IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Армагедон..што всушност значи Армагедон?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Армагедон..што всушност значи Армагедон?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 10:35
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:52
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 11:49
Зошто не сум таму да го пречекам? Добро прашање.
Уште не ми дошол денот претпоставувам...а и никој не знае кога ќе биде тоа, па си викам, што ќе го чекам јас таму,да трошам за карта, те виза дале-не дале, боље Он коа ќе дојде да ме земе таму со чартер.

Е сега, кога мислиш дека зборов доаѓа не по топографско име, од каде ти текна дека е во-Македонија?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:38
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:52
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 12:47
Па мене најважен ми е финишот. Кога ќе ја избрише секоја солза, и кога нема да има ни болест ни страдање. Зар не е тоа најважно за нас?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 13:29
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:53
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 13:59
Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???


Епа оти се македонци...намигнување
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:30

Prorostvoto kazuva deka 'demonskite duhovi'gi sobraa 'carevite na celiot svet za vojna vo velikiot den na Semokniot Bog na mestoto na evrejski nareceno Armagedon". Imeto "Armagedon" mnozina go povrzuvaat so gradot Megido vo prostranata Ezraelska dolina vo severniot del na Izrael, vo koj se vodele silni bitki vo minatoto megu Egipet i Vavilon i drugite togasni sili. Apostol Jovan kazuva deka carevite od cel svet se sobrani na tie prostori ne da pregovaraat za mir, tuku se sobrani za vojna , zasto site dotogasni pregovori za mir propadnale.

Spored toa, Armagedon ne e posledna bitka megu Istok i Zapad! Toa posleden i definitiven, planetaren sudir na zivot i smrt megu Hrista i satanata, megu dobroto i zloto,megu narodite naredeni pod dve znaminja, pod Hristovoto zname i pod znameto na satanata, bitka sto ke se vodi od edniot do drugiot kraj na planetata Zemja vo koja nema neutralni, vo koja postojat samo dva tabora - tret nema; toa e posledna vojna vo koja se odi do apsoluten kraj, do konecno istrebuvanje ili na Bozjiot narod, ili na grevot i gresnicite na celo so satanata; vojna koja so zadrzan zdiv ke ja posmatra celata vselena; migovi koga Hristos ednas za sekogas ke gi rascisti smetkite so satanata na kogo mu dal moznost i vreme do krajni mozni granici da go pokaze svoeto vistinsko lice i da gi ispolni svoite pekolni nameri niz svoite mnogubrojni grozomorni mrakobesija na ovaa zemja, a i moznost grevot da ja obelodeni svojata grdost vo tekot na grdite vreminja.
Pocituvani, toj posleden sudir, taa posledna bitka sto ke se vodi megu Hrista i satanata, megu dobroto i zloto na celata nasa planeta za da se bide ili da ne se bide, vo Biblijata se narekuva "Armagedon".
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 14:39
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne mi e jasno kako dojdovte do zakluchokot deka teritorijalno se raboti tokmu za Makedonija???
Епа оти се македонци...намигнување


Super struchen kriterijum, neli?

Ova me potseti na edna anegdota so eden moj dobar prijatel, profesor na fakultetot po arheologija/ istorija na umetnost (ne znam tochno kako e imenuvan). Koga ednash govorevme za toa, kako lugjeto si gi tolkuvaat terminite spored asocijacijata sto ja imaat od nivniot jazik, mi go go reche ova:

- Znaesh sto znachi zborot Muhamed?

- Ne znam - iskreno mu odgovoriv.

- E pa, toa znachi "muha u medu".

Poentata mu beshe odlichno prezentirana.

Ne se preveduvaat ili tolkuvaat zborovite spored asocijaciite na bilo koj jazik, tuku se istrazhuvaat korenite vo jazikot od koi se generirani.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 15:44
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:54
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2009 во 16:43
Blagodaram na doobjasnuvanjeto na tvojot stav i polgedi na svetot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 04:30
„Ар“ - незнам што би значело? Ваљда „во “...?намигнувањене%20знам
„Магедон“ - знам што е - скратено од Македонија, при што буквата „к“ изгубила од звучноста и преминала во „г“!плазењеглупчо
Ар Магедон - Во Македонија!свиркање

ОК! Ај сега сериозно.
Велите во иднина ќе има некоја ептен голема битка каде ќе војуваат силите на злото и добрината, т.е. меѓу ѓаволот и Исус.
Ме интересира, следново.
Кога однапред се знае исходот на војната (нешто што постојано го кажувате дека во таа војна Исус ќе испадне победник), тогаш зошто воопшто и би се одиграла? Зошто Исус едноставно не го збрише ѓаволот и неговите следбеници? Неможе? Не сака? Кој всушност ќе учествува во таа војна? Луѓе? Кои? Лошите и добрите? Дали Исус (=бог) ќе дозволи во таа војна да изгинат илјадници добри луѓе? Или потоа нив ќе ги оживее?голема%20насмевка?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 04:48
Златник интересен ти е ставот - и јас би те дополнил - нели Исус за последниот час (ден, за крајот) кажал дека никој тоа не го знае, дури ни ангелите на небото... и т. н... па како некој тука цитирајќи го Него (Исус), се осудува да отвара ваква тема (празнословие п.с. ова не е навреда а констатација и мој личен став) и со тоа да сака да биде потенциален кандидат ПОТПАРОЛ НА БОГА - НА ЗЕМЈАТА... да не речем гласник Божји или како Папата... викариус фили деи...

п.с.
Многу пророци родила земјава... не знаев за ова...интересно изненадувањеизненадувањеизненадување


Изменето од Tetratka - 12.Ноември.2009 во 04:50
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 10:16
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 15:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.