IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верата и војната
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верата и војната

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 15:15
Рита,мислам дека виде дека твојот соверец рече дека паганските Богови не се демони,затоа и коментирав за тоа како бламирање.
Додека тоа со Израелците..Не знам за вас у баптистичка конгрегација како ве учеле но правоверните за себе го користат и терминот новозаветни Израелци,т.с народ Божји.
Старозаветните Израелци и новозаветните Израелци(правоверните христијани)се едната иста вера и едниот ист народ Божји.
А за вандализмот што да кажам?!ако мислите дека сте вие нешто ко ганди или некој хипи надувам со трава кој вика peace.. ок... тоа е ваше право.
Иако и џабе ги вреѓаш германскиот народ-Вандалите.Кои не утепале ниту еден човек кога го освиле Рим!Сега добро го опељушиле но сепак не го "вандализирале" Рим.


Изменето од ahmar1 - 04.Септември.2009 во 15:16
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 16:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Taka e KINGDAVID.

Ako sme cvrsto i potpolno vtemeleni vo LJUBOV bez da imame tronka somnenie ili vtora pomisla okolu toa, togas avtomatski sme cvrsto i potpolno vtemelen vo nenasilie. Ednoto go implicira drugoto.

Takvata LJUBOV ne ne podrazbira samo nas, tuku i seto onoa sto postoi i za sto sme svesni. Vo toj sluchaj nie poveke ne sme nabljuduvachi koi go nabljuduvame svetot okolu sebe, tuku istovremeno sme nabljuduvach i nabljuduvanoto, kako edno edinstveno i nedelivo bitie.

Togas, koga megju nas i nabljuduvanoto nema razlika, nemoze da ima nitu fragmentacija.

Koga nema fragmentacija, togas nema konflikti.

Koga nema konflikti, nema nedorazbiranja i nema nasilie.

Krugot e zatvoren.

Ako go razbereme ova, togas moze da se postavi prashanjeto dali takvata LUBOV i NENASILIE, dokolku se samo ednostrano postignati, mozat da vlijaat i vrz onie koi ne uspeale da dostignat do takvoto nivo? Istorijata dava afirmativen odgovor na takvoto prashanje.

Taka, vo Amerika s'e uste gordo go spomnuvaat uspeshniot eksperiment na nenasilie napraven od William Penn koj vo 17 vek go osnova Amidst, kolonija na Kvekeri vo Pennsylvania. Vo nea nemase tvrdini, vojnici, milicija i bilo kakvo voeno oruzhje, iako se naogjashe na krstopatot na najkrvavite kasapnici megju domorodnite Indijanci i novodojdenite kolonizatori od Evropa. Vo vremeto na nevideni zlostorstva ovie Kvekeri bea potpolno sigurni, negibnati od nikogo. Nitu edna nivna zena ne bese napadnata, nitu edno dete ne bese otepano i nuti eden maz ne bese machen. Koga Kvekerite na krajot bea primorani da se otkazat od rakovodenjeto so svojata teritorija, izbuvna vojna i nekoi od pensilvancite zaginaa. No samo tri Kvekeri gi zagubija svoite zivoti i toa bea onie trojca koi dozvolija da gi napustat svoite veruvanja i ideali i zemaa oruzhje vo svoite race!   

Tuka ke navedam uste eden primer, onoj na Gurudev, koj zhiveeshe sam vo Indiskite dzhungli celi 40 godini. Koga na krajot pojdoa da go najdat za da mozhe Indijskata vlada da mu dodeli specijalno priznanie za negovoto prosvetitelsko vlijanie, go prashaa:

- Kako mozhese taka da zhiveesh sam megju otrovni zmii i izgladneti tigari?

- Kakvi otrovni zmii i izgladneti tigari? – odgovori Gurudev - Jas samo go gledav Boga nasekade okolu mene. Zmiite mi se obvitkuvaa okolu nozete, a tigarite legnuvaa do mene da gi miluvam. Gospod sekogas bese so mene.

I toa e poentata sto sakam da ja istaknam so ovie primeri. Koga kje se napravi takva radikalna promena vo chovechkata svest, togash celiot svet zazema kompletno druga dispozicija vo odnos na nas. Togash nemozhna e egzistencijata na “Jas” i “Ti”, “Nie” i “Vie”, moi pogledi i tvoi pogledi, nashi interesi i vashi interesi. Taka stanuvame navistina SVESNI deka seto onoa sto postoi, vidlivo i nevidlivo, vkluchuvajki ne i nas, e edno isto, ednistveno i nedelivo Sebstvo.

Togas podelbite i antagonizmite kompletno ischeznuvaat.

Togas i samata pomisla za nasilie stanuva tolku apsurdna, sto voopsto ne moze nitu da bide rodena.
Многу убаво кажано, сосема се согласувам.Но дали тоа би било остварливо навистина доколку тие радикални промени во свеста настапат само кај едната страна? Или е потребно да настапат кај сите (во кој случај војните и насилствата би биле апсурдни?)


Na toa prashanje vekje odgovoriv vo komentarot davajki primeri so kvekerite vo Amerika i divite zhivotni vo indijskite dzhungli.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 16:40
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

На оваа тема од духовен аспект би имало многу нешто да се каже, но тука накратко.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Истово прашање се однесува и на Мајкл.
Јас кажав како постапил Исус. Исус рекол „Следете ме!„ - до нас е да одбереме сакаме ли навистина да бидеме следбеници Христови и во делата, или само на зборови.

maria_magdalena веруваш ли дека е случајно што некој тргнува со агресија врз друг народ? И зошто го одбира токму тој народ(или народи)? и како тоа да некои загинуваат при тоа а други не?

Веруваш ли во постоењето на законот „што човек сее тоа тој и ќе жнее?„ за кој предупреди Исус?
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали да се љуби непријателот значи и пасивно набљудување?
Нема што да се набљудува, треба да се бега на место кое не е зафатено од ниските вибрации на војната. Исто така потребна е и активна молитва. Но пред се треба да се постави прашањето зошто дојде до војна? Пред да настапат такви големи судбински удари, низ дневната енергија се испраќаат серија знаци и опомени. Но нив можат да ги препознаат само оние кои се будни и работат врз себе.

Но, доколку бегството не е возможно и на човека му предстои сигурна смрт, тогаш тој реба да се праша себе си зошто западнал во таква ситуација? Тој тогаш би требал исто така во таа ситуација себе си да се препознае дека се што сака на овој свет да се задржи по секоја цена значи негова пропаст. Тоа е сурова но голема шанса да постигне такаречи преку ноќ преобраќање што резеултира со проширување на свеста и отплаќање на гревот кој довел до тоа да се најде во таква ситуација. Придобивката за таквата душа може да биде огромна. Сепак, тој/таа да беше благовремено буден и да се држеше до заповедите воопшто не ќе се најдеше во таква ситуација(на пр. ќе се создадоа услови да избега, или со месеци, години пред да почне војната, навидум случајно ќе се преселеше на друг континент) а доколку цел еден народ се однесува така, тогаш тој нема ниту да привлече војна. Магнетот за војната се наоѓал во аурата на таа држава.

Напротив, доколку тој земе учество во војната и при тоа убие други, тогаш тој може да биде сигурен дека штототуку испрограмирал во својата иднина ситуации кои ќе го доведат во нова војна(или вооружена пресметка) каде тој ќе пострада. И така до недголед... Кругот мора некаде да се прекине.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На пр. непријателот-освојувач ја поробил твојата татковина, убива, пали, уништува...Дали ти рамнодушно ќе гледаш што се случува?
Токму тој концепт е основа за војна: моја-твоја татковина. Која е нашата татковина??? Државите на земјата или Царството Небесно? Што мислиш кој во невидливото им сервира на луѓето идеи од типот: „Чесно е храбро да се загине за татковината!„(дел од една античка песна) Кој? Бог сигурно не...

Оти... Исус рече „Моето Царство не е од овој свет!„



Tokmu taka...

Problemot e sto lugjeto ne znaat deka osven individualnata svest postoi i svest na semejstvoto, svest na zaednicata, svest na nacionalnosta, svest na narodot, svest na drzhavata i posekako svest na vernicite (od bilo koja vera)... i deka site tie vzaemno vlijaat na prichinsko-posledichnite zbidnuvanja koi chesto rezultiraat i so vojni.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 18:59
Spored moite stavovi vo vrska so vojnata ne rekov deka e ubava vojnata, no da vojuvame e neophodno! A verata ne moze da ja ogranici vojnata.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:12
И како сега, вие што рековте дека би постапиле како Исус, значи ќе одите онаму каде нема војна, т.е. на извесен начин ќе “дезертирате“ пред непријателот.

Кој ќе ја брани државата тогаш?збунетост

Војната е нужно зло и убиство во таков случај-се толерира (не зборам за намерни масакрирања, измачувања)....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И како сега, вие што рековте дека би постапиле како Исус, значи ќе одите онаму каде нема војна, т.е. на извесен начин ќе “дезертирате“ пред непријателот.Кој ќе ја брани државата тогаш?збунетостВојната е нужно зло и убиство во таков случај-се толерира (не зборам за намерни масакрирања, измачувања)....


Единствено „дезертирање“ пред непријателот е тој да не се љуби, бидејќи тоа е единствената заповед од Бога што ја имаме за непријателите.

Се друго, е Сотонско искушение, да продолжиме по гревовниот пат, а не по Исусовиот.

Не го занемарувај, не го заматувај Исусовиот пат толку лесно со сеење националистички страв. Така почнаа сите крвави војни на балканот.

Прашањето е моќно и се уште стои: Како Христос би се однесувал во услови на војна, ако неговата земја е окупирана, ако неговиот народ е угнетуван, ако тој лично е нападнат?
Баци!!!
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 19:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И како сега, вие што рековте дека би постапиле како Исус, значи ќе одите онаму каде нема војна, т.е. на извесен начин ќе “дезертирате“ пред непријателот.Кој ќе ја брани државата тогаш?збунетостВојната е нужно зло и убиство во таков случај-се толерира (не зборам за намерни масакрирања, измачувања)....


Те читав по втор пат и ми запна ова „нужно зло“.

Не постои зло кое е нужно. Тоа е само финта на Искушувачот, да не набеди деко злото е најдобриот избор, и дека немаме избор освен зло.

Секогаш има избор. Ама кој е доволно силен да го направи правилниот.
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 20:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

И како сега, вие што рековте дека би постапиле како Исус, значи ќе одите онаму каде нема војна, т.е. на извесен начин ќе “дезертирате“ пред непријателот.

Кој ќе ја брани државата тогаш?збунетост

Војната е нужно зло и убиство во таков случај-се толерира (не зборам за намерни масакрирања, измачувања)....



Aloooo vernici osvestete se, zensko ve uci i ve ohrabruva da ja branite drzavata ako e potrebno!

Da Maria Magdalena tokmu taka, ateistite ke ginat, a vernicite ke begaat bidejki ne smeat da ubivaat... ( Abe nema pravda navistina. )
Potoa ke si pravat reklami na svoite zaednici kako Gospod gi odrzal vo zivot i posle vojnata, a za toa se zasluzni samo hrabrite sinovi vodeni od Gospod!
Zosto ne zastanes cvrsto,
bakni go krstot,
vidi koj bese i pokazimi so prstot,
zosto jas sum ucenik na Hristos,
ne sakam bliskost...

I da dopolnam za toa dolu, vojnata e nuzno zlo kade sto pisuva, normalno, na Bog nema da mu smeta ako vojuvame spored voeni pravila, no ako gi ne pocituvame, siluvame, masakrirame, togash go zasluzhuvame gnevot Negov! Sekoja cest Maria Magdalena, se poznava deka si hrabar Hristov vojnik!


Изменето од DDarko - 04.Септември.2009 во 20:17
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 20:57
Joван 15:13 Никој нема поголема љубов од оваа: да ја положи душата своја за своите пријатели

Мислам дека со ова Исус ни кажал, како треба да се однесуваме, секако и во војна.
Во војна ( секако војна кога сме нападнати, не војна која ние ја предизвикуваме ) нормално е да се брани државата, да се положи животот за да може нашето семејство, ближните, жените и деца, народот  да живеат безбедно, да не мора да бидат силувани нашите жени, да не мора да останат децата сирачиња, а и да се спречат сите оние последици кои една агресија ги носи. Положената душа на војникот во битката може да значи зачувани животи, или како што вели нашиот Спасител, демонстрирање на најголемата љубов.

Од друга страна, да не излегуваме од темата, ама како што велат Марија и Даре, ако никој не се бори зар нема да е полошо и нема ли да се случи се она што погоре го наведов? Мислам дека имаме доволен доказ за тоа, македонската крвава историја. Доволно е да ги прашате вашите постари баби и дедовци каков бил животот во времето на окупациите, а каков денес. Дали доколку никој не се борел, ние ќе го имавме она што денес го имаме, дали сега ќе седевме на форум да дискутираме за религијата и за Светото Писмо кое денес го имаме на македонски јазик, или скришум ќе си зборувавме, плашејќи се да не завршиме во нечии затвори, или пак не дај Боже убиени.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 21:31
Originally posted by Македон Македон напиша:

Joван 15:13 Никој нема поголема љубов од оваа: да ја положи душата своја за своите пријатели

Мислам дека со ова Исус ни кажал, како треба да се однесуваме, секако и во војна.
Во војна ( секако војна кога сме нападнати, не војна која ние ја предизвикуваме ) нормално е да се брани државата, да се положи животот за да може нашето семејство, ближните, жените и деца, народот  да живеат безбедно, да не мора да бидат силувани нашите жени, да не мора да останат децата сирачиња, а и да се спречат сите оние последици кои една агресија ги носи. Положената душа на војникот во битката може да значи зачувани животи, или како што вели нашиот Спасител, демонстрирање на најголемата љубов.

Од друга страна, да не излегуваме од темата, ама како што велат Марија и Даре, ако никој не се бори зар нема да е полошо и нема ли да се случи се она што погоре го наведов? Мислам дека имаме доволен доказ за тоа, македонската крвава историја. Доволно е да ги прашате вашите постари баби и дедовци каков бил животот во времето на окупациите, а каков денес. Дали доколку никој не се борел, ние ќе го имавме она што денес го имаме, дали сега ќе седевме на форум да дискутираме за религијата и за Светото Писмо кое денес го имаме на македонски јазик, или скришум ќе си зборувавме, плашејќи се да не завршиме во нечии затвори, или пак не дај Боже убиени.

Amin!
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2009 во 23:15
Една убава молитва вели:

Боже сочувај ме од зло, но уште повеќе сочувај ме од правење зло.

Размислете.
Баци!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:12
Добра вечер на сите и пријатно дружење!роза

“Сви јунаци ником поникоше-
и сви у црну земљу пропадоше“....



Еееејјјјј....ааајјјјј.................
Тешко нас и горко!!!

Море кај се видело во војна со скрстени раце да се седело? И да се бега на помирни места?збунетост
За каков национализам станува збор овде паметњаковиќи мои, нешто ви се измешало на повеќето!!!


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:28
Не се сеќавам дека беа спомнати скрстени раце. Но во исто време, зошто би ги користел за убивање?

Знаете, работава е комплексна, при убиство ние де факто ја земаме Божјата Судска улога врз себе. Ние проценуваме дека тоа битие што го убиваме, не е вредно веќе да живее. Тоа битие, кое Господ проценува дека е достојно да биде тука, кое го наградил со живот, со семејство, со работа, со куп благослови, па макар и тоа битие било далеку од совршената Божја волја за моралност.

Ние кревајќи рака врз творештвината, го напаѓаме и творецот. Како што убиство на детето што страшно го ранува и родителот. Папочната врвца иако прекината, онаа срцевата е нераскинлива. Таа врвца Бог ја има кон сите луѓе. Не можам да најдам оправдување, да го разжалостиме толку, да убиеме негово чедо, па макар во прашање била и една минлива корумпирана држава.

Изменето од папата - 05.Септември.2009 во 00:28
Баци!!!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2009 во 00:44
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

Joван 15:13 Никој нема поголема љубов од оваа: да ја положи душата своја за своите пријателиМислам дека со ова Исус ни кажал, како треба да се однесуваме, секако и во војна. Во војна ( секако војна кога сме нападнати, не војна која ние ја предизвикуваме ) нормално е да се брани државата, да се положи животот за да може нашето семејство, ближните, жените и деца, народот  да живеат безбедно, да не мора да бидат силувани нашите жени, да не мора да останат децата сирачиња, а и да се спречат сите оние последици кои една агресија ги носи. Положената душа на војникот во битката може да значи зачувани животи, или како што вели нашиот Спасител, демонстрирање на најголемата љубов.Од друга страна, да не излегуваме од темата, ама како што велат Марија и Даре, ако никој не се бори зар нема да е полошо и нема ли да се случи се она што погоре го наведов? Мислам дека имаме доволен доказ за тоа, македонската крвава историја. Доволно е да ги прашате вашите постари баби и дедовци каков бил животот во времето на окупациите, а каков денес. Дали доколку никој не се борел, ние ќе го имавме она што денес го имаме, дали сега ќе седевме на форум да дискутираме за религијата и за Светото Писмо кое денес го имаме на македонски јазик, или скришум ќе си зборувавме, плашејќи се да не завршиме во нечии затвори, или пак не дај Боже убиени.
Amin!


Која гаранција ја имаш дека ако го положиш својот живот тие ќе бидат безбедни?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.