IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Вештачка интелигенција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вештачка интелигенција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 17:21
Tuka si prav... nema edna definicija za inteligencija koja ednoznachno kje determinria sto e toa, bez da vmeshuva sekakvi umstveno-iskustveni sposobnosti.

Onoa shto mene najmnogu mi pagja vo ochi e shto lugjeto najchesto inteligencijata ja meshaat so kvantum na znaenje.

Znaenjeto ne e inteligencija, no razbiranjeto i nachinot na koristenjeto na toa znaenje e pokazatel za nivoto na inteligencijata - rezoniranje, logika, planiranje, kreativnost, intuicija, emotivnost itn.

Ako mashinite, osven natrupanoto znaenje sostaveno i vneseno od lugjeto, go poseduvat i nabrojanovo, togash mozhe da se govori za veshtachka (nepodareno od prirodata) inteligencija. A ako se dogovorime deka toa ne se mashinski kvaliteti, togash poimot veshtachka inteligencija treba da se zeme uslovno i so edno golemo ograduvanje.

Изменето од Messenger - 27.Октомври.2009 во 17:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2009 во 20:18
Фала богу, конечно да начекам некоја саглам тема за дискусија.
За да видиме што е ВИ, прво треба да знаеме што е општо интелигенција (биолошка). Интелигенцијата (според мене) е начин на размислување на некое суштество како да дојде до одредено решение на некој проблем и можноста да учи од секојдневието, односно од грешките.
Е сега можеме да дискутираме што е вештачка интелигенција. Вештачка интелигенција е начин да се претстави биолошката интелигенција на компјутерски начин (со бинарни броеви, хардвер и сл.).
Како би требало да изгледа тој код (програма) тако звани вештачка интелигенција?
(Одговорот е моја теорија)
- Сигурно не би требало да биде нешто сложено, зошто тој код извршува само една единствена задача, учи од природата (секојдневието) и го применува тоа на најбрз можен начин.
Ако биде само код, без никаква хардверска поддршка (очи, микрофони, и др. сл. ствари), ние ќе треба сами да ја надоградуваме програмата, но сепак би била интелигентна, но ако има хардвер (сличен на биолошкиот систем), тогаш кодот би учел од општеството и би бил далеку поинтелигентен од човекот.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 01:54
Еве и јас да укључам малку ќирилица (грешките се намерни).

Има една книга, која шо се вика The artilect war.

Типот шо ја има напишано е австралиец кој се смета дека е татко на невронските мозоци, и имал напраено најголем вештачки невронски мозок, мислам околу 80 000 неврони (ова се као компјутерски, или електронски неврони, не биолошки), со кое успеал да командува некоја си роботска рака, али не предефинирано како со некое програмирање, него со имитирање на чоечкио мозок.

Ако ја најди некој во електронска верзија нека остај линк, ако не, јас мислам ја имам негде, ќе ја побарам кој сака ке му ја пуштам.

иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави??? исто, Deep Blue компјутерот го победи карпов или каспаров во шах, шо е бааааги логички натпревар, без разлика дали то било со мислење или со предодреден алгоритам кој се извршува брзо.

На крају краева, ние не знајме како работи мозоко, можда е тој ектремно брз, па исто како компјутерите работи по некој алгоритам, а не по интуиција ... или по некоја биолошка интелигенција....

во овој контекст, јас би рекол, постои вештачка интелигенција, т.е. машина која е напраена од чоекот, да ја имитира неговата идеја за интелигенција. и тоа е тоа. и на факултет истиве работи ги имаат кажано, и тоа е тоа. работа измислена, но не до (или из) дефинирана до крај. јас не глеам тука поќе поле за понатамошни дебати (освен некое дообјаснување ако на некој не толку интелигентен му треба голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка)


ако ја најдете книгата, тогаш тоа отвара една многу интересна тема за полемизирање .... така да, пишете дали некој ке се догреби и ке прочита нешто од неа.

ајт сеа на другите теми
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 13:34
Chicha micha, gotova pricha!

sasebt ja zatvori temata - ајт сеа на другите теми!


Chekaj malu, barem da dopolnime tuka i tamu... ako dozvolish, razbira se.

Velish:

Originally posted by sasebt sasebt напиша:

иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави???



Ova denes se koristi kaj mene vo Amerika za tvrdenjeto deka ima razlichni inteligencii. Uchitelite velat "ova dete e inteligentno za matematika", "ova dete ima inteligencija za pishuvanje" i t.n.

Onoa sto porani go naznachuvavme kako "talent" denes s'e povekje go karakteriziraat kako "inteligencija".

Za mene inteligencijata e neshto drugo, neshto poseopfatno otkolku talent za nekoja odredena rabota, no izgleda ostanuvam megju pomaliot broj na lugje sto mislat taka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 13:58
Море сите сте грешка
Вештачка интелегенција е кога плавуша ќе се офарба црна газење%20од%20смеење
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 21:00
A koga crna kje se ofarba kako plavusha e prirodna!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 01:06
Originally posted by sasebt sasebt напиша:


иначе, има многу примери кајшо, некои луѓе се интелигентни за една работа, а не се за многу други, еве пример, јас, сум топ за математика физика компјутери и други логички ствари, ама, да ми речиш состав да напишам, ич не ме бива... а некој друг го бива. и сеа, ако сум јас логичар, и интелигентен чоек, тоаш, оти не можам да пишам состави??? ...

Не, сашебт, ти имаш повеќе афинитети кон соодветните науки кои ги наброја. Едноставно тие повеќе те привлекуваат (да не завлегуваме во причините кои довеле до тоа).
Овде сосема се сложувам со Меси во набројувањето на дефинициите за поимот интелигенција. Само би додал и една друга, која верувам ќе се согласите за реално прифатлива дефиниција, а тоа е: интелигенција е способност за снаоѓање во новонастаната ситуација.
Еве на пр. Саше го спомна:
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

... Deep Blue компјутерот го победи карпов или каспаров во шах, шо е бааааги логички натпревар, без разлика дали то било со мислење или со предодреден алгоритам кој се извршува брзо...

Е тука е штосот, што сепак има разлика и, тоа многу голема.
Дип Блу е сепак машина и таа не „размислува“поинаку од веќе поставениот алгоритам. Ако се дојде до нова ситуација која не е предвидена (претходно вградена), тој ќе нема „да се снајде“или ќе повлече погрешен потег.
Или ај еден друг пример.
Правиш робот во кој вметнуваш неколку наредби кои тој треба да ги изврши. Еве на пр. да купи пиво. Тој (роботот) на твојата наредба „оди купи пиво“ одговара со „дај пари“голема%20насмевка. Ти му даваш и му велиш:„ еве, купи Скопско“. Роботот оди во продавницата (која нели претходно му е „нацртана“ во меморијата) и бара „Скопско“. Но неможе да најде бидејќи се потрошило. И, бидејќи нема вградено наредба да купи друга марка пиво, тој се враќа назад. За разлика од него, човекот (кој има интелигенција) би размислил и би си рекол: чекај, ако нема скопско, ќе земам Горско!
Значи, поентата ми е потврдување на гореспомнатата дефиниија!
Сепак компјутерите се многу „глупави“ машини. Што ќе им речеш - тоа прават, без да размислат!глупчо
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 01:58
Se slozhuvam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 11:17
Zlatnik .... hmmmm

prvo, ti ne znaes kako ni raboti nas mozokot, dali raboti na princip na brute force ili nekako poinaku.

mozda i nie sme samo glupavi masini, taka? cim ne znajs kako raboti toas ne mojs da donesis nikakov zaklucok.

inace, za primerot so shahot. ako ti ne stanis i da odis da vidis so koj igras sah, toas nema da mozis da doznajs dali igras so kompjuter ili so coek.

ovaj primer mi go kazaa na fakultet, koa ucev vestacka inteligencija, znaci, kazano e od profesor, ne e izmislen od mene. ne znam dali i ti si profesor, ama, coekot toas si ja znaese rabotata.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 12:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

A koga crna kje se ofarba kako plavusha e prirodna!


не, туку со сила глупава
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 14:13
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Zlatnik .... hmmmmprvo, ti ne znaes kako ni raboti nas mozokot, dali raboti na princip na brute force ili nekako poinaku.mozda i nie sme samo glupavi masini, taka? cim ne znajs kako raboti toas ne mojs da donesis nikakov zaklucok.inace, za primerot so shahot. ako ti ne stanis i da odis da vidis so koj igras sah, toas nema da mozis da doznajs dali igras so kompjuter ili so coek. ovaj primer mi go kazaa na fakultet, koa ucev vestacka inteligencija, znaci, kazano e od profesor, ne e izmislen od mene. ne znam dali i ti si profesor, ama, coekot toas si ja znaese rabotata.


Vo toj primer ima eden GOLEM previd... iako e kazhana od profesor, a toj toa go slushnal od drugi profesori i inzhineri... se raboti za "tehnichka greshka".

Shahot vo sushtina e presmetuvanje - matematika. Teoretski, ako na kompjuterot, kako presmetuvachka mashina, mu gi dadesh pravilata na igrata, vrednosta i dvizhenje na figurite (sto e lesna rabota) i site mozhni strategii i kombinacii (sto e poteshka rabota), togash kje dobiesh najdobar igrach na shah.

Primer za toa pretstavuva samiot razvoj na brzinata na presmetuvanje na kampjuterite i kapacitetot na raspolozhivata memorija - koga tie neshta go dostignaa potrebnoto nivo, togash komjuterot pochna da gi pobeduva lugjeto vo ovaa igra,

A shto stanuva so muzikata, likovnata umetnost, folozofijata... ako izlezesh na sud dali povekje kje sakash da te brani kompjuter ili chovek - advokat ?

Tuka vekje se zboruva za inteligencija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 14:35
Примерот што ви го посочил проферосрот можеби се однесувал во некој друг контекст, можеби сте разговарале за нешто слично во врска со ВИ, но поентата на дискусијава не е дали знаеме со кого играме, туку како, на кој принцип „работи“ ВИ!
Факт е дека на Дип Блу (или на било кој друг компјутер), некој мора да му стави знаење. Без тоа тој е само куп железо и пластика!
А за тоа како работи мозокот на човекот, точно е дека во целост не се знае принципот на неговото функционирање, но без оглед на тоа наше непознавање, ние совршено функционираме. Самиот факт дека ние самите сме свесни за нашето постоење, свесни сме за тоа дека размислуваме, знаеме  и можеме да се снајдеме во одредена непредвидлива ситуација ... доволно зборува за постоење на интелигенција. Сето ова го постигнуваме без некој отпосле да ни’ го ставил тоа во глава. Едноставно, преку гентескиот код кој е во хромозомите, се пренесуваат сите овие квалитативни особини уште пред неговото формирање како човек!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 15:34
e ok de, nema nekoja diskusija za to, ima 2 tipa spored mene na VI

edniot tip e da raboti spored nekoj algoritam

drugiot tip e so nevronski mrezi ama IQ score na ovie mrezi e mnooogu malo
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 17:44
Чек, чек. Интелигенција не е да се работи по некој одреден алгоритам (пр. компјутерскиот играч на шах), туку да може машината самостално да размислува (пр. А.L.I.C.E.).

Е сега, што е причината поради која тие програми како A.L.I.C.E. имаат мала интелигенција (прочитав некаде колку интелигенција на жаба)?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.