби и повеќе не ги оставам да припарат во просторот кај се движам јас. Нема пушална, не одам ни таму кај се тие. Сама ке си седам, нема да ме нервираат. Не излегувам со нив ни во кафана и најсериозно им кажав дека доколку прозборат за моето пушење ги поцртувам со црвено и повеќе не ми се во круг.
Така и дома, си направив пушална, си седам таму, си се занимавам, читам.
И тие ме удавија, доаѓаат, те им било досадно без мене, те сум се сепарирала.
 Верувале или не, тука си ги пречекувам и гостите пушачи, а одлучив непушачи да не примам дома.
Остро протестирам против законот на секое поле и јавно кажувам, нема ни да ги гласам на наредни избори и ке пропагирам против нив (ова не е политика, ова е јавно ескажано незадоволство од небулозно дискриминатроски закон)


Изменето од mamamd - 10.Јануари.2010 во 22:15
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 22:20
како бе мамче да не се нервирам.. па знаеш ли дека немаме излезено цело друштво асално...зашто? заради некои си фрустрирани типчиња што го пишувале законот.. не е нормално ова... неможам да седнам у кафанче... чашката без цигарче не оди.. сакаме скаричка, салатче, ракиичка, а уз тоа и цигарче... мене тоа ми е задоволство... знаеш ли дека пријателчето ќе го затвора кафанчето... а тоа му е извор на ранење на семејството.. почна да кука.....дневно едвај 250 ден. промет има сега... од претходно 1000 ден.. едноставно никој не му влага веќе....
тоа исто така многу ме боли...



Изменето од NRGMKD - 10.Јануари.2010 во 22:22
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 05:50
Ne se nervirajte popusto... zakonot kje se donese... so ili bez prostor za pushachi.

Ako sluchajno se donese so provizija za otvaranje prostor za pushachi, toa nema da bide so mandatorno gradenje prostorija, tuku kje bide ostaveno po sloboden izbor na sopstvenicite na objektite bidejki tie kje moraat da gi snosuvaat troshocite za takvite modificiranja. De facto, toa kje znachi deka 80-90% od objektite nema da imaat takvi gradbi.

Posle izvesno vreme kje sledi nov zakon za potpolna zabrana na pushenje vo zatvoreni prostorii i toa kje mine bez golemi nervozi.

Go pominav vekje toa... znam kako kje bide. Vo Makedonija ne se izmisluva nishto novo, tuku se implementira onoa koe vekje odamna e sprovedeno vo drugi zemji.

Изменето од Messenger - 11.Јануари.2010 во 05:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marck Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marck Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 08:54
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

јас кажав... една Германија, Англија, Франција, Италија имаат донесено закон во кој што се дозволува физичка поделба, или отворање на локали за пушачи... А овој закон носи само голема тиранија.... Што сме ние.. некој вид гении па ќе пркосиме на големите.. и ќе кажеме, не не не, ние сме најпаметните? ц ц ц ц ц    сакаме само да си докажеме, дека ако ни се даде власт во раце знаеме да бидеме прави Хитлери... ете тоа е цела работа... 
Не е точно дека се дозволува физичка подоелба и има место за пушачи или не.Тоа беше пред 4 години кога за прв пат се воведе овој закон и во локалите постоеа посебни простории за пушачи, но истите за една година се забранија.

Законот не е тиранија како што ти го нарекуваш, затоа што тебе никој не ти го одзема правото на пушење.

Само да напоменам дека од 1 Јануари во Италија се донесе нов закон и тоа забрана за пушење во автомобилите. Законот сите го почитуваат без никакви коментари околу него.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.