IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака Обратен редослед
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МРТВ присилно ќе ги наплаќа сметките
    Испратена: 27.Март.2015 во 01:08
Овие од УЈП ако се нормални јас ќе се обесам на сред плоштад.
Денес скапав во таа зградата на МРТ, поголем хаос не можат да направат. Еден шалтер, броеви нема, сите преку ред се пикаат
Ми стигнаа сметки на дури три адреси!!! Абе алооо, физички е невозможно да живеам на три места истовремено, а законски невозможно е да имам три постојани адреси во лична карта. Па дали сте вие нормални???
Први месец во годината, платив за 6 месеци ОДНАПРЕД! Во февруари платив за уште 6!
И на последната сметка ми пишува заостанат долг од ХХХ денари.
На еден човек пред мене му блокирале трансакциска за веќе ПЛАТЕНИ сметки! 
И нормално не завршив работа. Ама утре пред 9 им се цртам на шалтер, има да зажалат што ме натерале да излегувам од работа во период кога се ми е турболутина

Ми иде јас да ги тужам. Кој знае дали можамзбунетост
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2011 во 22:50
Cccc..posle kravite na red dojdoa gluvcite od podrumite vo zgradite...sega nim ke im stavat televizori za da gledaat..oti drug koj ke gledaзбунетост

Македонија- Радиодифузната такса за куќните совети чека толкувањ


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 19:26
ne e tolku problemot taa tretina,...problemot e shto koga ja rachunaat strujata tuka sprema drugi,
 nea ne ja rachunaat , pa izleguva deka strujata za nas e skoro besplatna ,...
 
...shto apsolutno ne e taka , koga ke se sobere se vo smetkata izleguva deka tuka e ...tuka nekade so drugite zemji vo evropa , pa duri i poskapa od ,,....vo nekoi zemji...изненадување
 
...samo shto tuka desetici pati pomalku se plakja istata rabota  tamu!лутина
 
tuka saatnica e okolu edno evro ( a i pomalku ) ,...shto otprilika znachi deka cel saat r'mbash za eden poasalen sladoled na...stapche!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 16:14
Originally posted by fstak fstak напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.

nerazbrav postoj zakon ili ne postoj ili koj sto stigne ne strizi.Jas imam potcueno deka so voveduvanjeto 18 % ddv.,toa trebalo da prestane da se naplaka,zatoa sto vaka ispaga deka nie plakame poveke od 50% danok.A toa e duplo od toa sto imame potroseno.


Постои закон, но постои и договор, кој секако е базиран врз Уставот и законите. Не би знаел да ти кажам дали ДДВ е супституција на овие нешта, но, знам дека се води прекршочна постпка против ЕВН. Што ќе одлучат таму, ќе видиме.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 14:53
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.

nerazbrav postoj zakon ili ne postoj ili koj sto stigne ne strizi.Jas imam potcueno deka so voveduvanjeto 18 % ddv.,toa trebalo da prestane da se naplaka,zatoa sto vaka ispaga deka nie plakame poveke od 50% danok.A toa e duplo od toa sto imame potroseno.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 19:50
pa nema be vekje takvo neshto,..odvoeno mislam so posebna stafka,изненадување
 
...ili ima?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 13:40
Originally posted by brza brza напиша:

pa nema vekje ...manipulativni....збунетост


Сеуште се води прекршочна постапка против ЕВН. Ќе видиме како ќе одлучи комисијата.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 22:42
pa nema vekje ...manipulativni....збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 15:48
Originally posted by fstak fstak напиша:

znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?


Доколку тоа не е спротивно на договорот меѓу ЕВН и Република Македонија, тогаш никако не го кршат договорот. А колку што знам, доколку е спротивно на законот, тогаш побарувањето е ништовно.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 09:44
znam deka temata ne e za strujata ama imam edno prasanje.Dali zakonski EVN ni naplaka 33% angazirana moknost?
Кон врв
blek stena Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blek stena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 22:08
Originally posted by Македон Македон напиша:

УЈП ќе ги наплаќа сметките за радиодифузна такса

Еве и линк до предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Управата за јавни приходи (второ читање).


izmenite na zakonot za upravata za javni prihodi se usvoeni i izlezeni vo sluzben vesnik na RM od 05.11.2010 kako i izmenite na zakonot za radiodifuzna taksa
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 00:08
da!...MRTv-ata tv ke si go klati kako i dosega ,изненадување
 
..i  samo,ke cheka drug da mu ja sobere "platata" ...t.e...drzavata!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2010 во 00:01
УЈП ќе ги наплаќа сметките за радиодифузна такса

Еве и линк до предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за Управата за јавни приходи (второ читање).
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2010 во 14:12
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Originally posted by annaja annaja напиша:

Ама тоа не важи за МРТВ,се одложи за струја,вода,тел.јас така разбрав.


Разликата е во тоа што за МРТВ се плаќа данок (такса), а не е сметка за комуналии. Во овој случај, истата не застарува и за истата може да се спроведе извршна постапка.


Долгот кон МТВ застарува за определен период, иако тоа чинам не е една година како што е со сметките за комуналии.

Не случајно МТВ досега не поведе извршна постапка за долговите од 2008 година.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.