IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Крштевање на мали деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крштевање на мали деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121314
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 23:01
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:

e dobro be nema ime no zosto da ne bide isto pogrebuvanjeto kako i site drugi

Во такви случаи, каде има смрт на мало дете (бебе) кое сеуште не е крстено, сунеттисано (обрезано) ... се закопува според верувањето на неговите родители.
Впрочем, истиот принцип на наметнување на верата на родителите врз децата е и во случај кога тоа дете е живо и здраво!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 23:37
Kapenjeto vo voda e star evrejski obichaj i ne e specijalno izmisen od Jovan Krstitel. Pred sekoj hram ili svetilishte postoele mali bazeni polni so voda vo koja se nurnuvale vernicite pred da vlezat tamu.

Toa bilo akt na prochistuvanje od grevovi i sekakvi drugi nechistotii... poentata bila da se vleze so chisto srce i chisto telo vo Bozhjiot hram. Neshto slichno kako sto sega toa go pravat muslimanite koi si gi mijat nozete pred da vlezat vo dzhamijata.

Jovan Krstitel ja pravel istata rabota... so toj akt toj simbolichki gi izmival lugjeto od minatite grevovi i veruvanja, pravejki gi novoverci, prerodeni...

Rabotata e sto bebinjata se bezgreshni i ne bile vo nikakva druga vera, pa seta taa procedura, so voveduvanje vo verata za koja tie voopshto ne se nitu svesni, ostava prostor za diskusija... bez obzir sto toa roditelite i komunata go pravat so najdobri nameri.

Jas mozham i da ne se slozhuvam so toj akt, no razbiram deka e del od pravoslavnata tradicija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 02:55
А знаете ли дека св Јован Дамаскин - Ἰωάννης Δαμασκήνος (676 - 749), во скоро откриени ракописи пишува за муслиманите дека и тие се крштевале... Значи тој (Ἰωάννης Δαμασκήνος), муслиманите ги смета како христијанска секта...

Дел од муслиманите во тоа време го примале Светото Крштение за на тој начин да го изгонат лошиот дух (џинџија) и со тоа да ја “измијат“ својата нечистотоја т.е. лоша миризма ... и после тоа - одново да се вратат на старите верувања, страсти и телесни похоти и наслади ...

Значи за ова Ἰωάννης Δαμασκήνος прави забелешка и кажува дека не бива луѓето еднаш да се крштеваат и после да се одрекуваат од Христа ....


Денес го имаме истиот слушај и со традиционалните “православни (христијански) верници во Македонија ...

Тие (исто како некогаш муслиманите, кој знаеле која е причината за крштението), не знаејќи за што - денес го примаат крштението, а понатака со својот живот остануваат надвор од Црквата  (не се членови на Црквата...)

Истиот случај е и со луѓето кои исповедаат различни христијански религиозни убедувања (во народот познати како секти), кои секој од своја различна причина денес отстапиле од Мајката Црква и го плукнале Светото Крштение, како што во самиот чин (на крштение) се плука на Сатаната...


Тоа за нас христијаните денес е ужасна слика, па затоа треба РЕФОРМА - но РЕФОРМА ЗА ВРАЌАЊЕ КОН МАЈКАТА ЦРКВА - А НЕ ЗА НЕКОИ ЗАПАДНОЕВРО-АМЕРИКАНСКИ ЗАБЛУДИ ...


Изменето од Tetratka - 30.Октомври.2009 во 02:59
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 121314
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.