IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Разговори за науката - општа и слободна дискусија.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Разговори за науката - општа и слободна дискусија.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака Обратен редослед
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 17:11
Originally posted by xman xman напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Епа мора, тоа е факт дека ќе има брзина, а ако има брзина ќе мора да има почетна, е сега, дали ќе се менува во праволиниско забрзување или нема да се менува треба да се направи експиримент.

добро, да парафразирам.. почетната брзина е еднаква на НУЛА! а тоа значи дека коа сме почнале да го набљудуваме телото, брзината му била нула, па почнала да се менува по некој закон..
а тоа како ќе се менува е тоа шо е опишано со изразите: V=g*t (во однос на времето t) и V=sqrt(2*g*s) (во однос на поминатиот пат s. Инаку експериментите се направени одамна, сега а користиме математиката и физиката за да немораме да ги повторуваме експериментите!!


Не е лошо експериментите да се повторуваат.намигнување
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 17:06
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Епа мора, тоа е факт дека ќе има брзина, а ако има брзина ќе мора да има почетна, е сега, дали ќе се менува во праволиниско забрзување или нема да се менува треба да се направи експиримент.

добро, да парафразирам.. почетната брзина е еднаква на НУЛА! а тоа значи дека коа сме почнале да го набљудуваме телото, брзината му била нула, па почнала да се менува по некој закон..
а тоа како ќе се менува е тоа шо е опишано со изразите: V=g*t (во однос на времето t) и V=sqrt(2*g*s) (во однос на поминатиот пат s. Инаку експериментите се направени одамна, сега а користиме математиката и физиката за да немораме да ги повторуваме експериментите!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 16:43
Епа мора, тоа е факт дека ќе има брзина, а ако има брзина ќе мора да има почетна, е сега, дали ќе се менува во праволиниско забрзување или нема да се менува треба да се направи експиримент.
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 15:13
Не мислам, ЗНАМ:)) ама не зборуваме за садот него за течноста.. и на брзината на загревање на течноста влиае количината на премината топлина од решото кон течноста, а таа количина зависи од: површините на садот и решото (колку е добар контактот), дебелината на ѕидот на садот, како и од каков материјал е изработен садот. Исто зависи и од брзината на течноста, ама ај ќе претпоставиме дека нема брзина во виа случај. Како и способноста на течноста да а превземе топлината т.е. брзината на предавање на топлината од садот на течноста.. едноставно кажано доста сложено е:)
А за јајцето дека мора да има почетна брзина.. не гледам зошто би морало ако слободно го пуштиме да паѓа од мирување..
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 14:53
Originally posted by xman xman напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Со која брзина се движи кокошкино јајце фрлено од шести кат?

Доколку се занемари влианието на атмосферата и јајцето нема почетна брзина, брзината V може да се пресмета од:
V=g.t, но бидејќи ни е потребно во однос на поминатиот пат:
s=g.t**2/2 -> t=sqrt(2.s/g) и се замени во првиот израз:
V=sqrt(2.g.s). Значи на 15 метра од коа ќе го пуштиме, брзината ќе биде: V=sqrt(2.9,81.15)=17,15[m/s].
каде: V[m/s] - брзина; s[m] - поминат пат; t[s] - поминато време; g=9,81[m/s**2] - земјино забрзување; sqrt - квадратен корен; **2 - на квадрат.
Но доколку се земе влианието на атмосферата т.е. отпорот, решението е многу посложено и ме мрзе да пишам:) само ќе кажам дека само тогаш има влиание масата на јајцето како и обликот, релативната брзина на воздухот во однос на јајцето, состојбата на воздухот(температура, влажност, густина..).

Јајцето мора да има почетна брзина, мора!среќа
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 14:52
Originally posted by xman xman напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Знаеш што по профилот имам претчуство дека ти оди хемијата од рака, па сакав да те прашам:Ако водата заврива на 100 степени целзјусови, бензинот на 50 степени целзјусови, а зејтинот на 25 степени целзјусови, значи дека треба постепено да се загрева ринглата на која што се наога садот со течностите и течноста со нај мала точка на вриење треба да загрее прва, дали може на некој начин да се направи да завриат сите од еднаш или тоа е невозможно?Mozhe, mozhe i btw vrienjeto na technosti e fizichka osobina


I kolku shto razbrav, prashuvash dali mozhe razlichi technosti, so razlichna tochka na vrienje (demek na razlichna temperatura) da zovrijat vo isto vreme dokolku se naogjaat na ista ringla (resho)

...Technostite vo zavisnost od kolichinata ( i red dr. prichini) ista temperatura dostigaat za razlichen vremenski period, pa taka na primer 10 ml voda dostignuva temperatura od 10 stepeni za pokratok vremenski period od 20 ml...
... ako ti gi najdes vistinskite soodnosi na technostite (samo kolku za primer: 100ml voda, 200ml benzin i 400ml maslo) bi mozhel da gi dovedesh do tochka na vrienje za ist vremenski period.

A ako mislish isto kolichestvo od site tri, na isto resho... Ne ke saka!.

Као шо кажа освен количината има и ред други причини, а една од нив е и материалот од кој се изработени садевите во кои се наоѓаат течностите! Така да, можно е иста количина (маса) од различни течности на исто решо да зовријат во исто време, само ако се наоѓаат во садови со различни особини, како на пример дебелина на дното, еден од бакар друг од железо, etc.!

Мислиш ако садот се загрее побргу ќе се загрее и течноста?
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 14:28
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Знаеш што по профилот имам претчуство дека ти оди хемијата од рака, па сакав да те прашам:Ако водата заврива на 100 степени целзјусови, бензинот на 50 степени целзјусови, а зејтинот на 25 степени целзјусови, значи дека треба постепено да се загрева ринглата на која што се наога садот со течностите и течноста со нај мала точка на вриење треба да загрее прва, дали може на некој начин да се направи да завриат сите од еднаш или тоа е невозможно?Mozhe, mozhe i btw vrienjeto na technosti e fizichka osobina


I kolku shto razbrav, prashuvash dali mozhe razlichi technosti, so razlichna tochka na vrienje (demek na razlichna temperatura) da zovrijat vo isto vreme dokolku se naogjaat na ista ringla (resho)

...Technostite vo zavisnost od kolichinata ( i red dr. prichini) ista temperatura dostigaat za razlichen vremenski period, pa taka na primer 10 ml voda dostignuva temperatura od 10 stepeni za pokratok vremenski period od 20 ml...
... ako ti gi najdes vistinskite soodnosi na technostite (samo kolku za primer: 100ml voda, 200ml benzin i 400ml maslo) bi mozhel da gi dovedesh do tochka na vrienje za ist vremenski period.

A ako mislish isto kolichestvo od site tri, na isto resho... Ne ke saka!.

Као шо кажа освен количината има и ред други причини, а една од нив е и материалот од кој се изработени садевите во кои се наоѓаат течностите! Така да, можно е иста количина (маса) од различни течности на исто решо да зовријат во исто време, само ако се наоѓаат во садови со различни особини, како на пример дебелина на дното, еден од бакар друг од железо, etc.!
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 14:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Со која брзина се движи кокошкино јајце фрлено од шести кат?

Доколку се занемари влианието на атмосферата и јајцето нема почетна брзина, брзината V може да се пресмета од:
V=g.t, но бидејќи ни е потребно во однос на поминатиот пат:
s=g.t**2/2 -> t=sqrt(2.s/g) и се замени во првиот израз:
V=sqrt(2.g.s). Значи на 15 метра од коа ќе го пуштиме, брзината ќе биде: V=sqrt(2.9,81.15)=17,15[m/s].
каде: V[m/s] - брзина; s[m] - поминат пат; t[s] - поминато време; g=9,81[m/s**2] - земјино забрзување; sqrt - квадратен корен; **2 - на квадрат.
Но доколку се земе влианието на атмосферата т.е. отпорот, решението е многу посложено и ме мрзе да пишам:) само ќе кажам дека само тогаш има влиание масата на јајцето како и обликот, релативната брзина на воздухот во однос на јајцето, состојбата на воздухот(температура, влажност, густина..).
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 13:32
За универзумот по филозофија на јогата просторот се дели на три дела: Универзумот, Ние и Духовноста, но за да постои Духовност мора да постои Бог! Што значи Бог е Дух за Кој ние не знаеме каде се наога, но мое верување е дека се наога надвор од ова создание универзум! Тој е надвор и од надвор го создавал светот! Нели првин треба да се направи ѕид за да постои соба.намигнување
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 13:07
Мариа_Магдалена што ако универзумот бил одсекогаш безконечен ( мислам одкако Бог го создал? Тоа е само теорија дека има ѕид вселената, можеби и нема можеби оди колку сакаш ама никогаш нема да стигнеш!!!среќа
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 11:33
Мислам дека тоа не е надвор од нашиот Универзум, кога Павле зборува за себе “познавам еден човек кој беше однесен до третото небо..“ не верувам дека таа сфера е надвор.

Но работата е што нашето знаење е ограничено во рамките на еден затвортен систем, затоа и со таква математичка прецизност се одредуваат некои појави (на пр. доажање на некоја комета, соларни и лунарни екслипси и слично) но надвор од тој систем и нашите закони можеби не би функционирале.

Ако зад тој “ѕид“ каков што повеќето си ги замислувале границите на универумот нема ништо, ние немаме  поим какво е тоа Ништо.

Од друга страна, ако универзумот постојано се шири и е бесконечен, човек тешко може да ја сфати бесконечноста и вечноста, ние во нашиот живот сме научени дека работите имаат почеток и крај, ама во космички рамки тоа веројатно не е така.
Таму нема почеток и крај...

кубење%20коса
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2009 во 11:10
По сигурно е дека надвор од Универзумот е Царството Божјо и пеколот, некако во Универзумот би немало смисла да е, ама не се знае...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 23:41
Просто-ништо.
Некои категории за нас се непоимливи, како на пример за вечноста на материјата, времето во пошироки (да кажам космички рамки), како и можноста дека нешто просто не постои.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 23:36
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Што мислите за оваа појава. На почетокот немало ништо, вселената била многу мала, како пример мојата глава и се ширала и ширела, а се тврди дека ќе почне и да се стеснува.Ајде ова во кутијата да го замислиме како целта вселена и дека ние сме во неа, тогаш прашање се јавува, што е она надвор во неа, дали е тоа ништо?изненадување

Ова прашање одамна си го поставувам, и со верски личности зборев, и со философи и со професори од разни природни науки и не можат да ми дадат барем логичен одговор.
Јас си имам некои мои претпоставки, кои се секако само фикс глупи идеи.
Според мене најдобро се објаснува ова прашање со теоријата за мулти универзум, но сепак и во оваа теорија има некои дупки.
Еве го одговорот:
Точката е бездимензионална.
Правате еднодимензионална.
Квадарот дводимензионален.
Коцката е тридимензионална, како и нашата вселена
Е сега ак се воведе уште една димензија, нашата вселена ќе биде дел од некоја 4д вселена, која пак е дел од некоја 5д вселена и се така до бесконечност. Но и таа бесконечност сигурно има некој крај, зошто нашиот ум нема претстава за бесконечност.
Оваа последната n-вселена има некој крај. И пак се поставува прашањето, што има позади таа последна вселена?
Ко помал си замислував дека има некој зид или нешто сл. (размислување на дете), ама сепак можеби тоа е тајната на Бог или не знам чија. Едноставно немам претстава што би можело да биде точниот и најлогичниот одговор. :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.