IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рајот во Исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рајот во Исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:59
Originally posted by deshad deshad напиша:


Плус, милион пати сме кажале дека описите на Рајот се метафори, симболи, споредби, како сакаш наречи ги...приближување на нештата, а вистинската слика ја знае само Бог.


добро значи се е метафора..ОК

Originally posted by deshad deshad напиша:

па исламот истото го регулирал со ограничување на истата и воздржување од тие пориви со ветувањето за девиците во Рајот, итн....


Ееејјј чекај сега... ако е се метафора тогаш од кај сега одеднаш овие девици у рајот и кави се тие пориви?? сексуални да не се случајно..

Originally posted by deshad deshad напиша:

Уште еден плус до плусот, ако земеш малце да се позанимаваш со историјата на цивилизациите ќе видиш дека отсекогаш постоела неограничената полигамија, а никогаш немало полиандрија,


Каква е таа неограничена полигамија?
А велиш немало Полиандрија?

Ако ми докажеш дека(мада не знам како) не постои ПОЛИАНДРИЈА и дека постоела неограничена ПОЛИГАМИЈА(што и да е тоа )јас јавно ќе си ја запалам дипломата по Антропологија и Етнологија и сместа ќе ги прекинам постдипломските студии за истата!!Зашто ме лажеле мене кутриот толку време..


А еве и малце терминолошка информација...
Полигамија значи само повеќе бракови, додека терминот полиГИНИЈА означува маж со повеќе сопруги и е поправилниот термин.

додека еве ти малку во живо(од СИ ЕН ЕН) да видиш како изгледа едно цело ПОЛИАНДРИСКО село со 200 куќи во северна индија

Едно навидум обично село во северна индија

Изменето од ahmar1 - 28.Јануари.2010 во 15:11
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 15:24
Antropologija i Etnologija? Gjavolska rabota.

Ushte eden primer
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 22:47


Ок, погрешна моја формулација и констатација за полиГИ нијата и полиандријата, сепак ја имало и оваа втората.

П.С. Ахмар! Зошто Исус во Стариот Завет ја дозволува полигамијата а во Новиот Завет ПАВЛЕ ја забранува?

За да не бидеме оф топик, на ова можеш да одговориш на соодветна тема или на темата за Павле, мислам ги има две,отворени од Спирос.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 13:24
Нема проблем Дешад,човек учи додека е жив.

Полигинијата во стариот завет како и за многу други работи кои се таму дозволени но не и во новиот завет треба да се гледаат во перспектива на Христијаснкото толкување на стариот завет.

Старите јудејци биле народ со груба нарав,непослушни како мали деца.Затоа им бил даден закон преку Мојсеја за да се научат на послушание кон Бога.
Бог во својата семоќност знаел дека биле слаби со духот и не им давал товар поголем од тој што можеле да го носат.

Затоа им дозволил да имат повеќе жени.Тоа многу убаво го кажува Богочовекот Христос кога им одговара на прашањето на фарисеите дали може мажот да ја напушти својата жена. И Он им одговара(парафразирам) -Заради вас и вашите скаменети срца мојсесј ви го дал тоа но во почетокот не беше така..Истакнувајќи дека дури и разводот е нешто недобро(освен во случај на прељуба).

Тоа во беседат на гората кога Христос убаво го кажува спомнувајќи го старозаветниот закон кој Он уште повеќе го прави совршен..

31 ”Исто така било речено: ‘Кој ќе ја остави својата жена, нека и даде разводно писмо.’(значи по стариот мојсеев закон)

32 А Јас ви велам дека секој, кој ја остава својата жена, освен за прељуба, ја прави да врши прељуба, и кој се оженува со така напуштена, врши прељуба.”( еве го новозаветното апдејтирање на таа заповед)

Значи да старозаветните јудејци им било допуштено да имат повеќе жени,така да немат грев за тоа Авраам Јаков,Давид,Соломон(добро кој дудуша малце се заборавил со харемот)но со доаѓањето Христово на земјата сенката се губи и доаѓа светлината на виделина.

И затоа сега не е дозволена полигинија.(ако видиш дури ни новозаветните јудејци немаат полигинија кај себе денес).


Изменето од ahmar1 - 03.Февруари.2010 во 13:24
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 13:52
И каде е изречен јасниот цитат околу забраната на полигинијата од страна на Исус?
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 14:32
Дешад сепак не треба да заборавиш дека не исто да правиш муабет со православен и со протестант за светото писмо.

Значи нема недвосмислени цитати и никој нормален православен не би ја базирал својат вера на еден збор или цитат.Ние ја имаме Светата Црква, ти си го имаш к*ранот(кој ти е алфа и омега)а протестантите не ја признаваат црквата и си ја имата библијата(извадена од контекст)како своја алфа и омега.

Ние православниет значи го читаме ЕВАНГЕЛИЕТО ВО КОНТЕКСТ.
Значи ако Истиот Богочовек рече дека мажот и жената во бракот стануваат едно тело и дека дури и некој ако погледне на жена со желба дека прави прељуба во срцето со нејзе, дали има воопшто потреба да се каже дека полигинија и полиандријата се недозволени?!

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
DOMOSTROJ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DOMOSTROJ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 02:31
Рајот на муслиманите воопшто не е христијанскиот рај. Муслиманскиот рај, така да речеме, е посебно место, градина каде луѓето ќе бидат сексуално мошне активнии ќе добиваат големо естетско задоволство од рајската убавина, растенијата и вкусните јадења на кои ќе се насладуваат. Според некои хадиси, на секој човек ќе му се даваат три милиони јадења дневно и сила сето тоа да го изедат. И насекому ќе му се даваат секој ден по 124 илјади хурии. Хурии се посебни битија – сигурно е дека не се луѓе – кои различно се опишуваат: имаат црни очи како бисери ќе бидат во рајот заради наслада итн. Меѓутоа, хуриите служат исклучиво за телесна наслада, за ништо друго. Човек добива по 124 илјади хурии на ден, при што се дава и сила за со нив да се стапи во телесни односи. Како што велел св. Симеон Солунски по тој повод, на муслиманите им се „ветени рајски градини, исполнет сосекаков разврат“. /31. Свети Симеон Солунски, (+1429) архиепископ. Канонизиран 1981. год, празникот е на 15. (28) септември. Ова е цитат од неговото дело "Против незнабошците или муслиманите".
Кон врв
DOMOSTROJ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DOMOSTROJ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 02:37

Притоа, човекот никогаш нема да го види Алах. Тој ќе го види Алах, како што е речено во еден од хадисите, само како месечина во облачна ноќ, т.е. од далеку. Алах праша: „Дали си задоволен? Дали ти треба уште нешто?“ Човекот ќе одговори: „Ми треба“. Алах ќе ги исполни сите телесни барања на човекот, но не повеќе од тоа.

Како да се однесуваме спрема тоа? Ми се чини дека муслиманскиот рај е потполно остварливо нешто. Кај отците на Светата Црква се опишува нешто слично како сукубуси и инкубуси [32] - се нарекуваат демони на блудот, кои се занимаваат со тоа. Познати се случаи кога човек не е во состојба... Постои и болеста булимија, кога човек сето време јаде и не може да се засити. Сите овие нешта за нас потполно би биле прав пекол, кога нас би нé сместиле на такво место. /32. Сукубуси (од лат. Succubare – да се лежи под), инкубуси (од лат. Incubare – да се лежи над) - демони на блудот.
Кон врв
DOMOSTROJ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај DOMOSTROJ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2013 во 02:38
Христијаните се надеваат на Царството Небесно, на живот со Бога, Богоопштење - како главна наслада во вечноста. Богоопштењето, Боговидението, учеството во Божественото блаженство, во Неговиот сопствен живот. Затоа, она што ни го предлага Мухамед е потполно не прифатливо и не допустливо.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 789
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.