IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 36>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:57
Закон за забрана за пушење во возила и јас се согласувам дека треба да има... од проста причина што многу пати се докажало дека цигарата може да биде причина за многу сообраќајни несреќи. Инаку во Австрија и Германија бев во последните 2 години најмалку 6 пати, и никаде не видов дека стои целосна забрана за пушење во локали од јавен карактер. Напротив во Хотел Пирамида во Виена, кој важи за еден од најелитните слободно беше пушењето на ограничени простори (во собите нормално дека не е дозволено пушењето). Во Хотел Арниа во Минхен исто така. Во Јужниот трговски центар во Виена исто така имаше обезбедено простор за пушачи, а воедно дозволено беше и во отворените кафулиња во централниот дел на истиот трг.центар. Јас јавна забрана никаде не видов.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 13:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne se nervirajte popusto... zakonot kje se donese... so ili bez prostor za pushachi.

Ako sluchajno se donese so provizija za otvaranje prostor za pushachi, toa nema da bide so mandatorno gradenje prostorija, tuku kje bide ostaveno po sloboden izbor na sopstvenicite na objektite bidejki tie kje moraat da gi snosuvaat troshocite za takvite modificiranja. De facto, toa kje znachi deka 80-90% od objektite nema da imaat takvi gradbi.

Posle izvesno vreme kje sledi nov zakon za potpolna zabrana na pushenje vo zatvoreni prostorii i toa kje mine bez golemi nervozi.

Go pominav vekje toa... znam kako kje bide. Vo Makedonija ne se izmisluva nishto novo, tuku se implementira onoa koe vekje odamna e sprovedeno vo drugi zemji.


Дефакто е дека пресметката на сопствениците ќе биде позитивна во врска со обезбедување на простор за пушачи, од проста причина дека вложеното во изградба на таква просторија ќе значи и спас за нивната работа. Од премногу те контакти што ги имам, кои се сопственици на баш такви локали, спремни се да вложат во таква работа само да си ја спасат работата...

Искрено со сета должна почит колега но јасно ми е дека непушачите ги живеат своите 5 мин. сега, но сепак ќе биде за мн. кратко, бидејќи јавните негодувања веќе земаат замав и тоа се посилен секој ден... Мислам дека на оваа влада и е мн. поважен рејтингот отколку се друго, па ќе донесе еден паметен амандман во овој дискриминирачки закон.... е тогаш јас нема да дискутирам на оваа тема повеќе туку ќе одам на кафе со пријателчињата...голема%20насмевка


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:36
Ниту една слобода не треба да генерира загрозување на здравјето на другите, ниту една постапка не треба да го прави тоа.
Во член 39 од Уставот на Република Македонија јасно стои дека граѓаните се должни да се грижат за своето, а и за здравјето на другите.
Ако пак се загрози слободата на пушачите, каде е слободата на непушачите?! Зарем покрај слободата и здравјето нивно треба да се премине без да се санкционира она што беа принудени да го трпат?!
Уставот е јасен, законите истотака.

Најдобро решение е постоењето прегради, со законски определен простор за пушачите и непушачите во кафулињата, додека во институции и места каде што непушачите се приморани да бидат заедно со пушачите, пушењето мора целосно да биде забрането.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:39
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

пак ќе кажам..... едноставно не ми е оставено право на избор... дали сакам да седам во локал, со непушачи или да седам во локал со пушачи... вака морам да седам дома...... значи и правото на избор ми се ускратува и правото на лична сатисфакција... т.е се ускратија правата само за пушачите, а за непушачите не.... тоа е мавање со различен аршин... мене многу повеќе ме боли грбот како пушач.... тоа ли е демократија?!?!?!? За некого мајка за некого маќеа....


Демократија е!
Затоа што на пушачите не им остава право на избор ако тебе ти дозволи да седиш каде што сакаш, со непушачи или со пушачи!
Јас кажав, нека постои поделба, најправедно решение би било, а идејата да им се дозволи на пушачите да седат каде било претставува дискриминација на непушачите и загрозување на нивното здравје!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:44

Што се однесува до мене од воведувањето на законот до сега немам седнато во кафуле за да испијам кафе,додека предходно секој ден го имав тој мој ритуал на опуштањр уз кафе и цигара и пролистување на дневен печат во омиленото ми кафуле.

Многу ми недостига тоа но сепак сум за законот.
 
Додека при вечерните излегувања уште повеќе ми недостига цигарата,бидејќи алкохолот без цигара ми е исто како некој да ми ја истурил пијачката во враттага но пак сум да се почитува законот.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 18:58
викаат на запад дека не смее да се пуши дури ни дома...
морало надвор...
добро еве јас и онака не смеам да пушам дома...
а комшиката смее ли...???збунетост
Кон врв
Dianna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dianna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 18:59
Sto ubavo ni napravija; sekoj saat sme na push pauza nadvor na klupa, pa i kafeto denes tamu go pievme.Ami edno vreme ubavo kako prolet, a nie uzivame na sonce, a eden cuva straza da ne dojde nekoj inspektor oti ne e jasno definirano vo zakonot dali i dvorot na javna ustanova e javno mesto, pa nekoi vikaat deka ako te fatat i tamu ke te kaznat.
A strankite cekaat, cekaat........
"Zivotot im e komedija na onie koi mislat, a tragedija na onie koi cuvstvuvaat" Pablo Picasso
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 00:09
Dianna, zakonot ne veli "zabraneto pushenje na javen prostor", tuku "vo zatvoren prostor" (se razbira javen, barem za sega).

Inaku i kaj mene, site moraat da pushat nadvor, bez obzir dali se naogjale vo administrativna zgrada ili vo bar ili kafeana... i da, bez obzir kakvi se vremenskite priliki.

Site ja peat pesnichkata:

I da vrne i da vee
i bura da kosi,
pushachot hrabro
so sekoe vreme kje se nosi!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 00:18
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Дефакто е дека пресметката на сопствениците ќе биде позитивна во врска со обезбедување на простор за пушачи, од проста причина дека вложеното во изградба на таква просторија ќе значи и спас за нивната работа. Од премногу те контакти што ги имам, кои се сопственици на баш такви локали, спремни се да вложат во таква работа само да си ја спасат работата...


Ne slushaj gatalec, tuku patalec... lugjeto sega vikaat, se chukaat vo gradi, pretpostavuvaat, pretat... ama...

Prvo, od lichno iskustvo ti velam deka prometot na pochetokot kje padne, a potoa kje se izramni i kje se kachi zatoa shto kje se vratat site pushachi ( a kade kje odat na drugo mesto? ) i site nepushachi shto ne doagjale bidejki do togash im prechelo pushenjeto.

Kako vtoro, ima mnogu objekti koi se premali za da moze da se oddeli specijalen prostor za pushachi.

Kako treto, ne e ednostavna rabota da se konstruira prostor koj navistina kje gi zadovoili site baranja za potpolna vozdushna izolacija.

Kako chetvrto, takvite potfati ne se eftini.

Kako peto, takvite objekti go nagrduvaat sevkupniot interier i atmosfera na vnatreshnite prostori.

Kako shesto, onie koi gi vodat objektite kje uvidat deka ne im se isplati da go delat prostori i edniot nikogash da ne bide potpolno iskoristen bidejki nikogash nema da imaat odnos 50%/50% (ili bilo koj drug odnos) pushachi i nepushaci.

Kako sedmo, poradi prethodnoto ednite gosti sekogash kje se chuvstvuvat stesneti na smetka na drugite.

Kako osmo, taka fizichki podeleniot prostor kje onevozmozhi odrzhuvanje veselbi, priredbi i manifestacii na koi treba da se akomodiraat pogolem broj lugje.

Na krajot site kje uvidat deka takvata solucija ne vodi daleku i e kontraproduktivna... pa kje krenat race od nea.



P.S. Na sopstvenicite na objektite najiskreno im preporachuvam da ne frlaat pari za konstruiranje, montiranje i demontiranje na prostorot za pushenje, oti nabrzo i samite kje uvidat deka toa e potpolno promashena investicija.

Изменето од Messenger - 12.Јануари.2010 во 23:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
_free_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај _free_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:52
Se soglasuvam so poveketo od komentarite, no jas imam drug predlog koj kako primer sega funkcionira primer vo Hrvatska a veruvam i vo drugi zemji. Vo hrvatska bese donesen slicen zakon kako nasiov, no se pobunija i posle cetiri meseci se smeni i sega e ok. Ok e toa sto vo ugostitelskite mesta kade sto se jade (burekdjilnici, kebapcilnici restorani itn, e strogo zabraneto, a pak vo kafulinjata ima posebni mesta za pusacite, i sega ova funkcionira i site se zadovolni. Kaj nas znam deka imas zakon kade sto trebase da bide podeleno za pusaci i nepusaci no mislam deka ne bese strogo kontroliran, koga moze na ovoj nacin da se kontrolira togas moze i na toj nacin. Mislam deka vo momentov kako pusac jas sum diskriminirana.
Кон врв
wolf eu Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wolf eu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 16:15
CST...me nasmea...

ПОДДРШКА ЗА ЗАКОНОТ,оние што викаат дека во таа фамозна ЕУ паднал овој закон со тоа си го покажуваат своето незнаење...овој закон перфектно функционира од Клифден во крајно зап.Ирска до Камчатка крајниот исток на Русија,и од Алта на крајниот север на Норвешка до Медитеранот.Ова не го кажувам од што имам некаде прочитано,туку ВИДЕНО...Имам прошетано фала богу побајаги,и сето ова го имам доживеано.Патем речено ЈАС СУМ НЕПОПРАВЛИВ ПУШАЧ...скоро 25 години...АЛИ...ако јас се трујам зашто да ги трујам другите???Јас во кафич за да запалам имам алтернатива(надвор),а на непушачот која му е???Да бара друг кафич кај што не е окупиран од пушачи???А има(ше) ли таков???    
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 16:27
Законот за забрана на пушењето на јавни местза мислам дека за мене е позитивен и многу добар.Едно објаснување не се пуши во кафулињата,ресторантите,летните бавчи односно таму дека што има храна.Инаку јас би го позфдравил овој закон бидејки многу пушачи се откажаа од пушење.Имам податок од 30% пушачи сега се 12%.,многу ги фрлија цигарите и јас сум многу задоволен со тоа.Инаку јас нед сум пушач и немам намера да почнам со овој порок на 21ви век.Пушењето убива многу.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 16:28
Алтернативата супер ја објасни Волф,и така е како што пиша.
 
Ако е до мене нека си биде на сила законот,но ќе каже Уставниот суд и ќе пресече.
До тогаш единствено ни останува да го почитуваме и да дискутираме тука.
 
Ај излегов надвор да запалам еднаголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 16:34
Originally posted by fiks fiks напиша:

Алтернативата супер ја објасни Волф,и така е како што пиша.
 

Ако е до мене нека си биде на сила законот,но ќе каже Уставниот суд и ќе пресече.

До тогаш единствено ни останува да го почитуваме и да дискутираме тука.

 

Ај излегов надвор да запалам еднаголема%20насмевка
Господине модераторе се согласувам со вас,но за Уставниот суд постојано се фалете.Па госаподине од 30%од пушачите 12% се откажаа од пушењее поради законот,ова вели дека законот не е противуставен и не е незаконски,а тој што не го почитува овој закон следува казна од 2500-3000Е,па ако ти чини запали си цигара.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,360 секунди.