IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Биологија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биологија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 19:24
Поглуп предмет од биологијата неам сретнато (да се разбереме оваа шо се учеше у основно). Никако не можев да ги научам лекциите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:27
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

Храната која што ја консумираат автотрофните и хетеротрофните организми е богата со хемиска енергија.Клетките неможат директно да ја искористат оваа енергија.Поради тоа во клетките се одвиваат сложени катаболички процеси-дишење во кои настанува разградување на органските материи(глукоза) до неоргански.Ослободената енергија од нив,веднаш се користи за синтеза на високоенергетско соединение АТР(аденозин три фосфат).

Синтезата на АТР е позната како оксидативна фосфорилација.

Енергетската придобивка за клетката во текот на аеробното разградување од една молекула на глукоза е 38 мола АТР.

Даре се надевам сега е малку појасно за АТРголемо%20гушкање


Благодарам.среќа
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:39
Mesozhderni rastenija
 (droseraceae)

saracenija

saracenia%20purpurea Saracenije spadaju u porodicu Droseraceae a njihova prirodna staništa su slićna našem. Ova mesožderka se može uzgajati i kao vrtna biljka a listovi joj liće na tuljke ili trube.
odgleduvanje
Saracenija treba puno direktnog sunca i dosta vode a raste u kiselim supstratima. Period mirovanja počinje im tokom jeseni a u proljeće biljke počinju sa intenzivnim rastom. Smjestite ga na vanjske balkone kuće i nemojte ga micati niti tokom zime jer ove biljke dobro podnose smrzavanje zemlje. Voli vlagu najmanje 50% no nemojte ih prskati kako bi izbjegli mrlje na lišću.

saracenia presaduvanje
Čim kupite ovu mesožderku presadite ju u veću posudu u mješvinu svijetlog treseta stiropora i sphalagnuma u jednakim dijelovima. Presađuje se svake dvije godine u duboke lonce. Razmnozavaju se dijeljenjem busena. Ukoliko ih ne dijelite buseni će lješe izgledati tokom vremena.

Kako se hranat mesozhderkite .....
Biljke mesožderke rastu gotovo na svim područjima zemlje a po nekim izvorima do danas je otkriveno oko 1000 različitih vrsti ove biljke. Kada govorimo o mesožderkama bolje bi se bilo izraziti biljke kukcožderke. Ove biljke su evoluirale iz potrebe za mineralnim solima i ostalim elementima na način da su postale sposobne izvlačiti iste iz organske tvari odnosno kukca.
 Kako se odgleduvat mesozhderkite Droseraceae vole jako puno direktnog sunca i većina ovih biljki nisu kućne biljke (osim Nepenthesa). To znaći da je za njihov uzgoj najbolje da tokom cijele godine borave vani posađene kao vrtna biljka ili uzgajane kao lončanica. Dioneu,saraceniu,droseru je najbolje držati zimi na oko 5 C u hladnom stakleniku i smanjiti zalijevanje. Drosera dobro preživljava na sunčanom prozoru no morate smanjiti grijanje ukoliko se radijator nalazi ispod prozora, te na radijator stavite cvjetni podložak u kojemu će se uvijek nalaziti voda.
Dohranuvanje na mesozhderkite..
Nemojte dohranjivati ove biljke jer one rastu u siromašnom supstratu. U suprotnom neće razviti lijepe zamke odnosno neće nastati potreba za dušikom te neće nastojati loviti insekte.
 Presaduvanje na mesozhderkite
Prilikom presađivanja najbitnije je dobro isprati korijenje biljke od ostataka supstrata. Prije sadnje biljku očistite od suhog lišća i trulog i oštećenog korijenja. Korijenje u premalim cvjetnim posudama oblikuje krugove oko korijenove bale a što korijenje prepletenije apsorpcija hranjivih elemenata iz zemlje je manja.Mesožderke se sade uglavnom u mješavinu svijeltlog treseta i perlita u jednakom omjeru. Pazite da dobro prorahlite treset jer se treset obično pakira u velikim pakiranjima kada se kupuje u vrtnim centrima još uz to je i prešan kako bi zauzimao što manje mjesta. Svijetli treset se ponaša kao prirodna spužva i vrlo je kiseo (pH 4 do 5). Radi se od mahovine Sphagnum ili od trstike i nedostatak mu je da jednom kada se osuši do kraja, vrlo ga je teško ponovo navlažiti.
Dionaea muscipula
Dionaea%20muscipulabiljke-mesozderke

Изменето од bijonse1 - 08.Ноември.2009 во 22:56
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:41
ова растението што ги јаде бубамарите
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:41
Biljka – kobra

 

     U Sjevernoj Americi, u močvarama Misisipija, živi biljka saracenija, sa čudnim lišćem savijenim u obliku krčaga. Taj list – krčag služi saraceniji za hvatanje insekata, kojima se hrani. Saracenija je bubojeda biljka. Saracenija je barska biljka sa dugim listovima smotanim u krčažić, veličine od 20 do 30 centimetara. Te prirodne posudice sakupljaju kišnicu, a odozgo se zatvaraju posebnim listićem, kao poklopcem. Gornja ivica „krčaga“ natopljena je slatkom ljepljivom tečnošću koja privlači halapljive insekte, dok ne skliznu u sam „krčag“ i ne udave se. A onda ih sarcenija natanane svari. Neki prirodnjaci sarceniju nazivaju „biljkom – kobrom“. Ona zaista izdaleka podsjeća na tu zmiju otrovnicu kad se nagne na plijen. Razlika je u tome što kobra juri za plijenom, a saraceniji plijen dolazi „na noge“.

 

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:45
Во течноста на Сараценијата има ензими кои ги разложуваат  инсектите и на тој наич доаѓа до храна.
Нема многу растенија кои се хранат со животинско ткиво.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2009 во 22:48
Од растението порано тоа го знаев најдобро, нај впечаток ми остави...среќа
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 14:22
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


Па да...Навикната сум се на петки...Посебно за овој предмет...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2009 во 21:25
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Вакуола

Вакуолата ја има во растителните клетки и во некој едноклеточни животни. Тие  се затворени делови во вид на торбичиња, исполнети со водена течност или ензими, а некој можат да содржат и посложени материи. Вакуолите во растителните клетки се обвиткани со мембрана или tonoplast исполнета со течност САП. Во келијата 90% може да биде опседната од волуменот на вакуолата.



Е поради оваа глупа вакуола, добив 4 на тестлутина


Во средно и основно се спомнува само малку за вакуолата, што значи тоа не смее да се повтори. Вакуолата е една од наједноставните органели...

И уште нешто што испуштив погоре.
Вакуолата има функција да ја поттиснува цитоплазмата кон мембраната.

А мислиш дека 4 е лоша оценка?збунетост


Па да...Навикната сум се на петки...Посебно за овој предмет...


Само напред!големо%20гушкање
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2009 во 15:46
Имам едно прашање кое ме збунува...

Ако калинката е орган, а нејзините црвени зрна клетки, тогаш што е ткивото, а каде е меѓуклеточната материја?
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:30
me interesira, koe rastenie najbrzo rasti? znaci, ako zemam edna plasticna casa, ja napolnam so zemja, i posadam vnatre nekoe rastenie, cveke, bilo shto, me interesira koe najbrzo ke iznikne, i od prilika za kolku vreme, i koi uslovi mu trebaat. znaci, to sakam da go napraam doma...

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:44
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

me interesira, koe rastenie najbrzo rasti? znaci, ako zemam edna plasticna casa, ja napolnam so zemja, i posadam vnatre nekoe rastenie, cveke, bilo shto, me interesira koe najbrzo ke iznikne, i od prilika za kolku vreme, i koi uslovi mu trebaat. znaci, to sakam da go napraam doma...

pozdrav


Јас мислам дека гравот. Почекај можеби ќе најдам и нешто повеќе за него.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:47

Грав е едногодишно растение од фамилијата Fabaceae, со големо видово разнообразие, од кои околу 15 се култивирани. Најраспространет е обичниот грав (лат. Phaseolus vulgaris), кој се дели на два подвида: висок (веткач) и низок (легач).

Според формата на семето, постојат пет вида: sphericus, elipticus, oblongus, compresus, subcompresus.

Потекнува од Јужна Америка. Во светот се одгледува на околу 230.000.000 хектари. Кај нас е застапен на 4.500 - 5.000 хектари во чист посев и на 8.000 - 9.000 хектари во здружен посев. Топлољубиво растение, оптималната температура за одгледување е 20 – 22 степени целзиусови. Се одгледува главно заради зрелото зрно (семето), кое има висока хранлива вредност:

Значи не ти препорачувам само да го засадеш, но и да јадеш многу еве ја неговата хранлива вредност со плави букви...

Само не ми е јасно зошто пишува аминокиселини кога горе пишува белковини, а тие се разложуваат на аминокиселини.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:49
А за услови еве ти, ќе земеш добра земја и на топло и ладно место најизменично во текот на денот ќе го променуваш неговото место. Ќе ставеш само едно зрно, а тоа за 4 часа расте околу неколку милиметри, така за едно 3 - 4 дена по наводнување ќе се познава доста добро изникнато гравче, чувај го повеќе, а и ќе даде плод од кој ќе можеш да засадиш пак. Запомни ова е само едногодишно растение. Позз!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.