IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 15:12
Што бара тој до пушачот. Простории за пушачи, простории за непушачи. Има решение.
И онака сериозно- што е полошо цигарата која дими или смрдливи чорапи или мишки на некој непушач??? Ама ова мнооогу сериозно. Од искуство зборам, кој мене да ме заштити од такви ??? тага
Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 15:15
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Што бара тој до пушачот. Простории за пушачи, простории за непушачи. Има решение. И онака сериозно- што е полошо цигарата која дими или смрдливи чорапи или мишки на некој непушач??? Ама ова мнооогу сериозно. Од искуство зборам, кој мене да ме заштити од такви ??? тага


E nemozes da sporeduvas babi i zabi. Zakonot ne e nesto novo so drugi zborovi nikoj ne izmisli topla voda. Dosega postoese zakon so koj sto se zabranuva pusenjeto na javni mesta no ne bese tolku religorozen a i svedoci bevme kolku se "pocituvase". So prethodniot zakon na site sto se zanimavaat so ugostitelski biznis im bese ovozmozeno odnosno zakonot dozvoluvase pusenje cigari no prethodno da go razdelat lokalot i da ovozmozat prostor za pusaci i nepusaci i fakt e deka nikoj ne se ni potrudi da go pocituva toa. Sekoja akcija ima i reakcija, pa taka i ova. Segasnata izmena na zakonot e refleksija na nepocituvanjeto na prethodniot.

Изменето од Radijator - 05.Јануари.2010 во 15:15
Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 15:16
kakvo "kratko" rezomiranje!si im ja uskratuval slobodata, a toa sto tie im ja narusuvaat na ostanarite bas gi zabole ,a? e pa i mene bas me boli za nivnoto "covecko" pravu!
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 15:17
Ех сега и ти претеруваш,па не можи споредба да правиш помеѓу мишки на некој и чад од цигари.
 
Јас пушам цигари но кога ќе намирисам чад од друга цигара многу ми смета,посебно кога некој ќе ми се тупне на работа со цигара и ми чади во лице.
 
Сега во просторијава ми мириса на Пролет,нормално не пушам и јас внатресреќа


Изменето од fiks - 05.Јануари.2010 во 15:17
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 16:07
Абе се е ок законов, да не се пуши на јавни места, да не ги труеме и оние непушачите. Само не ми е јасно што треба ние пушачиве да правиме. Да се откажам од цигарите затоа што на некој му текнало дека ги загадувам останатите? Каде беа тоа да го кажат пред 8 години кога почнав да пушам. Зар не изгледа по малку ретардирано сите кои со години пушиме, да чекаме да дојде некој премиер, влада и да ни кажат дека тоа е за наше добро, за да го зачуваме здравјето. Небаре немаме мозок за да размислиме. Од друга страна даваат субвенции за тутунарите. Тоа е во ред, но каде ќе го продаваат тутунот од наредната година. Кога сега се шушка дека ќе има големо поскапување и на цигарите. Не знам кој ќе може да си дозволи да пуши цигари и да плаќа над 100 ден. за една кутија. Ај тоа што по џебот ќе не репнат, туку сега и ограничен сум, само дома можам да си уживам во цигарето. Ако не ме пријават и од дома.

А, толку време чекавме некој како Грујо да дојде и да не просветли. Од утре ќе бидеме најздравата нација. Па штом е така тргната работата, нека го укинат и целосно производството на тутун. Сигурно на подобро ќе тргне тогаш.

И ако толку се секираат за нашето здравје и за тие околу нас, добро ќе е да праќаат секоја вечер инспектори по домовите, за да проверат дали имаме заштитен сексуален однос, чунки мојт да заболиме некого. Ех....и за тоа казни....
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 16:27
малку оптимистички гледај на работава-
ни ти ни јас ни многу пушачи нема да завршиме у болница,демек здрави ќе бидеме,па веројатноста да не слика некоја ретардирана докторка со нас у позадина е еднаква на 0голема%20насмевка
ЌЕ ПУШАМ И .задоволствоСе додека ЈАС не одлучам да го направам спротивнотозадоволство


Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 16:34
koj pusi...zlo ne misli
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 16:44
uhhh ne se znae kolku pati e spomnat zborot pusham a jas veke se zapaliv i vozbudiv  црвенеење  голема%20насмевка


Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 16:47
ццц.....глупости...изненадување
 
Па нека дозволат во Законот да се отворат локали само за пушачи, каде што непушачите нема да мораат да се трујат...голема%20насмевка
 
Речиси секој втор ден сум низ град и тоа на неколку различни места, што на кафе, ручек, вечера....од Н. Година наваму, ни сум излегол ни пак имам намера.....
Сигурно еден куп луѓе размислуваат вака....нема шанса да седнам на кафе или пијачка па да излезам да палам цигара, па пак да влезам....изненадување
 
И зошто сето тоа...збунетост
Како јас да не сум свесен за штетноста на никотинот, па ми треба некој ретардиран политичар да ми обрати внимание на тоа....лутина
како демек, другите работи што ги правиме не се штетни, па сега цигарите се непријателот број 1...лутина


Изменето од ninja_34 - 05.Јануари.2010 во 16:55
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 17:18
Пак оптимизамголема%20насмевка
Ме наведува да си заминам многу порано од местата кај што не се пуши и да одам на места кај шо не само што се пуши,туку пушењето е задолжителноголема%20насмевка
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 19:23
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Ne veruvam deka ustavniot sud ke go ospori ovoj zakon. Zosto bi go osporil? Mozebi ke se napravat izmeni no nema da padne. Vo nikoj slucaj nemozam da se soglasam deka zakonot e diskriminiracki kako sto citam nekoi postovi. Ako pusacite nemaat prava, togas kade se pravata na nepusacite vo poslednite 20 godini, ne poveke.

Ne go tolkuvajte greska ovoj zakon. Da sme na cisto, zakonot ne zabranuva prodazba na cigari, tuku zabranuva pusenje na cigari na javni mesta od zatvoren karakter (najcesto ugostitelski objekti i sl.) Ovde postoi ogromna razlika.

Koga pieme alkohol i jademe nezdrava hrana, ne im stetime na drugite okolu nas. Za da dojdeme do ovoj zaklucok pa i ne mora da sme so nadprosecna intelegencija.

Pricina poradi koja se zabranuva pusenjeto cigari, mozebi gi ima mnogu no jas znam samo edna koja dovolno me ubeduva - PUSENJETO E STETNO ZA VAS I ZA DRUGITE OKOLU VAS.
Pricina poradi koja bi se dozvolilo pusenjeto cigari na javni mesta? Ne postoi takva.

Inaku zakonot ne e nesto novo so drugi zborovi nikoj ne izmisli topla voda. Ajde da bideme realni. Dosega postoese zakon so koj sto se zabranuva pusenjeto na javni mesta no ne bese tolku religorozen a i svedoci bevme kolku se "pocituvase". So prethodniot zakon na site sto se zanimavaat so ugostitelski biznis im bese ovozmozeno odnosno zakonot dozvoluvase pusenje cigari no prethodno da go razdelat lokalot i da ovozmozat prostor za pusaci i nepusaci i fakt e deka nikoj ne se ni potrudi da go pocituva toa. Sekoja akcija ima i reakcija, pa taka i ova. Segasnata izmena na zakonot e refleksija na nepocituvanjeto na prethodniot.


Drugarce da ne si greska deka koga pieme alkohol ne im stetime na drugite ?Zarem treba golema intelegencija da vidime kolku ima nestrejki od alkoholo i kolku luge imaat zaginato zatradi toa zadovolstvo ?
Za ne zdravata hrana : zarem ne znaes na kolku luge im donese smrt taja navidum ubava hrana ?
Zarem ne znaes kolku se vlozuva vo medicinata za lecenje na takvite luge?
A ako ne gi hranime nasite deca so zdrava hrana zarem ne im nanesuvame steta?
Imam uste eden kup vakvi primeri da nabrojuvam mislam deka ja svati poentata sto sakam da ja kazam
Jas i sega velam kako i vo prethodniot post deka treba da ima kafani restorani i ostanati javni objekti kako kafici hoteli i slicno sto ke imaat povisok danok ili nesto slicno pa koj kaj saka neka odi a ne na sekade da ima zabrana za pusenje
A da ti e jasno ovaj zakon i kako mnogu drugi zakoni se doneseni za da se soberat pari od narodo da se kaznuva da se polni budzeto a ne da se ZAPAZI ZDRAVJETO NA NARODO газење%20од%20смеење

Кон врв
Radijator Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radijator Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:06
Originally posted by igi 3 igi 3 напиша:


Originally posted by Radijator Radijator напиша:

Ne veruvam deka ustavniot sud ke go ospori ovoj zakon. Zosto bi go osporil? Mozebi ke se napravat izmeni no nema da padne. Vo nikoj slucaj nemozam da se soglasam deka zakonot e diskriminiracki kako sto citam nekoi postovi. Ako pusacite nemaat prava, togas kade se pravata na nepusacite vo poslednite 20 godini, ne poveke.

Ne go tolkuvajte greska ovoj zakon. Da sme na cisto, zakonot ne zabranuva prodazba na cigari, tuku zabranuva pusenje na cigari na javni mesta od zatvoren karakter (najcesto ugostitelski objekti i sl.) Ovde postoi ogromna razlika.

Koga pieme alkohol i jademe nezdrava hrana, ne im stetime na drugite okolu nas. Za da dojdeme do ovoj zaklucok pa i ne mora da sme so nadprosecna intelegencija.

Pricina poradi koja se zabranuva pusenjeto cigari, mozebi gi ima mnogu no jas znam samo edna koja dovolno me ubeduva - PUSENJETO E STETNO ZA VAS I ZA DRUGITE OKOLU VAS.
Pricina poradi koja bi se dozvolilo pusenjeto cigari na javni mesta? Ne postoi takva.

Inaku zakonot ne e nesto novo so drugi zborovi nikoj ne izmisli topla voda. Ajde da bideme realni. Dosega postoese zakon so koj sto se zabranuva pusenjeto na javni mesta no ne bese tolku religorozen a i svedoci bevme kolku se "pocituvase". So prethodniot zakon na site sto se zanimavaat so ugostitelski biznis im bese ovozmozeno odnosno zakonot dozvoluvase pusenje cigari no prethodno da go razdelat lokalot i da ovozmozat prostor za pusaci i nepusaci i fakt e deka nikoj ne se ni potrudi da go pocituva toa. Sekoja akcija ima i reakcija, pa taka i ova. Segasnata izmena na zakonot e refleksija na nepocituvanjeto na prethodniot.

Drugarce da ne si greska deka koga pieme alkohol ne im stetime na drugite ?Zarem treba golema intelegencija da vidime kolku ima nestrejki od alkoholo i kolku luge imaat zaginato zatradi toa zadovolstvo ?Za ne zdravata hrana : zarem ne znaes na kolku luge im donese smrt taja navidum ubava hrana ?Zarem ne znaes kolku se vlozuva vo medicinata za lecenje na takvite luge?A ako ne gi hranime nasite deca so zdrava hrana zarem ne im nanesuvame steta?Imam uste eden kup vakvi primeri da nabrojuvam mislam deka ja svati poentata sto sakam da ja kazam Jas i sega velam kako i vo prethodniot post deka treba da ima kafani restorani i ostanati javni objekti kako kafici hoteli i slicno sto ke imaat povisok danok ili nesto slicno pa koj kaj saka neka odi a ne na sekade da ima zabrana za pusenje A da ti e jasno ovaj zakon i kako mnogu drugi zakoni se doneseni za da se soberat pari od narodo da se kaznuva da se polni budzeto a ne da se ZAPAZI ZDRAVJETO NA NARODO газење%20од%20смеење


Se soglasuvam 100% so tebe, potpolno si vo pravo. No zaboravas da spomnes deka vo site tie primeri sto gi imas nabroeno se raboti za individualna odluka, taka da ako nekoj e resen da si steti na samiot sebe, so prekumerena konzumacija na alkohol i nezdrava hrana toa ne znaci deka i ostanatiot del se soglasuva so toa. I uste nesto, veke koga ima zakon ako site go pocituvaat nikoj nemora da bide kaznet.


Just because i see the world with my own eyes, that doesn't make me a sinner !!!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:11
Originally posted by Radijator Radijator напиша:

[QUOTE=mamamd] Што бара тој до пушачот. Простории за пушачи, простории за непушачи. Има решение. И онака сериозно- што е полошо цигарата која дими или смрдливи чорапи или мишки на некој непушач??? Ама ова мнооогу сериозно. Од искуство зборам, кој мене да ме заштити од такви ??? тага


E nemozes da sporeduvas babi i zabi[/QUOTE]
Па не мислам дека се баби и жаби, туку токму заштита на човекот како нешто најсветло во  универзумот, нели?збунетостзбунетост
Ако треба некој закон за заштита од димот на цигарите, јас најсериозно мислам дека треба и закон за заштита од смрдеата од мишките. И тоа е во интерес на поединецот и околината. Поединецот да научи да одржува лична хигиена а средината да може да издржи 8 часа во иста канцеларија.
А колку ли страшно е кога уште ке крени раце и ке ги скрсти прекуглава, па се лади со некоја папка, за поубаво да се шири миризбта. тага
Или колега/колешка на која и б`здат нозете, па уште од замор одвреме навреме во траење од по 1 до 2 саата ги симни обувките и мора да се трпи аромата за добро здравје.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2010 во 20:17
mladite po ovie minusni temperaturi pushat pred kafichite ispoteni......
bolnicata se napolni so takvi sluchaevi.....изненадување
se pushi edna po druga ....shfajcuvanje .....za da ne se izlaga povtorno nadvor........изненадување   strasno truenje od cigari  na mladite.......тага
sakate ushte??
komshijata se sekira deka ne mozhe da go obezbedi sinot so pokrivanje na kreditot za faks.......kafanata pod kirija ...veke ne mu e rentabilna....изненадување
sakate ushte???црвенеење



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.