IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 22:45
Ебати државата чија монетарна стабилност се заснива на станот во Карпош 2 ....голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 22:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


... Од каде ти е богати идејата дека секоја емигрантска фамилија „испумпува“, „во просек“ 50000 Евра. Од стотици, знам само еден што емигрирал со приближно толку пари. Мислиш ли дека сите што излегле надвор продале стан или куќа?


Polar, jas znam povekje od 10 familii koi iznesoa barem po 200.000 EUR, izvini, sekoj vo svojot segment...ok, shala na strana, sega chitaj me vnimatelno: VO PROSEK, znach zboram vo prosek, a ne mi kazhuvaj deka nekoja familija emigrirala vo Canada bez minimumot koj Canada go bara pri vlez, i koga kje soberesh i dodatni troshoci koi gi lepish pri apliciranjeto kje vidish deka bez 20-30.000 $ nema teorija.



Извини, ама изгледа дека круговите ни се многу различни, не можам да се мерам со твојата класа. Половината нови иселеници што јас ги знам дојдоа со позајмени пари, токму оние $20 - $30k.



Aaaaaa, tuka sme znachi, a? i ne se srami napoishi go ona 20-30k na Makedonski , da te razberat ovdeka, toa se 2-30.000 $....a nemislish deka ima i takvi koi dojdoa so po 100.000 pqa duri i so pola milion ?...i na krajot pak ispadna deka vo prosek e tuka , 50.000, polar, ne brazaj so komentari !

Изменето од Marko sk - 09.Јануари.2010 во 02:04
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:01
Polar, a deka ne gi znaesh rabotite iako zhiveesh tamu ne gi znaesh, ili ne kazhuvash zashto nema da te druzhat ova nashive ako kazhesh deka so platite edvaj ja krpite tamu zhiveachkata ?
Ajde odgovori: Kolku iznesuva potroshuvachkata koshnica vo Toronto, a kolakvi se platite, samo segmentiraj, ne mi davaj prosek, kazhi mi plata od 2- 2.500 $ kolkav procentot na vraboteni ja imaat ovaa plata pa zbori za vashiot standard?
Kje vidish deka polovinata i povekje zhiveet na granica na egzistencija ...ajde come on, najdi linik i preze3ntiraj ?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:09
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kakvi pari barash od mene da vratam?

Koj mi dal mene pari za moeto shkoluvanje za da mu gi vrakjam?

Ako na nekoj treba da vrakjam toa se tatko mi i majka mi koi celiot svoj raboten vek oddeluvale od svojata plata, kako shto sum oddeluval i jas dodeka rabotev vo Makedonija (iako nemav deca) za moeto shkoluvanje.

Koja ti e taa komunistichka logika, deka drzhavata plakjala za mene i sega jas nea i dolzham 50.000 evra (kako dojde do taa suma ne znam, no barem znam deka moite roditeli i jas sme odvoile najmalu tolku pari od porezite koi bile staveni na nash*te primanja)?

Ako odime po ovaa logika togash jas mu dolzham priblizhnio tolku pari i na Zdravstvoto zatoa shto se grizhelo za mene so bolnicite, ambulatnite i lekarite, jas dolzham pari i za policijata i vojskata zatoa shto me chuvale....

Marko, jas ne dolzham nikomu nishto zatoa shto setoa to VEKJE E PLATENO OD MOITE RODITELI I OD MENE. Zatoa postojat porezi na prihodi, za da se podmiruvaat troshocite na drzhavata.
Ha, ha, haaa....me nasmea, ok, gledam ne se razbirame , kakva be komunistichka logika, more messinegeru, moreeee, pa me chitash li, zboram za EKONOMSKA LOGIKA?
Chudno se iznapishav a ne me rabriash shto velam sega kroce, zanchi kroce ...batali shkolovanjeto, batali go toa, imash stan vo Skopje,70 m2 vo Karposh II, tvoj si e, si go kupil ili si go nalsedil, taka, odime ponatamu, go prodavash za 4.300.000.den, taka, ti gi upakja kupuvachot na transkaciona smetka ( sega taka e kaj nas), ti od taa smetka si gi vadish parite i vo menuvachnica kupuvash ramno 70.000 EURA. Parite si gi transverirash na tvoeto konto vo US ili Canada, taka,... e sega analizata p[okazhuva deka od Mkd ekonomija se ipumpani ovie devizi, taka, devizi so koi mkd ekonomija uvezuva neophodni stoki, taka, koga tie devizi ti kako Messenger kje gi vratish nazad, zboramn za ovaa sostojba, zmisli, ako 1o.000 lugje prodatat kukjite po 100.000 EUR ( pretpostavka pod uslov da ima kupuvachi koi vo denari kje platat) i tie 10.000 lugje gi iznesat parite nadvor, drzjhavava t.e. deviznite rezervi kje se prepolovat, me razbirash za shto zboram , a so prepolovuvanjeto na devizite se prepolovuva seta monetarna sigurnost i t.n....sega sum belkim jasen ?



Marko, prijatele, tebe izgleda neshto ne ti e jasno..

Moj stan, moj posed, moja kola, moja vikendichka, moi pari... onoa shto e moe mozham da go nosam kade sakam i so nego da pravam shto sakam.

Toa nikoj ne mi go dal na veresija, nikomu ne mu go dolzham, tuku samiot sum go zarabotil. Toa e moja sopstvenost, a ne drzhavna.

Znachi ova tvoe tvrdenje nema nikakvi temeli, pa nema potreba od koristenje digitron:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ajde Polar sega zemaj digitronot, konsultiaj se so Messenger, na pomosh mozhe i mamad da ja kontaktirate, gledam i taa ve podrzhuva, a imashe ushte nekoj na preth. str. :))) konsultirajte se, smetajte, analizirajte razglobuvajte i kje vidite - koga toj kje gi vrati istite pari, na sveti nikad ?


Ne se vrakja onoa shto ne se dolzhi.

Mislam deka sega se razbravme i po taa osnova.



Изменето од Messenger - 08.Јануари.2010 во 23:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:16
Ha, ha...ok, ha, ha...malku off topic:
Ne se odnesuva na tebe, nitu na Polar nitu na bilo koj konkretno, ama mi se chini, nashive koga kje emigriraat od Mkd , kako da dobivaat nekoj chuden virus koj negativno vliae na razbiranjeto vo komunikaciite, navistina, imam prijateli od mladosta, studiravme zaedno, super bea, so dva zbora se razbiravme, sega koga kje dojdat vo Skopje, nikako da se razbereme, jas znboram edno toj mi odgoivra drugo, isti sluchaj i so na brat mi priajtelite, tie se postari nekoi emigranti, so niv pa nikako..ok.

Ne e taka kako shto velish od ekonomska gledan tochka,
Od pravna strana ti si vo pravo i tuka nema zbor, no od ekonomski aspekt, NE, zatoa napiushav primer so pomasoven broj na takvi slucaevi shto se sluchuva, ok, sega e pojasno, I hope ?

Изменето од Marko sk - 08.Јануари.2010 во 23:18
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:19
Твојот поглед на Канада е Торонто. Немам врска колку чини  потрошувачка кошница таму (немам ни поим што беше тоа, такви кошници не продаваат во Канадаголема%20насмевка), одамна не живеам таму. Не знам што зборуваш, за каква граница на егсистенција? $2500 се под граница на сиромаштијата и се беда и јад за фамилија, во долните 5% од сите канаѓани. 75% од канадските фамилии се со околу $75000 годишно, односно околу $4000. Што друго те интресира?
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Ha, ha...ok, ha, ha...malku off topic:
Ne se odnesuva na tebe, nitu na Polar nitu na bilo koj konkretno, ama mi se chini, nashive koga kje emigriraat od Mkd , kako da dobivaat nekoj chuden virus koj negativno vliae na razbiranjeto vo komunikaciite, navistina, imam prijateli od mladosta, studiravme zaedno, super bea, so dva zbora se razbiravme, sega koga kje dojdat vo Skopje, nikako da se razbereme, jas znboram edno toj mi odgoivra drugo, isti sluchaj i so na brat mi priajtelite, tie se postari nekoi emigranti, so niv pa nikako..ok.

Ne e taka kako shto velish od ekonomska gledan tochka,
Od pravna strana ti si vo pravo i tuka nema zbor, no od ekonomski aspekt, NE, zatoa napiushav primer so pomasoven broj na takvi slucaevi shto se sluchuva, ok, sega e pojasno, I hope ?
 
Па да, добро е да се проветриш и ти малку надвор да сфатиш што е економска логика. Од кога становите се дел од девизните резерви тоа не ми е јасно...
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:22
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Што друго те интресира?

Dovolno e, nishto povekje, puni ste so pra zanchi, alal vi nova domovina , teraj tamu ako e taka ?

A za poseldniov post, geldam deka nemash vrska so ekonomija, ne komentiraj, izvini vaka, ama nerazbirash !

Изменето од Marko sk - 08.Јануари.2010 во 23:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:23
Kako ne sum vo pravo od ekonomska gledna tochka?

Vkupnoto saldo vo drzhavata e isto. Dali kje ima vrednost kako kukja ili protivrednst kako pari, suma sumarum vo momenot na tranzakcijata s'e ostanuva isto.

Ili pogledni ja rabotata malu poednostavno - jas sum ja zemal kukjata so mene. Onoa shto bilo moe i natamu ostanuva moe. Nikogo ne sum go oshtetil, s'e ostanuva isto.

Neka ne te buni toa shto nekoj mi dal pari za kukjata. Toj imal namera da kupi kukja (moja ili tugja), a ne da gi vlozhuva vo neshto drugo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:28
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Од кога становите се дел од девизните резерви тоа не ми е јасно...




Potochno, nedvizhnata imovina ne se smeta za aset tuku za liability.

Taa eventualno stanuva aset vo momentot na prodavanjeto... se razbira, ako ne se prodade pod onaa cena za koja bila kupena.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:34
Leeee, shampioni ste....Messingeru, zamisli deka Mkd ( banki, firmi i gradjani) ima devizni na raspolaganje od 1.000.000 EUR. a ima denari vo optek 100.000.000. i ima 1000 kukji so nekoja vrednost ne e bitna za analizava), taka, e sega jas imam vladenie - moi pari 5.000.000 od vkupnata masa na pari (koi se 100 milioni) ja kupuvam tvojata kukja so ovie moi pari za 4.300.000 sme se ispazarile, taka, ti so ovie 4.3 mio denari kupuvash vo menuvachnica 70.000 evra, taka, gi transverirash nadvor, vo MKD ostanaa sega 930.000 EURA, taka, znachi se namalija devizite, od ova pojasno amin !!!!

Изменето од Marko sk - 08.Јануари.2010 во 23:38
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:44
Shto ne ti e jasno Marko?

Em sakash da ima pazarna ekonomija, em na lugjeto da im gi zamrznesh parite vo bankite?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2010 во 23:45
И? Човекот си ја понел куќата со себе, која и онака не била сопственост на државата. Истото го правиш и кога одиш во Грција на одмор и трошиш девизи таму.
 
Интересно е со македонциве во Македонија што сите оперираат со илјадници и милиони евра ли се, долари ли се, а им требаат пари (девизи) од надвор да го покријат дефицитот и се бунат кога доматите ќе поскапат за еден денар. Од друга страна не жалат нас во странство што живееме во земји со десет пати поголем доход по глава и исто толку поголем стандард. голема%20насмевка


Изменето од Polar Bear - 08.Јануари.2010 во 23:54
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 00:01
...

Изменето од Marko sk - 09.Јануари.2010 во 00:06
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.