IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Мултиплекс склероза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мултиплекс склероза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 10:22
  scream4help   -  na MS i fala mu na boga do den denesen nikoj nemoze da primeti deka jas voopsto imam nekoj problem,a relapsot go smetam kako edna obicna nastinka koja sto doaga se leci i pominuva..toa e toa,ne smee da se padne vo depresija i da se ima crni misli vo sebe..ziveam normalen zivot,so smejstvo so dete tinejdjer ,vrabotena sum,imam visoko obrazovanie i vo tek e moeto ponatamosno obrazuvanje..


Kako e 16 god. so ovaa bolest ova mi ostavi poseben vpecatok , mislev na nejzinite postovi na ovaa tema, ne na link.

Mojot prijatel ima dijagnoza MS so navedenite disfunkcionalni motoricni simptomi, no moze i da e ALS, ne sporam.
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 23:14
jej dobro e pocnaa diskusii vo vrska so ovaa dijagnoza.
Zbunet,blagodaram za podrskata :).
Kako se zivee 16 godini so ovaa dijagnoza?
Primer od eden moj den,osobeno raboten: moite utrata se kako na sekoja vrabotena licnost,zapocnuvaat okolu 6i30.Sekojdnevniot utrinski ritual e kako kaj sekoja licnost,potoa nasokata e kon friziderot za lekovi,vitaminite ne se odbegnuvaat,OBAVEZNO KAKO VOZDUH se zemaat,(zatoa sto znaes deka se za tvoe dobro)neli?Potoa mi zapocnuvaat rabotnite obrski,ako pocustvuvam zamor vo tekot na denot ili ako vidot mi se pomatuva..ednostavno i ne pomisluvam deka e od MS...SHEPLA PANIKATA TUKA NE SMEE DA BIDE PRISUTNA!EDNOSTAVNO,AVTOSUGESTIJATA DEKA SE KE BIDE VO RED I DEKA KE POMINE,TI POMAGA DA GI OTTRGNES losite misli!Po nasokata so dobri misli odvojuvam vreme za kratok odmor.Po rabotnite obvrski ,domasnite obrski ako sum vo moznost(poradi zamorot ili slabosta ako e prisutna)gi izvrsuvam,ako ne togas gi ostavam za podocna.No, podrskata i vospituvanjeto na tinejdjerot ne smee da izostane.Mislite nasoceni kon deteto ne mi dozvoluvaat da se prokupiram deka nesto mi se slucuva(iako fizickata nemok e prisutna)...Sekoj den izdvijuvam (gledajki TV) 10-15 aerobni vezbi na orbitrek.Ako denot e ponedelnik,sreda ili petok vo 18 casot pola minuta e izdvoena za interferonot.Ako nekoj od problemotite na dijagnozata,se prolongiraat poveke od edna nedela togas znam deka e relaps.No,znam deka ke se pomine po golemata doza na kortikosteroidi.Ne sakam nitu da pomislam deka moze da dojde do progresija,no ako lezijata (skleroza-beleg,miltipleks skleroza - poveke belezi ) sto se zozdala vo obvivkata na mozocnata kora,ne se zaleci i evidenten e problemot(koj mi sozdava poteskotii koi nemozat da se promenat)togas sekojdnevnit redosled na obvrski ili planovi go menuvam i prilagoduvam na novosozdadenata sostojba.Ne gi preopteretuvam domasnite sekojdnevno da diskutiram sto i kako mi se slucuva.Ne se prodlabocuvam vo analizirananje na situacija i da si postavuvam prasanja -"lele zosto mene,mi se slucuva ova" i da podlegnam slabosta.NIKAKO NE TREBA DA SE MISLI DEKA MS MENE ME VODI,TUKU DEKA JAS JA VODAM...SHEPLA,MULTIPEKS SKLEROZATA TI JA IMAS,A TAA TEBE TE NEMA..TI SI NEJZIN GOSPODAR,A NE TI E TAA NA TEBE GOSPODARKANEMOJ DA DOZVOLIS TAA DA TE OBZEME,NE SE PRODLABOCUVAJ VO MISLI,STO AKO UTRE ILI DALI I JAS KE IZGLEDAM OVAKA UTRE PO TOLKU GODINI? Toa e toa vo kratki crti od mene i za mene,Slobodno prasajte me sto ve interesira,ke vi odgovoram.
POZDRAV
PS: sekogas gledaj na zivotot od vedrata strana,pesimizmot e zabranet!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 11:58
  аплауз    аплауз   аплауз    големо%20гушкање


PS, Orbitrekot e obavezitelen


Изменето од zbunet - 30.Август.2009 во 11:59
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 16:22
Orbitrekot mi se rasipa, jas vezbam na topka, iako plivanjeto najmnogu ni odgovara, nemame vodeni povrsini za eksploatacija :)
Jas sum skoro dijagnosticirana i seuste ne sum pod nikakva terapija. za da zemam terapija treba 10-tina dena da lezam vo bolnica (a jas nemam vreme)za da mi napravat detalni ispituvanja (posebno me plasi lumbalna punkcija), psihicki ne sum spremna za takvo nesto. Neznam kolku e pametno da bidam samo na vitamini, t.e. se prasuvam dali e podobro vednas da se prevzeme nesto ili pak da se odrzuvam so vitamini, menuvanje na losite naviki, pravilna ishrana i vezbanje.
Za mene, veruvajte doznavanjeto za mojata sostojba bese sok sto nemozam da go opisam. Si se vosh*tuvam sama na sebe kako se spravuvam so ovaa vistina, deka mozebi, postojat ogromni sansi vo bliska idnina da ne mozam da odam. Kolku i da mislis pozitivno, potsvesta si raboti. Ednostavno, ova ne e macji kasalj, NEMA LEK.
Jas sum single, visoko obrazovana, odam na rabota (no neznam do koga ke bidam sposobna). Nesakam da zvucam pesimisticno, no poentata e deka JAS SE PLASAM.
Idninata na nikogo ne e zagarantirana, no na MS-ovcite e najnepredvidliva.
Kako si zadovolna so interferonot i kolku vreme go koristis? Dali si bila bez nikakva terapija i dali mozes da napravis sporedba?

Изменето од Shpela - 30.Август.2009 во 16:24
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 16:34
мене мојата болест ми остави длабоки трауми и ми го промени животот,
сакам да ти дадам еден практичен совет
не поминувај низ ова никако сама! Не вели, можам јас сама.
кој ти е најблизок, родител, пријател, подели го товарот со него., искористи ја и неговата сила и храброст, оти може само твојата да биде малку. И не се устручавај, никако!!!! ИМАЈ ЧОВЕК ПОКРАЈ СЕБЕ!
Глупаво е да ти речам батали работата, заминувај сместа на испитувања, тоа сите ќе ти го речат. Сепак, овој живот ти е даден тебе и во него ти ја имаш главната улога, и никој не е поважен од тебе.
те гушкам, храбро девојче и ти посакувам и сила и среќа
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 16:36
Toa e bolnica, tamu ne se odi za da ti se vlosi sostojbata tuku obratno. Na krajot na kraistata nikomu ne e garantirano zdravjeto, nikoj ne znae sto go ceka sledniot moment, moze ova da mi e posleden post, ako taka gledame na rabotite. I kolku ima takvi koi ne znaat deka ne se zivi zaradi nivnoto odnesuvanje.
" Stravot e ubiec na umot " - drevna pogovorka  големо%20гушкање
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 16:43
уф, збунет, колку оптимистички звучи твојов пост во споредба со мојоттага
Shpela  бејби, кога си тажна и разочарана, притисни на опцијата ,,пребарувај - збунет,, и животот ќе биде песна, а болеста заебанцијаголемо%20гушкање
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2009 во 22:16
Kolku i da mislis pozitivno, potsvesta si raboti. Ednostavno, ova ne e macji kasalj, NEMA LEK.
Jas sum single, visoko obrazovana, odam na rabota (no neznam do koga ke bidam sposobna). Nesakam da zvucam pesimisticno, no poentata e deka JAS SE PLASAM.
Idninata na nikogo ne e zagarantirana, no na MS-ovcite e najnepredvidliva.
SHEPLA,ni pod tocka razno ovakvi razmisluvanja.Covecno e da se plasis,no ne preterano.Dali gi pocita moite soveti?Zemi citaj,najdi si obrski koi ke ti gi otrgnat losite misli.NEGATIVNITE MISLI SE EDEN OD FAKOTRITE ZA VLOSUVANJE NA SOSTOJBATA.T.E PROGRESIJA.POZNAVAM MNOGU MS-ovci KOI SE SOLO I KOI BILE SOLO A SEGA NE SE.ZA TVOE DOBRO POSLUSAJ ME NE SE PREOKUPIRAJ STO I AKO I KAKO BI BILO?POGOLEM BROJ OD LICATA KAKO NAS SE ZPOSOBNI ZA NORMALEN ZIVOT I RETKO KOJ E VO KOLICKA.PO PRIVITE 5 GODINI se gleda od prilika kakov e tekot na dijagnozata.Za MS KONKRETEN LEK NEMA,DA VISTINA e toa,no poznavam licnosti koi se na pat da ozdravat,zatoa sto nadezdta za ozdravuvanje ja pronajdoa vo maticnite kletki.
SHPELA,NEMOJ DA ODIS NA LUMBALNA PUNKCIJA.Jas ja odbiv i pokraj mnogute uveruvasnja od nevrolozite deka so toa se zaokruzuva kompletnata slika za MS.Osven LP ima drugi niz ispituvaanja,kako sto e EEMG,EP i sekako Magnetnata Rezonanca.
Interferonskata terapija ja zapocnav vo dalecnata 1995 godina.Togas lekot ne bese na pozitivnata liista i go kupuvav privatno.Zamisli terapijata sto e potrebna za eden mesec cini 2000 evra(vo toa vreme 4000 marki).So soprugot go prodadovme stanot za da bidam na interferonska terapija barem tri godini.Fondot ne go priznavase lekot zatoa sto bese eksperimentalen i duri po 10 godini si gi povrativme sredstvata blagodarejki na narodniot pravobranitel.Dali vredese tolku sredstva da se dadat za interferonskata terapija,DA,VREDESE I SE USTE VREDI.A ZOSTO?...zatoa sto po prvata godina od zemanjeto na interferonot rezultatite na MR bea pozitivni,t.e MS pokaza deka e vo degresija.Da imase period od 6 godini bez terapija,zatoa sto nemav poveke sredstva da gi kupuvam privatno.Razlika ima i toa golema.So interferon nemas cesti relapsi duri i po 2-3 godini...mene mi se sluci da nemam napad duri 5 godini.So inteferonskata terapija poslednive 3 godini paralelno korisatm i citostatici-imunospresivi (Cell Cept), zatoa sto taa zima me napadna grip.Ti sovetuvam,sekoj tip na infekcii vo tvojot organizam da go saniras ,duri i eden rasipan zab moze da ti sozdade problemi.Sekoja terapija e individualna.Sega ima mnogu lekarstva za drzenje na MS vo statuskvo pozicija.LDN-Low Dose Naltrexone,niska doza na Naltrekson.Nasa "koleska" go koristi i e mnogu zadovolna.Ti velam,sekoj slucaj za sebe e individualen,sekoj za sebe e posebna prikazna.Shpela,zatoa TREBA DA ODIS VO KLINIKA,DA TE SLEDAT NEVROLOZITEI,ZA DA UTVRDAT KOJ TIP NA MS GO IMAS I DA TI PREPISAT SOODVETNA TERAPIJA!Shpela,kolku godini imas?Jas MS imam od 24 godini,poznavam MS-ovka koja ja dijagnosticiraa na 16 godini.Znaci od toa vreme od pred 16 godini koga bevme samo 200 vo cela RM,sega ne ima 600.
Zbunet ,tokmu taka Na krajot na kraistata nikomu ne e garantirano zdravjeto, nikoj ne znae sto go ceka sledniot moment, moze ova da dremi e posleden post, ako taka gledame na rabotite. I kolku ima takvi koi ne znaat deka ne se zivi zaradi nivnoto odnesuvanje. " Stravot e ubiec na umot " големо%20гушкање Ke se nadovrzam na ova ,koga pred 16 godini mi vospostavija dijagnoza MS,bev zbuneta kako i Shpela,no gi poslusav sovetite na eden cenet nevrolog...negovite zborivi do den denesen mi odzvonuvaat vo glava ,a tie se:-"Nikoj neznae sto denot mu nosi i nikoj za sebe nesmee da misli deka e 100% zdrav,a ako misli deka e sovrsen i 100% zdrav-toj togas povtorno ne e dobar i toj e bolen ,samo ne e za vo klinika tuku za vo psihijatrija Bardovci"...
Pozdrav i tuka sum jas...Ke vi odgovoram na sekoe prasanje...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 10:40
  аплауз    големо%20гушкање
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2009 во 18:02
Shpela,dali se e vo red so tebe?Dali si dobro ili resi vo klinika da odis za detalno ispituvanje?Ako pocna si pocnla so nterferonska terapija, znam deka na pocetokot od e tesko.Ako imas prasanja i se custvuvas konfuzno,slobodno prasaj.
Pozdrav i se najdobro
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2009 во 13:25
Zdravo decki!
Dali sum vo red, koga kako..mnogu e relativno. Seuste ne sum otisla na detalni ispituvanja nitu pak koristam nekakva terapija..samo vitamini. cekam da me strefi po vtor pat. Ostavam se vo bozji race. Pozdrav!
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 00:40
Originally posted by Shpela Shpela напиша:

Zdravo decki!
Dali sum vo red, koga kako..mnogu e relativno. Seuste ne sum otisla na detalni ispituvanja nitu pak koristam nekakva terapija..samo vitamini. cekam da me strefi po vtor pat. Ostavam se vo bozji race. Pozdrav!


Shpela milo mi e sto generalno si ok,ne mi se dopaga tvojot stav deka cekas da te strefi po vtor pat ...takvoto razmisluvanje e pogresno...so ms e nepedvidliv sekoj moment,no ako ocekuvam i da se tresam deka ke bide nesto togas samata si go vodam tekot na ms.taa e vo moi race ne vo bozji,zatoa sto tokmu toa pesimizmot e eden od neprijatelite za negativniot tek na dijagnozata.Pozdrav i cuvaj se 1
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 00:50
ps: doktor_mir@gmx.de e-mail adresa na hrvtaski doktor Zvonimir Mir koj raboti vo germanija.Slobodno pisi mu.Nevrolog za MS e i ako ne zemas nikakva terapija za odrzuvanje i odlozuvanje na repalsite konsultiraj se ako sakas za LDN-niska doza na naltrekson...medikamentite ne se skapi a,tie sto go primaat se zadovolni...kako sakas se e vo tvoi race .ti posakuvam se najdobro
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:55
BOLESTI NA NERVNIOT SISTEM I NACIN NA ISHRANA
MULTIPLA SKLEROZA

CELOKUPNOTO NASE TELO i SITE NEGOVI DELOVI postojano se snabduvaat, se polnat, so ZIVOTNA ENERGIJA - ki, chi, prana, zivotnan energija, itn - ili ENERGIJA od COVEKOVATA OKOLINA.

Ova ENERGETSKO POLNENJE se vrsi od NASATA SREDINA, od ATMOSFERSKITE PRILIKI, od DVIZENJETO na ZEMJATA i AKTIVNOSTITE na NEBESNITE TELA kako sto se ZVEZDITE i PLANETITE...vsusnost od CELIOT KOSMOS, UNIVERZUM ( cij sme i nie neraskinliv del " covek e mikrokosmos vo makrokosmosot" ). Ovoj POSTOJAN PROTOK na NEVIDLIVATA ENERGIJA vsusnost go OVOZMOZUVA - ZIVOTOT. ( Zivotot e bozji dar, poteknuva od Bog ili beskonecniot univerzum, od beskonecnoto )

KOLICINATA i INTENZITETOT na POLNENJE so ENERGIJA koja ja PRIMAME zavisi od POLOZBATA na naseto telo. Na primer, koga stoime pravo, ovaa VERTIKALNA POLOZBA i ovozmozuva na ovaa energija od zemjata mnogu dinamicno da protekuva gore-dole pa poradi toa funkcioniranjeto na srceto, organite za varenje i mozokot stanuvaat mnogu AKTIVNI, bidejki sme vo dvizenje.

Koga se zazema HORIZONTALNA POLOZBA, kako koga SPIEME, na primer, POLNENJETO na ENERGIJA e POMALKU INTENZIVNO i SITE NASI FIZIOLOSKI FUNKCII se USPORUVAAT.

2ve PRIMARNI SILI go ODRZUVAAT i AKTIVIRAAT ZIVOTOT na lugeto;

CENTRIPETALNATA SILA, koja vleguva vo MAGNETNOTO JADRO na ZEMJATA - od ZVEZDITE, SOZVEZDIJATA, SONCETO, MESECINATA, DRUGITE NEBESNI TELA, ATMOSFERATA i od samiot BESKRAEN PROSTOR, a koja site ja narekuvame - NEBESKA ili KOSMICKA SILA.

Toa e PRVATA SILA.

VTORATA PRIMARNA SILA e CENTRIFUGALNATA SILA koja se SOZADAVA so ROTACIJATA na ZEMJATA, i taa odi NAGORE i ja narekuvame ZEMJINA SILA.

Vo fizicka smisla KOSMOSOT e EXPANZIJA ili e RASPROSTRANET, no ja SOZDAVA DINAMICKATA SILA ili ENERGIJATA - CENTRIPETALNATA, koja doaga KON ZEMJATA ( kompaktnost,kontrakcija ). Zemjata e fizicka, kompaktna, no ENERGIJATA, koja so svojata rotacija sozdava, se dvizi NAGORE i SE SIRI ( expanzija )

( vidi vo " Najpoznatija ucenja - spirale",Michio Kushi, kako se sozdava materijal

en svet. Vo film " STAR WARS" se koristi izraz " sila " od kade izvira se. AIKIDO vestinata se zasnova na centripetalna i centrifugalna sila itn.Volsebnikot Merlin gi koristel tie 2ve primarni sili )

KOSMICKATA ENERGIJA PRODIRA vo TELOTO preku CENTAROT na SPIRALATA na CVETOT na KOSATA, na vrvot na glavata, a IZLEGUVA preku POLOVITE ORGANI.

ZEMJINATA ENERGIJA VLEGUVA preku POLOVITE ORGANI, proaga NIZ TELOTO i IZLEGUVA preku SPIRALATA na vrvot na glavata.

OVIE ENERGII TECAT, vo DLABOCINATA na TELOTO, DOLZ CENTRALNIOT KANAL i se SUDRUVAAT na ODREDENI PODRACJA ili ENERGETSKI CENTRI, sto PREDIZVIKUVA INTENZIVNA RADIJACIJA na ENERGIJA kon NADVORESNIOT SVET. Predelite kade sto ova ENERGETSKO VKRSTUVANJE e NAJSILNO se SREDNIOT MOZOK, GRLOTO, ZELUDNIKOT i TENKOTO CREVO ( kade sto se sozdava krvta a mozokot ja trosi najveke a se zavisi od kvalitetot na hranata vnesena vo zeludnik. Zeludnik,creva i mozok se povrzani; ako vnesete teska hrana, krvta od mozokot ke se spusti vo zeludnik pa nema da razmisluvate kako sto treba i ke stanete debeli, glupavi i mrzlivi ) Ovie 5 MESTA na SUDRUVANJETO na ENERGIITE, kako i PREDELITE na NIVNIOT VLEZ i IZLEZ, vo Indija se poznati kako 7 cakri.Cakra e ENERGETSKI CENTAR.

KOSMICKATA SPUSTUVACKA, CENTRIPETALNA sila e POSILNA kaj MAZOT i taka SOZDAVA SPRUZENI, NADOLU nasoceni, POLOVI ORGANI koi se NADVORESNI i PROSIRENI.

IZLEZNATA , EXPANZIVNATA zemjina sila POSILNA e kaj ZENITE i SOZDAVA POLOVI ORGANI koi se nasoceni NAGORE, vo VNATRESNOSTA na TELOTO.

PRIMARNIOT ili SPIRITUALNIOT KANAL ( neopipliv, nevidliv ) se PROTEGA DLABOKO vo TELOTO, nesto pred 'RBETOT. Bidejkii ZEMJATA se DVIZI okolu SVOJATA OSKA, ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA ne vleguva pravo tuku vo ZAVOJITA LINIJA vo vid na - SPIRALA. Vo SEVERNATA HEMISFERA kosmickata energija se DVIZI vo PRAVEC SPROTIVEN na dvizenjeto na STRELKITE na CASOVNIKOT, a ZEMJINATA SILA prodolzuva kon NADVORESNIOT SVET vo PRAVEC na DVIZENJETO na STRELKITE na CASOVNIKOT.

Ovie PRAVCI na DVIZENJE se SPROTIVNI vo JUZNATA HEMISFERA.

Vo TELOTO ovie SLEGUVACKI SPIRALI na ENERGIJA se PREPLETUVAAT, sozdavaji KONTURI slicni na DVOKRATNATA SPIRALA na DNK ( simbol na medicinata se 2 zmii i oznacuvat DNK ), so EDEN KRAJ koj ja predstavuva KOSMICKATA SILA i DRUGIOT koj ja predstavuva SILATA na ZEMJATA. Vsusnost, STRUKTURATA na DNK go ODRAZUVA NACINOT na MEGUDEJSTVOTO na OVIE SILI niz CELIOT COVECKI ORGANIZAM. Vo svojot PROTOK niz TELOTO ovoj SPIRITUALEN KANAL na ENERGIJA proaga niz GOLEMA VENA koja TECE pred 'RBETOT - INFERIORNATA SHUPLIVA VENA. Bidejki OVOJ KANAL e IZVOROT na NASATA ZIVOTNA ENERGIJA - negovoto NEPRECENO FUNKCIONIRANJE e BITNO za ZDRAVJETO.

PRIMARNIOT VERTIKALEN KANAL i DAVA SILA kako na DESNATA , taka i na LEVATA strana na TELOTO so ZIVOTNA ENERGIJA " ki" ili so OPSTATA ENERGIJA. Energijata koja gi ANIMIRA RACETE PROTEKUVA niz OVOJ CENTRALEN KANAL - so ENERGETSKITE CENTRI vo GRLOTO i SRCETO. Odovde odi levo i desno. POLNENJETO so ZIVOTNA ENERGIJA " ki " koja im DAVA SILA na NOZETE, se SOZDAVA vo PREDELOT na TENKOTO CREVO i slicno odi levo desno. Ovaa energija PROTEKUVA DLABOKO vo VNATRESNOSTA na RACETE i NOZETE i PRICINITEL e za NIVNOTO DVIZENJE.

POLNENJETO so ENERGIJA dosegnuva do CENTAROT na DLANKATA ili STAPALOTO, a ottamu zracesto se prostira vo strana / stranicno, KON NADVORESNIOT SVET i KON RACNITE i NOZNITE PRSTI. Centralnite delovi nekogas vo ORIENTALNATA MEDICINA se narekuvaat " srceto na dlankata " ili " srceto na stapaloto ".



3 GLAVNI GENERATORI na ZIVOTNATA ENERGIJA, dolz GLAVNIOT KANAL, vo DLABOCINATA na TELOTO se - SRCETO, ZELUDNIKOT i TENKOTO CREVO. Sekoj odgovara na TOCKATA na MERIDIJANOT na GLAVNIOT SUD ili " Conception vessel " - CV - koj se kacuva dolz PREDNATA STRANA na TELOTO.




Vo 20 i 21 vek, mnogu luge go iskusile HRONICNOTO SLABEENJE na ova VITALNO ENERGETSKO POLNENJE. Vo EXTREMNI slucai SIMPTOMITE na OVA slabeenje se VKOCANESTOST i NEMOZNOST na PODVIZUVANJE na RACETE i NOZETE, POREMETENO FUNKCIONIRANJE na ORGANITE, VLOSEN GOVOR, i NEJASNOST na MISLITE. Ovoj SINDROM poznat e kako

MULTIPLA SKLEROZA

koj vo 20 oi 21 vek dozivuva nekoi razmeri na epidemioloski napredok.

Kako i SEKOJA DRUGA BOLEST - ovaa SOSTOJBA NE E NORMALNA i PRIRODNA za COVEKOT a sepak se pojavuva.

ZOSTO I VOOPSTO SE POJAVUVA

PORADI NEPRAVILNIOT NACIN NA ISHRANA SE RAZBIRA !!!

MULTIPLA SKLEROZATA obicno ZAPOCNUVA vo NOZETE i prodolzuva NAGORE. Ovoj DEL na TELOTO koj e poveke KOMPAKTEN, cesto e PRVATA ZAGROZENA ZONA.

MULTIPLA SKLEROZATA moze da se kvalifikuva kako PRETEZNO EXPANZIVNA BOLEST pradizvikana od HRANA so EXTREMNA EXPANZIVNA ENERGIJA. ( seker,ovosen sok,lekovi itn )

No, MULTIPLA SKLEROZATA moze da se pojavi pri preobolna KONZUMACIJA na PRODUKTI so EXTREMNI ENERGII od DVETE GRUPI, pa taka postojat 2 tipa na priciniteli na MULTIPLA SKLEROZA a DEJSTVATA se slednive:

A. MULTIPLA SKLEROZA - pricinitel broj 1

VITALNIOT KANAL stanuva OTVOREN i MLITAV , sto DOVEDUVA do NAMALENA PROODNOST na ENERGIJATA na KOSMOSOT i ZEMJATA.

POVEKETO SLUCAI spagaat vo OVAA kategorija i e POSLEDICA na PREKUMERNA KONZUMACIJA na - RAFINIRAN SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, HEMIKALII vo ishrana i razno, LADNI PIJALOCI i drugi SUPSTANCII vo ISHRANATA so EXTREMNA EXPANZIVNA ENERGIJA.

B. MULTIPLA SKLEROZA - pricinitel broj 2

Vo DRUGIOT slucaj, VITALNIOT ORGAN se ZACEPUVA so TVRDI NAsl*gI od MASTI, sto go POPRECUVA PROTOKOT na ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA.

GLAVNIOT PRICINITEL e preteranoto KONZUMIRANJE na - HRANA od ZIVOTINSKO POTEKLO - sekoe meso od zivotni -, MLECNI PROIZVODI, osobeno SIRENJETO, RIBATA, JAJCATA i voopsto - ZASITENITE ZIVOTINSKI MASTI.

PRISTIGNUVANJETO, PROTOKOT na ENERGIJATA niz RACETE, NOZETE, ORGANITE i drugite DELOVI vo DVATA SLUCAI se NAMALUVA i NASTANUVA - PARALIZA.

Ako se NAJPRVIN NOZETE ZAGROZENI - POLNENJETO so ENERGIJA vo PREDELOT na TENKOTO CREVO ( kade se sozdava krvta ) e OSOBENO SLABO ili STAGNIRA. Dokolku se PRVO RACETE ZAGROZENI - PRIMARNOTO ZACEPUVANJE POSTOI vo ENERGETSKITE CENTRI kaj SRCETO i GRLOTO.

EDNA od METODITE vo MAKROBIOTICKATA DIJAGNOSTIKA za UTVRDUVANJE dali slucajot na M.S., Multipla Skleroza e PREDIZVIKAN od PREOBILNA EXTREMNA EXPANZIVNA ili HRANA so SPROTIVNATA EXTREMNA ENERGIJA e DA SE PRITISNE TOCKATA na " srceto na dlankata " vo centarot na dlankata, kako i centarot na spiralata na vrvot na glavata. Ako ovie predeli izgledaat kako NEOBICNO TVRDI, togas M.S., e PREDIZVIKANA so HRANA koja e PREMNOGU so EXTREMNA ENERGIJA, sprotivna od EXPANZIVNATA a vo taa hrana se PRODUKTI kako - MESO, MLEKO, SIRENJE, JAJCA itn. ( toa e hrana koja gi pravi organite tvrdi, zatoa se veli " Ne jadi meso, srceto ke ti stane tvrdo kako kamen!" Kako kamen znaci bez somilost a lugeto koi jadat zivotni se bezmilosni ubijci na luge, zivotni i priroda. Celata COVECKA istorija stradanjeto na zivotnite i prirodata e povrzana so lugeto koi jadele zivotni. Jadenje zivotni e bolest a ubivanje zivotni e ubistvo" toa mozete da procitate na internet ) Ako DLANKITE i VRVOT na GLAVATA se VPECATLIVO - MLITAVI ili MEKI - PRICINITELOT e ENERGETSKI SPROTIVEN a vo VID na HRANA toa e - RAFINIRAN SEKER i SITE PRODUKTI so SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, LADNI PIJALOCI, LEKOVI i HEMIKALII itn.

( GLEDATE DA VITAMIN C e ENERGETSKI EXTREMEN i SOUCESTVUVA vo SOZDAVANJETO na POVEKE BOLESTI i MULTIPLA SKLEROZATA isto kako i KOKAKOLATA ili SLADOLEDOT i slicni STETNI PROIZVODI. )

PRIMARNIOT PREDIZVIKUVAC na MULTIPLA SKLEROZATA e - NEPRAVILNIOT NACIN NA ISHRANA ! ! ! Pokraj toa, POSTOJAT i DRUGI FAKTORI koi DOPRINESUVAAT vo NAPREDUVANJETO na BOLESTA.

Mnogu luge se KAPAT vo VRELA VODA ili se TUSIRAAT po 20 minuti SEKOJ DEN. Porano lugeto, nesto PRED 20 VEK i vo del od nego, OVAA NAVIKA NE BILA taka CESTA. Lugeto se TUSIRALE BRZO ili se PERELE, MIELE so MOKAR SUNGER ili so PESKIR,a se kapele EDNAS NEDELNO. ( postapka so mienje so vlazana krpa kako nadvoresna terapija se primenuva vo Makrobiotikata, kako del od lecenjeto i otfrlanje na toxini i za podobar protok na cirkulacija i energija itn )

DOLGITE KAPENJA vo VRELA VODA ili TUSIRANJATA DOVEDUVAAT do GUBENJE na MINERALITE koi se NEOPHODNI za da se ODRZUVA AKTIVNOTO POLNENJE so ENERGIJA, so KOSMICKATA i ZEMJINATA - DOLZ VITALNIOT KANAL. ( najdobro e da zaboravite na "lekovititte" banji i slicno ili najdobro da vnimavate na ishrana i bidete zdravi pa da ne morate samo nadvoresno da se lekuvate i so rizik.Banjite ne lecat bolest tuku samo ublazuvat simptomi )

Poveketo od nas vo sovremenoto drustvo, koga izleguvame nosime obuvki, konduri, patiki itn. Vo gradsko naseleno mesto obicno odime po trotoar po ASFALTNI ili BETONSKI ULICI ( a ne se kameni selski kaldrmi ) NASITE STAPALA taka NIKOGAS ne se vo NEPOSREDEN KONTAKT so ZEMJATA.

SOVREMENATA COVEKOVA OKOLINA DOPRINESUVA kon toa da ja BLOKIRA ENERGIJATA od KOSMOSOT i ZEMJATA.

Nie uste poveke se IZOLIRAME od OVAA ENERGIJA so NOSENJETO na NAJLON CORAPI i druga OBLEKA od SINTETICKO VLAKNO ili KORISTENJE na ZASTIRKI, ZAVESI, MEBEL, KEBINJA i drugi raboti OD VESTACKI MATERIJALI vo SVOITE DOMOVI. NOSENJE KOZA ili KRZNO e istotaka STETNO i KRAJNO NEHUMANO.

SITE OVIE FAKTORI - OPERACIITE ili HIRURSKITE ZAFATI, NEPRIRODNIOT ZIVOTEN STIL, kombiniran so SOVREMENIOT NEPRAVILEN i NEZDRAV NACIN na ISHRANA so PRODUKTI od ZIVOTINSKO POTEKLO, MLECNI PROIZVODI, RAFINIRAN SEKER, BELO BRASNO i so HEMISKI PRERABOTENI PRODUKTI, GMO HRANA itn --- SOZDALE POSLABO COVECKO BITIE, go sozdale takanareceniot, CIVILIZIRANIOT SOVREMEN COVEK

(" Mesojadec - inteligentno zivotno koe ubiva drugo sustestvo za da go izede. Zivotno sto misli. Sposobno za zverski postapki koe ni zivotno ne moze da napravi. Najgolemoto zlo na planetata zemja - covekot mesojadec " Toa se del od komentarite koi ke gi procitate na internet )

NEKOI PREPORAKI ZA UBLAZUVANJE NA TEGOBITE KAJ MULTIPLA SKLEROZATA

( NAPOMENA : za PODETALNO i IZVORNO videte vo "Prirodno lecenje makrobiotikom ", Michio Kushi )


PRAVILNIOT PRISTAP kon ovaa bolest e da se PODREDUVA na toa DA SE ZAJAKNE NAPOJUVANJETO so ZIVOTNA ENERGIJA i da se RAZBIE STAGNACIJATA, osobeno DOLZ

" SPIRITUALNIOT " KANAL. Makrobiotickata terapija VKLUCUVA 3 - tri - ASPEKTA :

1. PREHRAMBENO PRILAGODUVANJE;

2. PROMENA NA NACINOT NA ZIVOT i vo nekoi slucai,

3. PRIMENA NA NADVORESNI MAKROBIOTICKI OBLOZI i LEKOVI.


NEKOI PREPORAKI ZA MULTIPLA SKLEROZA

CIJ PRICINITEL E EXTREMNA EXPANZIVNA HRANA

vidi podetalno " Prirodno lecenje makrobiotikom "


Kakva hrana da se zema ili modificira za da se izleci MULTIPLA SKLEROZATA , koja e PREDIZVIKANA od EXPANZIVNI EXTREMNI ENERGETSKI PRODUKTI kako SEKER, OVOSJE i OVOSEN SOK, VITAMIN C, HEMIKALII itn ? Pacientot so vakov tip na M.S. treba da pocne da se hrani na pravilen nacin so nekoi izmeni a pacientot koj ima MULTIPLA SKLEROZA predizvikana od EXTREMNA HRANA kako HRANATA od ZIVOTINSKO POTEKLO, SIRENJA, MLEKO, JAJCA itn, treba da go sledi nacinot na makrobioticka ishrana SLICEN na onoj koj se koristi za VIDOVITE na RAK predizvikani od istiot vid na nezdrava hrana i da se eliminira celosno ishranata koja dovelo do pojava na MULTIPLA SKLEROZA od ovoj vid.

NEKOLKU OPSTI PREPORAKI

- celata hrana treba da e od RASTITELNO POTEKLO

- dnevnite obroci da se sostaveni od INTEGRALNI ZITARKI vo ZRNO a NE VO OBLIK na TESTO a LEBOT SO KVASEC STRIKTNO da se IZBEGNUVA.

- da se jade gomasio, corba miso ili tamari

- zelencuk, algi...da se IZBEGNUVA SVEZA SALATA

- mahunarki da se jadat

- ovosjeto i ovosnite deserti STRIKTNO da se izbegnuvaat

- HRANATA od ZIVOTINSKO POTEKLO treba da se e ELIMINIRA a ako pacientot ima kopnez kon takva hrana, RASTITELNITE JADENJA kako " SEITAN " moze da se koristi...

- caj ili drugi zdravi makrobioticki napitoci samo vo slucaj na zed...

- treba da se izbegnuvaat dolgite kapenja vo vrela voda ili tusiranjata. Vakviot pacient ne treba da pliva vo bazen so hlorirana voda ili ne poveke od nekolku minuti vo ezero ili potok. No, moze da pliva vo Okean. Okeanot e solen i taa komponenta e dobra kako terapija

- ne treba da se nosi obleka od sinteticko vlakno, osobeno dolna obleka, corapi i slicno a koza i krzno od zivotni vo nikoj slucaj

- ne treba da se nosi perika ili dopolnitelni delovi na kosata

- liceto so MULTIPLA SKLEROZA ne treba da nosi obuvki, konduri i slicno vo prostorijata i treba cesto da odi bosonog po treva ili zemja.

SEKOJA FORMA na TERAPIJA - VNATRESNA, so PRAVILNA ISHRANA ili POVEKE NADVORESNA, so nadvoresna upotreba na lekovi, razni masazi i stimulacija na odredeni tocki na teloto - na grbot na primer - i slicni postapki - TERAPIJA MORA da bide NASOCENA kon OSLOBODUVANJETO na BLOKIRANATA ENERGIJA i STIMULIRANJE na POLNENJE so ZIVOTNA ENERGIJA " ki " DOLZ NEVIDLIVIOT KANAL.

Postojat mnogu efikasni makrobioticki metodi na nadvoresna stimulacija za deblokiranje na stagniranata energija i protokot na istata niz celiot organizam, vo kombinacija so pravilniot nacin na ishrana.

Vo kombinacija so pravilnata ishrana, i so nadvoresni metodi vo makrobiotikata , kako i so meditacija ili borecki vestini kao Aikido ili Taichichuan, duri i so peenje i kazuvanje molitvi, MOZE DA DONESAT IZLEKUVANJE za 3 do 4 ili najveke 6 meseci.

Makrobiotickiot pristap NE E RIZICEN NITU IMA NESAKANI DEJSTVA, i toa e NAJSIGURNIOT i NAJFUNDAMENENTALNIOT NACIN na RESAVANJE na OVOJ ZDRASTVEN PROBLEM.

vidi izvoren text i podetalno vo kniga " Prirodno lecenje makrobiotikom ", Michio Kushi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.