IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 14:46
Na Boga ne mu prechi nitu nekrshtevanje, no na nekoi lugje...

Mislish deka toj ritual menuva neshto kaj Nego?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 14:52
Toj ritual ne menuva nishto kaj Nego, Toj znae shto nosime vo dusha, pa mozhe nie da se kaeme i da se krstime kolku sakame i vo koja crkva sakame...Se toa ni e za dzabe, ako nemame mudrost i svetoven zhivot.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 15:53
Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 12:05
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Toj ritual ne menuva nishto kaj Nego, Toj znae shto nosime vo dusha, pa mozhe nie da se kaeme i da se krstime kolku sakame i vo koja crkva sakame...Se toa ni e za dzabe, ako nemame mudrost i svetoven zhivot.

Ете, одлично размислуваш.
Точно, тој ритуал не менува ништо. Бог многу добро знае кој колку верува во него, без оглед дали е крстен или не. Кога е така, зошто се прават сите оние (непотребни) работи околу крштевањето?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 12:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Toj ritual ne menuva nishto kaj Nego, Toj znae shto nosime vo dusha, pa mozhe nie da se kaeme i da se krstime kolku sakame i vo koja crkva sakame...Se toa ni e za dzabe, ako nemame mudrost i svetoven zhivot.

Ете, одлично размислуваш.
Точно, тој ритуал не менува ништо. Бог многу добро знае кој колку верува во него, без оглед дали е крстен или не. Кога е така, зошто се прават сите оние (непотребни) работи околу крштевањето?

Po nekoj si obichaj od Slovoto, sepak toj obichaj imal cel mozhebi porano kaj Judejcite, kaj onie shto go imaat Bog, za niven Nebesen Tatko, veruvajte deka ne e potrebno takvo neshto...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 13:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Toj ritual ne menuva nishto kaj Nego, Toj znae shto nosime vo dusha, pa mozhe nie da se kaeme i da se krstime kolku sakame i vo koja crkva sakame...Se toa ni e za dzabe, ako nemame mudrost i svetoven zhivot.
Ете, одлично размислуваш. Точно, тој ритуал не менува ништо. Бог многу добро знае кој колку верува во него, без оглед дали е крстен или не. Кога е така, зошто се прават сите оние (непотребни) работи околу крштевањето?Izvini sto ke te prasam Zlatniku, dali ti gi imas krstevano tvoite deca vo crkva ili ne? Pozdrav!
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 16:25
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Toj ritual ne menuva nishto kaj Nego, Toj znae shto nosime vo dusha, pa mozhe nie da se kaeme i da se krstime kolku sakame i vo koja crkva sakame...Se toa ni e za dzabe, ako nemame mudrost i svetoven zhivot.
Ете, одлично размислуваш. Точно, тој ритуал не менува ништо. Бог многу добро знае кој колку верува во него, без оглед дали е крстен или не. Кога е така, зошто се прават сите оние (непотребни) работи околу крштевањето?
Po nekoj si obichaj od Slovoto, sepak toj obichaj imal cel mozhebi porano kaj Judejcite, kaj onie shto go imaat Bog, za niven Nebesen Tatko, veruvajte deka ne e potrebno takvo neshto...


Види верата секако му е најбитна на Бог, но треба и да се придржуваме до неговите заповеди. Крштевањето е Новозаветна доктрина и како таква не е применувана само кај Јудејците, туку и кај сите верници, на сите три континенти (Азија, Африка и Европа) каде што тогаш било проповедано Словото. Кога се крстиме ние се иднтификуваме
со Исус и јавно ја потврдуваме нашата вера. Исус заповеда    откако ќе поверуваме да се крстиме и редовно да земаме причест. Какви христијани ќе бидеме ако овие две единствени работи не ги направиме за Него. Тоа не е само обичен ритуал како палењето на свеќи, прекрстувањето... Тоа е Негова заповед.
"Така одејќи направете ги сите народи Мои ученици, крштевајќи во името на Таткото, Синот и Светиот Дух."-Матеј 28:19
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 19:37
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

"Така одејќи направете ги сите народи Мои ученици, крштевајќи во името на Таткото, Синот и Светиот Дух."-Матеј 28:19


... sto so drugi zborovi znachi "sobirajte gi i zareduvajte gi so moite propovedi".

Bidejki bebeto ne razbira nishto, a so toa nitu da se zainteresira so bilo kakvi propovedi, zareduvanjeto so krshtevanje ne e nishto drugo, tuku samo ritual na vnesuvanje vo edna religija po volja na roditelite i komunata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2009 во 19:30
no Isus zbori ponatamu vo marko 16 pri krajot na glavata:

"Koj ke poveruva i se krsti ke bide spasen"

koj ne, ke bide osuden.

Matej 28:18-20
Isus zbori bukvalno i ne treba da se tolkuva ova, bidejki e ednostavna zapoved bez skrieni znacenja.

i Petar dela 2:38
pokajte se i sekoj od vas da se krsti vo imeto na Isus za prostuvanje na vasite grevovi.

dali bebinjata imaat grev?
dali bebinjata ke te razberat ako im zboris za pokajanie?
tie uste ne znaat da zborat.
zatoa ovaa zapoved e za onie koi razbiraat t.e. za vozrasnite.

bidejki Isus veli: "koj ke poveruva i se krsti"
za da poveruvas treba prvin da slusnes i da razberes pa posle da donese odluka.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 12:55


..Неодамна почина едно шестмесечно бебенце    но неговото гробче не се наоѓа во редот на останатите...туку таму некаде сосема на крај...само осамено.... само заради тоа што бебето не беше крстено...
...По кое пишано или непишано правило, ова е направено ???
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 13:02
Originally posted by pcelka pcelka напиша:..Неодамна почина едно шестмесечно бебенце    но неговото гробче не се наоѓа во редот на останатите...туку таму некаде сосема на крај...само осамено.... само заради тоа што бебето не беше крстено...
...По кое пишано или непишано правило, ова е направено ???  Тоа се страшни глупости.Нема никаква причина за таков некој распоред на гробиштата.

 
 


Изменето од izvoren - 12.Септември.2009 во 13:03
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:22
 
 
  Ете нека се страшни глупости, ама  тоа се случи ...!!! 
  Па ме интересира, дали е некаде , запишано, напишано...
  зошто некрстените не требало да бидат до крстените... ???
  И дали некој до сега од вас овде на форумов слушнал за вакво нешто ???
 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:36
Originally posted by pcelka pcelka напиша:..Неодамна почина едно шестмесечно бебенце    но неговото гробче не се наоѓа во редот на останатите...туку таму некаде сосема на крај...само осамено.... само заради тоа што бебето не беше крстено...
...По кое пишано или непишано правило, ова е направено ???Zalno e toa sto kazuvas, sto e krivo deteto sto ne go odnele na krstevanje negovite roditeli...
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 21:43
 
 
  Бебето не е за ништо криво, а родителите имаа намера да го крстат
на првиот роденден... Но има ли вина во некој друг... некои... што не
дозволија  бебето да биде во редот на останатите ... ???   тага
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.