IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Понтие Пилат-виновникот за Исусовата смрт?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Понтие Пилат-виновникот за Исусовата смрт?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 22:40
   Пилат не гледал вина во Исус, а посебно не за смртна казна.
Дури тој не сакал да се меша во судењето па им предложил да го осудат тие според нивните верски закони.
Евреите не ја прифатиле оваа понуда затоашто не смееле да донесат смртна пресуда, и затоа барале смртната пресуда да ја изрече Пилат.
Како што наведовте погоре Пилат не сакал да дозволи да се разбунтуваат повторно евреите и донесува пресуда која ги задоволува нивните барања.
Пилат изјавува дека не нашол вина кај Тој Човек.
За на крај да нареди на крстот на кој е распнат Исус да се напише:"Исус од Назарет Цар Јудејски"
На овој натпис фарисеите се спротиставиле, ама Пилат не го отстранил.

   Одлуката на Пилат е политичка.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 22:45
E sega maria, postavi se vo taa uloga... deka smetash oti chovekot e nevin i sakash da go oslobodish...


Go imash toj chovek (koj ne ti znachi nishto nitu tebe nitu na Rimskata imperija) od edna strana i gi imash SITE evrejski vrvni sveshtenici koi ti se pomoshnici, soborci i sojuznici na imperijata od drugata strana.

Sto kje napravish ako go oslobodish chovekot za kogo site velat deka organizira bunt protiv Rimskata imperija?

Kje predizivkash revolt kaj tvoite sojuznici i ne samo sto kje ti ja skratat ponatamoshnata podrshka i sorabotka, tuku kje organiziraat bunt protiv tebe so izgovor oti zastanuvash ramo do ramo so onoj koj saka da ja srushi imperijata.

I znaesh sto kje stori imperatorot koga kje doznae za takvata tvoja presuda i posledicite od nea?

Vednash kje te razreshi od pozicijata, kje te egzekutira javno pred narodot i vojskata za da pokazhi kako minuvaat predavnicite na imperijata, kje go egzekutira i Isusa za da gi zadovoli svoite sojuznici i da im pokazhi na lugjeto da ne sledat bilo kogo od planinite i selata, tuku da gi slushaat sveshtenicite na koi toj im dal pravo da go vodat narodot vo negovo ime.

E tokmu toa go znael Pilat i onoa sto go storil e duri i mnogu povekje otkolku sto bi storil bilo koj drug rimski namesnik vmesto nego.

P.S. Sega go vidov komentarot na izvoren i se slozhuvam so nego. Odlukata na Pilat bila chisto politichka. Patem... i nemal drug izbor...

Изменето од Messenger - 28.Август.2009 во 22:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 22:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E sega maria, postavi se vo taa uloga... deka smetash oti chovekot e nevin i sakash da go oslobodish...


Go imash toj chovek (koj ne ti znachi nishto nitu tebe nitu na Rimskata imperija) od edna strana i gi imash SITE evrejski vrvni sveshtenici koi ti se pomoshnici, soborci i sojuznici na imperijata od drugata strana.

Sto kje napravish ako go oslobodish chovekot za kogo site velat deka organizira bunt protiv Rimskata imperija?

Kje predizivkash revolt kaj tvoite sojuznici i ne samo sto kje ti ja skratat ponatamoshnata podrshka i sorabotka, tuku kje organiziraat bunt protiv tebe so izgovor oti zastanuvash ramo do ramo so onoj koj saka da ja srushi imperijata.

I znaesh sto kje stori imperatorot koga kje doznae za takvata tvoja presuda i posledicite od nea?

Vednash kje te razreshi od pozicijata, kje te egzekutira javno pred narodot i vojskata za da pokazhi kako minuvaat predavnicite na imperijata, kje go egzekutira i Isusa za da gi zadovoli svoite sojuznici i da im pokazhi na lugjeto da ne sledat bilo kogo od planinite i selata, tuku da gi slushaat sveshtenicite na koi toj im dal pravo da go vodat narodot vo negovo ime.

E tokmu toa go znael Pilat i onoa sto go storil e duri i mnogu povekje otkolku sto bi storil bilo koj drug rimski namesnik vmesto nego.

P.S. Sega go vidov komentarot na izvoren i se slozhuvam so nego. Odlukata na Pilat bila chisto politichka. Patem... i nemal drug izbor...


Вчера со Кингдавид малку коментиравме кај Православен календар. Се работеше за тоа колку сме ние спремни денес да се жртвуваме за Исус како што тоа го правеле Христовите следбеници.
Но, овде имаме човек кој е следбеник на Јупитер, Афродита, а можеби и на никого, но сепак човек со некакви големи секако способности, и доблести-можеби.

И он се борел со себе, тоа покажува дека можеби сепак му било жал за Исус, невиниот селанец кој стоел пред него, слабичок, премален...
Јасно, тој нема појма кој е што е.

Но дали со својата политичка одлука Пилат ја задоволил правдата? Одговорот е НЕ.
Значи, жртвува невин човек на сметка на својот углед, позиција, моќ.

Прашање е колку некој е спремен да биде праведен на сметка на својата позиција?
Па зар тоа не се случува и денес, можеби на поинаков начин? Па колку луѓе денес се жртвуваат за истата цел?

Пилат имал избор, дефинитивно. Немал принцип.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 23:02
А ти, Месинџер?
Како би постапил, зар би жртвувал невин човек?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 23:13
Ne bi sakal da bidam na mestoto na Pilat...

Treba da se razberat uslovite vo koi se odigrala ovaa drama. Treba da se razbere deka Isus bil chovek koj propovedal neshto sto ne samo sto bilo nesfatlivo od farizeite i seudite, tuku i se koselo so site nivni interesi. Treba da se sfati deka Isus bil samo eden glas, iako bil sleden od odrededen broj lugje. Treba da se rabere deka taa terotrija vo toa vreme bila krvavo pole na buntovi i bezredija. Treba da se razbere deka pontie Pilat bil naznachen od imperatorot po sekoja cena da odrzhuva mir i da sorabotuva so sedusite, treba da se znae deka za pilat evrejskite veruvanja ne znachele apsolutno nishto. treba da se znae deka vo toa vreme ne postolo hristijanstvoto...

Kako bi postapil jas koga bi bil na mesto na Pilat?

Iskreno kazhano, verojatno isto. Ne sakam da se prepravam deka sum prosvetlen i da go osuduvam Pilata za neshto sto znam deka ne bil vo sostojba da napravi nishto povekje...

I taka povtorno bi se ostvarila Bozhjata volja.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 23:13
   Пилат го жртвувал Исус незнаејки ни Кој е ни што е, заради својата позиција и моќ.
   Додека денес и покрај тоа што знаеме Кој е Христос, Го жртвуваме по неколку пати на ден и тоа свесно.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 23:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne bi sakal da bidam na mestoto na Pilat...

Treba da se razberat uslovite vo koi se odigrala ovaa drama. Treba da se razbere deka Isus bil chovek koj propovedal neshto sto ne samo sto bilo nesfatlivo od farizeite i seudite, tuku i se koselo so site nivni interesi. Treba da se sfati deka Isus bil samo eden glas, iako bil sleden od odrededen broj lugje. Treba da se rabere deka taa terotrija vo toa vreme bila krvavo pole na buntovi i bezredija. Treba da se razbere deka pontie Pilat bil naznachen od imperatorot po sekoja cena da odrzhuva mir i da sorabotuva so sedusite, treba da se znae deka za pilat evrejskite veruvanja ne znachele apsolutno nishto. treba da se znae deka vo toa vreme ne postolo hristijanstvoto...

Kako bi postapil jas koga bi bil na mesto na Pilat?

Iskreno kazhano, verojatno isto. Ne sakam da se prepravam deka sum prosvetlen i da go osuduvam Pilata za neshto sto znam deka ne bil vo sostojba da napravi nishto povekje...

I taka povtorno bi se ostvarila Bozhjata volja.


Фала Богу!!!
Затоа погоре реков дека и Пилат бил дел од тој план, и дека Бог ги знае нашите срца и само Он знае каде е Пиалт сега.

А да не беше така, Исус ќе беше уште еден од низата профети, додуше малку поинаков, ќе беше запаметен само како Учител, исцелител можеби, и нашата вера не ќе имаше смисла.

Истото важи и за Јуда, имавме тема за него, тој е погибелниот син, но што знаеме ние на крај-на краиштата?
Исус знаеше се, и му говореше “Стори го тоа што мораш да го сториш-побрзо“, па сепак ја испи чашата која Му беше доделена, односно ја заврши успешно својата задача.

Пилат, е само дел од тој план, стар илјадници години пред тоа-во функција на остварување на Божјата волја.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 16:53

Pilat bil pod socijalen pritisok da go raspne Hristos!

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 18:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Treba da se rabere deka taa terotrija vo toa vreme bila krvavo pole na buntovi i bezredija.
И ден денес тоа географско подрачје е карактеристично по тоа. Според Христовите објави примени во Универзален живот причините за тоа се како духовни така и енергетски. Тоа има многу врска со настаните кои се одиграле пред околу 2000 години таму.

Доколку Исус не беше осуден на смрт таму ќе започнеше моќна духовна и енергетска трансформација на цела Азија а потоа и на светот. Пустињите, војните и болестите денес ќе ги немаше.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 23:00
Apostol Pavle vo Galatjanite napisal:
Ako uste bi im ugoduval na lugeto, nemase da bidam Hristov sluzitel (Galatjanite 1:10)

Ako Pilat ne bi im ugodil na lugeto, toj nemase da dozvoli da bide razapnat Isus Hristos.A naseto spasenie mozebi Bog bi go napravil i na drug nacin.Negovata postapka e politicka so ugoduvanje na lugeto toj ja zacvrstuva negovata polozba. Toa e isto kako politicarite koga im ugoduvaat na lugeto odnosno glasacite za da dobijat politicki poeni i ja osvojat vlasta.
Toa se odnesuva i za nas nie ne treba da im ugoduvame na lugeto tuku da im ja kazeme vistinata,a taa e napisana vo Svetoto Pismo.I sekogas treba da se bazirame samo na ona sto e napisano vo Biblijata.

Pozdrav
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 23:23
Nishto ne se sluchuva bez Bozhjo znaenje i dopushtanje.

Nishto... nitu nash*te misli.

Problemot so nasheto nerazbiranje na toj fakt lezhi vo nashata inferiornost vo osoznavanjeto na Negovata mokj. Nie velime deka Toj e Alfa i Omega, deka e Sesodrzhitel, deka e kreator na s'e vidlivo i nevidlivo i t.n. i t.n., no malu se onie koi navistina ja razbiraat sushtinata na tie zborovi.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 00:37
Ne digresirajte od temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 23:56
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Pilat bil pod socijalen pritisok da go raspne Hristos!



Во евангелијата не пишува дека тој го распнал, туку едноставно им го предал на свештениците и народот и ги измил рацете. Тој само наредил да го казнат со камшикување. Види Матеј 27: 26.
Во Библијата е опишан е како слабак, исплашен од можниот бунт доколку го ослободел Исус, а во емисијата кажуваа дека било негова вина, дека во никој случај тој не би ја почитувал волјата на евреите и сл.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 00:01
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Apostol Pavle vo Galatjanite napisal:
Ako uste bi im ugoduval na lugeto, nemase da bidam Hristov sluzitel (Galatjanite 1:10)

Ako Pilat ne bi im ugodil na lugeto, toj nemase da dozvoli da bide razapnat Isus Hristos.A naseto spasenie mozebi Bog bi go napravil i na drug nacin.Negovata postapka e politicka so ugoduvanje na lugeto toj ja zacvrstuva negovata polozba. Toa e isto kako politicarite koga im ugoduvaat na lugeto odnosno glasacite za da dobijat politicki poeni i ja osvojat vlasta.
Toa se odnesuva i za nas nie ne treba da im ugoduvame na lugeto tuku da im ja kazeme vistinata,a taa e napisana vo Svetoto Pismo.I sekogas treba da se bazirame samo na ona sto e napisano vo Biblijata.

Pozdrav


Pilat postapi vo slucajot politicki, iako znaese deka ISUS e nevin, sepak go osudi, samo za da ima mir vo negovoto carstvo.

Od druga strana, bese proreceno deka ISUS ke bide predaden, macen i ubien za nasite grevovi, taka da ako toa ne go napravese Pilat ke go napravel nekoj drug.

Najlesno e da osudime necija postapka, no BOG znae sto ima vo nasite srca.

A deka Pilat e odgovoren za Isusovata smrt, toa e mnogu jasno. Toj ja potpisa smrtnata presuda, za da im ugodi na evrejskite vodaci.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.