IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака Обратен редослед
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 10:40
да не бидам офтопик, ама нормално ли е да се плашиш секој месец дали ќе ти дојде платата,... да купуваш мебел еднаш на 20тина години,... скраја да е да купиш кола или стан, цел живот ќе рмбаш да ја исплатиш... не дај боже да отидеш на одмор подалеку од грција, бугарија, црна гора..... да тискаш леб и сало на ручек, да живеат 3 генерации под еден покрив,... комшијата повеќе знае за тебе отколку за себе, да работиш прекувремено без некој да ти даде денар за тоа, школите да имаат мувла и габи и чучавци.... и, упс се занесов

извини, не е нормален животот... а сигурно не е за споредба со американците и французите

п.с. ти си бил 17 пати во мкд, ама за жал, јас живеам во македонија

Изменето од BisernA - 04.Април.2010 во 10:40
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 10:19
Eве Бисерна ,јас не сум Македонец ,но сум бил 17 пати во Македонија и сакам да ти кажам дека не живеат баш мизерно Македонциве.
 
Да верно е ќе имат големи липси ,но сепак некако успеват да сочуваат пари за празници,одмор,нови дреси.
 
Луѓете во Македонија си живат еден нормален живот.Со ништо по различен од животот на Американциве,Францизиве или било која народност


Изменето од емил - 04.Април.2010 во 10:20
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2010 во 10:12
поголема корист од тоа да отидеш таму, и да видиш како живеат, не богат, туку сосема нормален живот..... а со тоа и да сфатиш самиот колку голема мизерија е ,,нормалниот,, живот во македонија....

стварно корисно
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 05:51
 
Ко разуме, схватиће... газење%20од%20смеење
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2010 во 06:08
Polar Bear,
So tvojot izbor na pesni mnogumina ostanaa zateceni.
Koj svati dobro, koj ne, pak dobro.

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
suzica1111 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај suzica1111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 22:10
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Јас би го поставил прашањето обратно: „Каква е користа од македонците во Македонија?“

 

Целта на бизнисот е ПРОФИТ, за сите вклучени, а не за да и се помогне на Македонија. Е, тоа првото, профит за сите вклучени, Македонија сеуште не може да го сфати.

 

Диспропорцијата помеѓу источна и западна Македонија не е вина на иселениците, туку на односот на власта. Источна Македонија е осиромашена со затворањето на фабриките (и тоа што се отвора е за ефтина работна сила, текстил или слично). Во екот на доматите, некој од власта редовно увезува огромни количини од Бугарија, Србија или од каде уште не. Сите држвни инвестиции одат во западна МК. Кога е последен пат изграден пат (не дај боже пруга) во источна Македонија? Парцелите земја се расцепкани. Начинот на производство е како во 19 век. Погледни ги Пробиштип, Кратово, Свети Николе, Делчево ... Пустош. Што направи државата да ги задржи луѓето таму?

 

Не знам дали очекуваш иселениците да ги продаваат или да ги јадат македонските пиперки и домати. Дали мислиш дека некој од надвор ќе дојде да прави откуп тон по тон, кило по кило, да се расправа на ситно со земјоделците, со демонстрации, блокирање патишта, несоодветен транспорт, нестандарден производ, несоодветно осигурување. За секој разумен ризикот за бизнис со и во Македонија е над просечниот - а тоа чини пари и нерви. Зошто домицилните македонски бизнисмени не се поврзат со македонците што се во тој бизнис? Зошто државата не даде гаранции? Зошто македонските дембели амбасадори не воспостават таква комуникација?

 

Ако ги погледна линковите што ги ставив погоре, ќе сфатиш дека македонската емиграција во последните дваесет години нема земјоделско потекло, и е воглавно високо образована. И како таква е интелигентна и знае дека не треба да вложува во високо ризични бизниси. Макар биле во земјата каде што се родени.

 

Sekoja cest.Odusevena sum od tvoite postovi.I jas go mislam istoto.Pozdrav.
 
Sakam da umram mirno vo son kako mojot dedo, a ne kako negovite patnici vreskajki.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 05:07
 
Мечката ги поздравува сите членови на форумот со песната Shoot to Thrill. Чичковците уште јако рокаат. дадада
 
На носталгичните кои не сакаат рок музика, топло им ја препорачувам Одох ја до Панчева ...   да 
 
На оние рамнодушните на кои не им е гајле за муабетов им ја препорачувам полната со акција Иде Миле Лајковачком пругом. да
 
 
Уживајте! 
 
And please, don't drink and drive! скелет
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 01:02
Ednas go objasnuvav mojot stav za emigrantite od MK, bidejki postojat ogromni razliki medju samite emigranti, odnosno onie koi se po 90 god. iseleni i tie pred toa.

Golema e netrpelivosta na starite emigranti koi se po svetot po 30 i poveke godini kon segasnive koi se iseleni od 90-te navamu.

Ovie prvite i den denes se zidari, fizicki rabotnici i sl. bidejki se bez obrazovanie otideni, bez poznavanje jazik i dr.

Ovie pak vtorive relativno brzo napreduvaat vo novite sredini, pobrgu se snaogjaat poradi obrazovanieto i poznavanjeto na jazik i normalno poveke pari zarabotuvaat od start. Pocetokot na vtorive e mnogu polesen nego sto bile pocetocite na prvite, poveke se ceneti od domicilnoto naselenie odnosno od rabotodavacite.

Tuka se javuvaat i nedorazbiranjata so prvite koi ne mozat da prifatat deka vreminjata se izmeneti.
Ima mnogu makedonski familii so poteklo od mariovskite ili neznam koi ne sela so koi nemam nikakva dopirna tocka, koi vo pocetokot ne samo sto ne mi se najdoa bukvalno za nisto, tuku naprotiv i mnogu mi odmognaa, istite tie me ofiraat, deka sum bil vakov, ili onakov ili pak ne znam sto.

Razlikite ne samo sto ne se namaluvaat tuku se poveke se zgolemuvaat, kako medju nas samite koi sme nekade na strana, taka i medju nas i tie sto se vo MK.

Mnogu mi preci koga ke dojdam vo MK, moite EX prijateli da mi dofrluvaat ironicni zakacki, od tipot aj be lesno ti e tebe, menjas koli kako corapi, ides po odmori po karibite itn...
Kako toa da e nekoj grev sto jas taka go ziveam zivotot.

Istoto se slucuva i ovde na forumot, koj e samo preslikuvanje na realnite slucuvanja od realniot zivot.


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 10:29
..site komentari me potsetuvaat na onaa starata:
ZIVEJ VO GRAD,FALI GO SELOTO....
 
 
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:41
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Interesno kako nekoi lugje proniknale dlaboko vo profiliranjeto na makedonskata emigracija i nejzino definiranje.
Da ne procitav kakvi se Makedonskite iselenici, nikogas nemase da znamголема%20насмевкаплазење
isto i jasизненадување ,..deka sum bil pobistar od,..."autsajderite"! i toa samo zatoa shto sum "vnatre"!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:35
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

OoooK, a mozhe li sega eden vic na temava, kolku da ja relakisrame i ja vratime diskusijva na pravilen kolosek, mislam vicov kje pomogne ?Ти отворив малку работа, едитирај си ги скриените постови па после виц... и се разбира да не е од оние твоите “виц-гром“намигнување заради кои се каравме и на политика...


Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:29
Interesno kako nekoi lugje proniknale dlaboko vo profiliranjeto na makedonskata emigracija i nejzino definiranje.
Da ne procitav kakvi se Makedonskite iselenici, nikogas nemase da znamголема%20насмевкаплазење
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:25
OoooK, a mozhe li sega eden vic na temava, kolku da ja relakisrame i ja vratime diskusijva na pravilen kolosek, mislam vicov kje pomogne ?
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 01:17
Марко, ај да не те опоменувам повеќе за “ступидизирање“, мајтапење, луфтирање на соговорниците, важи?

Биди фин со дечкиве, како што се и тие фини со тебе намигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.