IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонизам versus Бугаризам, историско филозовски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонизам versus Бугаризам, историско филозовски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 22>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 23:47
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

E da de ama ako Balgarskata e taka to i makedonskata shto tia e 4ast ot Bugarskata. (Ohridska eparhia)


Јас ти реков, повели во темата за Историските погледи на црковните прашања, па види таму дали е така или сосема е различно. Во времето на Охридската Црква, Бугарската Црква е веќе само епархија на Царигадската Црква.
Кон врв
leoglas75 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leoglas75 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 23:50
Koia godina e Ohridskata carkva 4e ne shvashtam.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 00:00
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

Koia godina e Ohridskata carkva 4e ne shvashtam.


Eве, повели, читај, овде има доста пишувано за проблематиката со црковните прашња.
Кон врв
leoglas75 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leoglas75 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 00:05
Ohridska carkva otdelna ot bugarskata nema.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 00:07
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

Ohridska carkva otdelna ot bugarskata nema.


Треба да читаш повеќе.намигнување
Јас ти дадов можност, твое е понатаму што ќе правиш.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:12
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:14
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 07:09
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Интервју со Крсто Манчев - Бугарски Академик


Крсто Манчев е комунист.. а сите комунисти са интернационалисти - демек безродници. Ете едно негово интервjу:

- Во турско ропство ли?

- Не го нарекувам турско ропство. Знаете ли што е ропство? Роб е тој, кој е сопственост на некого, кога немате сопственост. Ако јас сум ваш роб, треба вие да сте мој сопственик. Во османската империја такво нешто не е имало.

Крсто Манчев

Ако интерполираме според месленето на проф. Манчев - и во Македониjа е немало турско ропство /иго/. Имало е само турско присуствие некаде кон 500 и кусур години.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 07:13
Originally posted by чоли чоли напиша:


Ако интерполираме според месленето на проф. Манчев - и во Македониjа е немало турско ропство /иго/. Имало е само турско присуствие некаде кон 500 и кусур години.


Демек Гоце Делчев е ......збунетост
.... лош домакинизненадување


Изменето од да бе - 11.Февруари.2010 во 07:14
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:05
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Интервју со Крсто Манчев - Бугарски Академик


Крсто Манчев е комунист.. а сите комунисти са интернационалисти - демек безродници. Ете едно негово интервjу:

- Во турско ропство ли?

- Не го нарекувам турско ропство. Знаете ли што е ропство? Роб е тој, кој е сопственост на некого, кога немате сопственост. Ако јас сум ваш роб, треба вие да сте мој сопственик. Во османската империја такво нешто не е имало.

Крсто Манчев

Ако интерполираме според месленето на проф. Манчев - и во Македониjа е немало турско ропство /иго/. Имало е само турско присуствие некаде кон 500 и кусур години.



Незнам дали треба да му се одговори на Крсто или тебе.

Како и да е, Турската имерија била феудална држава. Во феудалните држави селаните биле закрепсотени и биле обврзани да кулучат. Ако тоа не е ропстов, тогаш незнам што е.

Можеби небиле робови во калсичниот смисол на зборт, каде робовите биле продавани и купувани, ама биле закрепсотени, а тоа може да се сфати како поблага форма на ропство.

Сепак феудалното општество било попрогресивно од робовладетелското.



Изменето од Platenik - 11.Февруари.2010 во 17:06
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:17
неква глупост си напишал мислам
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 18:04
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Можеби небиле робови во клалсичниот смисол на зборт, каде робовите биле продавани и купувани, ама биле закрепсотени, а тоа може да се сфати како поблага форма на ропство.

Сепак феудалното општество било попрогресивно од робовладетелското.


Сега - со мене или со Крсто Манчев сакаш да водиш спор?... За мене мнението на Крсто е без значение...
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 18:11
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Можеби небиле робови во клалсичниот смисол на зборт, каде робовите биле продавани и купувани, ама биле закрепсотени, а тоа може да се сфати како поблага форма на ропство.

Сепак феудалното општество било попрогресивно од робовладетелското.


Сега - со мене или со Крсто Манчев сакаш да водиш спор?... За мене мнението на Крсто е без значение...


Јас со никого неводам спор, туку коментирам.

Како и да е го прочитав неговото интервју, а човекот не би можел да биде покоректен и да сака.

Дали го разбра за што зборува?! Ако не си го разбрал тогаш дефинитвно си калсичен пример за калапуван производ на бугарскиот образовен систем.



Изменето од Platenik - 11.Февруари.2010 во 18:12
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 18:15
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=чоли]

Јас со никого неводам спор, туку коментирам.

Како и да е го прочитав неговото интервју, а човекот не би можел да биде покоректен и да сака.

Дали го разбра за што зборува?! Ако не си го разбрал тогаш дефинитвно си калсичен пример за калапуван производ на бугарскиот образовен систем.



Бе разбрав го што сака да каже баj Крсто Манчев... Ми разбром го... има си чоекот своjа гледна точка.. Еми има си jа ... ишто од ова?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.