IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исус: Господ, лажго, измамник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исус: Господ, лажго, измамник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:05
Види што ти напишав “лош атеист добар верник, лош верник и добар атеист,

ова со големи букви го немало како тема
го имало ова второто

а за мене претставува најголема навреда која сум дозивеал на форум

до потсмев??? ај не се занесуј.. од кај знаеш што ми е мене

а дали ги читам или не јас си знам
таман работа ти да знаеш шо читам




Изменето од anakin - 28.Август.2009 во 00:06
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:07
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by AlDra AlDra напиша:

На ова прашање Анакине најдобро би ти одговориле луѓето кои го познаваа стариот АлДра а кои и денес го познаваат новиот АлДра. За жал, не знам дали некој од тие луѓе е член на форумов.
ако верување во господ те направило добар човек, значи верувањето ти е поважно од човечностадали мислиш дека атеисти се лоши луѓеако тргнеш дека идеите во библијата ги прават луѓето добри тогаш кје ти казам нека милион филозофско социјални книги ги прават лугјето подобрисите книги научни исто така ги прават лугјето подобрисите сликипеснитеатарски претставикултурни манифестации ги прават луѓето подобрии шо?нишосамите луѓе си помагаат да станат похумани подобри помудри


Е не ќе да е баш така!
Најпрвин, треба да дефинираме што е човечно а што не е? Зар одговорот на прашањето ,,Што е добро а што не е не?’’ не зависи од воспитувањето, верувањето и искуствата на поединецот? Ако одиме по оваа логика, тогаш на Земјава имаме над 6 и пол милјарди системи за тоа што е добро а што е лошо. Некој од нешто се гади а за друг истото тоа е најнормално.
Мене, лично, верата ме направи подобар човек. Целокупниот светоглед ми се промени. Сите мои мисли, чувства, зборови и дела се трудам да ги усогласам со Божјата волја.
Библијата изврши големо влијание во мојот живот. Во моментите на тага- ме утешува, кога сум дезориентиран ми е ѕвезда-водилка, ме учи да живеам Богоугодно и да љубам искрено, од сесрце. И не знам за некоја друга книга, филм, слика, претстава која трајно ги променила животите на милиони луѓе низ вековите.



да бе
што е добро да дефинираме
да бе добро е само тоа што пишује во билијата


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:09
Никој овде не чита нечиви мисли, но затоа читам како пишуваш, и внимавај како ми се обраќаш.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:10
ајде мило да ме банираш
оти привилегијата е како се обраќаш
ти можеш а јас не смеам

ај банирај ме да видиш колку е убаво чувството



Изменето од anakin - 28.Август.2009 во 00:11
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:13
Исус од Назарет не бил лажго ниту измамник. Тој бил отелотворен Христос, првороден син на живиот Бог кој дошол на Земјата да даде пресвртница од космички димензии на настанот наречен: Пад на ангелите кој започнал пред многу многу милијарди години.

После жртвата на Голгота станува поочим на загубените синови ќерки божји и затоа можеме да му се обраќаме со Господи Исусе Христе. Но тој самиот не е Бог иако е едно со Него.

Тој е гаранција дека сите души еден ден ќе се избават од гревот и ќе се вратат во својата изворна татковина.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:14
Оперисана сум од тоа чувство на “надмоќ и привилегираност“ кое токму вие, атеистите најмалку можете да го разберете.

Туку се ми се чини дека и ти како да бараш малку одмор од форум, по постовиве се гледа дека се ти е преку глава, пишуваш неповрзано, зајадливо и бесмислено- но немаш сила сам да го сториш тоа.





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Оперисана сум од тоа чувство на “надмоќ и привилегираност“ кое токму вие, атеистите најмалку можете да го разберете.

Туку се ми се чини дека и ти како да бараш малку одмор од форум, по постовиве се гледа дека се ти е преку глава, пишуваш неповрзано, зајадливо и бесмислено- но немаш сила сам да го сториш тоа.







не си оперисана...инаку нишо не е бесмислено
само не ти одговара затоа така ти личит

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:17
Да се вратиме на дискусијата....
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 00:30
Originally posted by AlDra AlDra напиша:


Мене, лично, верата ме направи подобар човек. Целокупниот светоглед ми се промени. Сите мои мисли, чувства, зборови и дела се трудам да ги усогласам со Божјата волја.
Библијата изврши големо влијание во мојот живот. Во моментите на тага- ме утешува, кога сум дезориентиран ми е ѕвезда-водилка, ме учи да живеам Богоугодно и да љубам искрено, од сесрце.


И не знам за некоја друга книга, филм, слика, претстава која трајно ги променила животите на милиони луѓе низ вековите.




Апсолутно си во право. Не би можела да се согласам повеќе.
Само некој што ја има слушнато и прифатено Радосната Вест, ја има искусено Божјата љубов и е Божјо дете може да каже дека неговиот живот е променет засекогаш.

Изменето од Rita.MD - 28.Август.2009 во 00:31
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 03:46
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па еве ако се однесува на мене, Бог-преку Библијата навистина направи да бидам пред се подобра личност. Смени многу мои погледи кон животот, особини и навики, и воопшто и ми го промени животот. Господ стори многу работи за мене, кои, ќе се послужам со Јован “кога би се запишале сите-не би ги собрало во ниедна книга“



Jas mozam istoto da go kazam i za mene. Bog preku Biblijata napravi da bidam mnogu podobra licnost otkolku sto bev. Toa moze da go potvrdat moite najbliski so koi ziveam, a i moite drugari i prijateli. Fala mu na Boga za seto toa! HALLELUJAH!

ISUS e nas GOSPOD I SPASITEL. AMIN!

Изменето од KINGDAVID - 28.Август.2009 во 04:23
Кон врв
папата Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај папата Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 11:38
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус од Назарет не бил лажго ниту измамник. Тој бил отелотворен Христос, првороден син на живиот Бог кој дошол на Земјата да даде пресвртница од космички димензии на настанот наречен: Пад на ангелите кој започнал
пред многу многу милијарди години.


Од кај ова?

Изменето од папата - 29.Август.2009 во 11:38
Баци!!!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 16:46
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус од Назарет не бил лажго ниту измамник. Тој бил отелотворен Христос, првороден син на живиот Бог кој дошол на Земјата да даде пресвртница од космички димензии на настанот наречен: Пад на ангелите кој започнал
пред многу многу милијарди години.


Од кај ова?
 
Od izvornata Hristijanska nauka.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 16:47
Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус од Назарет не бил лажго ниту измамник. Тој бил отелотворен Христос, првороден син на живиот Бог кој дошол на Земјата да даде пресвртница од космички димензии на настанот наречен: Пад на ангелите кој започнал
пред многу многу милијарди години.


Од кај ова?


Мислам дека типот утна нешто. Кои црни милијарди години? Нема шанси Земјата толку да е стара. Откако таа е создадена, Луцифер се обидел да направи пуч, но бил фрлен на неа. (види Исаија 14:12-13) Мајки мислам дека ова малку го истресе од ракав.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 16:47
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Originally posted by папата папата напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Исус од Назарет не бил лажго ниту измамник. Тој бил отелотворен Христос, првороден син на живиот Бог кој дошол на Земјата да даде пресвртница од космички димензии на настанот наречен: Пад на ангелите кој започнал пред многу многу милијарди години.
Од кај ова?

 

Od izvornata Hristijanska nauka.


Хммм?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.