IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Leica M9 :)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Leica M9 :)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Leica M9 :)
    Испратена: 09.Септември.2009 во 16:52
Snob, ne-snob, ete da go najavam prviot rangefinder so full frame senzor:

Leica M9

18mp CCD FF senzor
Site prekrasni Leica objektivi so idat so nego :)
Nema ogledalo i se e pomirno i poostro. :)
Nema AA filter za uste pogolema ostrina i micro-kontrast :)
I jasno nema autofocus :D
A ima nepodnosliva cena ~7000e

Pozdrav,
Gj.

www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 18:21
Seker i voda za nekoi clenovi na forumov, molam! :))))

p.s. a denes na dpreview.com logoto im bese vo Leica stil. :)

Изменето од Vojkan - 09.Септември.2009 во 18:29
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 18:29
Senzorot e dobar samo na osnovnata osetlivost, ako se zasili signalot se gleda deka ima premnogu shum sto ne ja opravduva cenata
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 18:49
Da ima sum na visoko iso, no zacuvani se detalite. Ocigledno Leica izbrala da ne ja smrlja slikata softverski, a i nema AA filter (za da bide ostra). Vo sekoj slucaj, fakt e deka FF senzorite na CanoNikon se podobri...

Mene poveke kejf mi pravi X1. APS-C vo malo, perfektno izraboteno telo. Objektivce 36 mm (ekvivalentno na FF) so f2.8 i CMOS senzor so 12 MP (Nikon?). Ne mozev da ja najdam cenata, no se somnevam deka ke bide dostapen... Inace M9 e nadvor od mojata liga. Premnogu skap e.
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:07
Originally posted by hypertech hypertech напиша:

Senzorot e dobar samo na osnovnata osetlivost, ako se zasili signalot se gleda deka ima premnogu shum sto ne ja opravduva cenata


Fakat ima maani vo odnos na modernive DSLR aparati no i ogromni pozitivni strani isto taka:

- Nema ogledalo i ima so toa mnogu pomali mikro dvizenja, taka sto mozes da slikas so znacajno pomal shutter speed.
- Poradi toa pusto ogledalce e i prakticki besumna, sto, vo zavisnost od rabotata za koja sto ti treba moze da bide klucno.
- Pomala i poneprimetliva od DSLR.
- Leica imaat objektivi so na pr. f/0.95, so znaci mozes da bides edno pet blendi pootvoren od da receme f/2.8 i avtomatski so toa ne ti treba isoKATALJARDA (5 blendi svetlosen skok e od iso800 do iso25600?)
- Nema ni blackout vo viewfinderot, so drugi zborovi ja gledas scenata bez zamracuvanja, kolku i da se mali.
- Pomal shutter lag
- ...itn.

Zavisi za so ti treba. Za dokumentarna i novinarska fotografija e izmisleno :)
Za sport sekako ne, posto e spora ko baba :) 2fps

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:13
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Mene poveke kejf mi pravi X1. APS-C vo malo, perfektno izraboteno telo. Objektivce 36 mm (ekvivalentno na FF) so f2.8 i CMOS senzor so 12 MP (Nikon?). Ne mozev da ja najdam cenata, no se somnevam deka ke bide dostapen...


Vikaat ~2000e sto e suluda cena za apratceto.

Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Inace M9 e nadvor od mojata liga. Premnogu skap e.


Ja ne znam u civa liga e vo zemjava...osven ako na pr. Koki Kometal ne se izambicira pa da stane makedonskiot Bresson :D

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:24
lajka e status , degutantno e da se merat na kantar specifikaciite kako kaj drugite aparati... kako sto bentli ne e pokvaliteten od mercedes a e mnogu poskap... намигнување
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:29
Originally posted by Ѓорче Ставрески Ѓорче Ставрески напиша:

- Leica imaat objektivi so na pr. f/0.95, so znaci mozes da bides edno pet blendi pootvoren od da receme f/2.8 i avtomatski so toa ne ti treba isoKATALJARDA (5 blendi svetlosen skok e od iso800 do iso25600?)
  а која е цената на тој f/0.95 објектив? Ке бидеш за 5 бленди поотворен и ке бидеш за 9995$ посиромашен. голема%20насмевка

Така да ова е апарат за некој милионер, а не за обичен смртник.


Изменето од mickeymkd - 09.Септември.2009 во 19:31
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:35
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Така да ова е апарат за некој милионер, а не за обичен смртник.


Pa pisav, Koki is the man :)
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:41
Ali sala na strana tvrdam deka ova e golem cekor na digitalnata fotografija:

FULL FRAME senzor vo KOMPAKTNO TELO :D Juhuuu...

Sigurno ke gi podubrza Canonikon da napravat cekor vo vistinskata nasoka :)

Se dvizat rabotite, do pred godina ipol nitu eden upotrebliv kompakten aparat, sega:

Sigma DP1/DP2
Olympus E-P1
Panasonic GF1
Leica X1
Leica M9

Pozdrav do site,
Gjorce

www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 20:23
Со самото тоа што е компактен губиш три чекора експозиција зашто немаш добар фат на телото. Ништо не може да замени добар 1D или D2/D3 што се однесува до брзината, а таа брзина значи многу и во документарна фотографија кога нема светло. Инаку сите производители си имаат брзи 24ки или 35ки со 1,4 отвор, не е тоа воопшто проблемот.
Најдобра комбинација во моментов е 5D II со комбо од неколку фиксни објективи и обавезно грип. (проверена работа од лично искуство)
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 21:21

@ Gorche - Kade izbroja 5 blendi?

Od 2.8 do 2.0 - 1 stop
Od 2.0 do 1.4 - 1 stop
Od 1.4 do 1.0 - 1 stop

3 stops vkupno.

A 1.0 mislam delka e priblizhno do 0.95.

...



Vo centralniot del ima baagi purple fringing.

Simnete ja golemata slika i gledajte na 100% TUKA


Takvo nesho ne mi se svigja kaj 7K camera.

...

Aj i neshto uboo da kazham.

Da, izgleda retro i cool.
I sopstvenikot definitivno ke bide shizik u maalo i poshiroko.
големо%20гушкање



Pozdrav

Igor



Изменето од Igor-T - 09.Септември.2009 во 21:23
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 21:23
ova e so noctilux-ot, nieden objektiv ne e ostar ispod f/2.0
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Ѓорче Ставрески Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓорче Ставрески Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2009 во 00:06
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:


@ Gorche - Kade izbroja 5 blendi?Od 2.8 do 2.0 - 1 stopOd 2.0 do 1.4 - 1 stopOd 1.4 do 1.0 - 1 stop3 stops vkupno.A 1.0 mislam delka e priblizhno do 0.95....


Ups, mala greska

Pozdrav,
Gjorce
www.gjorcestavreski.com
www.gjorcestavreski.com/blog
www.photo.net/photos/stavreski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.