IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали Бог се огрничува само на БИБЛИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:10
Последната реченица е многу добра Месс...

Интересно би било кога Бог би тропнал на врата кај книжнициве (sola scriptum), дали некој ке отвори? 

Дали некој ќе го пречека Бога со големо%20гушкањеили брзо ке трча да ги бара книгите (зборувам за истиот тој момент - моментот на доаѓане, моментот на тропање)... Книгите се патокази, знаци, а не догми и канони... иако догмите и каноните се напишани на книги...
Книгите треба да се практикуваат, а не да се учат напамет - како книжниците...


Изменето од Tetratka - 13.Ноември.2009 во 01:12
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:18
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Книгите се патокази, знаци, а не догми и канони...


Apsolutno se slozhuvam so kazhanoto.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:21
barate patokazi kako bog da e grob na alexander III
ako e tolku golem i nasekade, cemu patokaziизненадување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 01:21
И највашно од се е дека треба да се практикуваат а не да се учат напамет без да се разбираат

Ако тие се БОГОВДАХНОВЕНИ книги - како тогаш некој се осмелува да биде потпарол на тие книги и така од прва без да има опит во духовниот живот да ги коментира, толкува..., па уште и памет да соли...

тоа е животот
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 06:28
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:53

Малечка, јас ќе му ги пишам изворите на ахмар1 (вечер, затоа што сега сум на работа), а ти не туку ми поставувај прашања затоа што и самта си свесна дека заостануваш едно бајаги прашања пред мене. Два пати повторив и пак ќе кажам: Форумов е наменет да ДИскусија каде што соговорниците наизменично се прашуваат и одговараат, а не едниот да изиграва водител на шоуто и само да поставува прашања, а другиот демек гостин и должен да одговара.


ЕвАнгелосе, до која вечер да те чекаме?   

Цццц, ни сам на себе не можеш да си останеш доследен!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 09:13
Да не беше Библијата јас немаше да научам ништо за Бог, ниту да се спасам. јас преку Новиот Завет се покајав. Ако Новиот Завет не беше Боговдахновен немаше да доживеам спасение.
Затоа за Мене Новиот Завет е исто вдахновен како и Стариот Завет. Ако беше од човечка инспирација, немаше да има сила да спасува.
Тоа е преданието на оние кои одеа со Исус и го слушаа и учеа од Него. јас со сето срце верувам.
Затоа јас од Опит ви велам, Светиот Дух ме пресведочува и ми потврдува дека Новиот Завет е БОГОВДАХНОВЕН.
Се што е спротивно на Новиот Завет јас нема да се држам за тоа.

Се надевам дека ме свативте.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 14:16
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Познатата сцена од 8-та глава од евангелието по Јован на средбата на блудницата со Христос,која требало да се каменува поради прељуба за прв пат се споменува од Светите Отци дури во 9-от век. И тоа во 9-от век е споменат само еднаш, а потоа дури во 12ти век, и тоа од многу Свети Отци. Значи, нешто се случило меѓу 9ти и 12ти век.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Лага. Оваа случка се спомнува во историјата многу порано од 9-12 век.
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Ма гоооооолема работа што идоло(sola scriptum)поклоницине на сето тоа(ако нели прочитаат воопшто нели,па затоа морав бавно да пишувам зашто некои од нив знам дека бавно читаат..)велат: лажете!! и тоа без никави контра докази за тоа.

навистина хартијата трпи се
 
ahmar1, кога ќе речеш „идолопоклоници“ прво што ми текнува се православните затоа што тие се клањаат на идоли (слики, коски, луѓе итн.)
Не ми се верува дека бараш од мене контра-доказ дека средбата на Исус со блудницата се спомнува пред 9ти век, кога и самиот знаеш дека истата таа се наоѓа во Вулгатата - латински превод на Библијата кој датира од почетокот на 5ти век.
Зарем треба уште докази после ова? Зарем 5 не е помало од 9 или 12?
Случката исто така ја има и во кодексот „Bezae Cantabrigensis“ кој датира исто така од почетокот на 5ти век
 
Еве ти линк за да прочиташ http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Bezae#Text_type
 
(Pericope de adultera e латинското име на оваа случка)
 
Августин (4ти век) јасно кажува причината зошто некои маловерни т.е. непријатели на вистинската вера го отстранувале овој дел од евангелието по Јован затоа што (според нивното толкување) Исус таму оставајќи ја жената неказнета, иднирекно ја одобрувал прељубата и тоа им давало зелено светло на нивните жени да вршат прељуба, а да не бидат казнети. Еве ти извор дирекно од латински
 
"Sed hoc videlicet infidelium sensus exhorret, ita ut nonnulli modicae fidei vel potius inimici verae fidei, credo, metuentes peccandi impunitatem dari mulieribus suis, illud, quod de adulterae indulgentia Dominus fecit, auferrent de codicibus suis, quasi permissionem peccandi tribuerit qui dixit: Iam deinceps noli peccare, aut ideo non debuerit mulier a medico Deo illius peccati remissione sanari, ne offenderentur insani."
(Augustine, De Adulterinis Conjugiis 2:6–7)
 
Ти треба превод? среќа
 
„Certain persons of little faith, or rather enemies of the true faith, fearing, I suppose, lest their wives should be given impunity in sinning, removed from their manuscripts the Lord's act of forgiveness toward the adulteress, as if he who had said, Sin no more, had granted permission to sin.“
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 01:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еве ти линк за да прочиташ http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Bezae#Text_type




Editirano od Messenger.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мараната, јас никогаш не се служам со википедиа. Таму идат само тие што не знаат, што не учеле - како тебе. Ти цело време се повикуваш на википедиа.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Како можеш, ти како "преведувачка", да ја наречеш википедиа "извор"?   Тоа е глобално интернет село каде што секој може да напише и да едитира како што сака. Буквално секој, дури и 6 годишно дете што знае да куца на тастарура може да отиде таму и да едитира текстови и да додава информации по желба.


А и да те потсетам на многу логичната констатација на Тетратка:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

случката со Исус и блудницата не е напишана најрано во 9ти-12ти век како што ти тврдиш, туку уште на почетокот на 5ти век, а е спомната и пред тоа индирекно со што е потврдено нејзиното постоење во ранохристијанските манускрипти.
Дури и да е така, СИТЕ ДОБРО ЗНАЕМЕ ДЕКА АПОСТОЛИТЕ ВО 5-ТИ ВЕК ВЕЌЕ ОДАМНА БИЛЕ ПРЕСЕЛЕНИ КАЈ ГОСПОДА... Ова навистина е смешно - останува уште да кажеш дека АПОСТОЛИТЕ (кои живееле 1-2 век) ЈА НАПИШАЛЕ СЛУЧКАТА ВО 5-ТИ...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Messenger: Vnimavaj na upotrebeniot rechnik. Sega editirav, no drug pat kje go brisham celiot komentar.



Изменето од Messenger - 15.Ноември.2009 во 05:15
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 02:04
hehe marant4e sestri4e naj sakano na svetot sedi mirna da ne protestira koga ke otides kaj BOG:)
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 02:07
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

hehe marant4e sestri4e naj sakano na svetot sedi mirna da ne protestira koga ke otides kaj BOG:)




Па затоа се’ се работи со докази лично излезени од „перото“ на протестантот...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 02:11
Koa mi dade video tie baptistite koa protestiraa na umrenete

Ali prodolzite si so temata:):):):)
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 04:47
Editirano od Messenger.. Јас не идам на Википедија за да учам (и мојот коментар се однесува на тоа), туку едноставно го пребарав гугл за да му дадам било каков доказ на Ахмар (за тој да чита, а не јас) дека Bazae кодексот датира од 5ти век, а сепак ја содржи случката со Исус и блудницата. Каков поинаков доказ очекувате? Да ви сликам книги или пак да ви ги праќам истите за да не тресете вакви елементарни зелени дека случката со Исус и блудницата за прв пат се спомнува дури во 9ти век среќаПа сега откако ви наведов докази дека истата е спомната многу порано, Мараната одма посегнува по нејзината омилена стратегија: пишувај оф-топик и замати ја дискусијата.Второ, јас не реков дека апостолите ја напишале случката во 5ти век, туку дека тогаш датира кодексот кој ја содржи таа случка и веднаш после запирката напишав дека истата се јавува и порано... 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

случката со Исус и блудницата не е напишана најрано во 9ти-12ти век како што ти тврдиш, туку уште на почетокот на 5ти век, а е спомната и пред тоа индирекно со што е потврдено нејзиното постоење во ранохристијанските манускрипти.


Messenger: Znam deka reagirashe na replikata od Maran Ata, no nekorektno repliciranje na nekorektnost ne go pravi takvoto repliciranje korektno.



Изменето од Messenger - 15.Ноември.2009 во 05:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 05:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Editirano od Messenger. Јас не идам на Википедија за да учам (и мојот коментар се однесува на тоа), туку едноставно го пребарав гугл за да му дадам било каков доказ на Ахмар (за тој да чита, а не јас) дека Bazae кодексот датира од 5ти век, а сепак ја содржи случката со Исус и блудницата. Каков поинаков доказ очекувате? Да ви сликам книги или пак да ви ги праќам истите за да не тресете вакви елементарни зелени дека случката со Исус и блудницата за прв пат се спомнува дури во 9ти век среќаПа сега откако ви наведов докази дека истата е спомната многу порано, Мараната одма посегнува по нејзината омилена стратегија: пишувај оф-топик и замати ја дискусијата.


Душичке, за каков доказ зборуваш? Јас само ги повторувам твоите зборови (парафразирам):

Википедиа е едно глобално село на кое може да пишува и едитира дури и 6 годишно дете. За каков доказ или извор го сметаш вики???

Ајде сега уозбили се, и немој повторно едно велам друго кажам, туку ако даваш докази, давај такви кои се според твои критериуми т.е. да не се од википедиа.

p.s. и не е офф топик, туку он топик, затоа што самиот велиш дека си дал некаков со доказ, а пред неколку месеци (година) тврдеше дека википедија не е никаков извор!!!



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Второ, јас не реков дека апостолите ја напишале случката во 5ти век, туку дека тогаш датира кодексот кој ја содржи таа случка и веднаш после запирката напишав дека истата се јавува и порано... 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

случката со Исус и блудницата не е напишана најрано во 9ти-12ти век како што ти тврдиш, туку уште на почетокот на 5ти век, а е спомната и пред тоа индирекно со што е потврдено нејзиното постоење во ранохристијанските манускрипти.


Во кои ранохристијански манускрипти? Кој ја спомнал индиректно? Кога? Од каде ти е таа информација?

Ти да не мислиш играме Зоки-Поки прикаски??? Демек ова ти е јак аргумент: Се спомнала и порано, во некој папирус во џунглата на Тарзан, во неодредено време, од непознат сторител т.е. автор...







Изменето од Messenger - 15.Ноември.2009 во 05:21
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 08:19
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Еве ти линк за да прочиташ http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Bezae#Text_type




Editirano od Messenger.

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мараната, јас никогаш не се служам со википедиа. Таму идат само тие што не знаат, што не учеле - како тебе. Ти цело време се повикуваш на википедиа.



Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Како можеш, ти како "преведувачка", да ја наречеш википедиа "извор"?   Тоа е глобално интернет село каде што секој може да напише и да едитира како што сака. Буквално секој, дури и 6 годишно дете што знае да куца на тастарура може да отиде таму и да едитира текстови и да додава информации по желба.


А и да те потсетам на многу логичната констатација на Тетратка:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

случката со Исус и блудницата не е напишана најрано во 9ти-12ти век како што ти тврдиш, туку уште на почетокот на 5ти век, а е спомната и пред тоа индирекно со што е потврдено нејзиното постоење во ранохристијанските манускрипти.
Дури и да е така, СИТЕ ДОБРО ЗНАЕМЕ ДЕКА АПОСТОЛИТЕ ВО 5-ТИ ВЕК ВЕЌЕ ОДАМНА БИЛЕ ПРЕСЕЛЕНИ КАЈ ГОСПОДА... Ова навистина е смешно - останува уште да кажеш дека АПОСТОЛИТЕ (кои живееле 1-2 век) ЈА НАПИШАЛЕ СЛУЧКАТА ВО 5-ТИ...газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Messenger: Vnimavaj na upotrebeniot rechnik. Sega editirav, no drug pat kje go brisham celiot komentar.



Messеnger, во овој контекст искористив дел од библиската поговорка „Песот се враќа на својата блујавица“, што се употребува за оној кој еднаш ја познал вистината, или во случајов кажал нешто, а потоа се враќа свесно на лагата т.е. го порекнува тоа што претходоно го кажал, односно, не е доследен сам на себе.

Зарем е лошо кога се користат библиски поговорки?

Изменето од Maran Ata - 15.Ноември.2009 во 08:20
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.