IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Габриела од Вирзбург...која е таа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Габриела од Вирзбург...која е таа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:17
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Моето мислење за оваа жена е исто со Библиското:

Матеј 7:14-24
Зашто тесна е вратата и тесен е патот, што водат во живот, и малцина се кои го наоѓаат. Пазете се од лажните пророци, кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се грабливи волци. Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови. Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган. И така: ќе ги препознаете по нивните плодови.”
Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата. Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.

Од кого да се пазиме?

Чии зборови да ги слушаме?

2 Тимотеј 4:3-4 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители, за да им ги скокоткаат ушите, и ќе ги одвратат ушите од вистината, а ќе се свртат кон бајки.

Јован 14:6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.(Jesus said to him, “I am the way, and the truth, and the life. No one comes to the Father except through me.)

Исус е Патот. НЕ е НАЈДОБРИОТ пат, туку ЕДИНСТВЕНИОТ.

Дела Ап.: 4:12 Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме.”



аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:20
Што аплаудираш бе Тетратко една по тесни и широки!!!

Па поголемиот дел од она што го наведе Рита МД, го имате вие во православието.

Ццццццццццц...


Изменето од Superior - 25.Ноември.2009 во 23:20
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:22
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Моето мислење за оваа жена е исто со Библиското:

Матеј 7:14-24
Зашто тесна е вратата и тесен е патот, што водат во живот, и малцина се кои го наоѓаат. Пазете се од лажните пророци, кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се грабливи волци. Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови. Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган. И така: ќе ги препознаете по нивните плодови.”
Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата. Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.

Од кого да се пазиме?

Чии зборови да ги слушаме?

2 Тимотеј 4:3-4 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители, за да им ги скокоткаат ушите, и ќе ги одвратат ушите од вистината, а ќе се свртат кон бајки.

Јован 14:6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.(Jesus said to him, “I am the way, and the truth, and the life. No one comes to the Father except through me.)

Исус е Патот. НЕ е НАЈДОБРИОТ пат, туку ЕДИНСТВЕНИОТ.

Дела Ап.: 4:12 Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме.”
Жива вистина е ова! Но Rita MD, дали и на кој начин Габриеле од Вирцбург прекршила било која од цитираниве работи?

Изменето од Majkl - 25.Ноември.2009 во 23:28
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:36
Originally posted by aladin aladin напиша:

dobro..........ke vidam za franfurt.......

a sega ti vidi ....dokolku sakas prasaj ja prorocicata dali i e poznata slednava adresa i zosto.......(dokolku ne moze nejze ,prasaj nekoja od zenite do nea):

Gardeschützenweg 71-101
12203 Berlin

pozz.......


ne me zaboravaj.........za ova da prasas...

najdov slika od sledbenicite na gabriela....ova li e objava do vernicite???
http://media.de.indymedia.org/images/2006/05/148316.jpg

i dali e ova dolu prorocicata;

NA BARANJE NA MAJKL.......SLIKATA JA TRGNAV........NE ZNAM ZOSTO NO NE SAKAAT DA STOI SLIKATA NA ,,PROROCICATA,,......

A BIDEJKI KULTURNO ME ZAMOLI .....MU UDOVOLIV ,IAKO MISLAM DEKA NEMA POTREBA DA JA KRIJAT DOKOLKU SE CISTI SITE SMETKI....





Изменето од aladin - 25.Ноември.2009 во 23:54
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:37
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Моето мислење за оваа жена е исто со Библиското:

Матеј 7:14-24
Зашто тесна е вратата и тесен е патот, што водат во живот, и малцина се кои го наоѓаат. Пазете се од лажните пророци, кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се грабливи волци. Ќе ги препознаете по нивните плодови. Се бере ли грозје од трње, или смокви од чичка?
Така, секое добро дрво раѓа добри плодови, а лошото дрво раѓа лоши плодови.
18 Не може добро дрво да дава лоши плодови, нити лошо дрво да дава добри плодови. Секое дрво, ако не раѓа добри плодови, се сече и се фрла во оган. И така: ќе ги препознаете по нивните плодови.”
Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата. Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.

Од кого да се пазиме?

Чии зборови да ги слушаме?

2 Тимотеј 4:3-4 Зашто ќе дојде време, кога луѓето не ќе ја трпат здравата наука, туку според своите страсти ќе си насоберат учители, за да им ги скокоткаат ушите, и ќе ги одвратат ушите од вистината, а ќе се свртат кон бајки.

Јован 14:6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.(Jesus said to him, “I am the way, and the truth, and the life. No one comes to the Father except through me.)

Исус е Патот. НЕ е НАЈДОБРИОТ пат, туку ЕДИНСТВЕНИОТ.

Дела Ап.: 4:12 Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме.”
Жива вистина е ова! Но Rita MD, дали и на кој начин Габриеле од Вирцбург прекршила било која од цитираниве работи?



Јас би рекла дека ги исполнила.
Не секој што започнува и завршува реченица со Исусовите зборови, а измеѓу нив кажува нешто сосема небиблиско е Господов пророк.

Пророците се до Јован Крстител.

И завидувам на затапеноста на совеста на таа жена: да се измислуваат толку нешта, да се додаваат измислици на вистината, да се валка Христовото учење без никаков срам и перде (можам да претпоставам за кои цели), е тоа навистина е за пофалба.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:46
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Јас би рекла дека ги исполнила.
Не секој што започнува и завршува реченица со Исусовите зборови, а измеѓу нив кажува нешто сосема небиблиско е Господов пророк.
Врз основа на што? Без лутење но морам да забележам дека се гледа дека не си прочитала ништо од објавите.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Пророците се до Јован Крстител.
Според тебе да, според дуги не... Прашај ги муслиманите кој бил последен пророк(пејгамбер) па да видиме дали е така како што ти велиш?! И шо праиме сега? Кој е во право?
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И завидувам на затапеноста на совеста на таа жена: да се измислуваат толку нешта, да се додаваат измислици на вистината, да се валка Христовото учење без никаков срам и перде (можам да претпоставам за кои цели), е тоа навистина е за пофалба.
Кога кај сите би работела совеста како кај нејзе, луѓето би живееле во мир и слога. Инаку дали си се прашала а зошто некој би измислувал толку нешта? Што е користа од тоа? Можеби ќе речеш ѓаволот има корист.. а како? Па еве повеќето на форумов и се подсмевате - не верувате, очигледно слабо му оди заведувањето на овој начин...
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:50
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Јас би рекла дека ги исполнила.
Не секој што започнува и завршува реченица со Исусовите зборови, а измеѓу нив кажува нешто сосема небиблиско е Господов пророк.
Врз основа на што? Без лутење но морам да забележам дека се гледа дека не си прочитала ништо од објавите.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Пророците се до Јован Крстител.
Според тебе да, според дуги не... Прашај ги муслиманите кој бил последен пророк(пејгамбер) па да видиме дали е така како што ти велиш?! И шо праиме сега? Кој е во право?
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

И завидувам на затапеноста на совеста на таа жена: да се измислуваат толку нешта, да се додаваат измислици на вистината, да се валка Христовото учење без никаков срам и перде (можам да претпоставам за кои цели), е тоа навистина е за пофалба.
Кога кај сите би работела совеста како кај нејзе, луѓето би живееле во мир и слога. Инаку дали си се прашала а зошто некој би измислувал толку нешта? Што е користа од тоа? Можеби ќе речеш ѓаволот има корист.. а како? Па еве повеќето на форумов и се подсмевате - не верувате, очигледно слабо му оди заведувањето на овој начин...


Па според тоа што го практикувате (она што нема врска со христијанството).

Јас зборувам за Библијата. Не сум муслинка.

Ееее ај чукни ја главата малку. Има нешто што се вика его, суета, лична корист, слава...
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:50
zosto sosedite , koi glasat za pristojni lugje(germanci).....go stavile ovoj znak pred vaseto sediste ........



na TABLATA pisuva:

,,gospogjo witek(prezimeto na gabriella),

dobra investicija.

no ne za sekogo!,,

zosto germancite sosedi nemaat vakvo mislenje kako tebe majkl?

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:53
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:



Јас би рекла дека ги исполнила.
Не секој што започнува и завршува реченица со Исусовите зборови, а измеѓу нив кажува нешто сосема небиблиско е Господов пророк.

Пророците се до Јован Крстител.

И завидувам на затапеноста на совеста на таа жена: да се измислуваат толку нешта, да се додаваат измислици на вистината, да се валка Христовото учење без никаков срам и перде (можам да претпоставам за кои цели), е тоа навистина е за пофалба.



мечтаење   аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

леле ама исто размислуваме.. нема потреба до мој коментар големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:54
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Па според тоа што го практикувате (она што нема врска со христијанството).

Десетте Заповеди и Беседата на Гората немаат врска со христијанството?

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Јас зборувам за Библијата. Не сум муслинка.
Па ниту они не се христијани, туку муслимани.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ееее ај чукни ја главата малку. Има нешто што се вика его, суета, лична корист, слава...
Во ред...каде е таа лична корист? која слава? Погледни го горниот пост со таблата на аладин да видиш колку е „славна„!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:56
EJ MAJKL NEMOJ DA STAVAM POTVRDI ZA NEJZINITE FINANSII...NE SE OPUSTAJ....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:57
\

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:52
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:58
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:


Па според тоа што го практикувате (она што нема врска со христијанството).

Десетте Заповеди и Беседата на Гората немаат врска со христијанството?

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Јас зборувам за Библијата. Не сум муслинка.
Па ниту они не се христијани, туку муслимани.
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Ееее ај чукни ја главата малку. Има нешто што се вика его, суета, лична корист, слава...
Во ред...каде е таа лична корист? која слава? Погледни го горниот пост со таблата на аладин да видиш колку е „славна„!


Останатото нема врска Мајки.

Кој тоа? за што збориш?

Па не сите ги сакаат Обама, Ганди, Мартин Лутер-Кинг, Черчил, Бритни, Анџелина Џоли, Тери Хачер... Исто и со неа.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 00:01
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Не само оваа жена , туку и други имаат право да веруваат дека Бог токму ним им објавува нешто. (некои се навистина уверени дека СЕ пратени од Бог, и дека му служат на Бог). Дали делувањето на оваа жена и тоа што таа го говори и на што повикува директно се коси со она што ни е веќе објавено во Библијата? Јас незнам за оваа жена ништо. Мене ми е дилема зошто Бог би праќал гласници, ако веќе ни дал објава која ни дава детали за случувањата што ќе ги има до крајот на светот...Дали Бог заборавил да дообјави нешто? Дали оваа жена е повикана да корегира нешто во нашите верувања?


Некои забораваат дека Библијата е затворен канон уште пред 19 века. Никаде нема ветувања за нови пророци, за нови доктрини и надополнувања.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.