IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е Адвентистичката црква?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е Адвентистичката црква?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 39>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 19:06
Ahmar1- blagodaram na zabeleskite, na koi ke se potrudam da ti odgovoram.


Hristos ne gi posvetil apostolite za sveestenici da vrsat svestenicka sluzba vo hramot ili vo crkvata cijasto zavesa Bog ja iskinal na dve vo migot koga Hristos izdivnal na krstot, tuku za propvednici na evangelieto, davajki im zapoved da odat po cel svet i da mu go poropovedaat evangelieto na sekoe sozdanie na negoviot razbirliv jazik, ucejki gi lugeto da go sledat Hrista.Znaci, apostolite se uciteli na narodot, a ne svestenici vo onaa smisla kako sto se svaka toj poim denes vo pravoslavieto i vo katolickiot svet.
   Od tie pricini , nitu eden od apostolite, nitu eden od niv ne go gledame povlecen i zakozurcen megu zidovite na nekoja crkva vo uluga na svestenik da vrsi svestenicka sluzba- so svestenicka odezda i so kadilnica vraka da prinesuva temjan [da kadi], da gi ispoveda gresnicite vo ispovedalna ili da vrsi nekoja druga svestenicka aktivnost.. Namesto toa , site niv bez isklucok, gi naogame na teren,megu narodot, kade sto im e i mestoto, kako propvednici na evangelieto i kako uciteli.Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.


Za zapvedite.

Vo Biblijata ima dovolno dokazi vo prilog na Bozjiot zakon:
" Zatoa zakonot e svet i zapovedts sveta, pravedna i dobra"[Rimjanite 7,12].
Zakonot gi nosi obelezjata na Zakonodavecot."Zakonot Gospodov e sovrsen, ja krepi dusata..."[Psalam19,7]. Na sovrseniot nikogas ne mu se potrebni promeni.
Bozjiot zakon, kako sto e veke kazano, e merilo na pravdata na konecniot Bozji sud:
"Bidejki, koj go zapazuva celiot zakon,a se sopne samo vo edno, stanuva vinoven za se.
Vo Bozjata rec imame i mosne teski zborovi: "Onoj koj veli:,Go znam, a ne gi drzi negovite zapovedi, lazlivec e i vistinata ne e vo nego"[1 Jovanova 2,4].Evreite imaat gole grev sto go otfrlile Hrista kako spasitel, a hristijanite imaat ist grev sto go otfrlile Bozjiot zakon.



Sto se odnesuva zosto ja slavime sabotaata ,.Ne smeeme i ne mozeme da ja gazime cetvrtata Boja zapoved, koja e del od desete.
A zasto i koj ja promenil , sigurno znaete,.Ako ne ste zapoznaeni ke vi opdgovoram posebno na toa.


A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.




Stose odnesuva zabrojnosta na Adventistickata crkva: ova se nekoi podatoci od 2008 god.


Krsteni- vozrasni vernici................16.000.000
Potencijal koi naskoro ke se krstat.......3.500.000
Mesni crkvi..................................61.818
Aktivno vraboteni vo crkov. institucii......203.568

Zdrastveno delo

Bolnici i sanitariumi...........................168
Kliniki i zdrastveni centri.....................442
Starecki domovi so bolnicka nega................138
Domovi za siracinja i detski domovi..............34
Avioni i brodovi vo zdrtastvena sluzba...........10
Medicinski persoal...........................26.800
Fabrika za zdrava hrana..........................27

Adventisticka dobrotvorna [humanitarna sluzba] [ADRA]
dejstvuva vo 112 zemji.


Ete , pocituvani, toa e vistinata za Adventistickata crkva, za hristijanite adventisti koi tradicionalnata Crkva megu sektite i ereticite.


Ova e najkratko sto mozev da odgovoram na tvoite zabeleski.
Uste ednas blagodaram i pozrav.





Изменето од Blagoj_s - 09.Септември.2009 во 22:31
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 11:17
Извини благоја за доцната реплика но боље некад него никад

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.



хм..како за кого брат

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 22:47
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Prosvetlete se malce be luge proucete po detalno, za proucuvanje na biblijata treba sekojdnevno citanjeza da ja svatis i protolkuvas mislata onaka kako sto sakal da ni ja prenese nasiot spasitel Isus Hristos. Ova vi go naveduvam so dobra namera,biblijata ne e lektira i so edno citanje si ja zavrsil celata rabota. Svetoto pismo e najgolemoto bogatstvo na ovoj svet [se razbira ne onoj koj go ima pri sebe tuku onoj koj mu se posvetuva sekojdnevno].Toa e edinstveniot pat za vecen zivot.


БОЖЈОТО Вечно СЛОВО (Христос) , Кое за спасение на сите БОГ Го отелотвори во ИСУС е ЕДИНСТВЕНИОТ ПАТ за Вечен Живот!

Библијата е Најсветото Писмо на оваа планета, но би била потполно безвредна без Живиот БОГ, Неговото Вечно СЛОВО, Неговиот СВЕТОЛ ДУХ за Кого сведочат Пророците, Апостолите и Евангелистите, во неа а сведочеле и вон неа!

Човекот може и целата Библија да ја нучи напамет (што не би било лошо) но без Милоста БОЖЈА, Тоа чудесно СЛОВО БОЖЈЕ, не ќе може да влезе во вистинската, во вечната починка, која всушност е ВИСТИНСКАТА САБОТА!

Благој пријателе, одсрце ти посакувам БОГ да ти суди според Милоста Негова (Христос) а не според законот!

АМИН

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2009 во 00:17
spiros

Bog neka e so tebe i Negoviot svetol duh
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 15:05
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Извини благоја за доцната реплика но боље некад него никад

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Zatoa cista iluzija e da se bara nekakov kontinuitet i povrzanost na denesnoto hristijansko svestenstvo so nekakvo navodno svestenstvo na apostolite, zasto takov kontinuitet i takva povzanost, ili aposolsko preemsvo, ili navestuvanje na takvo nesto vo Biblijata ne postoi.



хм..како за кого брат

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав



Zdravo Ahmar1- blagodaram na zabeleskite i eve nesto da ti napisam za pravoslavnata crkva ,kogo gonele i ubivale...........................


Vizanticite bile poznati po svojata surovost. Za niv bilo karakteristicno oslepuvanjeto. Od vlastoljubije i slavoljubije, kako i od svirepa alcnost, hristijani vadele oci na hristijani.

So doaganjeto na vlast na pravoslavnata caricaIrina [797--802], koja oficijalno go delela prestolot so svojot maloleten sin, restarvacijata na kultot na ikonite fakticki bila resena. Taa bila ogneno privrzana kon ikonite, a pokraj toa i vlastoljubiva, strasna izbuvliva, surova, svirepa, licemerna, itra nesporedlivo vesta da zamrsi i da zaplete intrigi; zadusuvala poveke buntovi i zagovori vo krv.Po nejzin nagovor, oslepen e vojskovoditelot Aleksi Mozel, potoa eden od cezarite, i na krj naredila da go oslepat nejziniot roden sin, Konstantin 6.

Znaci, strasta za prestol Irina ja odvlekla vo zlostorstvo. No za nas e vazno kakov stav imala Crkvata kon ovaa vladatelka!


Francuskiot istoricar i vizantilog so svetski glas, kazuva: " Na poboznata prvoslavna vladatelka, na caricata Irina, Crkvata i oprostils ae, pa duri i nejzinite zlostorstva".

Po smrta na carot Teofil, na vizantiskiot prestol stapuva caricata Teodora[842--856], koja gi obozavala ikonite. Caricata Teodora, koja go povratila pravoslavietoi koja zaradi svoite zaslugi go dobila epitetot"bozica" resila da ja iskoreni eresta koja vo toa vreme ja sirelo verskoto dvizenje na pavlikijancite niz Vizantiskata imperija.
Pavlikancite bile radikalni hristijani koi posebno go pocituvale apostol Pavle i revnosno go proucuvale negovite poslanija; bile neprijatelski raspolozeni sprema sakramentite i sprema obozavanjeto na ikonite koi za caricata Teodora bile idoli broj eden, bidejki so nejzino zalaganje e izvrsena nivna restarvacija, pa zatoa taa resila da rascisti so taa "sekta" koja imala poinakvi svakanja.

"Po zapoved na Teodora , pavlikancite bile povikani da birat megu pravoslavnata vera i smrta.No bidejki tie ne poslusale, potoci krv potekle niz site kraista na Mala Azija kade sto ziveele. Carskite inkvizitori, koi dobile nalog da go skroteat nivniot otpor, izvrsile gnasni dela; pogubile poveke od stoiljadi pavlikejci. Ostatokot vo ocaj se povlekol vo planinskite kraista na Ermenija, pagajki vo pregratkite na muslimanite.



Znaci, istorijata ja obremenuva Istocnata pravoslavna crkva so tezok grev krvoprolevanje zatoa sto, pokraj drugoto, stotina godini vodela ogorcena borba dodeka ne gi vnela ikonite vo Crkvata, ubivanjki pri toa "poveke od sto iljadi pavlikajci[hristijani] , izlozuvajki gi na golemi maki", cijasto edinstvena vina sprema Crkvata i drzavata bila taa sto mu sluzela na Boga spored svojata sovest.

Toa e crno, no ne i edinstveno petno sto i stoi i stoi na sovesta na pravoslavieto.


Mislam deka ti odgovoriv delumno na tvoeto prasanje.
Blagodaram.

Pozdrav.


.

www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 15:10


Благој пријателе, одсрце ти посакувам БОГ да ти суди според Милоста Негова (Христос) а не според законот!

АМИН

Da se sl*gam so tebe za milosta, koja mnogu mi e potrebna.

No ako nie vo zivotot pravime samo losi raboti, i ziveeme kako sto nie sakame,---- ne veruvam deka Bozjata milost ke dopre do nas.

Pozdrav brat.

www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 16:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

A za gonenjeto na na hristijanite koi se sprotistavuvale na ucenjeto i katolickata crkva i pravoslavnata ima mnogu da se pisuva , i za toa mozeme da zboruvame.Ubivani i progonuvani stotici iljadi luge.


добро еве ќе почнеме малку по малку..
Кажи ми барем ЕДЕН пример кога православната Црква ги гонела и убивала еретиците т.с оние кои немале исто учење со Нејзе..
Еве немора да праиме муабет за сите тие "стотици илјади луѓе" туки еве дај барем за два-тројца.
поздрав


ahmar1, imash slushnato za Bogomilite?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 14:34
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Vizanticite bile poznati po svojata surovost. Za niv bilo karakteristicno oslepuvanjeto. Od vlastoljubije i slavoljubije, kako i od svirepa alcnost, hristijani vadele oci na hristijani.


Византијците не биле ништо повеќе или помалку сурови од сите нивни комшии у тоа време.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

zadusuvala poveke buntovi i zagovori vo krv.


Па царица била! како требало да се однесува со бунтовите кон нејзината власт?!

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

a pokraj toa i vlastoljubiva, strasna izbuvliva, surova, svirepa, licemerna, itra nesporedlivo vesta da zamrsi i da zaplete intrigi;


Вакви лични карактеристики може ја и ти да си правиме но за лица кои живеел пред 1000 и кусур години се некако претеранио субјективни.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

i na krj naredila da go oslepat nejziniot roden sin, Konstantin 6.


А знаеш ли зошто го ослепела?
Се оженил со своја роднина и патриархот кој одбил да го венча го пратил во прогонство.А башка му рекол дека ако треба ќе го врати прогонот на иконите само за да се ожени со неговата роднина за да не ги слуша прекорите на Црквата.
Па затоа и мајка му го бутнала од власт кога видела дека не само што прави незаконски дела туку и сака и може да почне нови прогони на Црквата само заради својата сластољубивост.



Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Francuskiot istoricar i vizantilog so svetski glas, kazuva:


Кој историчар?не си навел како се вика.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

caricata Teodora[842--856], koja gi obozavala ikonite.


100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

zaradi svoite zaslugi go dobila epitetot"bozica"


?????!!!!!дај елаборирај ми го ова,царицата добила титула божица?!

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Pavlikancite bile radikalni hristijani
pa zatoa taa resila da rascisti so taa "sekta" koja imala poinakvi svakanja.


Да не биле малце прерадикални .
Тие како прво не ни биле христијани,туку гностици со манихески елементи.
Биле гонети од ДРЖАВАТА(НЕ ЦРКВАТА)зашто главен приход им било продажба на робови на Арапите.А робовите биле православните граѓани на византија кои ги сигурно не ги правеле робови со молба.
А тоа дека биле ептен јаки "Христијани" се гледа од тоа како еден од нивните водачи Chrysocheres(863-872) со својата павликанска ВОЈСКА(!) ОПЉАЧКАЛ и ЗАПАЛИЛ многу градови меѓу кои и ЕФЕС каде големата и славната црква посветена на Свети Јован Богослов ја претворил во ШТАЛА за своите коњи.
Е сега византијците пратиле војска и го поразиле и му ја отсекле главата за сите да видат како завршил хулителот на светињата.
(значи сега он е само "радикален христијан" а византијците ѕверови во човечка тела).

Морам да забелешам дека многу ја мешаш Света Црква со државата. И сега испаѓа дека ја сум апологет на византијската држава а не на Православната Црква.
Јас те прашав каде Православната Црква ги гонела и палела еретиците а не византиската држава.



Изменето од ahmar1 - 24.Септември.2009 во 15:25
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 14:41
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.


Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан на иконата“.


ПреминПортал
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 14:45
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.
Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.
ПреминПортал


И? Каде вели се обожава? Или ова ти е нов бисер?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 14:47
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело,а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.ПреминПортал


Лелее..изворен..дај скриј се,само се бламираш
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 14:50
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

100 пати е кажано но и ќе продолжиме да кажуваме Православните не ги обожаваат иконите.
Свет лик, света слика, во две димензии, која го преставува Господ Исус
Христос, Пресвета Богородица или Светиите, кои можеме да ги насликаме
бидејќи имале тело, а на кои се поклонуваме или ги почитуваме по
начелото: „честа дадена кон иконата се пренесува на оној кој е насликан
на иконата“.
ПреминПортал


И? Каде вели се обожава? Или ова ти е нов бисер?


   Штом се поклонувате , јасно е дека ги обожавате.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 15:10
Aj да не останеме доискажани за нашите Павликијани, па еве неколку интересни парчиња за читање а ќе прочитате и дека овие нашиве другарчиња не го признаале Христос за Бог, туку за некојси просветлен пратеник посредник на Бог

Малу историја

И ај уше малу за читнуање
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2009 во 15:22
Се молат марија магдалена или месингер да ги тргнат овие неколку офф топици тука и да ги стават во за Иконите(без слики)...
за да не се мења темата тука..
п.с
утре за богомилите месси

Изменето од ahmar1 - 24.Септември.2009 во 15:27
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,238 секунди.