IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 08:38
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Ne znam sto tolku imate protiv emigrantite. Pa da se site emigranti vo MK stapkata na nevrabotenost ke bese sigurno duplo pogolema. Ete eden od kjarovite i toa golem.
Zasto ne vlozuvaat vo MK?
Od prosta pricina sto ima eden kup slucai kade sto se izlazani na najgrub mozen nacin i od privatnici kako i od drzavnite institucii.
Samo mi e krivo sto Sk se oseljaci do nevozmozni granici vo poslednite 20 god.

За жал ова е генерално етикетирање.
Има нелуѓе и во домашниве и во дијаспората.
Неодамна едно мое комшиче се вработи кај еден повратник од странство и неговата верба за ’’ тој знае како се работи’’ остана само празна фраза. Повратникот и знајачот на западната работна дисциплина покажа дека кога му одговара си ги задржува нашите манири.
Наиме децата кои ги вработи се со факултетска диплома и му ја работат сета работа затоа што типот не е од тој домен за плата од 200 евра (да не отстапеле многу од нашите платизбунетост) И нејсе, арно беше додека даваше плата, ама еве сега нашинецов научил дека и не мора да ги пријави, и не мора редовно да им дава плата.
Затоа да не зборуваме за поединци.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 08:50
Zalosno, za vakvi slucai, ama i za ova drzavata e kriva. Neka go operdasi edna desetka vo idriz beg da vidis dali taka ke pravi.
Toj istiot da e na zapad ne bi mu teknalo takvo nesto da pravi.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 16:32
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Sega ja procitav temata od pocetok, a be zaprepasten sum totalno od nekoi legendi ovde.

Zamisli samo sum bil predavnik ako sum prodal kukja a parite sum gi iznesol
Na nikogo ne sum mu brknal u dzep, niti pak nekoj mi dal na poklon nesto.
So sopstven trud i so trudot na moite roditeli, kako i so trudot na moite babi i dedovci go imam toa sto go imam.
Sum se skoluval,sum rabotel, sum plakjal danoci.
Kakov predavnik, kakvi bakrachi, koj zbori za toa, gledam deka aludirash na moite komentari pa da pojasnam- zboram za ekonomski makro sostojbi `elaborirani` preku poedinachni sluchaevi.

Ajde sega kako skopjanec na skopjanec fino lepo da ti objasnam nekolku raboti:

1. KOGA KJE IZNESESH DEVIZI ( normalno tvoi se , STE ZAPNALE MOI PARI SHTO SAKAM KJE PRAVAM, OK, pravi shto skash.) i na primer si iznesol 20.000$, i posle samo eden mesec, od nekoi prichini od istite 20.000 $, pushtash nazad vo Mkd na tvoja smetka vo Kom Banka, 5.000.
E OVIE 5.000, SE DEL OD KUPOT 1.3 MILIJARDI DOZNAKI OD EMIGRACIJATA, I DRZHAVAVA VELI DEKA IMAME PRILIV (POMOSH) OD EMIGRACIUJVAVA.
NE SE PRASHUVASH, E KAKO JA POMAGAM DRZHAVATA, pa jas iznesov povekje, i koga gi iznese tie bea tvoi, ama i ovie 5.000 SI SE tvoi na tvoja smetka vo Kom Bnka, AMA SEGA se udirate vo gradi- NIE POMAGAME, A KOGA GI IZNESOVTE, E TOA NE BILO NISHTO, NASI PARI SI SE, NE JA ODMAGAME DRZAVATA...dali me pratish, i ne zboram za sitna para koja e iznesena tuku za eden kup lugje koi iznesoa po pola milon i povekje DM, US$, EURA nadvor...a pustile edvaj 1/10 od iznesenoto, i toa pak na samite sebesi.

Ova e onaa najzaebana - najshtetna pojava ( od ovoj aspekt) za ekonomijava, a imame i druga, pomalku shtetna - kade imame vrtenje na parata, izleguva od firmite kako plakjanje po osnov stoki i uslugi a se vrakja kako doznaka na privatni lica, t.e.TEBE MOZHAM DA TI POUSHTAM PARI ZA NEKOI MARKETINSHKI USLUGI, ( KO BAJAGI NESHTO ISTRAZHUVASH TAMU, OD MOJAVA FIRMA)A TI DA MI GI VRATISH NAZAD KAKO DOZNAKA NA PRIVATNO LICE, i kje bide toa evidentirano kako priliv od emigracijata, i knigovodstevno toa e taka, no vo sushtina toa e , ajde stop Marko......taka da ne trchajte so konstatciite :)
Drugo -kolku ima nashi shto imaat off shore companies niz svetot, osobeno bea aktivni bash vo toj period 93- 03, samo vo Dilaver gi ima...ok, ajde sega te usmeriv ili te zbuniv povekje.

me sledish li ?, odime ponatamu

Sega popoleka chitaj so koncentracija:
Doznakite od emigracija vo 1993 bile $ 57,8 mio, i do 2003 narasnale na 1,376 MILIJARDA...NE TE CHUDI KAKO TOA ZA 10 GOD IMAME TAKA ZGOLEMEN PRILIV za 24 pati, A SE ISELIJA NEGDE CCA 50.000, eve neka bidat i 100.000, no vo sevkupniot broj na nashi iselenici, eve neka se 500 ilajdi , neka se milion, taa brojka na novi iselenici i ne e taka golema !
E sega, shto se sluchi kaj nashata emigracija od 1993 skoro so geometriska progresija da rastat doznakite za da vo 2003 se dojde na 1,3 mld. i taa progresija odednaska zapre i doznakite se odrzhuvaat na isto nivo do den denes ?
Odgovorot e: Nishto posebno ne se sluchi so emigracijata, nishto, vie i ponatamu si gi pushtate istite pari, tuku neshto drugo e vo prashanje, koe go objasniv pogore i vo preth. postovi.
Ednostavno kako ne vi e `chudna` rabotava so taka enromnoto zgolemuvanje na doznakite, ili si pishuvate onaka, kako osmodelenci, eeee, nie si ja pomagame drzhavata, taa bez nas kje kolabrira...da vie ja pomagate, ama ne so 1,3 mld, tuku so 10 pati pomalku, celata poenta na moeto pisuvanje e toa - da ukazham na ovoj fakt.


mala pomosh: najgolemite stranski investicii i prilivi - doznaki od emigrantitevo Polska, Cheshka, Bugarija, Rusija, Ukraina, i t.n. e bash od nivnata ~taze~ emigracija koja tranziciono se iseluvashe zaedno so kapitalot od matichnite zemji, pa poslednive 10 god ima zabelezhitelen U-turn...
Od ova pojasno amin ?


Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2010 во 16:46
Inaku stoi i drugata zablesheka, KOJA E MNOGU POBITNA ( od ekonomski aspekt nash povratnik da dojde ovde i da otvori business E OK, NO POBITNO E AKO bide vo funkcija na izvonite arazhamni, da go stimulira izvozot).
Da pojasnam, ushte eden gratis od mene:
Vo svetski ramki, emigracijata e onoj faktor koj e dvigatel na `maliot i sredniot izvoz` od nivnite matichni zemji vo zemjite na soodvetnta koncentracija na emigracija( i e pogolem vo apsolutna brojka od `golemite izvozi`- mislam na golemite korporacii).

10 pati e pogolema pomoshta ako sega mi rechesh ajde pushtaj 2 konterjnera so vino ili sirenje, koi vredat 100.000 $, otkolku da gi pushtish istite tie pari kako doznaka na tvoi prijateli, rodnini, disperzirano i vo nekolku intervali....razbirash/
Koga se pravi izvoz, t.e koga ovie dva kontejnera kje gi narachash i platish parite se strogo fokusirani na business-ot, togash imame direktno usmeruvanje na site aktivnosti, podignuvanje na seta business atmosvera, se pokrenuva eden kup na aktivnosti kako shto se - obezbeduvanje na baranata kolichina, - t.e. nejino proizvodstvo, kvalitet, ambalazha, transport, dizajn, znachi se aktiviraat eden kup stopanski subjekti....se nalaga i patuvanje, pa poseta na sajmovi, poseta na inopartenrot, so konkretni aktivnosti i predlozi za zgolemuvbanje na businesot, otvaranje na novi mozhnosti i sl....

Gledash li kolku 2 kontenjera izvoz se poznachajni otkolku chista doznaka vo forma na pomosh ili koga doagjate pa trosh*te pari vo Ohrid ( shto ne e losho, no sepak ne e taka `razvojno` kako shto posochiv so primerov), kapish ili ne ?..., ok, dovolno e !!! :)))


Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 01:28
Marko,
Sekoja cest na elaboracijata od ekonomija.

No moi pari si se moi pari. Moja kuca, stan, zemja, ako e moe e moe i na nikoj drug.
Kolku pari iznesuvaat imigrantite i kolku pari vnesuvaat vo MK, toa e individualna rabota na sekoj poedinec, a najmalku pak drzavata treba za toa da odlucuva il ida se sekira, kaj ke gi nosam, sto ke pravam so niv i dr.

Druga e poentata na temava, ne e sigurno razvojot na MK.

Mi preci tolkava odbojnost kon Emigrantite vo maticnata drzava, i toa od istite onie koi se nesposobni i vo svojata drzava, kako i da se naogjaat bilo kade vo svetot.

Emigracija posti od pamtivek i ke postoi zasekogas.

Jas bi prasal sto toa drzavata napravi da ne zastiti nas emigrantite da ja napustime zemjata, da ne spreci da ja doneseme taa odluka????
Da ostavime se zivo i divo, da go ostavime domot, i da otideme nekade po svetot vo potraga po podobar zivot.

Nisto!!!!

I se uste nisto ne pravi.
Eden primer ke ti kazam, za obicen izvod da izvadam vo ambasada mi baraat 50 dolara, bilo koj dokument od 50 pa nagore. Vrv na se e deka poradi pasos moram da odam vo Makedonija. Ne oti mi e nesto potreben, ama sakam da go imam.
Na sekoj nacin drzavata ne pljacka, ne sprecuva da bideme ona sto sme.
Zamisli samo vo 21 vek, ke distribuirale DVD-ja so Busava Azbuka, za da makedoncinjata ovde ne go zaboravele jazikot. Zalosno.
Maticata na iselenicite namesto da si ja raboti svojata rabota, sluzi na sluzbite za spijuniranje na sopstvenata emigracija.
Istata taa drzava dozvoli iljadnici nejzini gradjani da stanat drzavjani na Bugarija, od pricina za da si kupat podobra i poevtina kola, bidejki vlasta namesto da se grizi za standardot na gradjanite, poveke se grizese da im gi puni dzepovite na desetina imporeteri na vozila, i normalno svoite dzepovi.

Dali treba da ti davam primeri kako se grizi Kanadskata drzava za svoite gradjani koga se vo stranstvo. Verovatno ne treba.




Изменето од Zeksi71 - 16.Февруари.2010 во 01:34
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 11:55
Sotir Ilievski      
Imeto mi e Sotir Ilievski roden vo Bitola vo 1952. Vo 2008 kupiv niva vo Staro Lagovo, Prilepsko i vo 2009 otidov tamu da napravam i kujka i biznis. Oformiv firma MARIOVSKI BILKI
.

Sotir Ilievski      
Vo 2009 Dojdov vo Makedonija za da otvoram biznis. Pocnav da go gradam vo Staro Lagovo. Istovremeno vospostaviv vrski vo Germanija za izvoz na diatomejska zemja od rudnikot Partizanka od Manastir MaRIOVO. Dobrivoj Zmejkovski od Staro Lagovo koj mi e prodade nivata me vkluci so badzanakmu Gjorgi Daskalovski koj veti deka ke mi pomogni so pronajgjajne na dobri majstori. Toj dobar Majstor ispadna STANKO STOJCEV OD NEGOTINO SO GRADEZNA FIRMA DOOEL ILE GRADBA. Vo slednite 45 dena 20.000 dolari mi gi ukradija ovie lujge. Koga prijaviv vo milicijata vo Prilep mi rekoja "Abe begaj tuka, ova e mafijaska zemja. Selanite od Staro Lagovo, narocno Kiro sin na Velko od Staro Lagovo koj ime niva odma do mene i koj ima pat napraveno so traktor na moe mesto se zakani oti ke mi urni ograda ako go zagradam mestoto moe oti kako sto mi rece toj, koj k*romi si ti sto si mi dosol od p**kasi majcina tuka da mi zemas moja zemja" iako so katastar se bese pravilno izmereno. Za 45 dena ovie gnasni lujge vo pekolot me fteraja, i na krajot so solzi na oci so dusa go docekav denot koga se vrativ vo Kanada.


Sotir Ilievski      
I can understand why you want to control the content of comments sent to you, but ultimately censorship benefits no-one. Unfortunately swiping reality under the rug won't benefit Macedonia or your Nova Makedonija newspaper.



http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=21710103335&id=9&prilog=0&setIzdanie=21912

Еве одличен пример зошто нашите од дијаспората не инвестират во Македонија, лично познавам луѓе кои имале иста судбина како Сотир , а знам и луѓе кои со задоволство би инвестирале но токму поради ваквите примери се плашат...

Изменето од kultuzin - 18.Февруари.2010 во 11:56
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 17:28
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


1. KOGA KJE IZNESESH DEVIZI ( normalno tvoi se , STE ZAPNALE MOI PARI SHTO SAKAM KJE PRAVAM, OK, pravi shto skash.) i na primer si iznesol 20.000$, i posle samo eden mesec, od nekoi prichini od istite 20.000 $, pushtash nazad vo Mkd na tvoja smetka vo Kom Banka, 5.000.
E OVIE 5.000, SE DEL OD KUPOT 1.3 MILIJARDI DOZNAKI OD EMIGRACIJATA, I DRZHAVAVA VELI DEKA IMAME PRILIV (POMOSH) OD EMIGRACIUJVAVA.
NE SE PRASHUVASH, E KAKO JA POMAGAM DRZHAVATA, pa jas iznesov povekje, i koga gi iznese tie bea tvoi, ama i ovie 5.000 SI SE tvoi na tvoja smetka vo Kom Bnka, AMA SEGA se udirate vo gradi- NIE POMAGAME, A KOGA GI IZNESOVTE, E TOA NE BILO NISHTO, NASI PARI SI SE, NE JA ODMAGAME DRZAVATA...dali me pratish, i ne zboram za sitna para koja e iznesena tuku za eden kup lugje koi iznesoa po pola milon i povekje DM, US$, EURA nadvor...a pustile edvaj 1/10 od iznesenoto, i toa pak na samite sebesi.

Ova e onaa najzaebana - najshtetna pojava ( od ovoj aspekt) za ekonomijava, a imame i druga, pomalku shtetna - kade imame vrtenje na parata, izleguva od firmite kako plakjanje po osnov stoki i uslugi a se vrakja kako doznaka na privatni lica, t.e.TEBE MOZHAM DA TI POUSHTAM PARI ZA NEKOI MARKETINSHKI USLUGI, ( KO BAJAGI NESHTO ISTRAZHUVASH TAMU, OD MOJAVA FIRMA)A TI DA MI GI VRATISH NAZAD KAKO DOZNAKA NA PRIVATNO LICE, i kje bide toa evidentirano kako priliv od emigracijata, i knigovodstevno toa e taka, no vo sushtina toa e , ajde stop Marko......taka da ne trchajte so konstatciite :)
Drugo -kolku ima nashi shto imaat off shore companies niz svetot, osobeno bea aktivni bash vo toj period 93- 03, samo vo Dilaver gi ima...ok, ajde sega te usmeriv ili te zbuniv povekje.

me sledish li ?, odime ponatamu

Sega popoleka chitaj so koncentracija:
Doznakite od emigracija vo 1993 bile $ 57,8 mio, i do 2003 narasnale na 1,376 MILIJARDA...NE TE CHUDI KAKO TOA ZA 10 GOD IMAME TAKA ZGOLEMEN PRILIV za 24 pati, A SE ISELIJA NEGDE CCA 50.000, eve neka bidat i 100.000, no vo sevkupniot broj na nashi iselenici, eve neka se 500 ilajdi , neka se milion, taa brojka na novi iselenici i ne e taka golema !
E sega, shto se sluchi kaj nashata emigracija od 1993 skoro so geometriska progresija da rastat doznakite za da vo 2003 se dojde na 1,3 mld. i taa progresija odednaska zapre i doznakite se odrzhuvaat na isto nivo do den denes ?
Odgovorot e: Nishto posebno ne se sluchi so emigracijata, nishto, vie i ponatamu si gi pushtate istite pari, tuku neshto drugo e vo prashanje, koe go objasniv pogore i vo preth. postovi.
Ednostavno kako ne vi e `chudna` rabotava so taka enromnoto zgolemuvanje na doznakite, ili si pishuvate onaka, kako osmodelenci, eeee, nie si ja pomagame drzhavata, taa bez nas kje kolabrira...da vie ja pomagate, ama ne so 1,3 mld, tuku so 10 pati pomalku, celata poenta na moeto pisuvanje e toa - da ukazham na ovoj fakt.


mala pomosh: najgolemite stranski investicii i prilivi - doznaki od emigrantitevo Polska, Cheshka, Bugarija, Rusija, Ukraina, i t.n. e bash od nivnata ~taze~ emigracija koja tranziciono se iseluvashe zaedno so kapitalot od matichnite zemji, pa poslednive 10 god ima zabelezhitelen U-turn...
Od ova pojasno amin ?
 
 
Зборуваш за криминални дејства чии текови лесно може да се идентификуваат. Дали ќе се идентификуваат не зависи од иселениците. Освен ако парите не биле изнесени од државата во вреќа, мора да има некаков траг. Тоа не се стотици илјади граѓани, туку многу ограничен број на луѓе поврзани со политика. За нас обичните смртници, постои ограничување на дознаките од Макадонија на околу $2500 месечно. Како тоа некој може да изнесе милиони долари надвор од државата, да ги префрли на нерезидентна сметка, а потоа да ги враќа назад на сопствена приватна сметка, без тоа да биде забележано од државата, навистина не ми е јасно (и не сакам да ми е јасно, затоа сум се одселил од таму).
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 22:24
Dobro e , popleka ti stanuvaat rabotite pojasni - kako toa disaporava se zasili, shto tolku ja izmotivira pa vo ovoj period 93-03 taka spektakularno da pushta devizi?
Od 1993 koga bea samo 58 mio, za 10 god, skoknaa samo `malku` edno 24 pati, na 1,3 milijardi...i od taa 2003 neobjasnivo da se smirat na ova nivo - 1,3 milijardi.

Najverojatno toa beshe predizvikano od nekoe pomstuvanje na zvezdenite sostojbi, ( iako NASA toa nemozheshe da go registrira) ili kje beshe od zrachenjeto i gravitacionata sila na osamostojuvanjeto ?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 05:51
 
Ова нема врска со иселениците. Ако е така, зошто ги ставаат дознаките во ист кош? Сакаш да кажеш дека никој од вас економистите не знае или нема муда да ги подели дознаките од Канада, Америка или Германија од дознаките од Чешка, Србија, Бугарија или некоја друга п.м.?
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 19:13
Ребелде на форумот официјален јазик е македонскиот...
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 14:21
Ajde samo da napomenam kolku MK se grizi za iselenicite.
Imeno onoj koj ke bara nov pasos vo diplomatsko konzularnite pretstavnistva na MK niz svetot, ke mora da plati od 250 dolari pa nagore zavisi vo koja zemja aplicira, pa se do 320 dolari vo Avstralija.

pljackasi nevideni, za sopstveniot narod
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 18:13
Ne e deka se slozhuvam so takvoto naplakjanje na pasosh*te, no od druga strana ja razbiram situacijata na drzhavata...


Na toj nachin taa ja nadopolnuva siromashnata drzhavna kasa. Ako smetash deka toa se premnou pari za toj dokument, togash nemorash da go imash ili pojdi lichno vo Makedonija i podigni go tamu namesto da ti go donesuva ekipa vo drzhavata vo koja zhiveesh.

Od druga strana, zoshto ochekuvash zemjata da zastane zad tebe koga ti nishto posebno ne pridonesuvash za nea vo sekojdnevniot zhivot? Imash zemeno tugjo drzhavjanstvo, zhiveesh i rabotish vo druga zemja, plakjash danoci na druga drzhava, se odzivash na povici na druga vlada...


Kje povtoram, ne sum siguren dali e kosher vakvoto delenje pasoshi, no istovremeno mozham da razberam zoshto toa se pravi.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 21:30
Pa kolku chini eden document ( baranjeto za pasosh) da go pratish od Canada ili US preku DHL, FedEx ili UPS, okolu 100 $, pa pasoshot da se isprati od Mkd do US uste 100$ , i ja gledash smetkata ? Chudno kako ova ne go gledate, ili chovek treba specialno od Canada so edno 200 baranja da dojde tuka, pa istiot toj da gi odnese pasosh*te vo canada, za da fiksnite transport. troshoci po edinica pasosh padnat na samo 10 dolari. Abe emigranti :)

Tuku Messenger, koga zborime kakva e pomoshta od nash*te iselenici, ajde za moment da ja trgneme `finasiskata inekcija`, i da progovorime za edna pojava koja ne samo jas , tuku i mnogumina drugi ovde vo Mkd ja voochile, se raboti za sl:

Nashincive koga kje se iselat ( zboram za emigracija posel 90 god),i koga kje dojdat ovdeka (pr. na odmor ili poseta na svoite) i koga kje sedneme na muabet, se dobiva vpechatok kako da zastanale so vremeto, t.e. so datata na emigriranjeto !

Prashaj gi za sport, velat- aaaa toa ne me interesira povekje, ok, prashaj gi za muzika, isto, prashaj gi za film, tapa...prashaj gi za krizava, napravi muabet za tekovnite sostojbi kaj niv, samo nekoja slaba deskripcija i nishsto poveklje, ispagja deka nie ovdeka povekje sme informirani....a tek za nekoja kniga, filosvski postmodernizam, toa e vekje `klasika - SF` za emigracijava :)))))

A da nezboram za sistemski prashanja na nivnite zemji kako danoci, penziski sitemi, platen promet, pa kolku chini firma da se registrira i koi se formite kako LLC, INC, solo, Corporation i t.n, koja forma kakva prednost ima, potoa koga i koj % se plakja danokot na dobivka, dali mora firmata da ima vraboten, dali mora plati da se ispalkjaat i vo situacija ako nema promet nitu dobivaka, koja e danochnata osnova, obezbeduvanjeto na likvidni sredstva, krediti, kako se obezbeduvaat i reshavaat spornite pobaruvanje i t.n. ( se so cel za da se napravi komparacija so nash*te sistemi, i da nauchime neshto novo)….mi velat aa, pa ti povekje od nas zanesh, …ostaj se, a ekonomisti i inzhinjeri se po struka, chudno, kako da se site bibliotekari po profesija pa pojma nemaat od realnata ekonomija...Sigurno ima iskljucoci, ama opshtiot vpechatok ostanuva.

I kako od takva emigracija chovek kje nauchi neshto novo, kako nie kje ochekuvame nekoja pomosh na org i prakt plan?

Se nalaga logichkoto prashanje: Dali nashive koga kje emigrirtaat gi fakja nekoj emigrantski virus koj gi blokira vo natamoshna nadgradba i konceptualno percepiranje na sostojbite, i gi prenasochuva iskljuchivo na kolosekot so znak- samo rabota da se najde i da se pechali, krediti da se kupi kukja i kola a drugoto ich da ne ve inetresira?
A tek za kultura da gi prasham, sega pred 2 meseci so nekolkumina koi dojdoa po povod N. G., im spomenav deka bev na S. Dali izlozhbata, sega im velam deka B.Dylan doagja vo Skopje i t.n. ne be, toa za niv e mislena imenka .



Изменето од Marko sk - 02.Март.2010 во 21:37
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2010 во 21:52
Messenger,

Ti zaboravas deka nie sme gradjani na MK i drzavjani vo isto vreme, i gi imame potpolno istite "prava" kako sto gi imaat i tie sto ziveat vo MK, a administracijata na drzavata treba da se grizi za svoite gradjani a ne da gi pljacka.
MK e edna od retkite zemji vo svetot koja medju poslednite ke pocne da prima aplikacii za pasosi do DKP.

Marko sk,

Smetkata ne ti e dobra, bidejki tuka ke popolnime aplikacija, ke ne sliknat, otisok na prst, elektronski potpis, i seto toa ke se transferira po elektronski pat vo MK bukvalno bez trosok za drzavata.
Gotovite pasosi ke gi ispratat preku diplomatska posta do DKP na MK sekade vo svetot bidejki drzavata gi organizira ovie raboti i nikakov Fedex ili UPS ili neznam sto nema da bide zadolzen za transportot.

A toa sto vikas deka nasincite koi se po svetot zastanale so vremeto, mislam deka malku si davas samiot opravdanje za neuspesite na nasincite koi si se vo MK.
Sto mislis deka zivoto e mnogu porazlicen ovde nego vo MK.
Ne e mnogu, osven ako ne se zeme vo obzir deka nasive tuka poveke vreme pominuvaat vo razmisluvanje kade da mu ja duvnat nekade na letuvanje( tuka se isklucuva Grcija, Bugarija ili Jadran ), zimuvanje, kako da najdat dopolnitelno vreme za poseta na nasite najbliski vo MK, sto kola da se vozi slednite 2-3 god. ( normalno deka sekoj clen na semejstvoto si ima svoja kola ) na koj univerzitet da se zapisat decata ( dali ke treba da platat 20 ili 40 iljadi godisno ), i drugi sitnici.

Eve jas da ti kazam deka mene licno ragbi i bezbol kako i hokej ne me interesira, a ovde samo toa se prikazuva na kabelskite 90 %.

Za muzika mi e istoto kako vo MK, samo baagi poskapo, ne mozam da najdam pirati prodavaci ( steta ).
Veruvaj deka Avatar sum go gledal doma na DVD na denot na premierata vo kinata ovde, kako i Legion, Shotter Island, A Dangerous Man, Edge of Darkness, The Book of Eli i mnogu drugi.

Bidejki sum strastven lovec, za razlika od MK koga edvaj sobiravme po 500 den. za benzin da otideme nekade na Skopska Crna Gora da se izduvame, ovde sme 4 vo grupa, i barem ednas mesecno iznajmuvame pajperce ( malo avionce ) i zabeguvame i po 2000 km daleku od nasite mesta na ziveenje, vo prostor kade 500 km naokolu nema ziva dusa. Raj za sekoj lovec.

Za krizata i nemozat da ti kazat mnogu bidejki lugjeto si rabotat, platite sekoj petok im stignuvat na vreme, ne razmisluvaat za toa deka ke nemaat pari i sl. Dokolku izgubat rabota nisto strasno, pazarot na trudot e ogromen, ke si najdes rabota, samo sto za vremeto dodeka baras rabota primas od drzavata nekoi 70-80 % od platata sto si ja primal ( sitnica ).

A toa sto ne se informirani za ekonomskite tekovi, veruvaj deka i ti da si tuka ne bi te intersiralo, bidejki za taa problematika si ima platena administracija koja sto e efikasna i si ja zavrsuva rabotata. Koga doagjas na salter se se zavrsuva za kratko vreme i toa ti e toa. Ako si sopstvenik na firma uste polesno, si imas svoj knigovoditel, koj sto se grizi za firmata kako da e negova, koj ke te posovetuva vo sekoe vreme okolu regulativata. Tvoe e samo da obezbeduvas klienti, ili plasman na stokata.

Samo nemoj da mi raskazuvas basni za kulturno-umetnickiot moment vo Skopje ili vo MK, imas internet vidi sto se slucuva, nekolku pati vo nedelata vo skoro sekoj pogolem grad vo Sev. Amerika, koj se organizira izlozbi, koncerti, revii, pa posle zbori.

Prasanja od individualen karakter gi generaliziras kako opsti. Toa ne e vo red od tvoja strana, bidejki vo postovite pisuvas ednostrano.

Vikas deka emigrantite zatupele navodno, ama aj jas kako emigrant da te prasam ti da ne si zatupel slucajno pa ne mozes da gi razberes lugjeto.

A i za na kraj, poradi toa sto lugjeto vo MK ne se zatupeni, odnosno se eksperti za se, gledam kolku dobro i odi na MK na sekakov plan.



"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.