IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Правна помош
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правна помош

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
Автор
Порака Обратен редослед
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 00:42
Originally posted by hurremsultan hurremsultan напиша:

Pocituvani, jas tocno na den veligden imav problem so odredena turisticka agencija, poradi nivna greshka me vratija od aerodrom , aranzmanot me cineshe 599 evra, tie ne si ja priznavaat greskata i ne sakaat nitu edno evro da me obeshtetat, Kade da se obratam za pomosh ? Duri mi se zakanija i deka ako progovoram za sluckava po mediuite deka ke im platam oshteta shto sum im go narusuvala renometo i ugledot ...

Нема спас од нив и при памет ненормален ќе те направатвртење со очи
Јас одма после нова година (по втор пат) се пожалив до Државен пазарен инспекторат, ама бидејќи тие се доста добро поврзани со сите агенции, искулираа. Ми рекоа дека се било ОК.
Ама ако имаш некоја врска таму добро ќе поминеш ако навистина е нивен пропуст. Тоа беше затоа што не си ја повлеков врската, а можеби и згрешив, затоа што првиот пат ми ги врати парите една битолско-скопска агенција.да

Дај образложи што се случило?!
Инаку ако си летал со Виз ер, не очекувај рефундирање, си има една ставка таму.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
hurremsultan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Април.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hurremsultan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2014 во 23:38
Pocituvani, jas tocno na den veligden imav problem so odredena turisticka agencija, poradi nivna greshka me vratija od aerodrom , aranzmanot me cineshe 599 evra, tie ne si ja priznavaat greskata i ne sakaat nitu edno evro da me obeshtetat, Kade da se obratam za pomosh ? Duri mi se zakanija i deka ako progovoram za sluckava po mediuite deka ke im platam oshteta shto sum im go narusuvala renometo i ugledot ...
Кон врв
Elilili Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elilili Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 17:30
Почитувани, имаме стан во станбена зграда, која до неодамна беше станбена куќа. Самото тоа станбена куќа асоцира на проблем :). Работата е што сите останати (30 стана имаат нелегални доградби, за кои имаат поднесено барање за легализација. Првото прашање ми е: Дали ќе им требаат 51% потписи од станари (меѓусебе и од мене)?

Постои проблем и со поткровјето, кое стои така со расипак кров и мртви гулаби бидејќи сите мислат дека им припаѓа. Ние конкретно неодамна најдовме имаме документ за адаптација на кој се потпишани сите оние кои во 1971 биле станари и општината веќе ни издала документ. Прашањето 2 ми е дали е тоа валиден документ врз основа на кој може да се извади имотен лист или решенијата за адаптација имаат одреден рок на важност?

И на крај, ако како зграда тоа поткровје претставува заедничка просторија (мислам ако никој нема валиден документ за истата) што може да се преземе за да заеднички се исчисти и среди? Има ли можност тоа да биде преку санитарна во одредената општина? И што ако не сакаат да платат за средување на покривот (кој вака прави штета) и чистење (гулабите пренесуваат зарази и не е баш пријатно во влезот, кој е заеднички).

Многу прашања, ама уште повеќе проблеми хаххаха.

Ви благодарам однапред за секој одговор, најмногу :)
Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 10:56
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Го прашав брат ми, ми рече дека во 2006 бил осуден на 2,5 години затворска казна.
Па се прашувам, колку години се потребни за да застари делото?
Негова претпоставка е доколку некој е осуден на 1 година, треба 10 години да изминат за тоа дело да застари?! Во случајов со него - 25години?!


Е тоа е тоа што всушност ме става во дилема - како е возможно после донесената пресуда тој да излезе од РМ во 2007година, да се врати...во 2009година да основа своја фирма, во 2010година да извади возачка која ја подигна во полициска станица...а никој не направи ништо за да го приведе итн..?!
Тоа според мене, според она што беше истакнато за интегрирани системи (полиција - граница)...едноставно нема логика!


Изменето од billy1 - 08.Декември.2013 во 11:00
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 10:34
...

Изменето од billy1 - 11.Декември.2013 во 10:17
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 00:54
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Ti blagodaram za vnimanieto i voedno da se nadovrzam.
Poradi toa sto go fatile so steblence sveza treva i go prasale od kaj mu e, oj si kazal. Vednas posle toa se upatile so marici kon lokacijata kaj sto prestojuval, a toa bese vo domot na baba mi i tamu imal 3-4steblenca.

Ne raspolagame so informacii konkretno sto e presudeno i dali e nesto voopsto presudeno. Nikogas ne podignavme pratki koi pristignuvaa na negovo ime i istite bea vrakjani.
Bas zaradi toa sme staveni vo dilema, a on saka da si odi od RM i se sumlja da ne se pojavi nesto na granica.

Otvoreni sme na idei.
Fala.

А сите пратки ги враќаа или имаше оставено пред врата, во сандаче?
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2013 во 00:48
...

Изменето од billy1 - 11.Декември.2013 во 10:17
L I V E is just E V I L spelled backwards!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2013 во 02:12
Originally posted by billy1 billy1 напиша:

Ne naletav na nekoja slicna tema kade mozebi moze nekoj da me posovetva za problemov.

Pred 8 godini eden od brakjata otide na prosetka so svojot avtomobil i drustvo vo drug grad kade sto policijata go fati so marihuana 1 malo steblo sveza nerazviena okolu 30cm i suva okolu 5gr.
Posle detalno isprasuvanje itn go slikaa na mestoto vo domot na baba mi kade sto imalo 4-5 nerzavieni stebla od po 30cm istata bese odgleduvana za sopstvena namena. Znaci, dade izjava vo policija no ne i vo sud.

Dve godini po sluckata toj napravi izlez od makedonija i povtorno se vrati...nikoj ne go privede.
Pa vo megjuvreme toj osnova svoja firma, izvadi i vozacka dozvola direktno vo Prolece policiskata stanica bese itn...zosto dokolku e osuden ne go privedoa vednas koga bese 'vlezen ustata na volkot'?!
Sitna ripka e pa ne se zamaraat ili stanuva zbor za nesto drugo?

Rocistata bea odlozuvani, a toj se kriese uspesno. Inaku dvojno drzavjanstvo ima pa celo vreme izgovor bese deka se naogja vo drugata drzava 2.
Vrz osnova na ovie podatoci, da pretpostavime deka bil osuden vo otsustvo, znaejki deka osnova firma, vadi vozacka dozvola i slicno, dali ima osnov za dolopnitelno sudenje, menuvanje na izjava dadena vo policija, dopolnitelno rociste i sl?!

Inaku deloto se vodi vo sudot, a ne i vo policija. Neznam, taka mi kazaa.

Dali posle izminuvanje na tolku godini toa da e zastareno?!
Koga vsusnost zastaruva edno takvo delo - dokolku e dadena izjava vo sud pa pomine izvesen period ili dokolku ne e dadena takva izjava (kako vo slucajot so brat mi)..?

Pozdrav!

Дополнително судење во никој случај не може да има, тоа е еднаш пресудено, без разлика дали е во отсуство или не. 
Второ, многу е нелогично, како брат ти слободно си се шетал по границиве, без разлика што има и друго државјанство, факт е дека направил кривично дело, зашто одгледување марихуана е инкриминирачко дејствие во РМ и истото е казниво по закон.  
Трето, ако постапката е завршена и ако е осуден, ќе ја издржи казната , како што кажав, без разлика што не присуствувал на рочишта. Единствено што не е јасно во ситуацијава е следново: ако брат ти го фатиле во кола со марихуана, како стигнале и да сликаат дома кај баба ти и како тоа не располагаш со информација дали постапката е завршена и како истата е завршена, кога тоа теоретски не е  возможно. Не верувам дека се работи за ,,ситна риба па никој не се замара'', туку мислам дека брат ти не те информирал целосно и точно за ситуацијава. Има многу нелогичности.
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
billy1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај billy1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 18:08
Ne naletav na nekoja slicna tema kade mozebi moze nekoj da me posovetva za problemov.

Pred 8 godini eden od brakjata otide na prosetka so svojot avtomobil i drustvo vo drug grad kade sto policijata go fati so marihuana 1 malo steblo sveza nerazviena okolu 30cm i suva okolu 5gr.
Posle detalno isprasuvanje itn go slikaa na mestoto vo domot na baba mi kade sto imalo 4-5 nerzavieni stebla od po 30cm istata bese odgleduvana za sopstvena namena. Znaci, dade izjava vo policija no ne i vo sud.

Dve godini po sluckata toj napravi izlez od makedonija i povtorno se vrati...nikoj ne go privede.
Pa vo megjuvreme toj osnova svoja firma, izvadi i vozacka dozvola direktno vo Prolece policiskata stanica bese itn...zosto dokolku e osuden ne go privedoa vednas koga bese 'vlezen ustata na volkot'?!
Sitna ripka e pa ne se zamaraat ili stanuva zbor za nesto drugo?

Rocistata bea odlozuvani, a toj se kriese uspesno. Inaku dvojno drzavjanstvo ima pa celo vreme izgovor bese deka se naogja vo drugata drzava 2.
Vrz osnova na ovie podatoci, da pretpostavime deka bil osuden vo otsustvo, znaejki deka osnova firma, vadi vozacka dozvola i slicno, dali ima osnov za dolopnitelno sudenje, menuvanje na izjava dadena vo policija, dopolnitelno rociste i sl?!

Inaku deloto se vodi vo sudot, a ne i vo policija. Neznam, taka mi kazaa.

Dali posle izminuvanje na tolku godini toa da e zastareno?!
Koga vsusnost zastaruva edno takvo delo - dokolku e dadena izjava vo sud pa pomine izvesen period ili dokolku ne e dadena takva izjava (kako vo slucajot so brat mi)..?

Pozdrav!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 08:59
Nena5, не се навраќајте на постови стари со месеци или со години. Ако имате потреба од правна помош побарајте, ако знаете да одговорите некое прашање одговорете. Не е темава за да ги повикувате членовите за коментари од памтивек.

Друга работа, јас како консултант никогаш не би ги понудила моите консултантски совети на никого без пари! Секој што си ја цени својата професија и своето време ќе го направи истото. 
Е сега, доколку волонтирам во некоја организација која што дава консултантски услуги многу нормално дека советите ќе бидат гратис!
Утре кога ќе одам во продавница да земам леб и млеко за моите деца, никој нема да ми ги даде гратис, сите бараат да платам за истото!
Госпоѓата се обратила до адвокати на нивните мејлови, многу нормално е дека некои нема ни да ги прочитаат затоа што не работат за непрофитни организации и сл. 
Постои здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените во РМ доколку имате проблем од таква природа и спаѓате во категоријата на ранливи жени.
Доколку имате проблем од друга природа постои Македонскиот веб портал за приближување на правото до граѓаните и слободно можат да побарат секаква правна помош.

За да го остварат правото на бесплатна правна помош треба да исполнуваат критериуми согласно Законот за бесплатна правна помош. Во него си пишува се. Не ја гледам потребата за полемизирање околу цените на адвокатските услуги ниту потребата тие да бидат дадени бесплатно.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Nena5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nena5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 05:43
Gospodine Dejan

Sto e smesno? Podobro objasnete na koj nacin ste kolonizirani i kade i zasto ve drzat? Jas imam interesni informacii deka tuka vo Makedonija Srbi si gi menuvale preziminjata samo za da dobijat rabota, a nikoj javno ne zboruva za toa? A znam i za covek Srbin koj ne mozel nikogas da se zapopi tuka zatoa sto ne sakal da si go smeni prezimeto. Definitivno ne uspeal i propadnal totalno kako covek. Koj e vasiot problem?
Кон врв
Nena5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Ноември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nena5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2013 во 20:44
"Исто така треба да се земе во предвид дека секој адвокатски совет вреди пари. Тие луѓе немаат намера да си го губат скапоценото време за лепи очи."

Gospodine Santjago

Ubavo od vas sto ste se obidele da i pomognete na gospogata. Imam samo edna zabeleska. Velite: "Исто така треба да се земе во предвид дека секој адвокатски совет вреди пари. Тие луѓе немаат намера да си го губат скапоценото време за лепи очи."

Advokatite dokolku sakale da dadat praven sovet za pari trebalo prvo da kazat kolku čini uslugata i dokolku gospogata se soglasela da plati, togaš, spored vas, smetate deka bi i dale pokvalitetna usluga? Dokolku taka odat rabotite i dokolku tie se pravni lica koi se česni, trebalo česno da i kažat deka kvaliteten sovet se naplatuva, a dokolku saka besplaten sovet togaš ke dobie poinakov odgovor so poslab kvalitet.

Vtoro, bidejki gospogata dobila razlicen odgovor od razlicni advokati (ne znam od kolku razlicni? ne e navedeno) smetate deka trebala na site da im plati odnapred za uslugata, a potoa nitu eden da ne i go resi problemot?

A sto ako gospogata e prosecen graganin vo drzavava koj nema finansiski sredstva i nema pari za nitu eden advokat, a ne pa za poveke? Dali toa znaci deka nema nikakvi prava vo drzavava? Ispaga deka vo drzavava imaat pravo na pravo samo luge koi imaat rabota i dobra plata (bidejki samo tie bi možele da platat skapi advokatski uslugi i toa na poveke advokati dodeka slučajno ne se najde nekoj da im pomogne? i plus, prašanje e dali nekoj može da ni pomogne so ogled na iskustvoto na gospogava?), odredeni kriminalci za koi znaeme kako dosle do pari (čest na tie koi ne se takvi ili été imale finansisko nasledstvoi, na primer) ili ličnosti koi so pomoš na davanje seksualni uslugi došle do pari (da, i toa go ima vo golemi količini, iako za toa nemame konkretni dokazi, za žal, bidejki ne se poznava...)?

I za kraj, dokolku e se uste aktuelna temava, postojat regularno bepslatni pravni soveti, no, samo ako ste zainteresirani, ke se rasprasam i ke vi kažam kade možete da se obratite - site na koi što im e potrebno.

Se najdobro vi posakuvam!
Кон врв
msatm2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај msatm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2013 во 16:07
Sakam da znam kakva e procedurata za bankarski sef vo ostaviska postapka odnosno kolku e notarskata taksa vo ovoj slucaj ili toa zavisi od toa tolku e "vreden" sefot?
Кон врв
bruss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bruss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2013 во 12:37
Поздрав до сите членови на форум и морам да признаам дека е супер.
Ме интересира следново:
јас по националност сум македонец, како и моите корени тука, дали има некој документ кои се вади од тука за доказ на тоа што сум.
Имам прашано нотар и добив одговор дека таков документ се вади од полиција и дека тој истиот е државјанството (официјален документ), не постои никаква изјава што може да се потпише на нотар или сл.
Ова сето е поврзано со друго барање за државјанство, па ако барам треба да потпишам дека јас и моите родители имаме друга националност.
Ќе биде ли спорно тука да се декларирам како македонец, а и моите родители
родители, и на секој приложен документ да се искажеме како македонци, иако имаме потпишано документ(декларација) во која е јасно кажано дека не сме македонци која важи за надвор од нашата граница ? Не знам што мислат ваквите држави што даваат, од која корист, ниту ќе одиш да живееш тамо , ниту ќе работиш, едноставно само ги искористуваш, вероватно стои нешто скриено зад сето ова.
Дали вакви слични документи можат да имаат последица по моите?
Сите овие документи јас треба да ги потпишам , моето семејство нема да потпише ниту еден документ (моето мислење е дека нема врска јас што сум потпишал, кажал ,и т.н за моја корист , т.е само за да земам др. државјанство).
Каква корист има државата која бара вакви декларации?
Мое мислење е дека нема никаква корист , само за подценување на нас, ние си имаме документ каде сме родени (државјанство).
Дали ваквите документи се поништуваат на некој начин откако нема да бидат потребни(искористување на државјанството)?
На декларацијата пишува: За неточни податоци ми е познатa одговорностa согласно чл. xxx, xx. x од Кривичниот законик и последиците по чл. xx од Законот за xxxxxxxx државјанство.
Дали се мисли на податоците во незе т.е матичен број , име , презиме или на тоа дека лажам дека имам друга националност?
Ако е дека лажам за националноста , како ќе се докаже, кој ќе докаже што сум ? Според европскиот суд за човекови права, според вас правниците, и луѓе кои знаат , што мислите за сето ова ? Ви се заблагодарувам однапред за секој совет .

Изменето од bruss - 27.Јуни.2013 во 17:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.