IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Холографија(холограми)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Холографија(холограми)

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Холографија(холограми)
    Испратена: 26.Август.2009 во 21:08
тродимензионална слика во просторот, со фантастични и незамисливи области на употреба во иднина:

Imagine Being Able To Touch and Feel a Holographic Image - It's Now a Reality


и додека светот граби напред со полна пареа,овие овде сеуште не се начисто кои се и што се! навистина за жалење!тага


Изменето од abnormalen - 26.Август.2009 во 21:11
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 13:24
ок, има еден проблем, значи не се работи за холограм туку за слика на телевизор кој е ставен хоризонтално па со огледало сликата се пресликува за да е поералистично, иначе холограм со прави со помош на пареа, прожектор и плексиглас, барем имам нешто слично на холограм постигнато.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 15:01
Да знам за оваа технологија, знам дека мајкрософт за некој видовс правеја презентација на холограм. голема%20насмевка
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2009 во 15:42
"Холографија (од грчкото, ὅλος-hólos цело + γραφή-grafē пишување, цртање) е техника која овозможува да се фотографира предмет со тоа што еден ласерски зрак ќе се раздели на два посебни. Првиот зрак се одбива од предметот што се фотографира, а тогаш на вториот му се дозволува да се судри со рефлектираната светлина од првиот. Кога ќе се случи тоа, тие создаваат интерференциски ефект, кој се снима на парче филм. Кога низ таквиот филм ќе помине ласерски зрак, се појавува тродимензионална слика на предметот што бил фотографиран, наречена холограм. Тродимензионалноста на таквите слики е застрашувачки уверлива."


- kakva parea....kakov pleksiglas?изненадувањезбунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.