IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каква е користа од Македонците во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каква е користа од Македонците во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
Автор
Порака Обратен редослед
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 05:03
Условите за здрава соработка во Македонија се тенки. Иселениците сеуште ги паметат стотиците милиони марки пропаднати во македонските/југословенските банки пред дваесет години.
 
Бугарските и грчките фирми едно имаат политички мотиви, а друго, поврзани се со македонската политичка и бизнис мафија.
 
Како твојата пријаталка, фармацевт од Австралија, ќе се справи со мафијаши како Зегин кои ја подмитуваат власта за поповолна позиција во бизнисот?
 
 


Изменето од Polar Bear - 12.Ноември.2009 во 05:04
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 02:06
Авганистан и Ирак не се земји за споредба освен ако така не доживуваш.Јас она што го имам го вложвам во Македонија а мислам дека доста сум помогнал.


Јас не мислам дека вие треба да ги фрлате вашите тешко заработени пари во некаков бунар во Македонија туку преку средби,дебати прво да зајакни врската помеѓу Македонците во Македонија и Македонците низ светот.

Имате вие искуство со соработка со големи корпорации и мислам дека треба да и помогнете на земјата.Секој ден има по весници како бугарски,грчки фирми отвараат фабрики во Македонија за преку парите да го контролираат народот.
Не мислиш дека една здрава соработка помеѓу нас ќе не направи по силни?

Изменето од mungos80 - 12.Ноември.2009 во 02:06
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 04:17
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Да во право си но можи македонската дијаспора да изнајди фирми од нивните земји кој ќе имаат потреба од наши производи.
 
 
Дали навистина веруваш дека Македонија има тоооолку добри производи што сите ќе се затрчаат по нив. Што тоа може МК да понуди во Канада, или Америка на пример, за овие да паднат на газот и да речат, еве, од сега натаму, не купуваме патлиџани од Калифорнија и лубеници од Мексико? Дали производите се стандардни? Домат од Калифорнија има ист вкус, облик, боја, големина секој ден и секоја сезона на пазарот. Дали снабдувањето е доверливо, и не зависи од тоа дали во Богданци паднал град и ги утепал посевите? Или можеби работната сила е стручна и ефтина, па производот е со добра цена? Сега ќе се јават љубители на македонски ајвар и ќе проповедаат дека од македонската пиперка нема подобра. Ако толку им се допаѓа, нека си ја јадат сами. Светот очигледно не мисли така.
 

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


еве еден пример само не го знам името на жената:
Жената е од Битола пред 20 години заминува во Австралија и таму отвора бизнис со фармација работата и тргнува супер.Е сега ја дават во интервју за битолски весник и таа нормално се фали со бизнисот и најавува инвестиции во европа односно на европскиот пазар ама барала локација за изградба на фабрика.но фабрика во Македонија не ни помислува да гради.

Што направи Македонецот директор во Моторола?
 
Зошто иселениците да инвестираат? Па во Македонија не инвестирааат ниту домашните македонци. Твојата приказна само го потрдува она што го напишав претходно: Инвестиција се прави со надеж за профит, проследен со што е можно полам ризик. Знаеш ли колку убави земји има во светот каде што може да се инвестира?
 
Појди од себе, независно колку имаш. Дали тоа што со мака и работа си го заработил би го инвестирал во Авганистан или Ирак?
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 00:37

A be, samo od nadvor chekame nekoj da ni pomogni, sami nishto ne znajme da napravime.

Profesorot moj na fakultet (MK-ekonomski) ednash ni reche da ne chekame da ni dade nekoj rabota tuku za toa uchime i imame znaenje da zapochnime svoj biznis.
 
Sega koga ke razmislam, toagash ne znaev shto zboruva, ama sega zakluchiv - TOA NE MOZISH DA MU GO KAZUVASH NA NEKOJ SHTO VO ZIVOT NE PREZEL SOPSTVENA INICIJATIVA ZA NISHTO - kako Makedoncive.
 
Presmetajte za SVADBI i Krshtevki i trista gluposti kolku troshime i razmislete za shto istite mozat da se se potroshat.
 
Ne znam od kaj ste go nauchle toa - DA DOJDI NEKOJ OD NADVOR DA NE VRABOTI - smeshno i tazno sto vaka razmisluvame!!!!збунетост 
 
SEGA SE POSTAVUVA PRASHANJETO - KAKVA E KORISTA OD MAKEDONCITE VO MAKEDONIJA?
 
ODGOVOROT E SODRZAN VO OVIE 18 GODINI NEZAVISNOST!!!
 


Изменето од biljana.madrid - 11.Ноември.2009 во 00:43
Прилепчанка
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 22:34
Да во право си но можи македонската дијаспора да изнајди фирми од нивните земји кој ќе имаат потреба од наши производи.


еве еден пример само не го знам името на жената:
Жената е од Битола пред 20 години заминува во Австралија и таму отвора бизнис со фармација работата и тргнува супер.Е сега ја дават во интервју за битолски весник и таа нормално се фали со бизнисот и најавува инвестиции во европа односно на европскиот пазар ама барала локација за изградба на фабрика.но фабрика во Македонија не ни помислува да гради.

Што направи Македонецот директор во Моторола?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 21:08
Јас би го поставил прашањето обратно: „Каква е користа од македонците во Македонија?“
 
Целта на бизнисот е ПРОФИТ, за сите вклучени, а не за да и се помогне на Македонија. Е, тоа првото, профит за сите вклучени, Македонија сеуште не може да го сфати.
 
Диспропорцијата помеѓу источна и западна Македонија не е вина на иселениците, туку на односот на власта. Источна Македонија е осиромашена со затворањето на фабриките (и тоа што се отвора е за ефтина работна сила, текстил или слично). Во екот на доматите, некој од власта редовно увезува огромни количини од Бугарија, Србија или од каде уште не. Сите држвни инвестиции одат во западна МК. Кога е последен пат изграден пат (не дај боже пруга) во источна Македонија? Парцелите земја се расцепкани. Начинот на производство е како во 19 век. Погледни ги Пробиштип, Кратово, Свети Николе, Делчево ... Пустош. Што направи државата да ги задржи луѓето таму?
 
Не знам дали очекуваш иселениците да ги продаваат или да ги јадат македонските пиперки и домати. Дали мислиш дека некој од надвор ќе дојде да прави откуп тон по тон, кило по кило, да се расправа на ситно со земјоделците, со демонстрации, блокирање патишта, несоодветен транспорт, нестандарден производ, несоодветно осигурување. За секој разумен ризикот за бизнис со и во Македонија е над просечниот - а тоа чини пари и нерви. Зошто домицилните македонски бизнисмени не се поврзат со македонците што се во тој бизнис? Зошто државата не даде гаранции? Зошто македонските дембели амбасадори не воспостават таква комуникација?
 
Ако ги погледна линковите што ги ставив погоре, ќе сфатиш дека македонската емиграција во последните дваесет години нема земјоделско потекло, и е воглавно високо образована. И како таква е интелигентна и знае дека не треба да вложува во високо ризични бизниси. Макар биле во земјата каде што се родени.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 17:33
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:


Еве ти малку четиво за едукација, можеби ќе ти стане појасно. И можеш да поработиш малку на својот правопис, во една реченица си направил три правописни грешки... 

 

 

 

 

[COLOR=#333333">http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608[/COLOR">

 

... The governing coalition, elected in Macedonia in 2006, put four members of the diaspora in key cabinet positions aiming to stimulate foreign direct investment. The diaspora's economic input (through remittances on a personal level but also broader investment) is seen as having potential to assist the country. According to the International Monetary Fund, remittances formed up to [COLOR=#ff0000 size=2">18 percent of GDP in 2005[/COLOR">, the amount having doubled since 2002. In 2006, a group of 20 entrepreneurs led by Macedonian-born Mike Zafirovski, CEO of Canadian telecommunications company Nortel, established "Macedonia 2025" to assist with economic reforms, [COLOR=#ff0000">including combating corruption[/COLOR">, so that Macedonia can reach EU levels of competitiveness by 2025. ...

 

... In sum, migration issues are not a high priority for politicians in Macedonia. The main area of activity and concern is visa facilitation and liberalization. The government is also seeking greater economic involvement from the diaspora. Although not well known, this might be the biggest story related to migration in Macedonia. ...

 

 

 

[COLOR=#333333">http://www.idm.at/index.php?download=904.pdf[/COLOR">

 


<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">[COLOR=#5493b4">[/COLOR"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px">
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> 
<DIV style="TOP: 8449px; LEFT: 217px"> </SPAN></SPAN>За правописот имав 1 по македонски.

А за темата ако си бил во Македонија,ќе заприметиш како е изградена западна Македонија а како Источна Македонија.

Како се гради во Дебар,Гостивар,Тетово,Струга а како во Прилеп,Кавадарци,Неготино.


Колку придонесува македонската дијаспора во Македонија за пласман на вино,јаболка,текстил,домати,пиперки,готови производи или ќе купите стоби флипс од Витаминка-Прилеп и мислите дека ја обогативте татковината.


Кон врв
kapo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kapo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 04:21
Kaj nas jasno e deka stom eden brat uspee ,, ne im pomaga na drugite brakja.Sekoj si brka sam za sebe. Kaj muslimanite ne e taka.Mozebi ne sum vo pravo, no za toa ja obvinuvam verata.Nemam cvrsti dokazi, no me interesira zosto vo istorijata na poveketo hristijanski zemji, koga-togas imalo vojna pomegju braka.Car Samuil vojuval i bil porazen od brat mu.Grof Drakula(bil car koj vojuval pod krilo na papata) bil porazen od brat mu.    


Kako vo 600godisna turska istorija nemalo vojna pomegju braka za podelba na imperijata.Mozebi sum greska ne sum celosno informiran ,no mislam deka e taka
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 04:06
Еве ти малку четиво за едукација, можеби ќе ти стане појасно. И можеш да поработиш малку на својот правопис, во една реченица си направил три правописни грешки... 
 
 
 
 
http://www.migrationinformation.org/Profiles/display.cfm?ID=608
 
... The governing coalition, elected in Macedonia in 2006, put four members of the diaspora in key cabinet positions aiming to stimulate foreign direct investment. The diaspora's economic input (through remittances on a personal level but also broader investment) is seen as having potential to assist the country. According to the International Monetary Fund, remittances formed up to 18 percent of GDP in 2005, the amount having doubled since 2002.

In 2006, a group of 20 entrepreneurs led by Macedonian-born Mike Zafirovski, CEO of Canadian telecommunications company Nortel, established "Macedonia 2025" to assist with economic reforms, including combating corruption, so that Macedonia can reach EU levels of competitiveness by 2025. ...
 
... In sum, migration issues are not a high priority for politicians in Macedonia. The main area of activity and concern is visa facilitation and liberalization. The government is also seeking greater economic involvement from the diaspora. Although not well known, this might be the biggest story related to migration in Macedonia. ...
 
 
 
http://www.idm.at/index.php?download=904.pdf
 


Изменето од Polar Bear - 09.Ноември.2009 во 04:55
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 17:42
Знам дека има многу богати Македонци во странство но ме интересира зошто не вложваат во Македонија?

изговорите за корупција не ги сметам за сериозни зошто и во Албанија,Бугарија постои а видите како се гради со пари од нивните иселеници.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.