IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2010 во 13:04
Originally posted by tinodj tinodj напиша:

Здраво на сите...

Мене ме интересира дали некој може да ми даде конкретен одговор на следното прашање:

Дали странец (конкретно Словенец) во Македонија може да купи недвижен имот?

Дали притоа има ограничувања во однос на тоа од каков тип е имотот: стан, куќа, двор, нива, ограничувања заради локацијата на имотот, заради типот - пример: имотот е од културно или историско или стратешко за одбраната значење


Информација на тема во кој закон би било ова ( а поконкретно во кои членови од тој закон ) - исто е многу добродојдена.

Дополнителни информации (линкови, имиња на институции) би биле повеќе од добредојдени.



Физичко лице, државјанин на земја членка на ЕУ и ОЕЦД во Македонија може да биде купи подвижен и недвижен имот. Оние физички лица кои не се државјани на земјите членки на ЕУ и ОЕЦД можат да се стекнат со право на сопственост само под услови на реципроцитет.

За ова погледни во член 2 од Законот за изменување и дополнување на Законот за сопственост и други стварни права (Службен весник на Р.Македонија бр.92/08 од 22.07.2008)

Истотака и погледни го членот 1 од Законот за изменување и дополнување на Законот за сопственост и други стварни права (Службен весник на Р.Македонија, бр.139 од 19.11.2009 година).

Сепак, согласно член 250 од Законот за сопственост и други стварни права, странски лица не можат да бидат сопственици на недвижност, која поради заштита и безбедност на Република Македонија е прогласено за подрачје на кое странски лица немаат право на сопственост, освен ако со закон поинаку не е определено.
Кон врв
indigo_cg Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај indigo_cg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 01:57
Здраво,

Би сакал да прашам дали има некој искуство со работа преку интернет. Сакам да почнам да работам на проекти како на пример web & graphic design. Проблемот е што се наплаќа само преку Paypal. Јас лично имам Paypal кој ми е поврзан со сметка во Бугарија. Е сега сакам да прашам како треба да се постапи за сето тоа да биде легално со плаќање на даноци, и кому треба да се плати данок ?

Однапред благодарност за советите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2010 во 17:39
Originally posted by indigo_cg indigo_cg напиша:

Здраво,

Би сакал да прашам дали има некој искуство со работа преку интернет. Сакам да почнам да работам на проекти како на пример web & graphic design. Проблемот е што се наплаќа само преку Paypal. Јас лично имам Paypal кој ми е поврзан со сметка во Бугарија. Е сега сакам да прашам како треба да се постапи за сето тоа да биде легално со плаќање на даноци, и кому треба да се плати данок ?

Однапред благодарност за советите.


Провери дали постои договор меѓу Македонија и Бугарија за одбегнување на двојното оданочување, доколку постои, Република Македонија нема да те оданочи за нешто за кое веќе си бил оданочен во Бугарија. Ти прочитај го сепак договорот.

Во однос на данокот во Република Бугарија, како и работата преку интернет, не би можел да ти одговорам, сепак, не го познавам бугарското право.
Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2010 во 23:15
Моето породилно отсуство треба да заврши наредниот месец. Но работам во фирма каде што има масовни отпуштања.

Дали сум заштитена?

Конкретно, имам слушнато дека откако ќе се вратам од породилно не смеат да ме отпуштат една година, и не смеат да ме сменат од работната единица каде што работам (на пр.да ме пратат во друг град).

Има ли некој информација околу ова?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 01:03
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Моето породилно отсуство треба да заврши наредниот месец. Но работам во фирма каде што има масовни отпуштања.

Дали сум заштитена?

Конкретно, имам слушнато дека откако ќе се вратам од породилно не смеат да ме отпуштат една година, и не смеат да ме сменат од работната единица каде што работам (на пр.да ме пратат во друг град).

Има ли некој информација околу ова?


Согласно член 101 од Законот за работни односи, се додека си на породилно отсуство работодавачот не смее да те отпушти. За периодот по враќањето од отсуството, никаде во законот не стои забрана за отказ. Постојат други видови заштита на работничката во тој период, но забрана за отказ нема.

Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 12:51
Фала МАкедон на одговорот. Единствено што знам е дека можам да користам 1 час пауза наместо 30 минути за доење. Имам ли некои други права и олеснувања? Т.е., за кои видови заштита зборуваме?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2010 во 22:03
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Фала МАкедон на одговорот. Единствено што знам е дека можам да користам 1 час пауза наместо 30 минути за доење. Имам ли некои други права и олеснувања? Т.е., за кои видови заштита зборуваме?


За време на бременоста, како и една година по породувањето, работничката не смее да врши работи кои би наштелиле на нејзиното здравје, како и на здравјето на детето. За време на бременоста, како и со дете до една година возраст работничката не смее да врши прекувремена работа или да работи ноќе. На работничка која има дете од една до три години може да се наложи да врши прекувремена работа или работа ноќе само со нејзина претходна писмена согласност.

Во однос на паузата, имаш право на пауза од еден и пол час дневно, во кое време се засметува и дневната пауза. Тоа право го имаш се до наполнување една година на детето.

Има и други видови заштита, но тие се остваруваат доколку детето е родено со тешка болест, порано родено, доколку истото живее само со работничката ( самохрана мајка ) и доколку се роди мртво дете.

Истотака, работничката по враќањето од породилното отсуство треба да се врати на истото работно место, или на место според условите од договорот за вработување.
Кон врв
Morfeus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Morfeus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 13:17
Во 1996 година моите имаат склучено купопродажен договор со владата за стан, спрема некој закон кој е тогаш донесен. Станот од тогаш го отплаќаме на рати и сеуште не е отплатен.

Дали ни следува имотен лист. Ова прашувам затоа што за да се регистрираме како заедница на станари е потребен број на имотен лист. Исто така за откуп на дворно земјиште како што разбрав потребна е копија од имотен лист.
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 13:51
imam dogovor za plac od 1984 godina vo koj se naznacuva deka 1/3 od placot ke se plati koga ke bidat doneseni voda struja i koga placot ke se prevede.Za voda i struja do kukata sme se pogrizile sami znaci sami sme platile .placot seuste ne e preveden bidejki gazdata bara da mu se plati.Dvajcata koj go imaat ovoj dogovor potpisano se pocinati.Svedoci ima zivi.Ovoj dogovor e samo so potpis na svedoci.
Imam slusnato deka zakonski ako nie ziveeme tuka poveke od 15 godini i nikoj ne go osporuva nasiot prestoj deka se podnesuva fiktivna tuzba i deka se presuduva vo nasa korist.Neznam slucajot e malku zamrsen .
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 21:07
Originally posted by fstak fstak напиша:

imam dogovor za plac od 1984 godina vo koj se naznacuva deka 1/3 od placot ke se plati koga ke bidat doneseni voda struja i koga placot ke se prevede.Za voda i struja do kukata sme se pogrizile sami znaci sami sme platile .placot seuste ne e preveden bidejki gazdata bara da mu se plati.Dvajcata koj go imaat ovoj dogovor potpisano se pocinati.Svedoci ima zivi.Ovoj dogovor e samo so potpis na svedoci.
Imam slusnato deka zakonski ako nie ziveeme tuka poveke od 15 godini i nikoj ne go osporuva nasiot prestoj deka se podnesuva fiktivna tuzba i deka se presuduva vo nasa korist.Neznam slucajot e malku zamrsen .


Дали делото не е можеби застарено?

Изменето од Македон - 10.Април.2011 во 12:19
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2010 во 21:10
Originally posted by Morfeus Morfeus напиша:

Во 1996 година моите имаат склучено купопродажен договор со владата за стан, спрема некој закон кој е тогаш донесен. Станот од тогаш го отплаќаме на рати и сеуште не е отплатен.

Дали ни следува имотен лист. Ова прашувам затоа што за да се регистрираме како заедница на станари е потребен број на имотен лист. Исто така за откуп на дворно земјиште како што разбрав потребна е копија од имотен лист.


Дали можеш да посочиш за кој закон станува збор, за да може да проверам и да видам за што станува збор поточно?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 16:12
shto zbori pa onoj?збунетост
 
ima ushte mnogu shto ne gi kupile ili  otplatile stanovite, i shto sega , tie nema da mozat da uchestvuvaat vo "drushtvoto" ,a?изненадување
 
...ako nekoj bekje,nema imot..t.e negov list,...togash sigurno ima nekoj dogovor za koristenje na stanot, i toa mu e dovolno !
 
iili pak ,..samiot kupoprodazen dogovor!
 
 


Изменето од brza - 05.Ноември.2010 во 16:13
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fstak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 31.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fstak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 19:24
A kako ke ja resam legalizacijata na kukata?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 12:53
Originally posted by fstak fstak напиша:

A kako ke ja resam legalizacijata na kukata?


Верувам дека договорот е склучен согласно Законот за облигационите односи на СФРЈ од 1978 година, кој кај нас важеше до 2001 година, кога е донесен новиот закон. Треба да се провери рокот на застареност во тој закон за да може да говориме за правна заштита.

Мислам дека треба да се бара стекнување на право на сопственост по пат на градење на туѓо земјиште во согласност со сопственикот на земјиштето, како на земјиштето, а соспственост на куќата ти поседуваш, доколку истата си ја изградил со дозвола на сопственикот на земјиштето, а и со дозвола од надлежен државен орган, уште со самото запишување на правото на сопственост во јавните книги (катастар). Ти имаш право на сопственост на куќата, зар не? Истата дали е изградена со сите дозволи за градба?

Од друга страна, ти си и совесен држател на земјиштето како недвижна ствар, со што можеш да се стекнеш со право на сопственост по пат на одржување по изминување на определен период. Според тогашниот закон, не знам кој е рокот за стекнување по пат на одржувачка, според сегашниот е 20 години и ти тој рок го исполнуваш, но односите настанале во времето на важење на тогашниот закон.

Прво одговори, ако можеш на тоа што те прашав, па ако треба и ќе ги побараме роковите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.