IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Убиен православен мисионер - свештеник!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Убиен православен мисионер - свештеник!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 21:26
Ama ne mozhe postojano vakvo izlaganje nadvor od temite. Ako nekoj chlen posochi neshto za islamot ili za nekoi muslimanaski raboti, vmesto diskusija za toa, muabetot vednash se deflektira so "ama hristijanite shto pravat, a ?", "ama nam shto ni se sluchi..." i t.n.

Nastrana sto zborenjeto off-topic e protiv pravilata na forumov, toa ne izgleda kako razgovor megju seriozni lugje.



Изменето од Messenger - 05.Декември.2009 во 04:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 02:12
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

koga stanuva zbor okolu ovaa temaa deka e ubien svetenik zosto i ovaa ne go spomnuvatee ili sakate da se sokrie;


Visoki muslimanski sveštenik Ismail Bostanov ubijen je danas u svom vozilu u relativno mirnom delu severnog Kavkaza, saopštio je ruski državni zvaničnik.

Naoružani napadači ubili su Bostanova, drugog po rangu muslimanskog sveštenika u regionu Karaćajevo-Čerkesija, pošto je stigao u regionalnu prestonicu Čerkesk, rekao je policijski istražitelj Vjačeslav Taranenko, prenela je agencija Rojters.





samo pocetok........prati ponataka......
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 00:02

Go najdoa li ubiecot na Pravoslavniot svestenik?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:31
ne ...seuste oficijalno ama se somnevaat vo nekoi..............
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:32
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:34
odlicno.......sega ke mozat da go cujat glasot na svestenomacenikot.....

eve i nekoj tekst....http://www.christianbook.ru/lib/otvet/otvet2.html


Изменето од aladin - 13.Декември.2009 во 11:39
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:35
Ислам. Православен поглед.

Мухамед - Кој е он...

Лекции на свештеник Даниил Сисоев
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:38
изјава на сопругата на о. Даниил по неговата смрт...

http://mission-center.com/index.php?option=com_content&view=article&id=333:-q-q&catid=1:all-news&Itemid=18

Кој знае руски... нека ужива...
колку ли храбра е оваа жена...



за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:45
  poslednata propoved(na zemnata liturgija) na macenikot Hristov .........

http://www.youtube.com/watch?v=unIrR38NHf8



crkvata vo koja sto sluzese
http://www.themoscowtimes.com/upload/iblock/1d7/4Russia_Orthodox_Pri_5599936.jpg


Изменето од aladin - 13.Декември.2009 во 12:19
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 11:49
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2009 во 12:20
pocit od najmladite...:

http://www.themoscowtimes.com/upload/iblock/68d/front_1.jpg
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2009 во 12:22
kako da gi prepoznaeme  laznite proroci....predavanje na svestenomacenikot:
 
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2009 во 12:08
Пред некој ден прочитав(на светосавие) дека всушност отецот Даниеле Cисoев не бил етнички Русин туку ТАТАР.
Припаѓа на една под група на татарскиот народ која се вика Татари-крестјани.
Тоа се всушност Татари муслимани кои се преобратиле во православие во периодот од 15-17 век.
Инаку ова се поклопува со историскиот перид кога русите го освоиле татарсиот кананат со седиште во Казан(денешна република татаристан).
И денес бројат некаде околу 320.000 луѓе.(во пописот од 1926 биле 200.000)
Навидум не се разликуваат од Русите бидејќи имат руски имиња и презимиња.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 20:43
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

изјава на сопругата на о. Даниил по неговата смрт...

http://mission-center.com/index.php?option=com_content&view=article&id=333:-q-q&catid=1:all-news&Itemid=18

Кој знае руски... нека ужива...
колку ли храбра е оваа жена...





превод на македонски:


ЗА СМРТТА НА МОЈОТ СОПРУГ
(изјава на сопругата на убиениот свештеник )



 Драги браќа и сестри, ви благодарам за вашата поддршка и молитвите. Ова е болка, која не може да се изрази со зборови. Ова е болката доживеана од оние кои стоеја под Крстот на Спасителот. Ова е радост, која не може да се искаже со зборови, ова е радоста доживеана од оние кои дојдоа до празниот Гроб.

   О, смрт, каде е твоето осило?

 ‘Отец Даниил ја предвиде својата смрт неколку години пред да се случи. Тој отсекогаш сакаше да се удостои со маченички венец и Господ му го даде тој венец. Оние кои го стрелаа, сакаа како обично  да плукаат во лицето на Црквата, како што некогаш плукаа во лицето на Христа. Но тие не ја постигнаа својата цел, оти не е можно да се плука во лицето на Црквата. Отец Даниил се искачи на својата Голгота токму во Црквата која тој ја изгради, таа црква на која и го посвети целото свое време и целата своја сила. Него го убија како древниот пророк - помеѓу олтарот и жртвеникот и тој се удостои на маченичкиот повик. Тој умре за Христа, Кому му служеше со сите свои сили.

 ‘Многу често ќе ми кажеше дека се плаши дека нема доволно време да направи сè. Постојано брзаше. Понекогаш, како човек знаеше да претера, погрешно да ги процени работите, да се сопне, да направи грешки, но не направи ниту една грешка за она главното; животот целосно му го посвети НЕМУ.

 ‘Јас не можев да разберам зошто толку брзаше. Последните 3 години беше секогаш зафатен служејќи. Никогаш не земаше слободен ден или одмор. Јас роптав, одвреме-навреме сакав едноставно среќа, мојот сопруг и таткото на моите деца да биде со моите деца и со мене. Но друг пат беше подготвен за него.

 Имаше обичај да каже дека ќе го убијат. Јас ќе го прашав на кого ќе не остави нас, мене и трите деца. Тој ќе ми одговореше дека ќе не остави во сигурни раце "ќе ве предадам на Мајката Божја, таа Ќе се грижи за вас".

 Овие зборови беа заборавени прерано. Ми кажа во кои одежди да  го закопаме. Тогаш јас се пошегував дека нема потреба да се зборува за тоа, бидејќи сеуште не знаеме кој кого ќе го погреба. Тој ми рече дека јас ќе го погребам него.

 Како нашиот разговор сврти на погреби,јас не се сеќавам  на деталите но знам дека реков дека никогаш не сум била на погреб на свештеник. И тој рече дека не е важно, бидејќи јас ќе бидам на неговиот погреб.

    Сега се сеќавам на многу зборови кои добија своја смисла. Сега моите сомнежи се разрешија, недоразбирањата исчезнаа.
 Ние не се збогувавме во овој живот, не си побаравме прошка еден од друг, не се прегрнавме. Тоа беше обичен ден: утрото отиде на Литургија и јас не го видов повеќе.

    Зошто тој ден не отидов во Црквата да го пресретнам? Си помислив на тоа, но решив дека е подобро да направам вечера и да ги подготвам децата во кревет. Не отидов заради децата-РАКАТА не ме пушти. Но претходната вечер отидов во Црквата и го сретнав. Почуствував како темни облаци да се собираа над нас.

 И во последните неколку денови се трудев да поминам повеќе време со него. Целата последна недела размислував за смртта и за животот после смртта. Не можев да го смислам ни едното ни другото. Тие денови во главата ми се вртеа зборовите: смртта ти диши во врат. Последната недела ми беше така тешко, како огромен товар да беше ставен врз мене.

 Јас не сум скршена. Тој ме подржува, јас се чувствувам како тој да стои покрај мене. Тогаш си кажавме толку мили зборови, какви што си немавме кажано целиот живот претходно. Дури сега сфаќам колку многу се сакавме.

 Поменот за 40 дена на отец Даниил ќе биде вечерта на неговиот именден и славата на идната црква, 29 Декември, и 30 Декември е славата на светиот пророк Даниил. Според пророштвото на старецот, црквата ќе биде изградена но отец Даниил нема да служи во неа. Вториот дел од пророштвото веќе се исполни.
       
Матушка Јулија Сисоева

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.