IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:18
Тогаш Исус им говореше на Јудејците што беа поверувале во Него: “Ако вие останете при Моето слово, навистина ќе бидете Мои ученици;

                     Jovan 8:31

   Многу јасно кажал Христос кои може да бидат Негови ученици односно христијани.

Затоашто тука им се обрака на Јудејците што поверувале во Него,ама нагласува ако вие останете при Моето Слово, и тоа неслучајно Го напоменал затоашто Бог ги познава срцата на лугето.

   Заклучок!

Не значи дека сите што поверувале во Христос па станале и Негови ученици.


Изменето од izvoren - 11.Август.2009 во 16:19
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:20
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

А ако погледнеме дека сите Христијани ги крштеваат своите деца уште како бебиња, само неколки илјадници Протестанти, отстапиле од таа света дејност.
 
Даре, од времето на апостолите до 3-4 век немаме крштевање на бебиња. Првото масовно покрстување на деца, всушност се случува кога паганинот Константин, шо врска немал од верата, од политички цели во 4 век наредува крштевање на целата популација и со тоа децата. Значи не се христијаните тие што отстапиле од таа света дејност (библиското крштевање), туку тоа биле прво католиците, а со нив у пакет и православните кои подоцна нели ке отстапат од нив.
 
И уште нешто. Одговори ми Даре, по што треба да се води еден христијанин, по мнозинството или по Божјиот Збор? Дали Исус кога беше искушуван од Сатаната во пустината да се поклони пред него рече: "Па целиот свет ти се поклонува, тогаш дај и јас да ти се поклонам", или пак рече: "Пишано е: само на Господ Својот Бог поклонувај му се!"
 
А околу тие "неколку илјадници" само да те потсетам дека во светот постојат околу 400 милиони протестанти! Само за спореда, вкупниот број на православни во светот е 218 милиони. Значи скоро половина плазење


Изменето од EvAngelos - 11.Август.2009 во 16:20
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:24
Да, но од тие 400 милиони протестанти како бебиња се крстени 200 милиони, па потоа се обратиле кон Евангелската вероисповед и да потсетам, сите сме крстени како бебиња кој потекнуваме од Христијанско семејство.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:26
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Baptistickata teza za krstevanjeto e deka ustvari toa ne e uslov za spasenieto tuku obratno-spasenieto e uslov za krstevanjeto.
Znaci koga Baptist se krsteva on veke e "spasen" ali sega samo da go oficializira toa.Баптизам значи крштевање, а дури и Баптистите крштеваат како големи, но тие крштеваат во името на Отецот, Синот и Светиот Дух, како што е правилно, додека Евангелистите, Конгрешаните и Пентакосталците, крштеваат само во името на Светиот Дух кое е наречено Огнено Крштевање, и во името на Отецот, Синот и Светиот Дух.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 16:46

Ne znam kolku smeam da ja stavam ikonata na temava, no se reshiv samo da vi pokazham deka krshtevanjeto na deca ne e neshto novo, eve videte vo desniot agol dolu, samo ovde se javuva prashanja, go krstat ili go banjat, vashe mislenje?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 17:00

газење%20од%20смеење абе Даре ќе ме засркнеше со сликава (јадам моментално). Таа слика е раѓањето на Исус Христос голема%20насмевка

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 18:45
Pa toa vo sredinata, da ama toa vo agolot ne znam...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 19:18
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Pa toa vo sredinata, da ama toa vo agolot ne znam...
Тоа што на сликата некој некогаш нацртал такво нешто не значи дека тоа навистина така било. Тоа е замисла на иконописецот кој тој ја претворил во слика.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 20:29
Се надминуваш себе си со...

... Додека за моето прашање од евангелието не одговори ништо туку го напиша оваа..незнам како да го наречам...
[QUOTE=EvAngelos]

ahmar1, одговори ми, дали може едно бебе сексуално да силува еден маж?

Editirano od Messenger.

Изменето од Messenger - 11.Август.2009 во 21:22
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 21:23
Site ste stari chlenovi na forumov, pa ne si dozvoluvajte nekorektnost vo odnesuvanjeto megju sebe.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 22:01
Jас кога ги крстим моите деца ке биде во православната вера.Се надам да су су буквите И и Ц .Мислим да се зоват Цветелина за женско и Иван за машко.Ама ке видиме маjката штоке каже

Изменето од емил - 11.Август.2009 во 22:02
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2009 во 00:16
 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


ahmar1, одговори ми, дали може едно бебе сексуално да силува еден маж?

 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Се надминуваш себе си со...

... Додека за моето прашање од евангелието не одговори ништо туку го напиша оваа..незнам како да го наречам...
 
Твоето прашање беше надвор од темава и затоа го прескокнав, за да не се замати дискусијата во правец надвор од темата.
Но ајде, ќе претпоставиме дека и двајцата имаме некоја поента зад овие прашања и храбро ќе одговориме. Еве јас ќе одговорам прв на твоето прашање, а се надевам дека и ти ќе имаш доблест да одговориш за моето едноставно прашање погоре колку глупаво и да ти изгледа.
Значи, твоето прашање беше:
 
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Марко10:38 Но Тој им рече: „Не знаете што барате! Можете ли да ја испиете чашата што ја пијам Јас и да се крстите со крштавањето, со кое се крштавам Јас?”
10:39 Тие одговорија: „Можеме.” А Исус им рече: „Чашата, што ја пијам Јас, ќе ја пиете и вие, и со крштавањето, со кое се крштавам Јас, ќе се крстите;

Се поставува прашањето -зарем апстолите не биле крстени претходно? за какво крштевање се збори тука?
се надевам нема многу тешко да ти биде да одговориш.
 
Воопшто не ми е тешко да одговорам се додека го задржиш кyрсот на темата.
Бидејќи стануваш збор сеуште за стариот завет, апостолите сеуште немале извршено новозаветно крштевање. Горната дискусија Исус ја правел со Јован и Јаков. Бидејќи Јован и Јаков биле пријатели на Петар, кој пак бил ученик на Јован Крстител (пред да го сретнат Исус), веројатно сите тие биле крштевани со Јовановото покајничко крштевање.
Исус во горната дискусија збори за крштевање во страдање. Едно од значењата на зборот "крштевање" (на коине грчки: баптиѕо) e да се спушти (некој или нешто) долу, во некоја длабочина, во длабока вода, или во некоја стрмна долина, но Исус погоре фигуративно се изразува велејќи да се спушти некаде ниско во некоја длабока невоља/страдање. Тоа го направил Исус крштеваќи се на Голгота (во Голготските страдања), тоа го направија и браќата Јаков и Јован крштеваќи се првиот со маченичка смрт, а вториот со прогонството на островот Патмос.
 
Ете, ти одговорив на твоето се надевам он-топик прашање.
А сега ќе те замолам и ти да одговориш на моето далеку поедноставно, појасно и пократко прашање:
 
Дали едно бебе може сексуално да силува маж?
 
Чекам...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2009 во 12:13
Originally posted by емил емил напиша:

Jас кога ги крстим моите деца ке биде во православната вера.Се надам да су су буквите И и Ц .Мислим да се зоват Цветелина за женско и Иван за машко.Ама ке видиме маjката штоке каже


Naj vazhno e da se zhivi i zdravi.среќа A veruvaj mi deka krstenjeto kje pomogne vo toa i kje bidat Blagostvoveni od Gospoda.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2009 во 12:23
Fala ti za ubavite zborovi DDarko.Od tvoite usta vo Boziite usi големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.