IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Екологија
  Активни теми Активни теми RSS - Денот на дрвото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денот на дрвото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 10:02
...кога ќе сади-те дрвца? ми треба слободен ден..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 15:26
...a den na ...trupci,..ima li ?збунетост

...ako nema ,...treba da se vovede,....barem trupci ne manjkaat vo makedonija !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 23:14
Originally posted by zagor zagor напиша:

...кога ќе сади-те дрвца? ми треба слободен ден..

Требаше во среда-ама нематага
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 06:13
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2011 во 18:35
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...кога ќе сади-те дрвца? ми треба слободен ден..

Требаше во среда-ама нематага
tazna si shto nema da sadish vo sreda ili....nema da safat?

...jas bi se kladel deka e ....vtoroto!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2011 во 12:04
Ajde dechki vo sreda na sadenje.

Samo nemojte da gi kradete drvcata ;)
Imashe minatata godina kaj nas lugje koi shto si gi sobraa i si gi odnesoa doma. Balkanska rabota :)
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2011 во 12:07

Осми пат во прилог на позелена и поубава Македонија

 

Под мотото „ Садиме денес- пишуваме и праќаме писмо на мирот‘‘ на 400 локации во Македонија во рамки на осмата акција за пошумување „ Ден на дрвото- засади ја својата иднина‘‘ ќе бидат засадени 5,7 милиони садници.

 

Акцијата која финансиски ја подржува македонската влада преку министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство е  во прилог на позелена Македонија и  поздрава и поубава животна средина.Во неа и овојпат освен ученици,претставници на невладини организации вработени во јавни претпријатија  и сите заинтересирани граѓани ќе се вклучат и познати ѕвезди од естрадата. Воедно и голем број јавни личности од општествениот живот на Македонија, во изминатите денови во прилог на акцијата веќе засадија дрвца на повеќе локации во Македонија, а некои најавија дека дрвца ќе засадат и денеска.

Кои се најголемите непријатели на младите садници

Во Македонија шумите се распострануваат на површина од 935 илјади хектари,од кои  со 817 илјади или 90% стопанисува Јавното претпријатие „Македонски шуми‘‘,останатите 10 % или 89 илјади под шума се  во приватна сопственост.Шумите најмногу ги има во западна ,а помалку во централна и источна Македонија , и со оваа акција тоа планираме да го надополниме, велат од ЈП Македонски шуми.

Во изминатите седум акции  биле засадени 38 милиони стебла или со новите 5 милиони и 700 илјади  вкупно ќе бидат засадени  44 милиони садници. Најголем дел од садниците и тоа 75 %  засадени во есенските акции успеале,помал број зафатени садници се оние кои биле засадени во пролетниот дел од акцијата, велат шумарските стручњаци.Со оваа акција во многу се промени свеста на граѓаните,а има и такви кои самоиницијативно се грижат за младите садници,  потенцира за Дојче веле, Јован Чаковски директор во ЈП Македонски шуми. Но има и повеќе фактори,а  пред се’ човекот кои негативно влијаат по шумите, потенцира Чаковски.   „Има и одредена појава на испаша значи од несовесни граѓани- сточари, а најголем непријател се пожарите и дивосечачите или крадците на шумите, бидејќи при кражбите тие не водат сметка ни колку ни каде се сече и така што прават и други проблеми ‘‘.

Со акцијата  Ден на дрвото‘‘ се создаваат здрави идни генерации

Велес е еден од најзагадените македонски  градови и од оние со најмногу  голи ридови без шума,но поради неповолните климатски услови посебно во пролетните акции, како и поради несовесните граѓани, најголем дел од засадените садници од изминатите акции „ Ден на дрвото‘‘  засадени во непосредна  близина на градот,  не се зафатија, констатира со жалење, Билјана Шуркова Манаскова кординатор на акцијата за Општина Велес и потенцира.  „За жал непосредната околина на Велес сеуште ни е гола, заради тоа што од различни причини најчесто од човечки фактор и присуство на животни, садниците ни се уништуваат. И затоа ние полека  почнавме да се откажуваме од пошумувањето  на ридовите околу Велес и да одиме во рекреативните центри, регионалните и локални патни правци, па таму да го дадеме својот придонес. Можам дека кажам дека ридот Вршник како локалитет е добро пошумен, зафатеноста на садниците е добра. Меѓутоа не можеме да се пофалиме и со другите околни ридови на Велес‘‘.

 

Акцијата  ја подржува  со личен пример и самата со своето семејство засади дрвце во Градскиот парк во Велес, Маја Иванова, сопруга на претседателот на Македонија, Ѓорѓи  Иванов. „ Затоа што преку оваа акција создаваме здрави млади генерации, значи здрави потомци и здрави идни генерации‘‘, потенцира Иванова.

Акцијата Ден на дрвото‘‘ препознатлив симбол на Македонија и регионот

Според македонскиот претседател Ѓорѓи Иванов, акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина‘‘  веќе е препознатлив симбол на Македонија и регионот. „ Веќе слушаме дека и во регионот постојат слични иницијативи, затоа што и на глобално ниво, што го имавме Форумот во Копенхаген за елементарните непогоди, за катастрофите, за сето она што се случува на планетарно ниво, беше посочено дека е потребно  да се почне да се делува  од локално ниво, секој колку што може да придонесе за зачувување на животната средина. Така што Македонија е препознатлива по оваа акција „ Ден на дрвото‘‘ и се радуваме и што таа веќе и се шири и во регионот‘‘, потенцира македонскиот претседател Иванов.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 13:31

трепкање

....ете,заради вакви убавици садете дрвја....да

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 15:03
...odmori ja be malku!изненадување

...gledam ,...dusha i izvadi...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 04:58

Оваа година на 21 Ноември (среда) по 10-ти пат ќе се реализира акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Се планира да се пошумат вкупно 803 хектрари од кои 574 хектари ќе бидат нови површини, а 131 хектар ќе бидат површини коишто треба да се корегираат, а на 98 хектари опожарена површина ќе се обновува шумата. Ќе бидат засадени вкупно 5.200.000 садници. 

21 ноември е прогласен за неработен ден.

 
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:12
беше некогаш во социјализмот... свиркањемечтаење
сега сакаат да биде ,,капитализам,, а некој бесплатно да им сади... и онака се` ќе се неутрализира во периодот јули-август 2013. голема насмевка
 
Добро е што дури и Борис Трајанов сфати со какви хохштаплери си има работа, па се откажа од организацијата. да
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2012 во 22:05

засади дрвце засади ја својата иднина...

60% успешност...

2600000 жители...

па според статистиката и математиката...до пролет пола народ  ќе го нема.изненадување

Зошто бре вака?.тагаИзменето од zagor - 21.Ноември.2012 во 22:08
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2012 во 02:24
А некако низ градовите има сè помалку дрвја...
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2013 во 10:44

...во недела е ден на дрвото.Проглас до сите станари ..до сите граѓани да излезат масовно оти ќе се палат коледарските огнови.

ИЛЈАДНИЦИ КУБИЦИ ДРВЈА БЕЗПОТРЕБНО ЌЕ ИЗГОРАТ И ДОПОЛНИТЕЛНО ЌЕ ЈА ЗАГАДАТ АТМОСФЕРАТА СЕ ЗАРАДИ НЕКОЈ СИ ПАГАНСКИ ОБИЧАЈ.

...овој коментар можеби требаше и може да се стави и во други подфоруми..политика...вероисповед...мистерии .. и слично..

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.