IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "Татко, прости им..."
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Татко, прости им..."

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:48
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.


А како е?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не се секирајте, Марко, Пентакосталец и останатите, не банирам повеќе од 2-3 дена.


Не би рекол дека е така. Се извинувам за оф топикот.
А како е?



Па некои богами добивале и добиваат и пермаментни банови.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:52
I taa merka postoi vo pravilnikot... i ponekogash, koga nema drug izbor, se koristi i taa.

A sega, da zastaneme so odenje off-topic i da se vratime na temata.

Изменето од Messenger - 14.Ноември.2009 во 20:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:53
Ок, во ред е, потполно ве разбирам.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 20:55
За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.
Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.
Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.

А сега вратете се на темата. “Татко прости им“
Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....
Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:01
gledam bajagi off topici, sega go editiram mojot popst, izvinete za off t...ama sepak smetam deka e poterbno da se proiznesam:

Marija, kako prvo ti posakuvam pobrzo da zakrepnesh i bez nervozi, razberi gi moite postovi iskljuchivo vo pozitivna smisla.

Da moderiream, odavno mi e pominat keifot ....tuku zabeleshkite se iskljuchivo samo kon podobar kavlitet, vprochem i vo moite diskusii ( barem se obiduvam da preovladuva seriozen prsitap) toa i go pokazhuvaat...

Reagiram od prichina (a mozham da konstatiram ) deka mozhebi ova sega za sega e edinstvenoto inet mesto kade po ovie tematiki kolu tolku seriozno i izdrzhano se debatira, zboram vo odnos na drugite...i da ne se padne ispod ova nivo, tuku naprotiv, kritikite gi pishuvam so namera da se krene nivoto i komunikacijata.

I ne se zalagam samo za tetratka, istoto i za Asya sum go pravel, utre ako vidam i Evangelos vaka da bide baniran i za nego kje reagiram...ok, mislam deka se razbirame.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... не банирам повеќе од 2-3 дена.

Inaku za ova te pozdravuvam, istoto i na Messeenger mu go velam ama....so suvoparni baniranja nishto ne se postignuv, a najmalku so dolgotrani banovi, zashto samo preku medjusebni diskusii se doagja do podobar kriterium, podbro sogleduvanje, podbro razbiranje a nikako so blokiranja...


Изменето од Marko sk - 14.Ноември.2009 во 21:06
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:02
Originally posted by hleb20 hleb20 напиша:


... Jas ubavo si zboruvam,koga velam: Mi ja povreduvaat intelegencijava. Ne znam za vas ??


p.s napravete sporedba, i hronolshki(vremenski) i prostorno, i odlucite dali za istata prikazna zboruvaat ili???



Мене тие ситници воопшто не ми ја повредуваат интелегенцијата на која воопшто не се наслонувам, туку се наслонувам на Мудроста БОЖЈА, На Милоста БОЖЈА Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус!

Библијата била ремек дело, è ремек дело а и ќе остане ремек дело и Книга над книгите што се пишани со човечка рака, бидејќи сведочи за Најсветата БОЖЈА Рака во Исуса Христа!

Поздрав

п.с. Еден од најгенијалните уметници на 20-иот век (после Христа) - кој што е роден 1881 година во Малага - рекол:    Јас им го цртам носот на ликовите намерно крив, со тоа ги приморувам луѓето подетаљно да ги гледаат.




Изменето од spiros - 14.Ноември.2009 во 21:08
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"




Изменето од Dzingis Kan - 14.Ноември.2009 во 21:04
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:06
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"








Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Изменето од spiros - 14.Ноември.2009 во 21:10
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:12
Originally posted by spiros spiros напиша:




Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Не,воопшто! Јас се фалам со Аллаховиот/Божјиот Ислам.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:19
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"




Што имаш ти со мене, човеку.
Она што за човек не е можно, можно е само за Бог.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:22
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:




Не се фали со Христовиот Ислам, побратиме!   




Не,воопшто! Јас се фалам со Аллаховиот/Божјиот Ислам.



СОВРШЕНИОТ БОГ и Совршениот Ислам се лично во Исус, Кој никого немал потреба да убие бидејќи во Него била и е СОВРШЕНАТА ЉУБОВ, за разлика од многу други верзии кои очајнички пробувале и пробуваат да му се доближат!

Не заборави дека само ТОЈ БОГ Сéдржател во Прачистиот Исус Христос Кој ни ја престави Совршената Вера (Совршениот Ислам) е моќен да го победи сето зло во безкрајниот универзум!   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 21:25
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За да се добие перманентен бан-треба посебна заслуга.Во целост ги поддржувам администраторите кои го направиле тоа.Штета е само што и тоа не е доволно-истите членови се кријат зад динамичните ИП адреси.А сега вратете се на темата. “Татко прости им“Најубава, најтрогателна реченица, коскена срж на нашата вера, да се бара прошка за злобниците, кривоклетниците....Кој го може тоа, веќе се победил себе и се доближил до Бог.


Првин треба да се тргне од себе. Првин треба љубовта да го обвие твоето битие за да биде спремно да ја шири на другите и за да им простува.

Во битката на Ухуд ( битка која муслиманите ја изгубиле), асхабите (другарите) на Мухаммед а.с. му рекле да го проколни на непријателот. Им одговорил: "Јас не сум испратен да проколнувам, туку да простувам! Прости им Боже, не знаат што прават!"


Што имаш ти со мене, човеку.Она што за човек не е можно, можно е само за Бог.


Погрешно си ме разбрала.Јас со тебе немам ништо, и реченицата не се однесуваше за тебе туку за сите нас луѓето смртници.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.