IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 63>
Автор
Порака
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 00:45

Јакимовски: 

На некој однадвор не му одговара економскиот развој на Република Македонија



Цитирај Македонија годинава чекори добро со економските параметри. Таа е единствена земја во Европа што предвидува раст на БДП од 4,1 отсто. Се предвидува Ова го истакна претседателот на партијата ГРОМ и раст на индустриско произвотство, раст на извоз, раст на туризам. Очигледно е дека на некој однадвор не му одговара ваков развој на Република Македонија. Јасно е дека тој авион македонски што се обидува да полета сака некој да го рекетира, меѓутоа користи домашни ресурси за тој рекет, рече поранешниот функционер на СДСМ, Стевчо Јакимовски, во Дневникот плус на Канал 5.

Такви деструктивски, посочи Јакимовски, јасно е дека има, но во исто време сите останати прогресивни сили треба со политички средства да се спротивстават на ваквите обиди за насилно рушење на Власта во РМ.

-Нашата партија не поддржува насилно рушење на Власта во Р.Македонија затоа што тоа ќе внесе опасен преседан од кој потоа најголема штета ќе има ат граѓаните на Р.Македонија, истакна тој.

Тој додаде дека граѓаните немаат верба дека таа група што сака насилно да ги руши институциите, потоа ќе направи стабилни институции во РМ и потенцираше дека мора да има политичка и судска разрешница за целиот овој случај.

-Јас сум длабоко убеден дека граѓаните на Р.Македонија не сакаат насилно сценарио и не сакаат крв по улиците на Р.Македонија, потенцираше  Јакимовски во вестите на Канал 5 телевизија.

http://vesti.mk/read/news/5377507/2034397/jakimovski-smeshno-e-partiski-chovek-koj-stoi-zad-liderot-na-sdsm-da-formira-natpartisko-telo
намигнување


Изменето од novace - 09.Мај.2015 во 00:46
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 01:48
Originally posted by novace novace напиша:


Јакимовски: 

На некој однадвор не му одговара економскиот развој на Република Македонија



Цитирај Македонија годинава чекори добро со економските параметри. Таа е единствена земја во Европа што предвидува раст на БДП од 4,1 отсто. Се предвидува Ова го истакна претседателот на партијата ГРОМ и раст на индустриско произвотство, раст на извоз, раст на туризам. Очигледно е дека на некој однадвор не му одговара ваков развој на Република Македонија. Јасно е дека тој авион македонски што се обидува да полета сака некој да го рекетира, меѓутоа користи домашни ресурси за тој рекет, рече поранешниот функционер на СДСМ, Стевчо Јакимовски, во Дневникот плус на Канал 5.

Такви деструктивски, посочи Јакимовски, јасно е дека има, но во исто време сите останати прогресивни сили треба со политички средства да се спротивстават на ваквите обиди за насилно рушење на Власта во РМ.

-Нашата партија не поддржува насилно рушење на Власта во Р.Македонија затоа што тоа ќе внесе опасен преседан од кој потоа најголема штета ќе има ат граѓаните на Р.Македонија, истакна тој.

Тој додаде дека граѓаните немаат верба дека таа група што сака насилно да ги руши институциите, потоа ќе направи стабилни институции во РМ и потенцираше дека мора да има политичка и судска разрешница за целиот овој случај.

-Јас сум длабоко убеден дека граѓаните на Р.Македонија не сакаат насилно сценарио и не сакаат крв по улиците на Р.Македонија, потенцираше  Јакимовски во вестите на Канал 5 телевизија.

http://vesti.mk/read/news/5377507/2034397/jakimovski-smeshno-e-partiski-chovek-koj-stoi-zad-liderot-na-sdsm-da-formira-natpartisko-telo
намигнување

Кажи им го тоа на опозицијските војници и гласноговорници кои се слепи за с'е друго освен да ја видат легално избраната влада срушена и тие насилно наместени на нејзино место.








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 07:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Кажи им го тоа на опозицијските војници и гласноговорници кои се слепи за с'е друго освен да ја видат легално избраната влада срушена и тие насилно наместени на нејзино место.

Како тоа може некој (ним) да им го „објасни„ , освен , само со она што велат дека заменува(ло)  ...илјада (не)искажани зборој !!?.
пс
Ама ...тоа ми е (изгледа) оневозможено.
Од некој (најверојатно) ваш овдешен...(одметнат)  чиновник.
намигнување
 Тоа што вие не можете да си го видите овде....во Гоогле пишете само :  no hearing monkey, jpg
И сами изберете си ја било која слика таму , што вам ќе ви се допадне.
голема насмевка
ппс
Мојот избор „падна„ на :

https://www.google.com/search?rlz=1C2ASUC_enMK614MK614&biw=1120&bih=623&tbm=isch&sa=1&q=no+hearing+monkey%2C+jpg&oq=no+hearing+monkey%2C+jpg&gs_l=img.12...0.0.0.209504.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0.msedr...0...1c..64.img..0.0.0.Muns-VLCF7E#imgrc=1OHoff31MnvyEM%253A%3BY9A8X6ioe8CN5M%3Bhttp%253A%252F%252F3.bp.blogspot.com%252F-yq4Ol8qBTFI%252FUU8TXt8K16I%252FAAAAAAAAIFE%252FW0RLpa6-O1s%252Fs1600%252F3Monkeys11.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fprakashswamy.blogspot.com%252F2013%252F03%252F39-monkeys.html%3B830%3B452
тага



Изменето од novace - 09.Мај.2015 во 08:08
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2015 во 14:41

Шилегов се исмева со полицајците кои ја бранат државата!

09/05/2015 | 13:57

Share
< id="twitter-widget-0" scrolling="no" border="0" allowtransparency="true" ="http://plat.twitter.com/widgets/tweet_.12a0910b1b8c2c2ad25af3fcd05d55c1.en.#_=1431174961581&count=horizontal&dnt=false&id=twitter-widget-0&lang=en&original_referer=http%3A%2F%2Ffox.mk%2Faktuelno%2Fmakedonija%2Fshilegov-se-ismeva-so-politsajtsite-koi-ja-branat-drzhavata%2F&size=m&text=%D0%A8%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D0%B2%20%D1%81%D0%B5%20%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%B2%D0%B0%20%D1%81%D0%BE%20%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%98%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BA%D0%BE%D0%B8%20%D1%98%D0%B0%20%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%20%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0!&=http%3A%2F%2Ffox.mk%2Faktuelno%2Fmakedonija%2Fshilegov-se-ismeva-so-politsajtsite-koi-ja-branat-drzhavata%2F" ="sr-twitter- twitter-share- twitter-tweet- twitter-share- twitter-count-horizontal" title="Twitter Tweet " -twttr-rendered="true" style="padding: 0px; margin: 0px; outline: none; list-style: none; border-width: 0px; border-style: none; : static; visibility: ; width: 77px; height: 19px; max-width: none !imant;">

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на својот Фејсбук профил денес објави статус во кој се исмева со денешните трагични настани.

silegov-skandall

Шилегов во битката за политички поен покажа големо непочитување кон полицајците кои застанаа во одбрана на Македонија и ги ризикуваат сопствените животи.

Еве што напиша портпаролот на најголемата опозициска партија која претендира да дојде на власт:

„Како мал не му давале да си игра #камај, па сега мора тоа да го изживее.

Не знам дали му кажале, дека во #камај имаше и еден термин кога ќе те фатат.

Тогаш на фатениот му се се викаше #жив…“

Шилегов денес се исмеа со полицајците кои ја бранат државата.

Во вооружените престрелки денес се тешко повредени голем број на полициски службеници кои ги ризикуваат своите животи да ја одбранат Македонија.

Извор: К*рир

тага

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 10:48
И Србија пред неколлку дена донесе жандармерија на граница....уште Грција не знам што чека...не знам

Бугарија распоредува војска на границата со Македонија


Има одлука специјалните единици на Армијата заедно со одредот за борба со тероризмот на МВР да имаат заеднички активности на границата со Македонија во врска со тамошната ситуација. Целта е превентивно да се спречи евентуално одредени терористички групи да преминат преку планински области. Војниците се на границата, подготвени се точки, ако не дај боже работите тргнат на лошо во Македонија.  Подготвуваме и пунктови за сите иматели на бугарски пасош во Македонија, кои може слободно да дојдат доколку имаат потреба, а ми се чини дека ги има околу 90 илјади луѓе. Но доколку има и хуманитарна криза во соседната држава ние треба да бидеме подготвени. 
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 14:09
Grcija nema potreba od rasporeduvanje na trupi koga imaat odlicno vozduhoplostvo....
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 18:01
Освен ако некој не е платен од оваа или онаа политичка или бизнис провиненција...
навистина, не знам колку е коректно, етички, морално или било како, во моментов да се дискутира за ситуација...
во која Македонецот...
очигледно тргнува...
сам против себе...
лично, одбивно ми е да дискутирам за било какви шпекулации...
од било која страна...
кога гинат Македонци...
а секој си ја кажува приказната која него му одговара...

фрустрирачки е кога човек гледа колку Македонецот...
нема чувство за сопствената држава и е спремен да се испотепа помеѓу себе...
од саму нему позната причина за луциден дефектизам...

тоа е исто како кога двајца браќа за караат за поделба на имотот...
а снаата на едниот или другиот брат вика...
море...
на Албанец ќе го продадеме нашиот дел, само за инат бе...
ако не е по мое, барем него ќе го зае**м...

не можам, одбивам да размислувам така...








Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2015 во 19:02
Нема шо да се размислува којсумјас.
Едните и другите и третите и четвртите се багра криминална до срж расипана.
А знаеш зошто дојде на ова дереџе државата .Бидејки досега ниеден директор го немаат запалено вработените или да го фрлат од кровот на фабриката кога ке им соопшти дека одат под стечај,некој загинат политичар,некој пратеник и тнт.
Ако ова се случеше во минатото сега се ке си беше среќно, весело и секој ке си знаеше дека ако кради ке лежи тешка робија.

Изменето од Alekxandar - 15.Мај.2015 во 19:03
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2015 во 18:13
Ех Алекс, јас си викам како не се појави некој како Енвер Хоџа или овој Ким Џонг ..
Повеќе сум за овој вториот , ма да во времето на Енвер се знаело кој што смее и не смее....
Немаше да имаме потреба да палиме директори и политичари...
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2015 во 16:05
НЕКОИ „прашања„  сепак заслужуваат ОДГОВОР

ЕУ е виновна за се што се случува во Македонија


Цитирај Брисел, 21 мај 2015 (МИА) - Хрватската европратеничка Маријана Петир директно ја обвини Европската унија за сегашната политичко-безбедносна ситуација во Република Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Брисел на синоќешната расправа за Македонија во Европскиот парламент, политичарката од Хрватска го посочи прстот кон официјален Брисел за она што се случува со македонската држава.


 
- Стабилноста во Македонија е важна за стабилноста на целиот регион и за целата Европска унија. Македонија не смее повеќе да биде во чекалната, како поради македонскиот народ, така и поради кредибилитетот на Европската унија, рече хрватскиот член на Европскиот парламент Петир на пленарната седница на Европарламентот за состојбите во Република Македонија.
 

Изразувајќи сочувство до семејствата на загинатите од страна на македонската полиција, што според Петир беа брутално убиени во терористички напад во Куманово, Хрватката предупреди дека, според нејзиното мислење, овој чин на вандализам немаше да се случи ако патот на Македонија кон НАТО не беше запрен. Со тоа, според неа, Македонија е оставена во чекалната.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2015 во 18:37
Се прашувам...
не дека па тоа е важно за некого или пак некој нема да спие заради тоа...
ама...
каква независна, суверена и самостојна држава сме ние...
кога опстанокот на државата, сакав да кажав помирувањето помеѓу лидерите...
кои толку си ја сакаат државата па не се способни самите да одлучуваат заеднички за неа, а се спремни и да ја жртвуваат само за да останат или дојдат на власт...
ни зависи од медијатори или луѓе кои ја сакаат државава повеќе од оние кои живеат во неа...
а замисли се од ЕУ и Нато и Америка и западна цивилизација...

а Јапан, Кина, Северна Кореја и Индонезија...
око не им трепнува...
се чудам...
неверојатно...

и си мислам...
а бе дали ако во Германија се скараат две водечки партии...
нашиве политичари ќе одат да ја спасуваат Германија...?!!
ваљда нема да бидат толку безобразни па да не им е гајле, а...?

ех. што ти е независна држава со демократија која влече корени повеќе од...
2000 години...
а, нели...?!!!


Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2015 во 09:24
РЕВИЗИЈА НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА, ПА И ВО МАКЕДОНИЈА

Русите кажаа: Ко разуме, схватиќе, а кој гледа, ќе види.....

намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2015 во 00:24
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Освен ако некој не е платен од оваа или онаа политичка или бизнис провиненција...
навистина, не знам колку е коректно, етички, морално или било како, во моментов да се дискутира за ситуација...
во која Македонецот...
очигледно тргнува...
сам против себе...
лично, одбивно ми е да дискутирам за било какви шпекулации...
од било која страна...
кога гинат Македонци...
а секој си ја кажува приказната која него му одговара...

фрустрирачки е кога човек гледа колку Македонецот...
нема чувство за сопствената држава и е спремен да се испотепа помеѓу себе...
од саму нему позната причина за луциден дефектизам...

тоа е исто како кога двајца браќа за караат за поделба на имотот...
а снаата на едниот или другиот брат вика...
море...
на Албанец ќе го продадеме нашиот дел, само за инат бе...
ако не е по мое, барем него ќе го зае**м...

не можам, одбивам да размислувам така...


И јас исто, одбивам да размислувам така... а така е. тага
Од збор до збор се согласувам.
Имаше ти една убава тема “Критична маса“....






Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2015 во 23:26


Бранко ајде на избори, време е!


Originally posted by <span style=font-size: small; font-family: 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; line-height: 1.1em;>КОМУЊАРИ АБДАЛИ КОМУЊАРИ АБДАЛИ напиша:


Се распишале колумни. Си нашкрабале ФБ постови. Си посакуваат иднина каква што ним им одговара... Себични недемократи, бивши членови на СКМ, тоталитаристички уредници и директори од времето на СФРЈ.

Од жилите, колку завчера (СФРЈ) им течеше комунизмот, сега се најголемите улизици на Вашингтон и Бриел. До завчера пееја “Друже Тито ми ти се кунемо“, еве ги денеска во потрага по нови робовладатели?!
 Оти слободни не знаат како да живеат. 
Им треба стопан, газда, наредбодател, робовладател... 
Кутрите мали хрчаци. 
Глувчиња исплашени...
намигнување

Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5455565758 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.