IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дали знаете зошто ......????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали знаете зошто ......????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали знаете зошто ......????
    Испратена: 26.Октомври.2009 во 20:06
не најдов соодветна подтема за вакви интересни податоци поврзано со здравјето.......не%20знам
значи еден вид патоказ на нормални човечки однесувања што не мора веднаш да не асоцира на некоја акутна или веќе постоечка хронична болест .........изненадување
а може да биде и сигнал на идното нарушување на здравјето......губитник




Изменето од bijonse1 - 26.Октомври.2009 во 20:12
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 20:11
зевање Зошто се проѕеваме? зевање

Има повеќе причини за проѕевањето.....зевање Најчести се уморот и поспаноста............ кога сме уморни или поспани, мускулите за џвакање во вилицата се опуштаат, што потсвесно го предизвикува рефлексот познат проѕевање......зевање Истата реакција може да биде и резултат на досадување.

Понекогаш се проѕеваме зевање  откако сме се опуштиле по напната и стресна ситуација. Кога телото се опушта, а истовремено се намалува и нивото на адреналин, се појавува проѕевањето...зевање

Последна и најретка причина за проѕевањето зевање е ослободување на поттиснати чувства. Имено, проѕевањето  зевање може да биде поттикнато од премногу насобрани емоции, како на пример гнев, лутина, апатија...Телото со проѕевањето зевање нѐ ослободува од тие емоции и се обидува да нѐ смири............губитник

Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 23:30
aj kazimi zosto usete   mi se zeski kako kafe da stavam mislm deka mozi da se svari
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 23:40
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

aj kazimi zosto usete   mi se zeski kako kafe da stavam mislm deka mozi da se svari

zatoa shto imash vnatreshna energija neiskoristena.....ne chini ush*te da se bledi намигнување  uzivajjjjjjjjjjjjjjjj
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 23:43
  .......смешеннекогаш киваме без причинасмешен.......
НО губитник
Британските научници ја анализираа врската помеѓу сексуалната возбуда и кивањето...смешен

 кој мисли на секс кива ......

Резултатите од истражувањето покажале дека кивањето смешен може да е резултат на дефектот на мозочните врски. Експертите објаснуваат дека постојат такви врски во нервниот систем, кои се активираат со сексуални мисли.

Овој дел од нервниот систем е надвор од нашата контрола, и е одговорен за чукањето на срцето и варењето. Научниците сметаат дека сигналите кои ги испраќа овој систем се причината луѓето да започуваат да киват смешен кога размислуваат за секс.

Друго истражување во Шведска вели дека 25% од луѓето киваат смешен при појава на светлина.



Изменето од bijonse1 - 26.Октомври.2009 во 23:48
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 23:54
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

зевање Зошто се проѕеваме? зевање
      
      
       
        <h3>Има повеќе причини за проѕевањето.....зевање Најчести се уморот и поспаноста............ кога сме уморни или поспани, мускулите за џвакање во вилицата се опуштаат, што потсвесно го предизвикува рефлексот познат проѕевање......зевање Истата реакција може да биде и резултат на досадување.</h3>

Понекогаш се проѕеваме зевање  откако сме се опуштиле по напната и стресна ситуација. Кога телото се опушта, а истовремено се намалува и нивото на адреналин, се појавува проѕевањето...зевање
Последна и најретка причина за проѕевањето зевање е ослободување на поттиснати чувства.
Имено, проѕевањето  зевање може да биде поттикнато од премногу насобрани
емоции, како на пример гнев, лутина, апатија...Телото со проѕевањето зевање нѐ
ослободува од тие емоции и се обидува да нѐ смири............губитник






Има уште една причина зошто се проѕеваме - постои недостиг од кислород во организмот, конкретно мозокот, па самиот организам се труди тоа да го надополни со проѕевањето - луѓе, шетајте повеќе! Ако поминувате долго време во затворени простории, потрудете се барем половина час или цел час во денот да поминете на отворено!
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 00:03
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

aj kazimi zosto usete   mi se zeski kako kafe da stavam mislm deka mozi da se svari
zatoa shto imash vnatreshna energija neiskoristena.....ne chini ush*te da se bledi намигнување  uzivajjjjjjjjjjjjjjjj

пред некој ден ми рекоа,дека ми биле ушите бледо жолти
веројатно со крвта има тоа нешто
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 00:06
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

aj kazimi zosto usete   mi se zeski kako kafe da stavam mislm deka mozi da se svari
zatoa shto imash vnatreshna energija neiskoristena.....ne chini ush*te da se bledi намигнување  uzivajjjjjjjjjjjjjjjj

пред некој ден ми рекоа,дека ми биле ушите бледо жолти
веројатно со крвта има тоа нешто



Па веројатно си анемична... мене така ми велат, затоа што ми се бледи ушите... ама искрено, пологично е тоа да има врска со периферната циркулација - дали рацете и нозете нонстоп ти се ладни? Мене ми се особено нозете... никако да ги згреам....
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 11:15
evenstar tochno e toa bledi ushni shkolki..... velime slaba perif.cirkulacija ....
i eden od znacite na anemichnost( slabokrvnost)...
NO!! ne mora da znachi moze i prirodno taka da se...
a edno od nesakanite dejstva na lekovi ....
od grupa na beta blokatori(bloxan, propranolol,konkor)
se ladni ekstremiteti....
probaj malku toplo -ladno tehnika...
stavi gi vo legen so topla voda 5-10 min pa vo ladna posle..
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 15:06
Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:


Па веројатно си анемична... мене така ми велат, затоа што ми се бледи ушите... ама искрено, пологично е тоа да има врска со периферната циркулација - дали рацете и нозете нонстоп ти се ладни? Мене ми се особено нозете... никако да ги згреам....


Мене ми се секогаш ладни и рацете и нозете. Што значи тоа?
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:21
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:


Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Па веројатно си анемична... мене така ми велат, затоа што ми се бледи ушите... ама искрено, пологично е тоа да има врска со периферната циркулација - дали рацете и нозете нонстоп ти се ладни? Мене ми се особено нозете... никако да ги згреам....
Мене ми се секогаш ладни и рацете и нозете. Што значи тоа?



Значи дека љубовта ќе ти биде топла


Сериозно, веројатно и ти си имаш проблем со периферната циркулација, ама мислам дека тоа не е ништо страшно, ќе си најдеш некоја да те грее
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 19:22
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

evenstar tochno e toa bledi ushni shkolki..... velime slaba perif.cirkulacija ....
i eden od znacite na anemichnost( slabokrvnost)...
NO!! ne mora da znachi moze i prirodno taka da se...
a edno od nesakanite dejstva na lekovi ....
od grupa na beta blokatori(bloxan, propranolol,konkor)
se ladni ekstremiteti....
probaj malku toplo -ladno tehnika...
stavi gi vo legen so topla voda 5-10 min pa vo ladna posle..



Имам пробано и така, и со морска сол во жешка вода, залудно, досега ништо не помогнало ама си најдов кој да ме грее
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 18:18

Cheshanjeto voopshto ne e naivna pojava......не%20знам

Ve chesha celoto telo, ne prestanuvate da se cheshate, no neprijatnoto chuvstvo ne prestanuva.не%20знам Mislite deka toa e samo momentalen problem i najchesto ste vo pravo. No, istrazhuvanjata na dermatolozite od Univerzitetot "Vejk forest" od Severna Karolina, SAD, velat deka cheshanjeto mozhe da bide seriozen problem. Tie gi otkrija site tajni na ovie chesti simptomi, koi ne se beznachajni. Cheshanjeto mozhe da bide prv znak na brojni bolesti, a kozhata e samo popatna zhrtva. Koi se prichinite za ovaa pojava?
Anemija. Bledi ste ushte od rano nautro, a kozhata postojano ve chesha. не%20знамMozhebi ste anemichni: na organizmot mu nedostasuva zhelezo i ne uspeva da gi sintetizira novite crveni krvni zrnca i toa predizvikuva postojano cheshanje. Kontrolata na zhelezoto vo krvta, goleminata i brojot na crvenite krvni zrnca mozhe da otkrie eventualna anemija.
Dijabetes. I ovaa bolest shto se javuva kako posledica na nepravilnoto iskoristuvanje na shekjerot, koj se talozhi vo krvta, mozhe da predizvika cheshanje. не%20знамPrichinata lezhi vo perifernite nervi koi vekje ne gi primaat porakite kako shto treba. Togash se javuva jadezh i pri najmala drazba.
Policitemija. Stanuva zbor za bolest na krvta shto se manifestira so abnormalno proizveduvanje crveni krvni zrnca, pri shto kako pridruzhna pojava se javuvaat opasni mozolchinja. Simptom e silen jadezh shto se javuva ili zgolemuva vo dopir so voda. Zatoa ovaa bolest go menuva normalniot mehanizam na termoregulacija: toploto i ladnoto se dozhivuvaat na abnormalen nachin. Pokraj toa, i belite krvni zrnca stanuvaat reaktivni i kako posledica na odredeni narusheni procesi se nadraznuva kozhata i se javuva cheshanje. не%20знамBolesta obichno se otkriva so lekarska kontrola.
Bolni bubrezi i crn drob. Simptom shto upatuva na ovaa bolest mozhe da bidat postojanite jadezhi, rashireni po celo telo. Kontrolata na krvta mozhe da go otkrie narushenoto funkcioniranje na ovie organi.
Hochkinov limfom. Ovoj tumor na krvta chesto se otkriva blagodarenie na jadezhite prisutni preku celiot den, koi se najnepodnoslivi vo tekot na nokjta, prosledeni so obilno potenje. Najdobro e liceto so vakvi simptomi vednash da se javi na lekar, ovoj tumor mozhe uspeshno da se izlekuva...............размислување
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 23:48
bas me interesira koj se simptomi za visok sejker vo krvta O:P
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.