IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христородица V.S Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христородица V.S Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 05:26
KINGDAVID, odgovori kratko i jasno: Svetiot Duh e kriterijumot... i kje se spasish.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by Ebu Muaz Ebu Muaz напиша:

Ako veke treba da se bira neka bide Hristovarodica potocen nazivzasto neznam dali znaete ama i vo k*ranot Marija se spomnuva kako majkata na Isusa, ama kako majkata na Isus pratenikot.a ova Bogorodica iako mozebi podobro vije znaete makedonski od mene znaci deka taja go rodila Bog, sto nemoze da mi vlaga nikako vo glavata


За муслиман ова е логична реченица и те разбирам потполно,бидејќи според исламот Господ(за нас) Исус Христос за вас е само обичен помазаник(пратеник,посланик и слично).
Така да според христијаните Марија е БОГОРОДИЦА а не Христородица.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:35


Sekogash sum se prashuval zoshto lugjeto ne gi pochituvaat tugjite veruvanja i zoshto sekogash se zamisluvaat posuperiorni od drugite samo zatoa shto nivnata vera tvrdi deka tie se vo pravo, a site drugi se vo "krivo".

I zoshto tokmu hristijanite i muslimnaite, onie na koi verata gi uchi na skromnost i poniznost, vsushnost najmalu go pokazhuvaat toa? Zoshto najgolemite raspravii gi pravat tokmu tie, sozhto najmnogu vojni bile organizirani i vodeni tokmu od niv?

Ova se raboti koi sekogash mi pagjale vo ochi i nikogash ne mi se dopagjale... sekogash sum gi sporeduval so onie koi sledat budizam, taoizam, konfuchijanstvo, hindiuzam i sum se prashuval sto e onoa vo tie veruvanja i filozofii koe go pravi lugjeto pospokojni, poskromni i pochovekoljubivi od prethodno spomnatite, iako nivnite doktrini nikogash ne chukale vo tapani proklamirajki deka tie se "verite na ljubovta".

So ovie zborovi bi gi zavrshil vash*te prepukuvanja na ovaa tema i bi ve zamolil da se restriktirate od lichni analizi, koristenje neprimerni atributi i patroniziranje na chlenovite koi ne gi spodeluvaat vash*te veruvanja.

Komentarite i replikite koi ne se vo vrska so temata se brishat zaedno so onie koi sodrzhat nekorektni repliki.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID, odgovori kratko i jasno: Svetiot Duh e kriterijumot... i kje se spasish.



Ke najdea nesto mana i vo ova, veruvaj ...
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:45
И значи, што испадна? А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди. А под Бог спаѓаат Отецот, Синот и Светиот Дух.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:46
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe Maranata, samo edno sakam da prasam.

Ako nekoj tekst od Predanijata protivreci na Biblijata, togas koj i sto ke bide vo pravo? Biblijata ili Svetoto Predanie?

Ako moze da mi odgovoris, sakam da go cujam tvoeto mislenje. Pozdrav!


Jас ќе ти поставам реторичко прашање, кое само по себе го дава одговорот: Кој мислиш дека е критериумот што противречи, а што не на Библијата?



Eve ne znam,ke me prosvetlis li?   
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 14:55
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди.


Гледам имаш иста теологија со муслиманите
него ајде кингдавид кажи ти за кој термин си,Христородица или Богородица.
Поздрав
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 15:09
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

А да, Христородица е правилен термин. Со право. Бог никој не може да го роди.


Гледам имаш иста теологија со муслиманите
него ајде кингдавид кажи ти за кој термин си,Христородица или Богородица.
Поздрав




Ako me prasuvas sto mislam licno jas za toa, ke kazam deka ne treba ni edniot ni drugiot izraz da se upotrebuvaat, bidejki ne se Bibliski izrazi. Pozdrav i do tebe!
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 20:15
Abe "bogorodica" ima ime i se vika MARIJA!!!
So e tolku frknato tuka.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 21:53
sega ispadna ni hristorodica ni bogorodica
ednostavno   majka na isus
, a sto pordrazbirate pod poimot bogorodica demek mu bila nesto na bog, otecot ,.t.e negova zena
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:08

Има ли некој храбар од православните да одговори дали Христос е потомок на царот Давид?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:16



Овде треба да се употреби онаа, Христовата, Евангелската... „Не фрлајте го бисерот пред свињите...

Како бе, пријатели - браќа и сестри во Христа Господа, не сфаќате дека безбожниците од сите видови и родови сакаат да ја понижат Онаа, Која се удостоила во својата пречиста утроба да Го носи и да Го донесе на свет Спасителот на светот - Христа Господа - Мајката Божја - Богородица.


Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:22


Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).


Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 22:26
Originally posted by skalica skalica напиша:



Вака светиот пророк и цар Давид, прв меѓу пророците, живописно ја врежа славата на Небескиот Цар и Неговата Царица: „Чуј, ќерко види, приклони го увото свое и заборави го твојот народ и домот на таткото твој.... Сета слава на царската ќерка е внатре: нејзината облека е везена со злато; во везена облека ќе ја доведуваат кај Царот; по неа водат при Тебе девици, нејзини другарки, ги доведуваат со веселба и радост, влегуваат во Царевиот дворец” (Пс. 44,10—15).
 
Прекрасен цитат од Библијата. Ти благодарам што не облагороди со неговата содржина. Но прашањето ми беше многу јасно и прецизно: Дали Христос е потомок на царот Давид?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,096 секунди.