IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 23>
Автор
Порака
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 10:29
VO dogovorot e naznaceno deka mu se plateni dve tretini i dozvoluva da se pocne so izgradba.Kukata e diva gradba nemam nikakva dokumentacija,kako proekt ,dozvola za gradba,lokaciski uslovi i.t.n.Znam deka toa moze i sega da go napravam bidejki opstinata sproveduva upis ama jas ne otidov od pricina sto nemam imoten ili posedoven list na nase ime.
Sakam da go resam ova ama neznam koj e najdobriot pat.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 12:48
Originally posted by fstak fstak напиша:

VO dogovorot e naznaceno deka mu se plateni dve tretini i dozvoluva da se pocne so izgradba.Kukata e diva gradba nemam nikakva dokumentacija,kako proekt ,dozvola za gradba,lokaciski uslovi i.t.n.Znam deka toa moze i sega da go napravam bidejki opstinata sproveduva upis ama jas ne otidov od pricina sto nemam imoten ili posedoven list na nase ime.
Sakam da go resam ova ama neznam koj e najdobriot pat.


Дали е ова договор за закуп или трајно користење? Ако е договор за трајно користење, дали правата од истиот, се запишани во катастарот?

Изменето од Македон - 08.Ноември.2010 во 12:48
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 22:47
kupoprodazen dogovor za plac,vo katastar ne e zaveden zasto ne mu e platena edna tretina od placot bidejki vo dogovorot stoj taa ke se plati koga prodavacot ke donese voda i struja do mestoto i ke go prevede placot
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2010 во 22:48
Voda i struja ima doneseno sam so svoj investicii kupuvacot .Tuka e sporot.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 15:53
Originally posted by fstak fstak напиша:

Voda i struja ima doneseno sam so svoj investicii kupuvacot .Tuka e sporot.


Доколку облигацијата е застарена, тогаш останува само купувачот, односно вие, по пат на одржувачка да прибави сопственост над објектот и земјиштето на кој е изграден објектот. Сопственикот на земјиштето свесно не ја извршил обврската, а и бил свесен и дал дозвола за градба, така што тешко би можел да ја оспорува сопственоста над објектот. Според се што досега кажа, ова ми се чини како најлогично решение.
Кон врв
NPP Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NPP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2010 во 11:46
Ve molam kazete mi koga zastaruva obvrskata za vrakanje studentska stipendija. Vi blagodaram.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2010 во 23:23
Originally posted by NPP NPP напиша:

Ve molam kazete mi koga zastaruva obvrskata za vrakanje studentska stipendija. Vi blagodaram.


Јас колку што знам, студентските стипендии не се враќаат. Дали можеби мислиш на студентските кредити?
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 23:29
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by NPP NPP напиша:

Ve molam kazete mi koga zastaruva obvrskata za vrakanje studentska stipendija. Vi blagodaram.


Јас колку што знам, студентските стипендии не се враќаат. Дали можеби мислиш на студентските кредити?


Tocno samo kreditite se vrakaat iako nikoj ne gi vratil dosega голема%20насмевка
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 23:30
Originally posted by NPP NPP напиша:

Ve molam kazete mi koga zastaruva obvrskata za vrakanje studentska stipendija. Vi blagodaram.


Kreditite ne zastaruvaat , trebalo so prvoto vrabotuvanje od platata da se vratat t.e ne veruvam deka nekoj ke gi vratiголема%20насмевка


Изменето од ADVISOR - 24.Ноември.2010 во 23:31
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 23:56
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:



Originally posted by NPP NPP напиша:

Ve molam kazete mi koga zastaruva obvrskata za vrakanje studentska stipendija. Vi blagodaram.
Kreditite ne zastaruvaat , trebalo so prvoto vrabotuvanje od platata da se vratat t.e ne veruvam deka nekoj ke gi vratiголема%20насмевка


Точно! Никој досега не вратил ниту еден кредит, тоа го изјавија и од Министерството за образование, па токму затоа и ги укинаа, а го зголемија бројот на стипендии.
Кон врв
Slobbo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Slobbo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2010 во 18:58
Имам потреба од совет, тд секој добронамерен совет е добродојден
значи вака:
Се работи за имотно-правни односи односно за дел од куќа, после поделба според тестамент се подели што се подели на наследниците и заврши постапката.
после некое време се јави следниов проблем: еден од наследниците на непознат начин запишал дел од куќата што не му припаѓа во катастерот за недвижности како негова сопственост, со што освен ни е дел со тоа ни се затвара и пристапот кон нашиот дел.
Во меѓувреме наследникот кој си присвоил и тоа што нетреба не тужи бидејки сме му го узурпирале делот кој го присвоил(како што кажав на непознат начин) и дека сме му го попречувале правоо на сопственост иако истиот сите го користиме само за пристап до делот кој ни припаѓа. инаку спорниот дел е ходник кој до спорниот момент се смета=е за заеднички, иако според поделбата спаѓа во наша сопственст. овој случај траеше што траеше и беше досудено во наша корист односно бевме ослободени од обвинението.
Кога се обративме до Катастарот за да пријавиме непревилност во запишувањето бевме едноставно културно исфрлени од таму со усно образложение дека они не се надлежни за тоа се додека нема правосилна сутска одлука за истото.
Покренавме тужба до основен суд скопје 2 и во тек е процес, но тука се јави нов проблем другата страна ангажирала некој попознат адвокат (екс судија) кој цело време поднесува писмени поднесоци со кој врши притисок кон судот да ја одбие тужбата како неоснована иако веќе се одржале неколку рочишта, + знаејки ја моќта на горенаведениот адвокат нашиот адвокат се повлече со образлижување дека не сака да си има проблеми со горенаведениот адвокат, бевме и кај уште неколку адвокати но добивавме слични одговори.
за истиот случај се обративме и кај јавниот правобранител и истиот кажа дека не е уште надлежен се додека не се донесе конечна пресуда или не се забушоти случајот, и дека не сме единствени со што сме се жалеле од дадениот адвокат, а како личен совет ни препорача да купиме подебело јаже па во вардар...
Е сега ве молам за билокаков совет да препорачате некој адвокат или било што само да се спасиме од проблемите кој ги имаме, зошто не напоменав дека освен овој спор ние сме скоро секојдјневно психицки вознемирувани, ни прават проблеми на секое поле и слично ама тоа е веќе друг случај
Однапред БлагодАрам
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2010 во 22:45
Originally posted by Slobbo Slobbo напиша:

Имам потреба од совет, тд секој добронамерен совет е добродојден
значи вака:
Се работи за имотно-правни односи односно за дел од куќа, после поделба според тестамент се подели што се подели на наследниците и заврши постапката.


Пред да продолжиме понатаму со анализите, само би сакал да прашам, дали за делот кој е добиен во наследство постои судско решение, или пак согласно новите измени, нотарски акт со кое е доделено наследството?

Originally posted by Slobbo Slobbo напиша:


после некое време се јави следниов проблем: еден од наследниците на непознат начин запишал дел од куќата што не му припаѓа во катастерот за недвижности како негова сопственост, со што освен ни е дел со тоа ни се затвара и пристапот кон нашиот дел.


Доколку имате судска одлука, или нотарски акт со кој можете да докажете дека сте наследници?

Originally posted by Slobbo Slobbo напиша:


Во меѓувреме наследникот кој си присвоил и тоа што нетреба не тужи бидејки сме му го узурпирале делот кој го присвоил(како што кажав на непознат начин) и дека сме му го попречувале правоо на сопственост иако истиот сите го користиме само за пристап до делот кој ни припаѓа. инаку спорниот дел е ходник кој до спорниот момент се смета=е за заеднички, иако според поделбата спаѓа во наша сопственст. овој случај траеше што траеше и беше досудено во наша корист односно бевме ослободени од обвинението.


Ако бевте ослободени, приложете ја судската одлука од оставинска постапка и врз основа на таа постапка, барајте вашите права да бидат запишани во јавните книги, односно во Катастарот.

Originally posted by Slobbo Slobbo напиша:


Кога се обративме до Катастарот за да пријавиме непревилност во запишувањето бевме едноставно културно исфрлени од таму со усно образложение дека они не се надлежни за тоа се додека нема правосилна сутска одлука за истото.


Како што кажав, приложете ја судската одлука од оставинската постапка. Врз основа на тој документ, а како што разбрав од ова, другата страна нема документ, можете да побарате да се впише вашето право во Катастарот.
Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 01:40
Пријател наш има син кој што прима инвалидска пензија веќе 10 години. Претходно дечково се водеше како вработен во фирмата на татко му. Истата е згасната веќе 10 години.

Случајно е утврдено дека дечкото (пензионерот) сеуште не е одјавен во Завод за вработување (т.е.се води како вработен), а ваму од друга страна си зема пензија.

Како да се докаже дека дечково е одјавен од фирмата како вработен (фирма која не постои)? Целата документација за одјавувањето им е изгубена.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2010 во 14:19
Originally posted by Pannet Pannet напиша:



Случајно е утврдено дека дечкото (пензионерот) сеуште не е одјавен во Завод за вработување (т.е.се води како вработен), а ваму од друга страна си зема пензија.



Можеш ли малку да ни објасниш, како е можно некој да е вработен, односно да е во редовен работен однос, што подразбира подмирување на сите обврски од истиот, а во исто време да зема инвалидска пензија? Кој плаќал здравствено и социјално осигурување за човекот, а во исто време земал инвалидска пензија.

Од друга страна, дали лицето уредно било одјавено од Заводот за вработување? Дали таму била уредно поднесена документација, во точно утврдена постапка?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.