IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
Aleksandra923 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aleksandra923 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2011 во 10:30
http://www.todoxin.com/
efikasen protiv site avtoimuni zaboluvanja, kontakt tel:
Goran (Kumanovo): 075-465-918, kako zastapnik za Todoxin za Makedonija.
Кон врв
valentina s Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2011 во 23:43


Zdravo.Jas sum nov clen na forumov. Neodamna otkriv deka imam MS. Vo panika bev cel mesec, i seuste sum no toa e toa.Momentalno sum na rebif - Interferonska terapija, i nekako ne cuvstvuvam deka ima podobruvanje.(go primam mesec i polovina).Od forumov razbrav deka rezultati moze da se ocekuvaat po podolgo vreme ili nekoj spomna i deka nema podobruvanje. VE molam objasnete mi kako sleduva natamosnoto lecenje i vo sto bi mozele da se ocekuvaat slednite ,,podobruvanja". Blagodaram   
Кон врв
valentina s Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Ноември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај valentina s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 16:19
Zdravo, dali ima uste nekoj na forumov. Veke podolgo vreme nema nekoj nov ili daj boze site da ozdravea. Mi treba podrska
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2012 во 13:43
Kje moze li da mi kazes....kako se ishranuvas...si napisal deka ke kazes megutoa nema.....i ako moze podetalno da mi objasni pa skoro se....ja vo april godinava doznav deka imam MS i seushte mi e teshko....barem dodeka da pomine izvesno vreme pa se nadevam deka posle se ke bide OK....pa priroda sum pozitivec....
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2012 во 13:49
Kje moze li dokolku procitas da mi objasni nesto podetalno za ishranata.....i se shto kje ti padne na pamet jas doznav od skoro april deka imam MS.....
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2012 во 10:31
Ubedena sum deka go najdov lekot....koj ne samo sto ja leci tuku moze i da ja izlekuva MS......     Varumin....go ima i kaj nas ....skap e megutoa ja lekuva celosno....MS.....
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2012 во 10:39
http://www.bezpardon.mk/makedonetsot-shto-go-izlechi-kastro-od-rak/
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2012 во 10:43
CITAT OD ADRESATA STO JA POSTIRAV PRETHODNO ...Za site so MS zaven vi e samo ovoj del dr ne e vazno....-Велат лек за мултиплекс склероза не постои. Ние го имаме. Нема лек за леукемија. Ние го имаме. Лечиме од ХПВ вирус, од парадентоза. Сите мои 12 лекови се прогласени за лекови и кај нас и во други држави, меѓународно се заштитени, имаме сертикикати, документација од 2.000 страни само за варуминот. Се е испитано, се е докажано.
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2012 во 11:03
Originally posted by scream4help scream4help напиша:

ТУКА СМЕ,но малкумина сме на овој форум !Оди на фејсбук,не има повеќе и има наша група за церебрално хронична инсуфиенција CCSVI Makedonija ,таму споделуаме некои информации и плус има  групи каде има личности што поминале низ балон дилетација во Ниш и кажуваат што и како..поздрав

Kako da ja najdam ovaa grupa na FB....ako prochitash te mooolam odgovori mi...
Кон врв
Bubi567 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bubi567 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2012 во 11:14
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Sream4help drago mi e sto se vkluci vo temava. Ispaga kao vo Makedonija da nema MS borci, a vsusnost se sramat da pomislat na MS, a ne da govorat.

Izvadocite sto gi postaviv se edni od retkite sto uspeav da gi najdam na makedonski. Za mojava sostojba se informiram na internet, no za zal, na drugi jazici i zatoa mislam deka e vreme da se informiraat site malku poveke za da nema razno razni predrasudi.

Inaku, dijagnozata mi e postavena pred recisi edna godina, simptomi vrtoglavica i nistagmus, a prethodno trnenje na levata dlanka i slabost vo ekstrenitetite. za ovaa nepolna godina doznav mnogu poveke istrazuvajki sama, otkolku sto mi kazaa doktorite. Inaku, ziveam recisi normalno, da ne nepravev MR na mozokot, nemase ni da znam sto mi e.

lek seuste nema, no nadezta postoi. Ima samo lekovi za ublazuvanje na simptomite i za usporuvanje na progresijata. Biten e pozitivniot stav i zdraviot nacin na zivot.

Bi sakala ovoj del od forumot, da bide nase katce kade sto ke si razmenuvame mislenja zosto sepak zaedno sme posilni.

za sega tolku, se sto ve interesira moze da me prasate, a se nadevam i jas vas.



Pozdrav i drzete se.





Lek ima...jas vchera doznav....I tuku sto go postirav....VARUMIN
Кон врв
ivuska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2013 во 00:21
zdravo ms clenovi majka mi e bolna 16 god od ms edna godina vo krevet velke za zal. Ja napravi intervencijata so baloniranje na venite kao demek imalo zapusuvanja i sl dzabe pari dzabe se se e vekje vo prekin poradi toa sto nisto ne bilo vistina reklamiranje za pravenje pari toa e toa ja nosevme i na banji vo Cacak acopresura i sl dzabe i se vlosi situacijata i .... Rebifot ne i pomaga muskulite atrofiraa, i se namali vidot i toa e toa gledam sega i racete i otkazuvaat, doktorive ne se zamaraat demek bolesna progresirala i nema sto da se pravinezz sto bi prezele u idnina za malku barem da pocne da mrda
Кон врв
Lara-lee Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lara-lee Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2013 во 02:49
Zdravo na site,Ako ima nekoj na forumot, gledam veke dolgo Vreme nikoj ne pisuva.
Jas sum nova ovde a I nova se uste ne 100% diagnozirana so ms.Eve vaka,ova godina 2013 zA mene bese majlis a do sega,tatkomi pocina pred 6 meseci od mozocen udar bese 52 mnogu neocekuvano,bev sokirana...3 nedeli posle Toa sestra mi 27 god bese diagnozirana so Ms... Uste Eden golem neocekuvan shok...vo meguvreme nonstop Barav informacii zA ms da vidam od sto tocno stradi sestra mi,duri citav se zA ms pocnav da osekam deka I jas gi dobivam simptomite na ms.
Bev da napravam MRI I uste po golem shok... Mi rekoa deka I jas najverojatno imam ms.
Mnogu sum razocarena kako da bidam pozitivna???
Ve molam pistete Ako ima nekoj na forumot.
Кон врв
pebbles Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pebbles Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2013 во 14:47
Здраво, Lara-lee не гледам причина зошто да се секираш за нешто што можеби никогаш нема да се исполни. При дијагностицирање на овие болести прво и најбитно е психичката спремност на лицето, не смееш во никој случај да паднеш во депресија. Неизлечиви болести не постојат, доколку имаш FB приклучи се на групата др.Слаѓана Велков, следи ги упатсвата, смени го начинот на живот и ништо нема да ти се случи. Мене ми дијагностицираа МС во 2011 и веднаш почнав да применувам веганска исхрана, што повеќе на сонце, што помалку црни мисли, редовно вежбање, едноставно се што се смета за здрав живот. Симптомите ми исчезнаа по неколку месеци (примав кортикостероиди еден месец и потоа одбив интереферони зашто класичната медицина не дава изгледи за излекување) и сега се е во најдобар ред. Симптомите не се враќаат, се е како што било пред дијагнозата. Ако можам јас, можеш и ти и сестра ти.
Кон врв
korisnik100 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Август.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај korisnik100 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 21:03
zdr
kako da kupam naltrexone vo makedonija
kaj ima i cena ako znaes
blagodaram
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.