IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2009 во 17:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
ahmar1, ете, ти одговорив на твоето се надевам он-топик прашање.
А сега ќе те замолам и ти да одговориш на моето далеку поедноставно, појасно и пократко прашање:
 
Дали едно бебе може сексуално да силува маж?
 
Чекам...
 
ahmar1 неколку пати ја ѕирна темава денес и не одговори на прашањето. Зарем е толку тешко и комплицирано да се одговори на ова прашање? Ајде, ако не си сигурен слободно повикај пријател на%20телефон Или публика... или 50:50 среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 12:27
Ne mi e jasno toa prashanje ednostavno nema logjika.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 13:08
Честитки евангелосе солиден одговор.Иако начално не сакам да користам сарказам кога пишувам а ниту кога ми се обраќаат но ти нели тешко се воздржуваш.И нема потреба да ми болдираш и боиш зборови,не сум слеп(тоа болдирањето во конверзација во живо би била нешто како дерење ако не се лажам)
Но нејсе.нека ти биде.
Него мене нешто друго ме заинтригира во твојот одговор а тоа е кога велиш дека апостол Петар бил ученик на Св.Јован Крстител.
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Горната дискусија Исус ја правел со Јован и Јаков. Бидејќи Јован и Јаков биле пријатели на Петар, кој пак бил ученик на Јован Крстител (пред да го сретнат Исус), веројатно сите тие биле крштевани со Јовановото покајничко крштевање.

Каде пишува во евангелието дека Петар му бил ученик на Свети Јован Крстител?Мене барем не ми текнува за такво нешто.
Јас колку што знам братот на Петар бил ученик на Крстителот,и тој тргнал по Исус а потоа дошол да го викне брат му.Е сега што е заклучокот.
Ако нигде не е наведено во евангелието дека петар бил ученик на крстителот,а ти тоа го наведуваш погоре,призлегуваат две можности:

1.Или баптистите имаат Предание
2.или тоа баптистите си претпоставуваат како ќе им текне и своите претпоставки ги земаат за вистинити.

Светата Црква го цени исто и Светото писмо и светото предание(од кое и произлегло светото писмо)но те прашувам ова зашто Вие не признавате никаво свето предание па сега ме збунувате со ова ваше "прeдание".
Сега имате или немате?
А што се однесува на твоето т.н "прашање" не му ја гледам смислата а башка што содомијaта не ми е којзнае колку омилена тема за дискусија.Не за друго не сакам да си ја валкам устата со правење муабет за таква тема.
Додека за тие невистини за тоа дека Цар Константин го измислил Крштевањето на деца мислам дека и сам си свесен дека лажеш.
Твоите духовни претци(анабаптистите) повеќе за тоа го обвинуваат Ориген,но и тие и ти забораваш дека тоа го споменува уште и тертулијан (кој нели живеел побајаги пред Св.Константин).
Ти го спомувам него зашто од светото предание знаеме дека тоа така се правело уште од апостолско време но бидејќи вие не го признаватае тоа морам сега да вадам историски извори како доказ дека таа пракса била позната уште тогаш.Изменето од ahmar1 - 13.Август.2009 во 13:12
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:02
ahmar1, ако се практикувало крштевање на мали деца во апостолското време како што го нарекуваш, барем во некое од посланијата тоа ке го препорачаа односно ке беше напишано.
Самите апостоли такво нешто не се осудиле да практикуваат зашто причината е едноставна, Христос јасно кажал кои се предуслови за чинот крштевање.
А пак тие го ширеа Неговото учење.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:31
Ehehe e koj se preduslovite za krshtevanje?
Pokajanie.
Epa shto e bitno pokajanieto dali e pred ili potoa.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:34
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Ehehe e koj se preduslovite za krshtevanje?Pokajanie.Epa shto e bitno pokajanieto dali e pred ili potoa.   Како бе DDarko така размислуваш?

Изменето од izvoren - 13.Август.2009 во 14:35
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:36
Taka so cvrstina vo verata i so zdrav razum.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:41
Изворен, ама ја знам дека тоа не го запишале во посланијата апостолите но и многу други работи не ги запишале.Сепак треба да се има во предвид дека верата се ширела усно,апстолите немале со себе примероци на Светото Писмо па да им го делат на новообратените.
Како вели во третото послание светиот апостол Јован,стих

13.Многу имав да ти пишувам.Но не сакав да ти напишам со мастило и перо,
14.туку се надевам дека наскоро ќе те видам,и дека ќе позборувам лице в лице

И кога во посланијата се споменува терминот "Писмо" се мисли на делови од стариот завет(кој дури во вториот век е кодифициран).


Изменето од ahmar1 - 13.Август.2009 во 14:42
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:42
Kje veruvam deka e greshno krshtevanjeto na deca samo koga vo Biblijata precizno kje go pishuva toa.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:42
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Taka so cvrstina vo verata i so zdrav razum.


   Цврстина во верата кажуваш.

Само што твојата вера е во нешто друго, а не во Христовата наука.

А здравиот разум ти е наштиман вероватно според некои маалски или бабински убедувања, а не според Библијата.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:47

     За крштевањето кое е многу значаен момент во христијанството апостолите ке најделе уште малку мастило и ке го запишеле во некое од посланијата.

Меѓудругото Христос многу јасно кажува што е крштевањето.

Изменето од izvoren - 13.Август.2009 во 14:52
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:51
Koga velam precizno sakam vaka da e pishano:
A vash*te deca krshtevajte gi kako golemi, a ne kako bebinja ili mladinci, zoshto Isus se krsti kako golem. (Poslanie spored bilo koj)
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:54
    Марко: 16:16 Кој ќе поверува и се крсти, ќе биде спасен; а кој не поверува, ќе биде осуден.


    Дали ова не ти е доволно прецизно објаснето?
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 14:56
Ne, (Матеј: 28:19) Одете и научете ги сите народи, крштавајќи ги во името на Отецот, и Синот, и Светиот Дух!

znachi veli odete i nauchete gi site narodi krshtevajki vo imeto na Otecot Sinot i Svetiot Duh, znachi treba da se krstat a ne da se izbirat ti ke bidesh krsten sega ti podocna zatoa shto si mal...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,469 секунди.