IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
Автор
Порака
levak2000 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Август.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај levak2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2015 во 13:13
Сега го откив форумот и пријатно ме изненади. МС ми дијагностицираа 2002(имав проблем со левата нога).По примање на првите инфузии функцијата на ногата ми се нормализираше.Почнав веднаш со Бетаферон.Сите години немав проблем и не и давав посебно значење.Пред година и пол почнав полека да имам проблем со мускулот на левата нога, но не реагирав.Еднаш кога земав Бетаферон, ме примети докторот и ми препиша Миорел.Од почеток многу ми помогна, но подоцна пак по старо. Во април оваа година го доживеав првиот напад по 13 год.После тоа се знае - инфузија и останати лекови,полека ми се враќа снагата. Многу ми помогна одењето во Негорски бањи.Персоналот во бањата е на високо ниво и доктори и сестри.Да знаев ќе одев порано.Вежбите многу ми помогнаа.Советот што ми го дадоа вреди за сите - што повеќе вежбање (пешачење, возење велосипед, масирање и др.)Прочитав погоре за лекот Варумин.Од мои сознанија тоа е превара, и не треба да им се дозволува на поединци да прават пари на туѓа мака.Во времето пишуваше дека го излекувал Туѓман а по месец дена имаше демант од Хрватска амбасада дека никогаш не бил лекуван со тој лек.Како заврши Туќман знаете.Имам колешка со МС и беше на интервенција во Ниш.Од почеток беше добра а сега пак по старо.Ме интересира дали има некој сознанија за други случаи. Ако ве интересира до кај е науката посетете го следниов линк https://www.facebook.com/IFeakingLoveScience/posts/1096826627005014. Поздрав до сите
Кон врв
gorkle Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Февруари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gorkle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2017 во 21:05
Zdravo Levak2000 i pozdrav do site sto citaat. Pred godina dena i mene mi se sluchi takvo neshto i navistina neprijatno iznenaduvanje e ovaa bolest. No se reshava efikasno(vo najlosh slucaj se sprecuva progresija na bolesta) samo so promena na nacinot na ishranata. Potrebno e RADIKALNA PROMENA!!! Batalete interferoni i site ostanati hemikalii i lekarstva,po so tie ne samo sto ne lechat, nego i ke vi predizvikaat i drugi problemi vo idnina.
Se sto treba e da se otkazete od sekakov vid na poroci(cigari, alkohol, droga i slicno), potrebno e da preminete na surova ishrana(jadenje isklucivo ovoshje i zelencuk surovo, nikako gotveno), pienje mnogu voda, i zadolzitelno vezbanje.
Mnogu vazen del od terapijata e da se primenuva hidroterapija pri tushiranje(naizmenichno tushiranje so mnogu zeska i mnogu ladna voda)
Isto taka vi preporachuvam zemanje na tinkturi od Dr Shulc https://tinkturedrsulca.com/
Dokolku nekoj seriozno saka da si go podobri zdravjeto neka pishe na forumov, za da go upatam kaj doktor za da go vodi...
.... a i da ne zaboravam, NEOPHODNO e da se napravi klistiranje(klizma) na debeloto crevo, mozebi i najbitnata rabota osven hranata.
Кон врв
vojne123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Декември.2016
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vojne123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2017 во 23:49
dali so lepenkite se slabee zdravo
Кон врв
Mirakul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Декември.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mirakul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2017 во 07:32
Zdravo do site. Bev na lekar i ne znaea shto da mi kazat me ispomatkaa deka imam prikleshten nerv a mene mi e strav zatoa shto veke 4-5 mseci mi trne levata strana od teloto. Rakata mi e kako ukocena (dlankata) i duri mi trne i liceto. Liceto ne cesto ama se slucuva. Iskreno, ne se dvizam mnogu skapav u kancelarija pred komjuter tri godini i pocnaa pred 4-5 meseci da se pojavuvaat simptomive (plus i vtoglavici ama moze mi se i od shto sedam na kompjuterov so saati). Me interesira mislenje i shto da napravam, shto da testiram i dali nekoj gi imal istite simpotmi? Ne znam shto da mislam
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.