IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Авионски билети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Авионски билети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
b.domazetoska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај b.domazetoska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2012 во 15:19
dali mozebi znete nekoja avio kompanija so eftini avio bileti od Skopje do Stutgard, ve molam kazete m.i
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20030
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2012 во 23:20
Од Скопје нискобуџетни нема. Единствено стандардните .. од 280 + евра... 

Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
uros Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2012 во 18:48
До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2012 во 18:56
Originally posted by uros uros напиша:

До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.

Денес сите билети се електронскисреќа
Бидејќи рече дека одиш за некој месец а не одма, ти препорачувам да го провериш линкот http://wizzair.com/mk-MK/Search ... Тука ќе најдеш ефтини авио билети, но на цената што ја гледаш треба да додадеш број на куфери по желба и за секој се плаќа посебно.
Билетот го плаќаш со дебитна/кредитна картичка, а го добиваш во електронска форма. Го принташ и тоа е тоа. Boarding pass ќе добиеш на аеродром..


Доколку не сакаш со нискобуџетната компанија што ти ја споменав, оди на овој линк .. http://www.expedia.com/Flights и внеси ги потребните информации и ќе видиш која е цената и со која компанија е најефтино. Можеш да го купиш билетот исто така со кредитна или дебитна картичка а доколку немаш многу доверба види која е авио компанијата и оди директно на нивната веб страна. Таму можеш да го купиш билетот..

Лично јас не би ти препорачал да бараш по агенции освен ако немаш вишок пари за давање, а сигурен сум дека немаш...

Патем, сите билети се во електронска форма, без разлика од каде ќе ги купиш.
Не треба никакви шалтери никаков аеродром за еден билет..се е преку интернет
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
uros Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 20:08
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Originally posted by uros uros напиша:

До сега не сум патувал со авион но за неколку месеци трева да одам за Милано.Сакам да ве прашам од каде се набавува авионски билет,дали има на аеродромот посебен шалтер каде што се продаваат карти,или негде треба од патничкиве агенции да купам???????
Благодарам.

Денес сите билети се електронскисреќа
Бидејќи рече дека одиш за некој месец а не одма, ти препорачувам да го провериш линкот http://wizzair.com/mk-MK/Search ... Тука ќе најдеш ефтини авио билети, но на цената што ја гледаш треба да додадеш број на куфери по желба и за секој се плаќа посебно.
Билетот го плаќаш со дебитна/кредитна картичка, а го добиваш во електронска форма. Го принташ и тоа е тоа. Boarding pass ќе добиеш на аеродром..


Доколку не сакаш со нискобуџетната компанија што ти ја споменав, оди на овој линк .. http://www.expedia.com/Flights и внеси ги потребните информации и ќе видиш која е цената и со која компанија е најефтино. Можеш да го купиш билетот исто така со кредитна или дебитна картичка а доколку немаш многу доверба види која е авио компанијата и оди директно на нивната веб страна. Таму можеш да го купиш билетот..

Лично јас не би ти препорачал да бараш по агенции освен ако немаш вишок пари за давање, а сигурен сум дека немаш...


<br ="Apple-interchange-newline">Патем, сите билети се во електронска форма, без разлика од каде ќе ги купиш.
Не треба никакви шалтери никаков аеродром за еден билет..се е преку интернет


на ова wizz Air треба да направам профил за да резервирам авионски билет????
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 21:59
expedia е многу е поскап за разлика од другите интернет продавачи на карти
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 22:48
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

expedia е многу е поскап за разлика од другите интернет продавачи на карти

На Expedia често имам најдено поефтини карти отколку на другите.
Алтернативно на amadeus.net па просто е за резервација откако ќе си најдеш најповолна карта..ама мене се некако поскапо ми се погодувало не зборувам
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 19:54
види вака, не сум стручњак во таа област околу продажба на авионски карти, ама од искуство знам дека материјата е премногу флуктуирачка.

ми се случувало на ист интернет продавач во рок од пола саат да пребарувам иста линија, и скоро секогаш ми дава различити цени.

дури и во едно пребарување можеш да најдеш повеќе различити цени за исти лет со истиот авион.

никогаш не сум можел да разберам како им оди таа проблематика околу продажбата на авио карти, како се формираат цените и на кој начин. 
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 20:19
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

види вака, не сум стручњак во таа област околу продажба на авионски карти, ама од искуство знам дека материјата е премногу флуктуирачка.

ми се случувало на ист интернет продавач во рок од пола саат да пребарувам иста линија, и скоро секогаш ми дава различити цени.

дури и во едно пребарување можеш да најдеш повеќе различити цени за исти лет со истиот авион.

никогаш не сум можел да разберам како им оди таа проблематика околу продажбата на авио карти, како се формираат цените и на кој начин. 

Еве вака..

Ќе ти дава различни цени затоа што цените се определени според нивна замислена категорија. Па така ќе налеташ на еден куп категории одбележани со буквите од англиската азбука (категорија W, Ј, В итн) а без разлика кое место за седење ќе го избереш (нели ти дава да бираш седиште, покрај прозор, покомотно, покрај вратите за итен излез итн) ти билетот го плаќаш по цена на категоријата. Па така ако сега пребараш и ти даде некоја си цена од 1500 долари за билет, а после 1520 значи тие (во класа V да речеме) од 1500 веќе некој ги земал..

А тоа со различните пребарувачи во исто време најчесто е затоа што некои наплаќаат одреден надоместок за резервација иако не го споменуваат тоа..или таа категорија не им ја препознава милиот пребарувач па едноставно ти ја дава следната поскапа.

P.S Ова со категориите знам дека важи за компаниите кои се во оној star alliance, не знам дали важи за компаниите од Канада, Блискиот исток и сл кои не соработуваат т.е не се дел од star alliance групацијата.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 23:16
увек кога треба да се купуваат карти, глава ме боли две недели унапред
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 23:31
..во делот кај крилјата билетите се најефтини и скоро секогаш слободни.!..само 25-30 евра Ск-Виена.Оние во другиот оддел се зафатени од претходната дестинација.плазење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 01:11
Originally posted by zagor zagor напиша:

..во делот кај крилјата билетите се најефтини и скоро секогаш слободни.!..само 25-30 евра Ск-Виена.Оние во другиот оддел се зафатени од претходната дестинација.плазење

Ахаа, ако најдеш за тие пари викај, да земам 10-тина карти па ако треба и кај багажот ќе седамсмеење Повртна до Виена тешко дека ќе најдеш за помалку од 210 евра и тоа со едно застанување во Загреб. А директните 250+ евра
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gorge kocev Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gorge kocev Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 03:23
Luge vaka sea sakam da odam za Los Angeles vo Hollywood i mi treba da mi kazete za avionska karta kolku pari vo eden pravec i hotel ama ako moze nekoja poevtina da bide.Barav na GOOGLE ama ne mozev da najdam nisto.Mnogu ke vi bidam blagodaram ako mi pomognete
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 03:57
Originally posted by gorge kocev gorge kocev напиша:

Luge vaka sea sakam da odam za Los Angeles vo Hollywood i mi treba da mi kazete za avionska karta kolku pari vo eden pravec i hotel ama ako moze nekoja poevtina da bide.Barav na GOOGLE ama ne mozev da najdam nisto.Mnogu ke vi bidam blagodaram ako mi pomognete

За да ти каже некој цена за авио билет треба да кажеш за која дата точно и од каде сакаш да полеташ, од Скопје или од соседниве Софија и Белград?
Еве случајна дата земав во март месец, поаѓање од Софија со Аерофлот Русија, ти е 494 фунти. На истиот ден од Скопје со Туркиш ти е 597 фунти а од Белград исто со руската е 500 фунти.
Тоа ти се најефтини конектирани летови за тој некој си одреден датум. Кажи кога па ќе најдемеда

За ефтин хотел провери на http://www.trivago.com. 
Ако сакаш хостел на hostels.com или hostelworld.com


I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.