IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ангел Динев -Потеклото на Македонците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ангел Динев -Потеклото на Македонците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 14:46
Дај нешто црно на бело.

А тие од каде знаеле за Мисирков?

Членовите на МЛК дури во 1938 оделе да му ја барат книгата.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Дај нешто црно на бело.

А тие од каде знаеле за Мисирков?

Членовите на МЛК дури во 1938 оделе да му ја барат книгата.



Црно на бело имаш поназад, сведоштва од современиците за Кочо Рацин. Јас тие сведоштва ги читам во книгата "Животот и делото на Кочо Рацин" од д-р Блаже Ристовски.

Истотака, според кажувањата на Јован Костовски, во 1932 година или почетокот на 1933 година, при една средба со Рацин, Кочо му ја покажал на Јован Костовски книгата на Мисирков, која ја чувал заклучена на тајно место во своето биро во една печатница, но била без корици. Проф. д-р Георги Шоптрајанов сведочи дека некаде пред тоа време, истотака тој ја добил книгата на Мисирков во Велес, од Лазо Богданов од Софија, а преку семејството Кушеви. Тој ја скинал корицата, за да може безопасно да циркулира истата, а и ја дал и на Руменка Хаџипанзова и на Кочо Рацин за читање. Според кажувањата, таа книга сеуште ја чувал во својата домашна библиотека.

Кочо Рацин вршел ескцерпција на книгата на Мисирков, а за тоа сведочат и најдените ракописи, односно, во неговиот нотес најдени се еден под друг, многу зборови од книгата на Мисирков.

P.P.S. Во 1938 година, Коле Неделковски праќал преписи од таа книга до некои личности, а Рацин и Шоптрајанов ја поседувале и читале таа книга претходно.

Изменето од Македон - 22.Јули.2010 во 15:06
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:09
ОК за книгата!
вршел ескцерпција /не знам што е со сигурност, ама и јас и извршив ескцерпција, ако е тоа на што мислам/

До какви сознанија дошол ескцерпирајќи ја книгата?

А за јазикот ништо не даде?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:16
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

ОК за книгата!
вршел ескцерпција /не знам што е со сигурност, ама и јас и извршив ескцерпција, ако е тоа на што мислам/

До какви сознанија дошол ескцерпирајќи ја книгата?

А за јазикот ништо не даде?



Ако вршел ексцепрција на книгата на Мисирков, ако сите зборови ги забележувал, нормално дека сето тоа било во функција на јазикот.

Во однос на мислењата за јазикот, прочитај ги сеќавањата на Димче Аџимитрески во "Сеќавања за Кочо Рацин" и прочитај повеќе за Литературниот кружок во Скопје во 1931-1932 година, каде членувал и Кочо Рацин.

Изменето од Македон - 22.Јули.2010 во 15:16
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:23
1931-1932 - И Сматракалев тогаш се освестил.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 15:55
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

1931-1932 - И Сматракалев тогаш се освестил.



Каснакоски, не ги извртувај работите. Членовите на кружокот не се "освестиле" тогаш, туку тогаш се поставувало прашањето за стандардниот јазик.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 16:02
Јас кажав што кажал Сматракалев.
За твоите немам информација. Читав сега едно писмо од Трајко Мишковски до Рацин. Во 1936 јасно си зборува за Македонци.

А кои се Македонците некомунисти од тој период?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 16:09
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Јас кажав што кажал Сматракалев.
За твоите немам информација. Читав сега едно писмо од Трајко Мишковски до Рацин. Во 1936 јасно си зборува за Македонци.

А кои се Македонците некомунисти од тој период?



Видните македонски дејци во тој период се комунисти. По распадот на ВМРО(об), сите дејци преминуваат во балканските комунистички партии.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 16:17
Како демек тие се родиле како комунисти,а не Македонци - па нели и Делчев бил социјалист,значи да беше жив Делчев и него у комунистичка измислица ке го ставевте

Изменето од Boogie - 22.Јули.2010 во 16:18
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 21:15
Да беше Делчев жив немаше да го спомнат.Види колку од 1918 година го слават Илинден во Бугарија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 15:32
Koj bil Angel Dinev spored Shatev i Brashnarov.


http://www.promacedonia.org/statii/shatev_brashnarov.html

Agent na kral Aleksandar!

Maloumnik i bezhabernik!!!

Toa se gleda od negovite knigi de, ama drugo e da bide potvrdeno od Shatev i Brashnarov!!!


Изменето од Каснакоски - 25.Септември.2010 во 15:33
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 15:40
Нема што,прочитај ја книгата „Политичките убиства во Бугарија„ па види кој на кој е играч,а најмалку Динев зборува против овие.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 15:45
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Koj bil Angel Dinev spored Shatev i Brashnarov.


http://www.promacedonia.org/statii/shatev_brashnarov.html

Agent na kral Aleksandar!

Maloumnik i bezhabernik!!!

Toa se gleda od negovite knigi de, ama drugo e da bide potvrdeno od Shatev i Brashnarov!!!


Каснакоски, Ангел Динев не ја прифатил резолуцијата на Информбирото, несомнено дека сите кои не ја прифатиле, биле сметани за агенти, предавници, ревизионисти и други нешта од страна на комунистите кои биле лојални на Советскиот сојуз.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 15:46
Pokazhi ja, da ja prochtam.

Od toa shto go pokazha stanuva jasno kakov e, shto e.

Ama i negovite gledishta da gi zastapuvavte, pak ke bidevte poblisku do realnosta. Vie sosema se separiravte, pa ja prevrtevte celata makedonska istorija.

I najinteresnoto e shto sega nesvesno gi zastapuvate stavovite od srpskite propagandi.
Vidi na temata za ruskata kreacija.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.